Fly4free.pl

Koniec z wyciąganiem płynów i elektroniki z plecaka? 3 duże lotniska zmieniają swoją politykę

Foto: Jaromir Chalabala / Shutterstock
Od kwietnia pasażerowie lotniska w Tallinie będą mogli korzystać z nowoczesnych skanerów 3D do kontroli bezpieczeństwa. Oznacza to koniec plastikowych torebeczek, w które pakujemy płyny oraz to, że nie trzeba będzie wyciągać płynów i elektroniki z plecaka. To nie koniec dobrych informacji z europejskich lotnisk: od czerwca analogiczne zmiany w polityce dotyczącej bagażu podręcznego mają też wprowadzić lotniska Luton oraz Barcelona El Prat.

Lotnisko w stolicy Estonii, które w ubiegłym roku obsłużyło 2,96 mln pasażerów, jest kolejnym portem, które wprowadzi nowoczesne skanery 3D do kontroli bezpieczeństwa. Jak donosi agencja informacyjna ERR, nowe urządzenia będą instalowane do końca marca, co oznacza, że przez najbliższe tygodnie pasażerowie lecący z lotniska w Talinie muszą szykować się na pewne utrudnienia. Ale od kwietnia sytuacja ma ulec diametralnej poprawie. Jak mówi Tarvi Pihlakas, szef ochrony na tallińskim lotnisku, od kwietnia podczas kontroli bezpieczeństwa podróżni nie będą już musieli wyjmować ze swoich bagaży podręcznych elektroniki oraz płynów, co powinno uprościć i znacznie usprawnić kontrole lotniskowe. Zniesiony zostanie też obowiązek pakowania wszystkich płynów w plastikowe woreczki. To dobre wieści. Gorzej, że nie ma na razie mowy o zniesieniu limitu objętości płynów, czyli 100 mililitrowych buteleczek.

W najbliższych miesiącach zmiany szykują też inne lotniska. Jak pisaliśmy na naszych łamach, jeszcze w tym roku nowoczesne skanery CT zakupi i zainstaluje lotnisko w Krakowie. Wcześniej z dobrodziejstw technologii i zmian związanych z limitami płynów będą mogli skorzystać pasażerowie na dwóch innych dużych europejskich lotniskach.

Foto: Tom Eversley / Shutterstock

W Wielkiej Brytanii opóźnienia, ale Luton trzyma się harmonogramu

Prace nad instalacją nowoczesnych skanerów trwają też na brytyjskich lotniskach. Teoretycznie urządzenia te, a co za tym idzie – zmiany związane z limitem płynów w bagażu podręcznym – powinny zostać wprowadzone do połowy tego roku, bo taką graniczną datę na porty nałożył brytyjski rząd. Wiemy już jednak, że nie wszędzie zostanie on dotrzymany – na naszych łamach pisaliśmy, że opóźnienia w instalacji urządzeń zanotują m.in. lotniska Heathrow, Stansted, a także port w Manchesterze. Głównym powodem ma być zbyt duża waga urządzeń, co oznacza, że w niektórych przypadkach konieczne jest wzmocnienie podłóg na lotniskach. Jak bardzo wydłuży to proces uruchomienia nowych urządzeń? Londyńskie Gatwick i Manchester wskazują, że być może część urządzeń zostanie zainstalowana do startu tegorocznych wakacji, ale cała inwestycja zostanie zakończona już w 2025 roku.

Jednak niektóre lotniska zamierzają zrealizować plan zgodnie z harmonogramem. Tak jest na przykład na lotnisku Luton, które kilka dni temu poinformowało, że planuje wprowadzić do użytku nowoczesne skanery do kontroli bezpieczeństwa do czerwca 2024 roku. Jednocześnie władze portu potwierdziły, że będzie to oznaczało zniesienie limitu 100 ml buteleczek na płyny w bagażu podręcznym. 

To świetna informacja dla pasażerów z Polski, bo na Luton lata m.in. Ryanair (z Bydgoszczy, Lublina, Krakowa i Rzeszowa), a także Wizz Air (z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Szyman, choć ta ostatnia trasa ma być zawieszona od końca marca).

Barcelona też chce zdążyć przed wakacjami

Z podobnymi wyzwaniami jak Wielka Brytania mierzą się też lotniska w Hiszpanii. Choć teoretycznie nowoczesne skanery powinny być już zainstalowane na miejscowych lotniskach od 1 lutego, to wiele portów wciąż ociąga się z wprowadzeniem tej technologii. Jak informuje operator hiszpańskich lotnisk, czyli Aena, hiszpański rząd zgodził się na wydłużenie czasu na instalację skanerów, choć nie podano dokładnego terminu, do kiedy ma to być zrealizowane. Niektóre duże lotniska, jak Madryt-Barajas czy Palma de Mallorca informują, że skanery 3D będą instalowane na lotniskach w 2024 roku.
Najbardziej zaawansowane prace nad nową technologią są na lotnisku El Prat w Barcelonie. Cytowana przez hiszpańską prasę Eva Velanzuela, czyli dyrektor lotniska w stolicy Katalonii, informuje, że nowy system zostanie najpewniej wprowadzony w Terminalu 2 na lotnisku El Prat przed startem tegorocznych wakacji. W drugim etapie zaś skanery 3D mają zostać zainstalowane także w Terminalu 1.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »