Fly4free.pl

Kolejny kraj w UE wraca do obostrzeń. Będziemy mieć powtórkę z rozrywki?

maseczka na plazy
Foto: fotoliza / Shutterstock
Już nie tylko Cypr i Portugalia, ale także Niemcy – lista krajów, które już wróciły albo zamierzają wrócić do obostrzeń zaczyna się powoli wydłużać. Choć rządy mówią wprost, że będą uzależniać przywracanie restrykcji od liczby zakażeń, to wszystko wskazuje na to, że jesienią możemy spodziewać się powtórki z rozrywki. Przynajmniej częściowo.

Choć większość krajów otworzyła się już bez żadnych dodatkowych zasad związanych z koronawirusem, a i restrykcje wewnątrz kraju zniknęły, to nie brakowały takich – także w UE – które zdecydowały się na to dopiero w ostatnich tygodniach. Tymczasem zanim zdążyliśmy się nacieszyć sytuacją, już okazuje się, że jest pomysł, aby do restrykcji… wrócić.

Niemcy przywrócą restrykcje za kilka tygodni?

Z informacji zdobytych przez tygodnik „Spiegel” kolejnym krajem, który ponownie zaostrzy restrykcje są Niemcy. Dziennikarze weszli już w posiadanie projektu obostrzeń, które miałyby być przywrócone. Zgodnie z dokumentem, Karl Lauterbach i Marco Buschmann, czyli minister zdrowia i minister sprawiedliwości, uzgodnili już powrót obowiązku zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych (a więc sklepach czy urzędach), transporcie publicznym, szkołach i świetlicach.

Nie będzie jednak żadnej dowolności w sposobie zakrywania. Wszyscy będą musieli korzystać z maseczek FFP2. W grę nie będą więc wchodzić ani chusty ani kominy ani zwykłe, najtańsze maseczki. Wszystko wskazuje na to, że nowe-stare przepisy zaczną obowiązywać już od 1 października.

Niemiecki rząd nie wyklucza też dalszego zaostrzania restrykcji. W zależności od liczby zakażeń, Niemcy szykują się do wprowadzenia obowiązku zasłaniania ust i nosa także w barach i restauracjach.

Cypr i Portugalia też idą tym tropem

Oczywiście Niemcy nie są jedynym krajem, który już mówi o powrocie obostrzeń. Jako pierwszy maseczki przywrócił Cypr. Gdy liczba zakażeń koronawirusem zaczęła się znacząco podnosić, rząd od razu wrócił do tematu restrykcji.

Obecne przepisy wymagają zasłaniania ust i nosa we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych (także restauracjach i barach). Co ciekawe, restrykcje wróciły tam już na początku lipca. Wraz z nimi powróciły także mandaty za nieprzestrzeganie tych zasad – do 300 EUR.

Zaledwie kilka dni temu do tego grona dołączyła Portugalia. Co prawda na razie kraj nie zdecydował się na przywrócenie żadnych obostrzeń, ale przedłużył te już obowiązujące. W efekcie nadal musimy tutaj zasłaniać nos i usta w komunikacji publicznej i samolotach. I choć dopiero co (raptem kilka tygodni temu) znieśli obowiązek testu lub zaświadczenia o szczepieniu przy przekraczaniu granicy, to rząd już zaczyna mówić o „powrocie restrykcji”.

– Kiedy nadejdzie jesień, możemy mieć pogorszenie pandemii, które może spowodować konieczność podjęcia dodatkowych środków – powiedziała Mariana Vieira da Silva, minister stanu ds. prezydentury.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Tresurę Tłumu , czas zacząć .. Mam nadzieje ze tym razem Tłum zaaplikuje Tresurę, ale władzy..
teddy5, 3 sierpnia 2022, 21:59 | odpowiedz
Niemcy zawsze jak pokazuje historia byli podatni na propagandę więc ich zachowanie jest naturalne. Jak zaniedbanemu otyłemu społeczeństwu wmawiają , że wszystko co złe pochodzi od Covida to tłum to przyjmuje akceptując prawie dobrowolnie . Szara niemiecka masa nigdy nie rozumiała o co naprawdę chodzi w myśleniu polityków nimi rządzących.
Semen6969, 4 sierpnia 2022, 9:17 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »