Fly4free.pl

Koniec z maseczkami? Nie do końca. Hiszpania i kilka innych krajów UE wciąż wymagają ich noszenia

Foto: bub / Shutterstock
Środowa rekomendacja EASA w sprawie zniesienie nakazu noszenia maseczek w samolotach i na lotniskach nie będzie jednak obowiązywała w całej UE. Hiszpański minister zdrowia oświadczył, że pasażerowie lecący z i do tego kraju nadal będą musieli nosić maseczki ochronne, a na liście krajów, które wciąż wymagają noszenia maseczek, jest jeszcze 14 innych państw UE.

Środowe rekomendacje EASA i ECDC, które zniosły praktycznie wszystkie koronawirusowe restrykcje w branży lotniczej, są bardzo dużym krokiem w stronę powrotu do czasów sprzed pandemii. Nie mają jednak mocy wiążącej – są one bowiem tylko sugestiami, które poszczególne kraje mogą lub nie wziąć pod uwagę. I już dziś widzimy, że choć 16 maja zniknie rekomendacja dotycząca maseczek, to nie we wszystkich krajach UE. Jak wygląda sytuacja?

Część krajów UE (w tym Polska) zniosły obowiązek noszenia maseczek już kilka tygodni temu. Z kolei Francja ogłosiła, że zgodnie z rekomendacjami obu instytucji od najbliższego poniedziałku noszenie maseczek nie będzie już obowiązkowe w środkach transportu publicznego, w tym także w samolotach. Kompletnie inaczej do sprawy podeszła jednak Hiszpania, która ogłosiła, że nie zamierza zmieniać obecnych przepisów, w ramach których obowiązek noszenia maseczek w transporcie publicznym wciąż obowiązuje.

– Europa twierdzi, że decyzja o noszeniu maseczek podczas lotów musi być zgodna z krajowymi przepisami, a w Hiszpanii zdecydowaliśmy, że jest to obowiązkowe. Wszelkie decyzje dotyczące zmiany tego stanu rzeczy muszą być podejmowane z rozwagą i spokojem – powiedziała Carolina Darias, hiszpańska minister zdrowia. I dodała, że nie należy się spodziewać zmiany tego stanu rzeczy w najbliższych dniach.

Kraje UE podzielone w sprawie maseczek

Oprócz Francji, zniesienie obowiązku noszenia masek w transporcie publicznym (pozostanie tylko rekomendacja) planują w najbliższych dniach m.in. Łotwa oraz Holandia. Z kolei „Corriere della Sera” donosi, że w przypadku lotów z i do Włoch noszenie masek ochronnych na twarz będzie obowiązkowe do 15 czerwca.

Są też inne kraje, gdzie maseczki w transporcie publicznym (a więc także w samolotach) pozostają obowiązkowe. To m.in. Austria, Cypr, Estonia, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta i Portugalia.
Linie lotnicze lecące do krajów, gdzie jest obowiązek noszenia maseczek, muszą przed lotem informować o tym pasażerów. Luzowanie przepisów potwierdził też Ryanair, który poinformował, że maseczki na pokładach jego samolotów nie będą już wymagane w przypadku lotów z i do krajów, gdzie nie jest to wymagane.

– Oczekujemy też, że kraje, gdzie wciąż jest to obowiązkowe, poluzują te wymogi w ciągu najbliższych dni zgodnie z rekomendacjami EASA i ECDC – mówi Eddie Wilson, prezes Ryanaira.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »