Fly4free.pl

Dokąd zaszczepieni mogą lecieć bez testu? To już blisko 70 krajów!

Foto: Trend / Unsplash
Zaszczepiłeś się i masz ważny unijny certyfikat COVID-19? Wiele krajów stoi przed tobą otworem – nie wymagając robienia testu ani nie kierując na kwarantannę. Do wyboru są niemal wszystkie kraje Europy, ale także wiele egzotycznych kierunków jak np. Seszele, Kolumbia, Brazylia czy Nepal. Zobaczcie całą listę!

Ostatnie tygodnie to zdecydowanie czas otwierania granic i luzowania obostrzeń wjazdowych związanych z koronawirusem. Po dwóch latach pandemii, wiele rządów zdecydowało się znieść obostrzenia lub przynajmniej znacząco je poluzować – często jednak zaznaczając, że mogą to zrobić dzięki wysokiemu współczynnikowi wyszczepienia społeczeństwa.

Po tym jak stworzyliśmy listę krajów otwartych dla wszystkich (bez szczepień, testów i kwarantanny), w wielu komentarzach prosiliście o podobne zestawienie dla osób zaszczepionych, które wciąż mają większy wybór bezproblemowych wyjazdów. I oto jest!

Europa otwarta już niemal w całości

Najlepsza sytuacja dla zaszczepionych turystów jest w Europie. Właściwie wszystkie kraje Unii Europejskiej zdecydowały się bowiem znieść obowiązek testów wobec zaszczepionych turystów. Możemy więc bez problemu jechać do do Finlandii, Francji i Luksemburgu.

Oczywiście dochodzą do tego europejskie kraje otwarte dla wszystkich (a więc niezależnie od statusu szczepienia), a więc Austria, Albania, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Cypr, Czechy, Dania (w tym także Wyspy Owcze), Estonia, Grecja, Hiszpania, Holandia (w tym także Aruba czy Curacao) Irlandia, Islandia, Kosowo, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Macedonia Północna, Malta, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Portugalia (wraz z Azorami i Maderą), Rumunia, Serbia, Słowenia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i cała Wielka Brytania (wraz ze Szkocją, Walią, Wyspą Man itd.).

W tym gronie znajduje się też Polska – co jest dla nas istotne w kontekście powrotów. Od 28 marca zniesiono bowiem kwarantannę przyjazdową i niezależnie skąd wracacie oraz jaki macie status szczepienia – nie musicie już martwić się robieniem testów.

Ważność szczepienia
Warto pamiętać, że za osobę zaszczepioną uważa się tych turystów, którzy mają ważny unijny certyfikat COVID-19. Ważność swojego dokumentu możecie sprawdzić w aplikacji mObywatel lub na Internetowym Koncie Pacjenta. Z założenia jest to 270 dni od przyjęcia pełnego szczepienia. Dawka przypominająca – póki co – wydłuża certyfikat o kolejnych 270 dni. W niektórych krajach wprowadzono dodatkowe skrócenie tego czasu – np. Włochy uznają szczepienie tylko przez sześć miesięcy, ale za to dawkę przypominającą już bez terminowo.

Egzotyka i dalsze podróże? Tu też macie pełne pole do popisu

Wolicie pojechać gdzieś dalej? Nie ma problemu, bowiem już naprawdę wiele krajów zniosło obostrzenia wobec zaszczepionych osób.

Wśród nich znajdują się Brazylia, Gwatemala, Kambodża, Kanada, Kenia, Kirgistan, Kolumbia, Kuwejt, Nepal, Oman, Panama, Peru, RPA, Salwador, Singapur, Seszele, Sri Lanka, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Uzbekistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

A do tego, podobnie jak w Europie, dochodzą jeszcze kraje otwarte dla wszystkich, a więc Arabia Saudyjska, Argentyna, Armenia, Australia, Bahrajn, Chile, Dominikana, Egipt, Gruzja, terytoria zależne Holandii (takie jak Aruba czy Curaçao), Izrael, Jordania, Kostaryka, Kuba (tylko dla czarterów), Malediwy, Meksyk, Mongolia, Turcja i Wietnam.

***

Poniżej znajdziecie spis krajów wpuszczających osoby zaszczepione bez testów – w kolejności alfabetycznej:

Albania, Arabia Saudyjska, Argentyna, Armenia, Austria, Australia, Bahrajn, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Dominikana, Egipt, Estonia, Finlandia, Francja (plus terytoria zamorskie), Grecja, Gruzja, Gwatemala, Hiszpania, Holandia (plus terytoria zamorskie), Irlandia, Islandia, Izrael, Jordania, Kambodża, Kanada, Kenia, Kirgistan, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Kuba (tylko czartery), Kuwejt, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Malediwy, Malta, Meksyk, Monako, Mongolia, Mołdawia, Nepal, Niemcy, Norwegia, Oman, Panama, Peru, Polska, Portugalia, RPA, Rumunia, Salwador, Singapur, Serbia, Seszele, Sri Lanka, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Uzbekistan, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy, Węgry, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Jeśli jakiś przegapiliśmy (a jednak zasady zmieniają się dość często) dajcie znać w komentarzu, dopiszemy! 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Chorwacji nie widzę na liście, 
Gerard22, 10 kwietnia 2022, 19:48 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Tanzania.
mowika, 10 kwietnia 2022, 20:07 | odpowiedz
...cała Wielka Brytania (wraz ze Szkocją, Wyspami Owczymi itd.).To że kompromituje Pani siebie to Pani sprawa, ale ze cały portal, to chyba tylko Pani rezygnacja może zrekompensować tę żenadę. 
Bulusia, 10 kwietnia 2022, 20:22 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dlaczego nie ma na liście Argentyny? Fakt, to taki malutki kraj, że pewnie umknął uwadze.
gregorio, 11 kwietnia 2022, 6:34 | odpowiedz
Avatar użytkownika
dużo ciekawszy byłby analogiczny artykuł ale w drugą stronę ;-)
Tome, 11 kwietnia 2022, 10:15 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A wiecie czy unijny certyfikat jest ważny w tych krajach? W szczególności pytam o Nepal. Jak do tej pory do europejskiego systemu dołączyło 37 państw wśród których nie ma Nepalu. I tu pojawia się pytanie - czy trzeba załatwiać jakiś ichniejszy ekwiwalent?
Maciej Marcinowski, 11 kwietnia 2022, 11:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Uzbekistanu brakuje na liście, a to nie jest świeży temat bo już od połowy marca zmieniły się zasady, Kirgistan podobnie. 
emto, 11 kwietnia 2022, 14:30 | odpowiedz
Na terytoriach zamorskich Francji obowiązują inne zasady niż w samej Francji!
DMWpl, 11 kwietnia 2022, 19:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Azerbejdżan? https://www.gov.pl/web/dyplomacja/azerbejdzan"15.04.2022 r. zniesiono wymóg przedstawienia negatywnego testu PCR na COVID-19 przy przekraczaniu granicy."
Dawid Chechelski, 23 kwietnia 2022, 17:49 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A USA ??
superzocha, 5 maja 2022, 21:33 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »