Fly4free.pl

UE stworzy wspólny certyfikat: zaszczepieni będą podróżować bez żadnych ograniczeń!

Foto: Wizz Air

– Szczepienia nie będą obowiązkowe, ale osoby, które się zaszczepią, powinny móc podróżować bez żadnych ograniczeń – mówi premier Grecji Kyriakos Mitotakis, który proponuje stworzenie wspólnego certyfikatu szczepienia przeciw COVID-19, które będzie ważne w całej Unii Europejskiej.

W całej Europie jesteśmy na bardzo wstępnym etapie szczepień na koronawirusa, ale poszczególne kraje UE już powoli zastanawiają się, jak dzięki szczepieniom rozruszać turystykę. Pierwszym krajem, który złożył w tym temacie jasną deklarację, był Cypr – od marca planuje on wpuszczać wszystkich zaszczepionych na COVID-19 bez żadnych restrykcji.

Następna w kolejce będzie z pewnością Grecja, która jednak idzie o krok dalej – premier tego kraju zaproponował stworzenie wspólnego certyfikatu ważnego w całej Unii Europejskiej, który pozwoli osobom zaszczepionym na podróżowanie bez żadnych restrykcji.

Grecja z pewnością nie robi tego bezinteresownie – turystyka odpowiada aż za 1/5 PKB tego kraju. Grecy stworzyli już zresztą swój własny certyfikat dla zaszczepionych.

Teraz premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zwrócił się w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen z propozycją, aby taki certyfikat był ważny w każdym kraju Unii Europejskiej na podróże każdym środkiem transportu.

– Szczepienia nie będą obowiązkowe, ale uważam, że osoby zaszczepione powinny podróżować bez żadnych restrykcji. Powinniśmy jak najszybciej osiągnąć porozumienie dotyczące formy takich certyfikatów, tak aby mogły być akceptowane przez wszystkie kraje członkowskie UE – mówi Mitsorakis.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
To ma byc to "dobrowolne" szczepienie? 
Tom Drapichrust, 13 stycznia 2021, 12:47 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Miejmy nadzieję, że ktoś się wyłamie. A n razie do Grecji ani się nie wybierałem ani nie wybieram wiec ich łaskę mam w ....
lb10, 13 stycznia 2021, 12:51 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ciekawe co z rodzicami dzieci poniżej 16 roku życia, których nie można szczepić? Co z osobami z przeciwwskazaniami? Faszystowskie metody;( Życie nie znosi próżni. Będą kraje, które nie ulegną lewackim pomysłom i tam pojadą "zdrowi" inaczej;)
Cancelme, 13 stycznia 2021, 13:09 | odpowiedz
Mam nadzieję, że Ursula nie poprze dyskrminacji obywatelów Uni.
Grzegorz Brzoskowski, 13 stycznia 2021, 13:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie kumam po co mnożyć byty.Jest żółta książeczka szczepień i profilaktyki WHO. Sprawdza się z żółtą febrą. Tam powinno być szczepienie na COVID-19 wpisane.
Hubert Bartkowiak, 13 stycznia 2021, 14:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Na żółtą febrę też jest dobrowolne, ale wracają z terenu jej występowania nikt cię nie wpuści bez szczepienia.
Tom Drapichrust To ma byc to "dobrowolne" szczepienie? 
Hubert Bartkowiak, 13 stycznia 2021, 14:08 | odpowiedz
Ależ jest dobrowolne. Tak samo jak nie ma zakazu podróżowania dla niezaszczepionych. Albo inaczej: czy zakaz jazdy po alkoholu ogranicza jakoś Twoją wolność podróżowania autem? 
Tom Drapichrust To ma byc to "dobrowolne" szczepienie? 
ssaassaa, 13 stycznia 2021, 14:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 Nigdzie nie było napisane, że osoby bez szczepień nie będą mogły podróżować - wydaje mi się, że sprowadzi to się do tego co obowiązuje teraz w części miejsc - czyli wjazd możliwy pod warunkiem negatywnego wymazu w kierunku COIVD-19. Wiara w COVID jest indywidualną sprawą jednostki -  jeżeli ktoś nie wierzy w choroby zakaźne, może się wybierać na imprezy COVID i jest to jego własna decyzja. Natomiast wolność obywatelska kończy się, przynajmniej częściowo, jeżeli jesteśmy zagrożeniem dla innych - podobnie jak zakazano palenia papierosów w niektórych miejscach publicznych, jazda pod wpływem alkoholu czy przymusowe hospitalizacje osób z niektórymi chorobami zakaźnymi. Zawsze łatwo się pisze ja chce to, ja chce tamto w chwili kiedy problemy nie dotykają nas samych.  Można też narzekać  czemu karetka sygnale ma pierwszeństwo skoro ja też się spieszę. 
Tom Drapichrust To ma byc to "dobrowolne" szczepienie? 
Slomiany19, 13 stycznia 2021, 15:45 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Slomiany19 Szczepieni wciąż będą roznosić wirusa. Więc tak naprawdę potrzebujemy lekarstwa. I do tego powinno się dążyć. Wirusów z grupy grypopodobnych jeszcze nikt nie wypełnił z życia. I stosowanie metody wiecznych szczepień nic dobrego nie przyniesie.
Cancelme, 13 stycznia 2021, 18:09 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Haha polatane... Mam ich gdzieś!!! I to ma być wolność bo nie chce się szczepić na tego napompowanego medialnego wiruska. 
Julian13, 13 stycznia 2021, 19:51 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A ja jestem zdecydowanie za takim rozwiązaniem. 
marmur50, 13 stycznia 2021, 22:53 | odpowiedz
nie ma na razie leków na wirusy, tylko na łagodzenie objawów. Szczepionka znacznie osłabia objawy bo organizm lepiej się broni. Przez to potrzebuje mniej leków przeciwobjawowych.  
Cancelme Slomiany19 Szczepieni wciąż będą roznosić wirusa. Więc tak naprawdę potrzebujemy lekarstwa. I do tego powinno się dążyć. Wirusów z grupy grypopodobnych jeszcze nikt nie wypełnił z życia. I stosowanie metody wiecznych szczepień nic dobrego nie przyniesie.
ssaassaa, 14 stycznia 2021, 6:52 | odpowiedz
 Wystarczy przez chwilę pomyśleć. Czy ogólnie trzeba nosić maseczki? Trzeba. Czy każdy musi nosić maseczki? Nie, bo np. dzieci czy osoby z niepełnosprawnością są zwolnione. Czy trzeba się poddawać kwarantannie po powrocie zza granicy? Trzeba. Czy każdy musi? Ponownie nie. Wątpię, żeby ktoś stoworzył prawo, które będzie dawało przywileje osobom, które nie mogą się zaszczepić. Szczególnie, że celem tego prawa jest to, żeby jak najwięcej turystów mogło przyjechać do Grecji. Drugą kwestią jest to, że najprawdopodobniej kraje, w których zostanie zaszczepione wystarczająco dużo osób, nie będą wymagać szczepień od turystów - taką decyzję zapowiedziały Seszele i wg. ich zapowiedzi już od połowy marca będzie można wjechać tylko z testem, ponieważ 70% populacji ma do tego czasu zostać zaszczepione. Jak to mówią foliarze - wyłącz TV, włącz myślenie.
Cancelme Ciekawe co z rodzicami dzieci poniżej 16 roku życia, których nie można szczepić? Co z osobami z przeciwwskazaniami? Faszystowskie metody;( Życie nie znosi próżni. Będą kraje, które nie ulegną lewackim pomysłom i tam pojadą "zdrowi" inaczej;)
slotherin, 19 stycznia 2021, 12:01 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »