Fly4free.pl

Kolejny kraj UE wprowadza dodatkowy podatek lotniczy. Bilety będą droższe

Foto: Aliaksandr Antanovich / Shutterstock

Niby to tylko 2 EUR od pasażera, ale jednak: kolejny podatek pasażerski w Europie wszedł w życie. Od 1 lipca Portugalia wprowadziła nowy „podatek węglowy”, który musi zapłacić każdy pasażer samolotu odlatującego z tego kraju.

Już przed pandemią kraje UE prowadziły wiele dyskusji na temat wprowadzenia nowych opłat lotniczych, związanych z emisją szkodliwych substancji czy ochroną środowiska. Nie wszystkie weszły w życie (bardzo głośno było na przykład o niezwykle restrykcyjnych stawkach opłat, jakie miała wprowadzić Francja), ale w niektórych przypadkach te pomysły rzeczywiście są realizowane. Tak jest w Portugalii, która od 1 lipca wprowadziła tzw. carbon tax, czyli podatek węglowy, odprowadzany przez każdego pasażera samolotu opuszczającego Portugalię. Jak czytamy w serwisie Simple Flying, Portugalia szuka sposobu, aby ograniczyć wpływ emisji szkodliwych substancji na środowisko. Opłaty od pasażerów zbiera linia lotnicza i raz w miesiącu przekazuje je do portugalskiego urzędu lotniczego.

Wejście w życie nowej opłaty wzbudził mieszane uczucia. Z jednej strony 2 EUR to nie jest kwota, która znacząco wpłynie na wzrost cen biletów, z drugiej: to kolejny podatek, który tak naprawdę niewiele zrobi dla kwestii ochrony środowiska. Znacznie lepsze rozwiązania to choćby te proponowane przez Francję czy Niemcy, gdzie Air France i Lufthansa zdecydowały się na zawieszenie części krótkich tras krajowych i przerzucenie potoków pasażerskich do pociągów.

Przeciwne jakimkolwiek nowym podatkom są też linie lotnicze. Prezes linii easyJet Johan Lundgren stwierdził, że opłaty wpłyną tylko na to, że podróże będą bardziej niedostępne dla większej liczby ludzi. W efekcie w samolotach będzie więcej pustych miejsc, co będzie miało negatywny wpływ na środowisko. Zamiast nowych podatków Lundgren proponuje inwestycje w nowoczesne technologie i samoloty, które zmniejszą poziom emisji szkodliwych substancji.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »