Fly4free.pl

Kobiety w ciąży mogą mieć problem z podróżą do USA. Weszły nowe, ostrzejsze przepisy!

kobieta w ciąży
Foto: Odua Images / Shutterstock

Departament Stanu USA zdecydował się na wprowadzenie nowych przepisów dotyczących ciężarnych kobiet. Cudzoziemki planujące podróż do tego kraju będą musiały udowodnić, że nie interesuje ich tzw. „turystyka porodowa”. W przeciwnym razie mogą mieć problem z otrzymaniem wizy, a w skrajnych przypadkach nawet wjazdem do kraju.

Zgodnie z nowymi zasadami pracownicy placówek konsularnych mają prawo odmówić wizy turystycznej kobiecie w ciąży, jeśli podejrzewają, że może ona planować podróż w celu… urodzenia dziecka na terenie Stanów Zjednoczonych.

Tzw. „turystyka porodowa” nie jest nowym zjawiskiem. Ba, stała się nawet biznesem – w pełnym tego słowa znaczeniu. Obywatelki wielu krajów – m.in. Rosji czy Chin są gotowe płacić tysiące dolarów pośrednikom – w zamian za zorganizowanie podróży i opieki, która skończy się porodem w USA. Wszystko dlatego, że każde dziecko urodzone na terenie Stanów Zjednoczonych automatycznie otrzymuje amerykańskie obywatelstwo. Według dostępnych danych, w ten sposób na terenie USA rodzi się nawet 36 tys. dzieci.

Teraz ma się to zmienić, bo zgodnie z decyzją amerykańskich władz, to po stronie ciężarnej kobiety starającej się o wizę turystyczną będzie udowodnienie, że nie zamierza rodzić na terenie Stanów Zjednoczonych i to nie poród jest powodem jej podróży. Nowe zasady obowiązują od piątku, 24 stycznia.

W ubiegłym tygodniu, głośno było o sprawie 25-letniej obywatelki Japonii, która chciała lecieć na wyspę Saipan. Personel Hong Kong Express Airways zażądał, aby kobieta zrobiła test ciążowy, zanim wsiądzie na pokład samolotu. Załoga obawiała się, że ze względu na swój stan pasażerka nie zostanie wpuszczona na wyspę, która należy do terytorium Stanów Zjednoczonych. Wtedy to linia lotnicza ponosi koszty i odpowiedzialność za odesłanego pasażera. Choć kobieta zgodziła się wykonać test, przyznała, że było to bardzo upokarzające doświadczenie. Ostatecznie przewoźnik przeprosił za sytuację, ale jednocześnie zapewniła, że chciała jedynie przestrzegać amerykańskich przepisów imigracyjnych.

Docelowo obecna władza dąży też do tego, by zmienić przepisy związane z przyznawaniem obywatelstwa. Prezydent Donald Trump chciałby, aby zapis o tzw. „prawie ziemi” zniknął z konstytucji.

Departament Stanu zdaje sobie sprawę, że wielu cudzoziemców ubiega się o wizę imigracyjną B w celu uzyskania obywatelstwa amerykańskiego dla swojego dziecka poprzez poród w Stanach Zjednoczonych – czytamy w oficjalnym dokumencie. – Niektóre rządy lub podmioty zainteresowane Stanami Zjednoczonymi mogą starać się korzystać z turystyki porodowej w celach, które zagrażałyby bezpieczeństwu USA.

To jednak nie jedyne zmiany w prawie imigracyjnym z ostatnich dni. Stany Zjednoczone planują zwiększyć restrykcje wizowe dla obywateli kilku krajów. Na razie nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądać lista państw „na cenzurowanym”, bo urzędnicy wciąż ją opracowują. Głośno mówi się jednak o siedmiu kandydatach – Erytrei, Nigerii, Tanzanii, Sudanie, Kirgistanie, Białorusi i Mjanmie. Wcześniej, w połowie 2018 roku, Donald Trump wprowadził zakaz wydawania wiz obywatelom Iranu, Libii, Somalii, Syrii, Jemenu, Korei Północnej i przedstawicielom władz Wenezueli.

Oczywiście większość Polaków może już podróżować do USA bez wizy (choć wciąż muszą wyrobić ESTA). Jeśli jednak nie należycie do tej grupy i jesteście kobietami, nie zdziwicie się, jeśli urzędnik zacznie zadawać pytania dotyczące ciąży. Warto też zaznaczyć, że problem nie dotyczy kobiet, które już posiadają ważną wizę –  póki co mogą one bez przeszkód podróżować do Stanów Zjednoczonych.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Zakaz wydawania wiz obywatelom Korei Południowej? 
DMWpl, 25 stycznia 2020, 18:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
@DMWpl wojna handlowa z Samsungiem :D
piterbtm, 25 stycznia 2020, 20:31 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »