Fly4free.pl

UE przyznaje rację Ryanairowi w ważnym sporze. Chodzi o nowe podatki lotnicze

ryanair
Foto: Ryanair
Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by linie lotnicze obarczały pasażerów dodatkowymi podatkami lotniczymi i innymi opłatami wymyślanymi przez poszczególne rządy – podsumowali przedstawiciele Komisji Europejskiej. Takie stanowisko jest dość zaskakujące, bowiem zwykle UE staje po stronie pasażerów. Tym razem ma inne zdanie, ale podkreśla, że jest jeden warunek!

Zazwyczaj zarówno Komisja Europejska jak Trybunał Sprawiedliwości UE mocno stoją po stronie pasażerów. Niejednokrotnie interweniowały w spornych sprawach i wydawały zalecenia, które broniły ludzi i ich interesów. Ale tym razem opinia może być dla wielu osób nieco zaskakująca. Natomiast na pewno ucieszy Ryanaira!

– Nic w obecnym rozporządzeniu nie uniemożliwia liniom lotniczym przenoszenia nowych podatków do cen biletów, o ile odbywa się to w przejrzysty sposób – powiedziała Adina Valean, europejska komisarz ds. transportu. Jeśli rząd wprowadzi specjalny podatek, lokalna ochrona konsumentów może jedynie zbadać, czy pasażerowie zostali o tym właściwie poinformowani – dodała.

Skąd w ogóle wziął się ten temat? Wszystko zaczęło się od decyzji węgierskiego rządu, który wprowadził windfall tax, czyli podatek od nadmiarowych zysków. Zgodnie z nowymi zasadami, które weszły w życie 1 lipca, linie lotnicze są zobowiązane do uiszczenia opłaty w wysokości 10 EUR (w przypadku lotów europejskich) lub 25 EUR (dla tras poza Europę) od każdego pasażera.

W efekcie Ryanair rozesłał do klientów maile, że muszą dopłacić po 10 EUR do swoich biletów, a węgierski odpowiednik UOKiK-u wściekł się, że tak nie można i nałożył na irlandzką linię karę – 300 mln HUF, czyli równowartość ok. 3,6 mln. Oczywiście Ryanair od razu zapowiedział, że nie zamierza się dostosować i kary nie zapłaci. Ostatecznie pod nóż poszło kilka węgierskich tras Ryanaira, a konflikt zaognia się właściwie z tygodnia na tydzień.

Czy ta decyzja zmienia coś w sporze Ryanaira z Węgrami? Niekoniecznie, bo obie strony są już na wojennej ścieżce. Może mieć jednak duże znaczenie w przypadku przyszłych podatków lotniczych, które ewentualnie mogą być wprowadzane w innych krajach UE.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »