Fly4free.pl

Kolejny kraj UE znosi kwarantannę dla zaszczepionych przeciw COVID-19!

Foto: Mitzo / Shutterstock

Rumunia podjęła decyzję, że każda osoba, która zaszczepi się dwiema dawkami szczepionki na koronawirusa, będzie zwolniona z kwarantanny po przyjeździe do tego kraju.

Zmiana została przegłosowana w poniedziałek 18 stycznia i dotyczy przede wszystkim podróżnych z krajów z tzw. żółtej listy, gdzie umieszczono państwa o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. W przypadku Rumunii oznacza to, że osoby przybywające stamtąd do tego kraju muszą przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Wyjątkiem jest wjazd do kraju na maksymalnie 3 dni – wówczas jesteśmy zwolnieni z kwarantanny, ale musimy przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Na liście znajduje się obecnie 40 krajów, w tym Polska.

Teraz przestanie mieć jednak ona znaczenie dla osób zaszczepionych, bo jak ogłosiła Rumunia, zostaną one zwolnione z kwarantanny przy wjeździe do tego kraju. Trzeba jednak spełnić pewne warunki: należy przedstawić zaświadczenie o tym, że zaszczepiono nas obiema dawkami szczepionki, a po drugie – od zaszczepienia drugą dawką musi minąć 10 dni.

Z kwarantanny zwolnione są też osoby z krajów z żółtej listy, które przechorowały już COVID i posiadają stosowne dokumenty medyczne – w tym przypadku wjazd do Rumunii jest możliwy w okresie od 14 do 90 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Przypomnijmy, że Cypr zapowiedział, że od początku marca także zwolni z kwarantanny wszystkie przyjeżdżające tu zaszczepione osoby. Podobne plany ma też Grecja, a z kolei Unia Europejska planuje nad stworzeniem wspólnych przepisów, dzięki którym zwolnienie z kwarantanny byłoby możliwe dla zaszczepionych w każdym kraju UE.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Można dodać odnośnik w artykule do oficjalnego komunikatu w tej sprawie i wymaganych dokumentów?Państwa wprowadzają/planują wprowadzić możliwość wjazdu dla ozdrowieńców, jednak w żadnym z artykułów nie znalazłem takiej informacji.W jaki sposób można potwierdzić przebycie wirusa? Przedstawiając zaświadczenie od lekarza po Polsku? screen z odbyciem izolacji ?
M_Karol, 19 stycznia 2021, 11:05 | odpowiedz
Co z dziećmi do 15 rz?
Brro, 19 stycznia 2021, 11:26 | odpowiedz
W PL tez nie trzeba tylko SG i sanepid nie wiedza jeszcze jak to ugryźć... ''Ważne! Jeśli zostałeś zaszczepiony na COVID-19 nie będziesz skierowany na kwarantannę. Zasada obowiązuje od 28 grudnia 2020 r.'' gov.pl
hudyts, 19 stycznia 2021, 11:51 | odpowiedz
To i tak sprawa przyszłości,  przepisy będą się co jakiś czas zmieniały. Na razie są szczepieni 80-latkowie, potem będą 70-latkowi i dopiero po paru miesiącach reszta. Czyli ci, którzy będą się szczepić przez najbliższe kilka miesięcy i tak nigdzie za granicę się nie wybiorą. Wczoraj rejestrowałem telefonicznie na szczepienie 89-latkę i najbliższy termin to 10 marca.
M_Karol Można dodać odnośnik w artykule do oficjalnego komunikatu w tej sprawie i wymaganych dokumentów?Państwa wprowadzają/planują wprowadzić możliwość wjazdu dla ozdrowieńców, jednak w żadnym z artykułów nie znalazłem takiej informacji.W jaki sposób można potwierdzić przebycie wirusa? Przedstawiając zaświadczenie od lekarza po Polsku? screen z odbyciem izolacji ?
m555, 19 stycznia 2021, 15:29 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »