Lotnisko Warszawa / Modlin: Jak dojechać i ile będzie to kosztowało? (autobus lotniskowy będzie płatny)

20 czerwca 2012, 12:00||komentarzy 61
Lotnisko Warszawa / Modlin: Jak dojechać i ile będzie to kosztowało? (autobus lotniskowy będzie płatny)

(Aktualizacja promocyjna pod tekstem) Jak najszybciej a jak najtaniej? Sprawdziliśmy aktualne możliwości dojazdowe z Warszawy do Lotniska Warszawa/Modlin. Po uruchomieniu ruchu lotniczego z Modlina zmienią się nieznacznie. Czego się dowiedzieliśmy?

Zobacz jak polskie porty lotnicze rozkwitły przed Euro 2012 >>

Najszybciej będzie pociągiem, możliwe jednak, że w dużym tłoku. Najtaniej (ale i najdłużej) dla pasażera, któremu nie przysługują zniżki – autobusem. Liczymy też na inicjatywę prywatną i firmy busiarskie.

Najszybciej na Lotnisko Warszawa/Modlin ze stolicy dostaniemy się pociągiem. Kurs powinien trwać 40 minut + czas transferu stacja – terminal. Jedna spółka kolejowa ma monopol na kursy do Modlina. To Koleje Mazowieckie. Większość kursów do Modlina odbywa się ze stacji Warszawa Gdańska (tuż przy stacji metra).

Za bilet normalny Warszawa Gdańska – Modlin zapłacimy 10,60 zł w jedną stronę.

Raz na godzinę do Modlina będzie się można dostać z Lotniska Chopina (prawdopodobnie od 29 VI). Pociągi te będą jechały przez Warszawę Centralną. Już teraz do Modlina można dojechać z Warszawy Centralnej i Warszawy Śródmieście.

Za bilet normalny Warszawa Centralna/Warszawa Śródmieście do Modlina zapłacimy 12,50 zł.
Za bilet normalny z Lotniska Chopina do Modlina prawdopodobnie zapłacimy 13,80 zł.

Osoby, które mają ważne warszawskie bilety okresowe (np. miesięczne) lub czasowe, odpowiednie dla danego przejazdu (pokrywające czas przejazdu do miejsca, o którym dalej), mogą jednak kupić tańszy bilet od granicy 1. strefy biletowej, czyli od stacji Warszawa Choszczówka do Modlina.

Za bilet normalny Warszawa Choszczówka – Modlin zapłacimy 9 zł 60 groszy.

Koleje Mazowieckie honoruje oczywiście zniżki ustawowe (np. 51% dla studentów), ale również oferuje zniżki handlowe.

Pełną ofertę zniżek znajdziecie pod tym linkiem.

Najciekawsze zniżki to:

– osoby, które nie ukończyły 26-roku życia – 33%.
– osoby, które ukończyły 60 lat – 40%

Można nabyć również bilet tam i z powrotem na tej samej trasie, wtedy bilet na odcinku powrót dostajemy zniżkę 15%.

Stacja kolejowa Modlin od terminala drogami odległa jest o około 5,5 km. Ten odcinek będziemy pokonywać autobusem lotniskowym, a koszt obsługi tego autobusu bierze na siebie nie lotnisko, a Koleje Mazowieckie. Właśnie zakończył się okres zbierania ofert w przetargu ogłoszonym przez Koleje Mazowieckie na świadczeniodawcę usługi shuttle busa. Najtańsza oferta to około 60 groszy za pasażera w jedną stronę, przy założeniu maksymalnego wypełnienia autokaru na każdym kursie. To jest mało prawdopodobne, możemy sobie roboczo założyć wypełnienie na poziomie 50%. Daje nam to koszt 1,2 zł na pasażera.

Nie chce mi się wierzyć by KM o ten koszt chciały pomniejszać swój zysk, realne wydaje mi się więc, że doczekamy się dopłaty za autobus lotniskowy, w granicach 1,5-3,5 zł w jedną stronę.

Aktualizacja: Mamy już oficjalne potwierdzenie z portu lotniczego. Bilet na autobus lotniskowy będzie kosztował 3,3 zł w jedną stronę.

Niestety nadzieje naszych czytelników, wierzących w to że autobus lotniskowy będzie za darmo, okazały się płonne. Dla Kolei Mazowieckich liczy się TYLKO ZYSK, a władz lotniska ułatwianie na swój koszt pasażerom dotarcia do terminala, nie interesuje.

Tak kształtują się ceny dojazdów

Najdroższy bilet normalny w jedną stronę z Lotniska Chopina będzie kosztował 16,83 zł, najtańszy 7,59 zł (Warszawa – Choszczówka, studencki, w jedną stronę przy założeniu kupienia biletu w dwie strony ze zniżką na tam i z powrotem).

Połączenie do Modlina w większości obsługują nowoczesne składy Elf wyprodukowane przez polską Pesę. Pociągi są nowoczesne i fajne, ale bardzo krótkie. Już teraz wypchane są po brzegi pasażerami podróżującymi w ruchu lokalnym. Gdy zaczną z nich korzystać pasażerowi podróżujący na lotnisko, w godzinach szczytu tłok może być koszmarny. Na trasie Warszawa – Modlin dojdzie tak naprawdę do aktualnie kursujących tylko jeden przejazd na godzinę: Lotnisko Chopina – Modlin.

Zobacz widok za okna pociągu KM wjeżdżającego na stację Modlin:

Jakie mamy alternatywy?

Taksówka: Glob, jedna z warszawskich korporacji na szybach swoich aut reklamuje ofertę przewozu na Lotnisko Warszawa/Modlin. Koszt to 99 zł w jedną stronę. U konkurencji pewnie minimum cenowe będzie się kształtowało na podobnym poziomie:

Własne auto: Poza kosztem paliwa należy doliczyć koszt postoju na parkingu. Oficjalny parking lotniskowy cennika jeszcze nie podał. Prywatne parkingi położone dalej od lotniska oferują następujące ceny (dowóz busem na lotnisko w cenie):

27-50 złotych za dzień,
89-110 złotych za tydzień
,

Najtańszy znaleziony przez nas parking to www.lotniskomodlinparking.com.pl.

Autobus: Za 8 zł z centrum Warszawy możemy dojechać do Modlina Twierdzy (osiedle mieszkalne, przystanek ok 1,5 km od terminala) autobusem Translud. W autobusach przy zakupie biletów jednorazowych nie są honorowane zniżki ustawowe, student więc za to połączenie zapłaci pełne 8 zł. Lotnisko planuje przystanek autobusowy przy terminalu. Kiedy? Nie wiadomo. W tej chwili, jeśli zdecydujemy się na autobus, czeka nas spacer na dystansie 1,5 kilometra.

Kolejna wada autobusu to czas jazdy. Rozkłady jazdy na stronie Translud.pl w tej chwili nie działają, można jednak śmiało zakładać, że czas przejazdu autobusem w godzinach szczytu będzie przynajmniej 2x taki, jak czas przejazdu pociągiem.

Natomiast atutem tego rozwiązania jest cena, w tej chwili to najtańsza opcja na dojechanie w okolice Lotniska Warszawa/Modlin.

Transport alternatywy: Na pewno w krótkim czasie powstaną firmy busiarskie łączące na przykład stację metra Marymont z lotniskiem w Modlinie przez „trasę gdańską” (7). Ile będą kosztowały bilety? Trudno przewidzieć, ale można zakładać, że więcej niż 10 zł.

Czekam na wasze uwagi odnośnie możliwości dojazdowych.

Aktualizacja: Nocny dojazd i powrót z Modlina

Pytacie w komentarzach jak można dojechać na poranny rejs z Modlina, lub jak wrócić z późnego przylotu. Można pociągiem, tak jak pisaliśmy wyżej, w godzinach nocnych jedyna linia, która będzie docierała do Modlina to pociąg lotniskowy: Warszawa Lotnisko Chopina – Warszawa Centralna – Modlin (w pozostałych godzinach większość kursów jest na stację Warszawa Gdańska).

Godziny kursowania pociągów nocnych:

Aktualizacja: 9 VII 2012

Serwis Rynek Kolejowy informuje, że z Warszawy do lotniska w Modlinie pojedziemy za 12 zł. Tyle wyniesie łączony promocyjny bilet (pociąg + autobus), który zaoferują Koleje Mazowieckie. Na razie na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika brak jest informacji o promocji.

Promocyjny bilet lotniskowy będzie obowiązywał z dowolnej stacji kolejowej w Warszawie do Stacji w Modlinie. W cenę wliczony jest również transfer autobusem ze stacji kolejowej w Modlinie do terminala lotniczego. Tym samym podróż np. z Dworca Centralnego będzie tańsza o 4,5 złotego od normalnej taryfy. Jak długo potrwa sprzedaż promocyjnych biletów, na razie nie wiadomo.

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 61 komentarzy

 1. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  ehhhh 17 czerwca 2012, 13:14

  Jest dobrze!:D

 2. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  mar 17 czerwca 2012, 13:14

  Z tego, co się orientuję, translud prawo do zniżek przyznaje tylko przy zakupie biletów miesięcznych. Przy jednorazowych trzeba zapłacić pełną kwotę.

 3. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Tomek N. 17 czerwca 2012, 13:26

  Ort. bieże -> bierze

 4. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Hubert 17 czerwca 2012, 13:49

  @ Tomek N.

  Dzięki, poprawione.

 5. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  mar 17 czerwca 2012, 13:56

  to jak z tymi biletami w końcu?

 6. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  Radek 17 czerwca 2012, 13:58

  NIC SIĘ NIE ZGADZA! Stacja kolejowa Modlin jest, ale około 4,5 km od lotniska Modlin i nie ma pomiędzy nią a lotniskiem ŻADNEJ możliwości komunikacji pieszej – brak chodników, brak przejść dla pieszych itd. Żeby dostać się na lotnisko trzeba by z bagażami najpierw wspiąć się na 30m wysokości skarpę, potem przejść przez osiedle Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim, przejść przez drogę krajową nr 62 (gdzie tranazyt TIR-ów jest taki, że samochodem ciężko przejechać), potem iść drogą bez chodnika i bez pobocza, wzdłuż drogi wojewódzkiej 85/62, obok pędzących TIR-ów, aż do wejścia na lotnisko. Łącznie 4,5 km w linii prostej i ok. 50 m w pionie (z tego odcinek pionowej skarpy ok. 30m). POWODZENIA!

 7. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  student 17 czerwca 2012, 13:59

  bardzo proszę o jakieś linki rozkładów jazdy autobusów i pociągów

 8. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil 17 czerwca 2012, 14:02

  @Mar – faktycznie masz rację, dzięki, naniosłem poprawkę.

 9. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil 17 czerwca 2012, 14:05

  Radku dokonujesz pewnie pomiaru w linii prostej. Podawaną odległość opieram na specyfikacji (zlinkowanej w tekście)przetargowej, którą cytuje Rynek Kolejowy: http://www.rynek-kolejowy.pl/33415/KM_Dwie_firmy_chetne_na_przewozy_autobusowe_do_lotniska_w_Modlinie.htm

  Długość obsługiwanej trasy z terminalu do stacji kolejowej Modlin to 5,8 km, natomiast ze stacji kolejowej Modlin do terminalu to 5,55 km. Kursy mają odbywać się trasą: Terminal MPL Warszawa Modlin – droga Gen. Wiktora Thommee, ul. J. I. Kraszewskiego – ul. Mieszka I – stacja kolejowa Modlin i z powrotem

 10. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  mar 17 czerwca 2012, 14:08

  co nie zmienia faktu, że to najtańsza opcja. Co do pieszego dojścia na lotnisko – zgadzam się, bez sensu. Sądzę, że najbardziej opłacalne czasowo będzie po prostu podróżowanie kolejami mazowieckimi, a potem zamawianie taksówki z dworca na lotnisko. Odległość nie jest duża, więc nie sądzę, żeby było to koszty zapierające dech w piersiach.

 11. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil 17 czerwca 2012, 14:08
 12. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kamil 17 czerwca 2012, 14:10

  Piszę o komunikacji pieszej Modlin Twierdza – terminal. Spacer ze stacji PKP Modlin wymyślił już sobie Radek 🙂

 13. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  student 17 czerwca 2012, 14:24

  Jak dostać się do lotniska Modlin z Warszawy na lot o 6.10 ? Opcja samochód odpada…

 14. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  gral 17 czerwca 2012, 14:36

  dodam tylko, że jeśli ktoś ma stosowny bilet okresowy na 2 strefę, to wystarczy bilet Chotomów-Modlin za 6,10 zł.
  no i oczywiście na biletach takich (również na I strefę) pojedziemy też z lotniska.

 15. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  gral 17 czerwca 2012, 14:39

  @student: na razie nijak. ostatni pociąg z Gdańskiej odjeżdża o 1:00 a pierwszy o 5:28. podobnie jak nie ma jak wrócić z lotniska z przylotów po 22. może coś się zmieni w tej kwestii jak ruszą regularne połączenia…

 16. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  grzewor 17 czerwca 2012, 15:17

  dodatkowo czesc osob z okolic Warszawy ma bilet na 2 strefy. mozna wiec za darmo pojechac pociagiem az do Chotomowa (3 stacje dalej niz w strefie 1). Pozostaje nam wiec tylko 19 km i bilet (wg PKP) to juz tylko 7,30.

  odnosnie przejazdu dalej to mamy podane info :
  http://www.modlinairport.pl/site/%EF%BB%BFdojazd%20na%20lotnisko

  Od 29 czerwca 2012, najwygodniej na lotnisko dotrzemy pociągami Kolei Mazowieckich (KM). Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zakupił nowy tabor składający się z 16 dedykowanych obsłudze lotniska składów typu ELF, którymi pasażerowie dojadą do położonej ok. 4 km od terminala, Stacji Modlin. Stamtąd, od 16 lipca 2012 pod terminal regularnie, tj. co 20 minut w czasie kursowania pociągów KM z Warszawy do stacji Modlin, będą kursowały tzw. shuttle-busy, czyli autobusy dowożące pasażerów do/z terminala na dworzec kolejowy i z powrotem.

  Dojazd z centrum Warszawy (Warszawa Centralna) do lotniska trwać będzie ok. 40 min.. Wstępnie planowane jest, iż będzie co najmniej 1 pociąg „lotniskowy”, jeżdżący między lotniskiem Chopina , a lotniskiem Warszawa/Modlin, przez Warszawę Centralną, na godzinę.

  Rozkład jazdy pociągów będzie dostosowany do rozkładu lotów w taki sposób, by pasażerowie spokojnie zdążyli się przesiąść oraz by mogli dostać się na pierwsze poranne wyloty, czy ostatnie wieczorne przyloty. Pierwszy pociąg KM przyjedzie do stacji Modlin ok. 3.30, a ostatni pociąg odjedzie ze stacji Modlin ok. 1.30. Nie jest jeszcze ostatecznie ustalona cena biletu na to połączenie.

  Za dwa lata pociągi będą dojeżdżać bezpośrednio przed terminal, gdzie powstanie podziemna stacja kolejowa. Jej budowa zaplanowana jest na koniec przyszłego roku. Inwestycja budowy bocznicy przy terminalu pasażerskim prowadzona jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który oczekuje obecnie na wydanie decyzji środowiskowej w tej sprawie.

 17. -2 Dobre Słabe Odpowiedz
  ark23 17 czerwca 2012, 15:19

  czy jest jakiś ograniczony czas na wykorzystanie biletu powrotnego w KM?

 18. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  szpaku 17 czerwca 2012, 15:24

  Autobus z centrum Warszawy do Modlina jedzie w godzinach szczytu (15-17) jakieś 1,5h.

 19. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  Patryk 17 czerwca 2012, 15:49

  Jak już wielokrotnie wspominałem BARDZO WĄTPIĘ W DOPŁATY ZA BUS DLA 5KM!!
  Żeby nie było że jestem gołosłowny wystarczy spojrzeć na taki Oslo Torp – dojazd za free do stacji około 6km drogi od lotniska. Płaci za to również kolej.

 20. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  pasażer km 17 czerwca 2012, 16:24

  Urząd Marszałkowski jest jest współwłaścicielem Portu Lotniczego Modlin oraz właścicielem Kolei Mazowieckich. Ponadto jednym z podstawowych zadań UM jest organizacja transportu na terenie województwa, zatem nawet jeśli połączenie będzie deficytowe to UM dopłaci do niego aby Mazowsze miało dodatkowy bodziec do rozwoju. Ponadto bardzo prawdopodobne jest, że KM wprowadzą specjalną tańszą taryfę na przejazd do Modlina, nie koniecznie od pierwszego dnia, ale 10 zł za pociąg OW to by była uczciwa cena. Jeżeli chodzi o długość składów elf to najprawdopodobniej będą dwuczłonowe, ewentualnie z powodu niedawnej kolizji pociągów na tej trasie będzie dodatkowo wykorzystywany dodatkowy skład typu push-pull który obecnie czasami można spotkać na trasie na Lotnisko Chopina.

  PS
  W tekście jest błąd i dotyczy wysokości zniżki przy taryfie promocyjnej KM26, wynosi ona 33%, a nie 40%.

Zobacz także

Ferie zimowe: 3* hotel blisko centrum Wrocławia za 99 PLN/pokój. Dzieci gratis

17 stycznia 2018, 14:50||Komentarze: 1

Ferie zimowe: 3* hotel blisko centrum Wrocławia za 99 PLN/pokój. Dzieci gratis

Tanie loty do USA – San Francisco z Warszawy od 1703 PLN

17 stycznia 2018, 14:06||komentarze 4

Tanie loty do USA – San Francisco z Warszawy od 1703 PLN

Koniec zdzierania?! Przy zakupie lotów i pobytów w hotelach nie będzie doliczana opłata za płatność kartą

17 stycznia 2018, 13:24||komentarze 2

Koniec zdzierania?! Przy zakupie lotów i pobytów w hotelach nie będzie doliczana opłata za płatność kartą

Tanie loty na Seszele za 1497 PLN, Mauritius za 1697 PLN, Madagaskar od 1730 PLN. Z Mediolanu lub Wenecji

17 stycznia 2018, 12:49||Dodaj komentarz

Tanie loty na Seszele za 1497 PLN, Mauritius za 1697 PLN, Madagaskar od 1730 PLN. Z Mediolanu lub Wenecji

Tanie loty czarterowe do Afryki – Gambia z Warszawy za 899 PLN

17 stycznia 2018, 12:00||Dodaj komentarz

Tanie loty czarterowe do Afryki – Gambia z Warszawy za 899 PLN