Fly4free.pl

Koniec testów za darmo i kwarantanna dla niezaszczepionych. 2 kraje UE robią krok w tył!

Foto: Fly4free.pl

Od 7 lipca Francja przestanie oferować darmowe testy na koronawirusa dla turystów. Z kolei władze Słowacji ogłosiły, że w związku rozprzestrzenianiem się wariantu delta koronawirusa przy wjeździe do tego kraju z kwarantanny zwolnione będą tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Ostatnie dni przyniosły częściowe cofnięcie części poluzowanych wcześniej obostrzeń w związku z przekraczaniem granic, choć warto dodać, że dotyczą one tylko osób niezaszczepionych, bo osoby po pełnym cyklu szczepień przeciw COVID-19 na razie nie mają się czym przejmować. Zaczęło się od Chorwacji, która ogłosiła, że będzie przyjmowała podróżnych do kraju tylko na podstawie Unijnego Certyfikatu COVID, a osoby niezaszczepione będą musiały przedstawić test na koronawirusa, by uniknąć kwarantanny.

Teraz jeszcze bardziej restrykcyjne zasady chce wprowadzić Słowacja. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, od 9 lipca wszystkie osoby przyjeżdżające na Słowację (w tym Słowacy wracający z wakacji), będą poddane 14-dniowej kwarantannie (którą można skrócić, robiąc po 5 dniach test PCR). Zwolnione mają być z niej tylko osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy. Tak jak w przypadku innych krajów – dotyczy to osób, u których minęło 14 dni od zakończenia pełnego cyklu szczepień.

Z kolei w przypadku ozdrowieńców postawiono warunek, że kwarantanna może być zniesiona dla osób, które przebyły COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni i zaszczepiły się co najmniej jedną dawką szczepionki.

Oprócz tego z kwarantanny zwolnione są dzieci w wieku poniżej 12 roku życia, a dzieci i młodzież w wieku 12-18 lat podlegają okresowi przejściowemu – od 9 lipca do 9 sierpnia mogą wjechać na Słowację bez kwarantanny, ale po tej drugiej dacie będą już jej podlegać, chyba że zostaną wcześniej zaszczepione.

Foto: Shutterstock

Francja rezygnuje z darmowych testów

Ważną zmianę dla turystów wprowadziła też Francja, która do tej pory oferowała darmowe testy na koronawirusa dla przyjezdnych. To ważne, zwłaszcza dla osób, które potrzebowały negatywnego wyniku, by uniknąć kwarantanny przy powrocie do swojego kraju. Teraz testy te będą płatne – od 7 lipca za test antygenowy podróżni z zagranicy będą musieli zapłacić 29 EUR, a za test PCR – 49 EUR.

– Podjęliśmy tę decyzję z powodu braku wzajemności, bo Francuzi muszą płacić za testy na koronawirusa w większości krajów – mówi w rozmowie z „Les Echoes” Gabriel Atta, rzecznik rządu.

Jednocześnie testy na koronawirusa w dalszym ciągu mają być darmowe dla mieszkańców i obywateli Francji.

Francuski rząd martwi się też powolnym tempem szczepień na koronawirusa. Jak podaje paryski Instytut Pasteura, jedynie nieco ponad 50 procent obywateli Francji przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »