Fly4free.pl

W styczniu kluczowa decyzja Brukseli dla lotniska w Radomiu. „Jak będzie negatywna, też damy radę”

Foto: Adam Guz / KPRM

– Na początku roku spodziewamy się decyzji Komisji Europejskiej w sprawie administracyjnego podziału ruchu na Lotnisku Chopina. To ważna decyzja dla Radomia i myślę, że będzie pozytywna, choć nie jest to warunek sine qua non, aby to lotnisko osiągnęło sukces – mówi w rozmowie z Fly4free Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.

Lotnisko w Radomiu ma w założeniu przejąć większość ruchu czarterowego z Lotniska Chopina, które od 2021 roku ze względu na ograniczoną przepustowość chciałoby wyeliminować z tego portu czartery i część przewoźników niskokosztowych. Kluczowy w tej sprawie będzie administracyjny podział ruchu, który wykluczy pewne kategorie połączeń lotniczych z warszawskiego portu.

Zgodę na taką decyzję musi jednak wydać Komisja Europejska. O to może być jednak trudno, bo ostatnio Bruksela odmówiła zgody na podobne rozwiązanie w Holandii. W tamtym przypadku holenderskie lotnisko Schiphol w Amsterdamie chciało “przenieść” ruch czarterowy na lotnisko Lelystad.

– Decyzji w tej sprawie oczekujemy na początku roku i spodziewamy się, że będzie ona pozytywna. Oczywiście, pamiętamy o tym, że oznacza ona tylko tyle, że nie można nikogo zmusić do latania z Radomia, a jedynie – że linie czarterowe nie będą już mogły częściowo latać z Lotniska Chopina. Moim zdaniem szanse na to, że Komisja Europejska wyrazi zgodę na administracyjny podział ruchu, są duże. W przypadku Holendrów było ewidentne, że chodziło o zrobienie miejsca dla KLM… – mówi Adam Bielan, wicemarszałek Senatu i świeżo upieczony europoseł, który dał się poznać jako skuteczny lobbysta, który doprowadził do budowy lotniska w Radomiu. Obecnie jest też jedną z najlepiej poinformowanych osób w sprawie tej inwestycji.

– Ale przecież w przypadku Radomia chodzi o zrobienie miejsca dla LOT… – odpowiadamy.

– Tak, ale Lotnisko Chopina ma większe problemy z przepustowością niż Schiphol – odpowiada Bielan. Co nie jest do końca zgodne z prawdą, ale też zbieżność obu przypadków nie musi mieć znaczenia dla Komisji Europejskiej.

Jednocześnie Bielan uważa, że nawet jeśli Bruksela nie wyrazi zgody na administracyjny podział ruchu, nie będzie to poważną przeszkodą dla rozwoju lotniska w Radomiu.

– Ruch czarterowy na Okęciu w perspektywie kilku lat nie ma racji bytu. Pytanie, gdzie pójdzie: moim zdaniem w Modlinie nie ma miejsca dla linii czarterowych, a Łódź w perspektywie powstania CPK ma małe perspektywy wzrostu. Z kolei w Radomiu powstanie produkt lotniskowy o najwyższych standardach, jeśli chodzi o ruch czarterowy. I myślę, że dość szybko uda się osiągnąć założony w pierwszym etapie cel, czyli 3 mln pasażerów rocznie – mówi Bielan.

Foto: Wikipedia

Lotnisko gotowe jesienią 2020

– Mogę potwierdzić, że pierwotny termin oddania do użytku lotniska, czyli listopad 2020 roku, zostanie dotrzymany. Najwięcej komplikacji było przy przetargu na rozbudowę drogi startowej, ale kłopot wynikał z kiepskiej jakości projektu, który PPL odziedziczył po poprzednim właścicielu. Teraz został wybrany wykonawca, a umowa ma być podpisana za kilka dni – termin zakończenia przebudowy pasa jest zaplanowany na sierpień, czyli kilka miesięcy przed oddaniem lotniska do użytku – mówi Bielan.

W międzyczasie pojawiła się jednak nieoczekiwana komplikacja, bo jedna z firm biorących udział w przetargu, czyli Budimex, zaskarżyła rozstrzygnięcie przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej. KIO ma 15 dni na rozpatrzenie skargi – jeśli uzna, że jest ona bezzasadna, będzie można podpisać umowę z wykonawcą. W przeciwnym razie przetarg zostanie powtórzony.

Foto: PPL

Pierwsi przewoźnicy na początku roku

W dalszym ciągu nie wiemy, kto będzie latał z Radomia – na razie jedynym touroperatorem, który zadeklarował, że jego klienci polecą z nowego lotniska jest Itaka, która podpisała w tej sprawie list intencyjny z PPL. Znający kulisy negocjacji z przewoźnikami Bielan jest spokojny.

– Toczą się rozmowy z low costami i biurami podróży. Myślę, że przewoźnicy zaczną oficjalnie prezentować swoje plany odnośnie Radomia na początku roku, na 8-9 miesięcy przed oficjalnym uruchomieniem lotniska – mówi Bielan.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »