Fly4free.pl

Chorwacja zmienia zasady wjazdu dla turystów! Od dzisiaj niezaszczepieni tylko z testem

Foto: Tupungato / Shutterstock

Koniec swobodnego podróżowania pasażerów z Polski i nie tylko do Chorwacji. Od 1 lipca wszyscy podróżujący nad Adriatyk muszą przedstawić na granicy Unijny Certyfikat COVID, dowód zaszczepienia, ozdrowienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

Całkowity brak restrykcji wjazdowych dla wszystkich podróżnych z naszego kraju trwał tylko 2 tygodnie. Kolejne zmiany ogłoszono w środę, a weszły one w życie już od dzisiaj, czyli 1 lipca. Nie są to pozytywne zmiany dla podróżnych z Polski, którzy nie są zaszczepieni ani nie przechorowali jeszcze koronawirusa. Co się zmienia?

W myśl nowych przepisów osoby, które chcą wjechać na teren Chorwacji, są zobowiązane do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID, czyli dokumentu potwierdzającego zaszczepienie, ozdrowienie lub wynik testu na koronawirusa. Certyfikaty można pobrać m.in. z Internetowego Konta Pacjenta IKP czy przez aplikację mObywatel. Więcej na temat certyfikatów przeczytacie w naszym tekście.

W przypadku, jeśli osoby nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID, wjazd na teren Republiki Chorwacji będzie dla nich możliwy pod warunkiem spełnienia jednego z następujących kryteriów:

  • osoby, które, okażą  negatywny wyniku testu PCR – nie starszy niż 72 h lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) – nie starszy niż 48 h.
  • osoby, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V) mogą przekroczyć granicę Chorwacji  w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia.  W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.
  • osoby, które okażą potwierdzenie przejścia Covid-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby Covid-19, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana Covid-19 i szczepienia
  • osoby wyleczone z Covid-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) po okazaniu potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).

Dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.

Osoby, które  nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
W Polsce takie upaly ze w sumie nie ma sensu jechac w wieksze. 
Tom Drapichrust, 1 lipca 2021, 10:39 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dla niektorych, oprocz temperatury, liczy sie jeszcze kuchnia i krajobrazy 😀 W zyciu nie bylem w CRO, ale slyszalem od kogos, co zna takiego, co tam byl, ze warto tam jechac nawet latem, pomimo wysokiej temperatury 😀 
Rubens, 1 lipca 2021, 11:26 | odpowiedz
Ciekawe, zdziwiłem się że tak szybko znoszą testy, ale teraz jeszcze bardziej jestem zdziwiony że je przywracają, trudno są inne kraje chociaż planowałem odwiedzić też Chorwację, ciekawe czy to się utrzyma, kto tam pojedzie na takich warunkach. 
wiks91, 1 lipca 2021, 12:49 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Idiotyzmów ciąg dalszy... 
Julian13, 1 lipca 2021, 14:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Myślę, że dostali z Brukseli telefon aby to zmienić. W końcu nie po to lobby farmacutyczno-szczepionkowe pompowało środki w ustanowienie "paszportu" aby teraz sobie jakieś Polaczki jeździli sobie do Chorwacji jak im się podoba.
Tomek W, 1 lipca 2021, 14:46 | odpowiedz
W punkt... 
Tomek W Myślę, że dostali z Brukseli telefon aby to zmienić. W końcu nie po to lobby farmacutyczno-szczepionkowe pompowało środki w ustanowienie "paszportu" aby teraz sobie jakieś Polaczki jeździli sobie do Chorwacji jak im się podoba.
Marcin Lipsa, 1 lipca 2021, 20:52 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »