Fly4free.pl

Tylko kilka krajów miało się uchronić przed koronawirusem. Przynajmniej w teorii

laos
Foto: Guitar photographer / Shutterstock

Włochy, Chiny, Iran i wiele innych to kraje, które najmocniej cierpią na sytuacji związanej z koronawirusem. Ale na świecie jest też przynajmniej kilka państw, które deklarują, że nie ma u nich nawet jednego przypadku zakażenia. Tylko czy to w ogóle możliwe?

Choć wszystko zaczęło się w chińskiej prowincji Wuhan, obecnie uznaje się, że przynajmniej 166 krajów na całym świecie ma przynajmniej jeden potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem. Poszczególne państwa wprowadzają szereg obostrzeń zarówno wobec swoich obywateli wewnątrz kraju, jak i wobec turystów, którzy chcieliby przekroczyć granice.

Jednocześnie jest kilka państw na świecie, których politycy przekonują, że udało im się uniknąć problemów, które ciągnie za sobą koronawirus i zapewniają, że na ich terytorium nie ma żadnej zakażanej osoby. Problem polega na tym, że w większości przypadków jest to wręcz nierealne.

Najmniej zaskakującym przypadkiem jest deklaracja Korei Północnej, której przedstawiciele oficjalnie twierdzą, że ich kraj jest wolny od pandemii. Jednak jak zauważają zagraniczne media – m.in. NZ Herald czy australijski News.com.au „bliskie powiązania kulturowe i podróżnicze z Chinami oraz fakt, że jedyny inny sąsiad lądowy, Korea Południowa, odnotował prawie 9000 przypadków i 102 zgony” sprawiają, że trudno wierzyć w te zapewnienia.

Według zagranicznych obserwatorów, którzy rozmawiali z Al Jazeerą, Korea Północna miała odnotować pierwszy przypadek już 27 stycznia. Oficjalnie jednak władze milczą na ten temat.

Do krajów, które nie mają potwierdzonych zakażeń, należą też Laos i Mjanma. Jednak podobnie jak w przypadku Korei Północnej trudno uwierzyć, że państwa tak bliskie Chinom, które w dodatku przyjmują wielu turystów zarówno z całego świata jak i samego Państwa Środka, mogły się w pełni „uchować” przed koronawirusem.

Na końcu listy, którą podają zagraniczne media, znajdują się też Libia i Jemen.

Jeśli jednak przejrzeć mapy, które na żywo uaktualniają liczbę zakażeń w poszczególnych krajach (np. stworzoną przez Johns Hopkins University), to można też zauważyć kilka dodatkowych białych pól na mapie świata – m.in. Botswanę, Sudan Południowy, Mauretanię, Mali czy Lesotho. W Afryce taki wynik może jednak wynikać chociażby z utrudnionego dostępu do medycyny i niewielkiej liczby przeprowadzanych testów.

Wygląda więc na to, że choć wielu chciałoby za wszelką cenę udowodnić, że oparło się pandemii, to w rzeczywistości niemal nie ma już miejsca na świecie, do którego koronawirus nie dotarłby choćby w pojedynczych przypadkach. Warto mieć to na uwadze nie tylko ze względu na potencjalne planowanie wyjazdów i własne zdrowie (co oczywiste), ale także z powodu obostrzeń dla turystów, które mogą się utrzymywać w poszczególnych krajach przez długie miesiące.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
“fakt, że jedyny inny sąsiad lądowy, Korea Południowa“ jest jeszcze granicą lądowa z Rosją
19marek73, 24 marca 2020, 10:50 | odpowiedz
 Niby granica lądowa z Rosją ale przez rzekę (Tumen), mysz się nie prześlizgnie.
19marek73 “fakt, że jedyny inny sąsiad lądowy, Korea Południowa“ jest jeszcze granicą lądowa z Rosją
DMWpl, 24 marca 2020, 17:55 | odpowiedz
Jest most i przejście graniczne to się prześlizgnie 
19marek73, 24 marca 2020, 21:07 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »