Fly4free.pl

Kenia opóźnia zniesienie wiz dla turystów! Wciąż chce z nich zrezygnować, ale jeszcze nie wiadomo kiedy…

Kenia
Foto: Lewis Liu / ShutterStock
Dzika kenijska przyroda miała być od początku stycznia dostępna dla podróżnych z całego świata bez obowiązku wyrabiania wizy. No właśnie, miała być, ponieważ zapowiadane zniesienie tego wymogu jeszcze nie weszło w życie. I póki co nie wiadomo, kiedy wejdzie.

Informacja o zwolnieniu z obowiązku wizowego podróżnych z całego świata pojawiła się w połowie grudnia. Prezydent Kenii William Ruto ogłosił, że kraj otworzy swoje granice nie tylko dla obywateli państw afrykańskich, ale także z innych zakątków świata. Miała w tym pomóc specjalna cyfrowa platforma, pozwalająca na wcześniejszą identyfikację wszystkich podróżujących.

Radość okazała się jednak przedwczesna, o czym informuje serwis Kenyans.co.ke. Tamtejszy rząd ogłosił odroczenie przyjęcia dyrektywy prezydenta na późnejszy termin, choć nie wiadomo dokładnie kiedy tak się stanie. Urząd Lotnictwa Cywilnego Kenii (KCAA) opublikował natomiast oświadczenie, w którym przekazał, że powodem jest niedopracowany jak dotąd system elektronicznej autoryzacji podróży (ETA). Innymi słowy, nie działa on jeszcze tak, jak powinien.

W praktyce oznacza to, że planujący podróży do Kenii w dalszym ciągu będą musieli się ubiegać o wizę „w taki sam sposób jak dotychczas, dopóki rząd nie przekaże informacji o zakończeniu prac nad systemem ETA”. Docelowo ma on kontrolować napływ gości po zniesieniu wiz i zapewnić dodatkową warstwę bezpieczeństwa, a cały proces ma być znacznie szybszy i wygodniejszy od procedury wizowej. Opłata ma wynieść 4,6 tys. szylingów kenijskich (ok. 116 zł). Jeszcze obowiązująca wiza jednokrotnego wjazdu kosztuje 7,6 tys. szylingów (ok. 192 zł).

Pomimo hucznej zapowiedzi przez prezydenta Kenii, dokładny sposób, w jaki władze mają monitorować funkcjonowanie ETA i zezwalać podróżnym na wjazd do kraju, nie został jeszcze ujawniony. Szczególnie istotne ma być wprowadzenie schematu, dzięki któremu wyłapywani mają być podróżni stanowiący „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowej kraju” – informuje Kenyans.co.ke.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »