Fly4free.pl

LOT może odetchnąć z ulgą. Nie muszą płacić 266,5 mln zł odszkodowania

Foto: Markus Mainka / Shutterstock
Sąd we Frankfurcie odrzucił pozew niemieckiej linii Condor, która za odstąpienie od jej zakupu przez Polską Grupę Lotniczą żądała ok. 56 mln EUR odszkodowania, czyli 266,5 mln PLN – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

„Informacja o oddaleniu pozwu znalazła się w sprawozdaniu finansowym Polskiej Grupy Lotniczej, czyli właściciela LOT” – czytamy w „DGP”. Niemiecka linia mogła jeszcze złożyć apelację od wyroku sądu, ale ostatecznie tego nie zrobił.

„Sąd we Frankfurcie uznał argumenty strony polskiej i oddalił powództwo w całości. Firma Condor nie wniosła apelacji. Sprawa jest definitywnie zamknięta” – informuje PGL.

Pozew trafił do sądu w lipcu 2020 roku i jest pokłosiem nieudanej transakcji przejęcia niemieckiej linii czarterowej Condor przez Polską Grupę Lotniczą. Obie strony podpisały porozumienie w tej sprawie w styczniu 2020 roku. Potem jednak przyszła pandemia koronawirusa, która niemal całkowicie zatrzymała ruch lotniczy na całym świecie. W jej efekcie w kwietniu 2020 r. PGL złożył oświadczenie o rezygnacji z zakupu niemieckiej linii. Polska strona uznała, że jest to okoliczność powodująca „zanik biznesowych podstaw uzasadniających zawarcie umowy”, dodatkowo też powołała się na brak spełnienia przez Niemców niektórych warunków umowy inwestycyjnej. Argumenty te nie przekonały jednak Condora, który domagał się odszkodowania za odstąpienie od transakcji.

Warto dodać, że w maju ubiegłego roku nowym właścicielem linii Condor została spółka Attestor, specjalizująca się w restrukturyzacjach i zarządzaniu aktywami. Pod nowym zarządem Condor zaczął proces odnawiania floty i kompletnie zmienił wizerunek, zmieniając logo i malowanie swoich samolotów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »