Fly4free.pl

Drugie lotnisko w Polsce zniesie limit płynów w bagażu podręcznym! Ale jeszcze chwilę na to poczekamy

Foto: Tom Everley / Shutterstock
Lotnisko w Pyrzowicach będzie drugim portem w Polsce po Krakowie, które zainstaluje nowoczesne skanery CT do kontroli bezpieczeństwa. Poczekamy jednak na nie do 2028 roku, a więc oddania do użytku nowego terminalu. Co z innymi lotniskami? Na razie nie mają takich planów, choć niczego nie wykluczają.

Nowoczesna technologia kontroli bezpieczeństwa wkracza na kolejne lotniska w Europie, co oznacza skrócenie kolejek i ograniczenie uciążliwości związanych z przewożeniem płynów w bagażu podręcznym. We wtorek pisaliśmy na naszych łamach o 3 kolejnych dużych europejskich lotniskach, które w najbliższych miesiącach wprowadzą nowoczesne skanery CT, a wiemy, że lista ta będzie tylko się wydłużać, bo w kolejce są już następne porty.

Także w Polsce, bo lotnisko w Krakowie już zapowiedziało, że nowoczesne urządzenia zostaną wprowadzone do użytku na lotnisku być może już w połowie tego roku. Kto będzie następny? Wszystko wskazuje na to, że kolejne będzie lotnisko w Pyrzowicach, które planuje zainstalować nowoczesne skanery do kontroli w nowym głównym terminalu pasażerskim. O planach Katowice Airport pisaliśmy na naszych łamach w poniedziałek. Jak wyglądają szczegóły?

– Będziemy projektowali nowy budynek głównego terminala pasażerskiego, który oddamy do użytku w 2028 roku, więc w dość szybkim tempie. W związku z tym wszystkie nowe technologie, które będą dopuszczone i dostępne na rynku, będą tam wykorzystywane. W tym na pewno linia kontroli pasażerów i bagażu w oparciu o tomografy, które są już coraz bardziej dostępne na wielu lotniskach w Europie, na przykład na Schiphol w Amsterdamie – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Artur Tomasik, prezes GTL SA, spółki zarządzającej lotniskiem w Pyrzowicach.

To na pewno usprawni proces kontroli pasażerów i pewnie docelowo sprawi, że limity płynów w bagażu podręcznym zostaną zniesione. Jesteśmy w dobrym miejscu z naszym projektem, bo dzięki nowoczesnym technologiom będziemy mogli zarówno usprawnić naszą działalność operacyjną jak i uwzględnić wszelkie normy, dotyczące choćby niskoemisyjności – dodaje Tomasik.

Co z innymi lotniskami?

Naturalnym kandydatem do instalacji nowoczesnych urządzeń jest Lotnisko Chopina w Warszawie, gdzie tego typu skanery mogłyby zwiększyć przepustowość terminalową i nieco poluzować stale zwiększające się kolejki do kontroli bezpieczeństwa. Stołeczny port w zeszłym roku testował już taki skaner i jak słyszymy, efekty są zadowalające. Nie ma jednak na razie decyzji dotyczącej zakupu.

Sprecyzowanych planów na ten temat nie mają też inne lotniska, które szykują się do modernizacji czy rozbudowy terminali.

– Na ten moment nie mamy w planach takiego zakupu, ale oczywiście cały czas będziemy monitorować sytuację i jeżeli pojawi się taka możliwość będziemy rozważać nabycie takich skanerów – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Bartosz Wiśniewski, rzecznik lotniska we Wrocławiu.

Podobnie sytuacja wygląda na lotnisku w Szczecinie, które także planuje dużą modernizację i rozbudowę, w tym wymianę sprzętu do kontroli bezpieczeństwa.
– W związku z faktem, iż zakup przewidziany jest na I półrocze 2026 roku, nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów co do rodzaju urządzeń – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Krzysztof Domagalski, rzecznik prasowy lotniska Szczecin-Goleniów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »