Fly4free.pl

EASA rezygnuje z koronawirusowych restrykcji! Duże zmiany w samolotach i na lotniskach w całej UE

Foto: Irina Viv / Shutterstock
Od 16 maja zniesiona zostanie na terenie całej UE rekomendacja dotycząca noszenia maseczek ochronnych na terenie lotnisk i na pokładach samolotów – poinformowały we wspólnym komunikacie EASA oraz ECDC, czyli Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. To najważniejsza, ale nie jedyna zmiana dotycząca obostrzeń w podróżach lotniczych przed nadchodzącym sezonem wakacyjnym.

Choć wiele krajów Unii Europejskiej poluzowało już restrykcje wjazdowe i przepisy sanitarne związane z pandemią koronawirusa, wciąż jednak one obowiązują. A „flagowym” obostrzeniem pozostaje obowiązek noszenia maseczek na lotniskach czy w samolotach. Zrezygnowało już z niego wiele krajów, m.in. Polska, a także wielu przewoźników, w tym LOT czy Wizz Air.

Wciąż jest jednak dużo linii, takich jak choćby Ryanair, gdzie formalnie obowiązek noszenia maseczek w samolocie obowiązuje. I choć z egzekwowaniem tych przepisów jest różnie (wiele zależy m.in. od nadgorliwości załóg pokładowych), to co do zasady te przepisy wciąż obowiązują. Ryanair tłumaczy się, że czeka ze zniesieniem tego obowiązku do momentu, gdy swoją rekomendację na temat noszenia maseczek wycofa EASA, czyli Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. I w końcu się doczekał, bo EASA właśnie ogłosiła, że rekomendacja dotycząca obowiązkowego noszenia maseczek na lotniskach i na pokładach samolotów w Europie przestanie obowiązywać już od 16 maja, czyli od najbliższego poniedziałku.

– Od następnego tygodnia noszenie maseczek nie będzie już obowiązkowe w żadnym przypadku podczas podróży lotniczych. Dostosowujemy w ten sposób nasze przepisy do tych obowiązujących w Europie w zakresie transportu publicznego – powiedział Patrick Ky, dyrektor zarządzający EASA.

ECDC dodaje, że choć wymóg ten jest zniesiony, to w dalszym ciągu niezbędne jest zachowanie środków ostrożności wśród pasażerów, takich jak utrzymywanie dystansu od innych pasażerów czy dokładne dbanie o higienę i regularne mycie rąk. Są to bowiem najlepsze metody, aby zmniejszyć ryzyko transmisji koronawirusa. Podobnie jak samo noszenie maseczek – choć już nieobowiązkowe, to pasażerowie wciąż są zachęcani do ich używania. Szczególnie dotyczy to lotów do krajów, gdzie noszenie masek wciąż jest wymagane (w tym przypadku linie powinny informować o tym swoich pasażerów z wyprzedzeniem), a także mniej odpornych pasażerów, którzy powinny używać „mocniejszych” masek typu FFP2/N95 czy KN95.

Zmian jest jednak więcej i dotyczą choćby kwestii dystansu od współpasażerów. W rekomendacji czytamy, że lotniska powinny odejść od obowiązkowego stosowania dystansu i zastosować „podejście pragmatyczne”. Zwłaszcza w sytuacji, w której zwiększona liczba pasażerów może spowodować zwiększone kolejki i zatory, a także negatywnie wpłynąć na płynność odprawy i innych elementów podróży.

EASA wydała też rekomendację w sprawie formularzy lokalizacyjnych, z których i tak w ostatnim czasie rezygnuje mnóstwo krajów UE. Czytamy w niej, że choć obowiązek ten został w większości krajów zawieszony, to linie lotnicze powinny dalej utrzymywać systemy zbierania danych o pasażerach w pełnej gotowości na wypadek, gdyby pojawił się kolejny wariant koronawirusa, który potencjalnie mógłby spowodować przywrócenie części obostrzeń.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Teraz to zafoliowani covidianie w ramach protestu i obaw o swoje zdrowie i życie oraz wszystkich babć i dziadków zrezygnują z podróży. Przecież właśnie Gates załapał ,,virusa" i głosi wszem i wobec , że najgorsze to dopiero nadejdzie. To samo rzecze WHO którego zapewne przez przypadek głównym udziałowcem jest wymieniony Bill(heh) Zatem EASA taką rekomendacją wydaje prawie wyrok na tych wystraszonych covidowych mutantów. Dalej nie wierzą , że Farmacja ich dymała , dyma i będzie dymać(heh)
Semen6969, 11 maja 2022, 17:49 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »