Fly4free.pl

Nie tylko Ryanair! Kolejne trzy linie muszą znieść kłopotliwą opłatę

wizz air ryanair
Foto: Fly4free.pl

Już nie tylko Ryanair, ale także Wizz Air, easyJet i Volotea muszą czym prędzej zaktualizować swoją tabelę opłat i czym prędzej skreślić z niej tę dotyczącą wyboru miejsca dla osób podróżujących z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego (ENAC) przypomina przewoźnikom, że mieli zastosować się do zaleceń i zapowiada kary finansowe.

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o śledztwie ENAC dotyczącym Ryanaira, który już w czerwcu miał zmienić zasady dotyczące zakupu biletów. Chodzi o klientów, którzy będą lecieć albo ze swoimi dziećmi albo z osobami niepełnosprawnymi. W obu tych przypadkach pasażerowie muszą bowiem obowiązkowo wykupić miejsca obok siebie i nie mogą zdecydować się na bezpłatny, losowy przydział miejsc.

Teraz okazuje się, że sprawa potencjalnych kar nie dotyczy wyłącznie Ryanaira. ENAC wziął pod lupę kolejnych przewoźników i szybko odkrył, że – mimo wcześniejszych zaleceń – taka praktyka w tanich liniach nadal funkcjonuje w najlepsze. Do grona linii na cenzurowanym dołączył więc easyJet, WizzAir i Volotea, bo mimo upomnienia, żadna z nich nie zdecydowała się zmienić zasad płatnych miejsc.

W efekcie ENAC zapewnia, że wszczął odpowiednie procedury i nie będzie już dłużej groził palcem, a sięgnie po kary finansowe, które mogą wynosić do 50 tysięcy EUR.

Niestety kwoty nie przeraziły przewoźników tak, jakby życzył sobie tego urząd. Dodatkowo easyJet – w komunikacie przesłanym do agencji Reuters – zapewnił, że wszystkie jego zasady są zgodne z prawem i nie planuje wprowadzać zmian.

Ryanair poszedł inną drogą i zapewnił, że jest w trakcie zmieniania swojego systemu.

– Twierdzenia ENAC są błędne. Ryanair wdrożył w dniu 13 sierpnia tymczasowe środki, które mają zapewnić osobom dorosłym podróżującym z dziećmi lub pasażerami z niepełnosprawnością kilka możliwości skorzystania z bezpłatnie przydzielonych miejsc – zapewnił Ryanair w przesłanym do nas komunikacie. – Obecne rozwiązanie ma charakter tymczasowy, ponieważ nie udało się w pełni zmienić systemu rezerwacji w tak krótkim terminie wyznaczonym przez ENAC. Rozprawa sądowa zaplanowana jest na 8 września.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »