Fly4free.pl

Po 15 latach oddała kamienie, które ukradła w Pompejach. „Przynoszą pecha”

pompeje
Foto: Andy Holmes / Unsplash

Mieszkanka Kanady po 15 latach zdecydowała się oddać pięć artefaktów, które zabrała ze sobą „na pamiątkę” podczas wizyty w Pompejach. To kolejna osoba, która przekonuje, że kradzież przyniosła jej rodzinie pecha. Zdecydowała się więc odwrócić los i zwróciła wszystkie zabrane przedmioty.

Tajemnicza Nicole, której dokładne dane pozostają tajemnicą, jest mieszkanką Kanady. Pompeje odwiedziła w 2005 roku. Jednak zamiast przywieźć z podróży jedynie dobre wspomnienia, zdjęcia i ewentualnie legalnie zakupione pamiątki, postanowiła zabrać ze sobą do kraju coś jeszcze – 5 artefaktów, które udało jej się znaleźć na terenie stanowiska archeologicznego.

Kobieta zabrała ze sobą dwa kawałki białej mozaiki, dwa kawałki wazonu i kawałek ceramicznej ściany, co jak sądzi, przyniosło jej ogromnego pecha w życiu. W swoim liście do muzeum opisuje  dramatyczne losy swojej rodziny. Sama dwukrotnie zachorowała na raka, a jej bliscy mają problemy finansowe.

– Chciałam mieć kawałek historii. Coś, czego nie można kupić. Byłam młoda i głupia – wyjaśnia w liście do muzeum. – Wzięłam element historii uchwycony w czasie, z tak dużą ilością negatywnej energii. (…) Nie chcę już przekazywać tej klątwy mojej rodzinie – dodała.

I choć może się to wydawać absurdalne, to nie jest jednak niczym niezwykłym, gdyż turyści regularnie odsyłają do tutejszego muzeum różne elementy zabytków, które zabrali podczas odwiedzin – często wiele, wiele lat wcześniej. Odwiedzając Pompeje możecie nawet zobaczyć specjalną wystawę poświęconą takim przesyłkom, na które zdecydowało się blisko 100 osób. Choć kradzieże dotyczą różnych przedmiotów – niemal zawsze łączy je wyznanie i przekonanie, że zabrane kamienie czy inne „pamiątki” przyniosły turystom pecha.

pompeje wystawa
Foto: Aneta Zając / Fly4free.pl
pompeje wystawa
Foto: Aneta Zając / Fly4free.pl

Co ciekawe, w październiku ubiegłego roku Pompeje zdecydowały się mocniej kontrolować turystów. Okazało się bowiem, że tak wielu turystów chce zabrać coś „na pamiątkę”, że bez dodatkowych środków nie uda się uniemożliwić regularnych kradzieży. Turyści muszą przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, sprawdzany jest także ich bagaż, a w niektórych przypadkach także ich kurtki czy płaszcze.

Wcześniej wprowadzono też nowe zasady dotyczące zachowania turystów, które mają uchronić zabytki przed przypadkowym uszkodzeniem. Nie wolno np. wnosić dużych parasoli, dużych bagaży i innych nieporęcznych przedmiotów. Można je natomiast zdeponować w bezpłatnej szatni. Wprowadzono również zakaz palenia i zakaz spożywania posiłków – poza wyznaczonymi strefami.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »