Fly4free.pl

Do podróży po UE wystarczy jedna dawka szczepienia. Zmiana jeszcze w tym tygodniu?

szczepionka na koronawirusa
Foto: CDC / Unsplash

Już nie pełny cykl, a zaledwie jedna dawka szczepienia ma wystarczyć, by uzyskać „cyfrowy zielony certyfikat”, czyli tzw. paszport immunologiczny i móc zacząć podróżować po UE bez konieczności robienia testów na koronawirusa. Zmiana decyzji UE może nastąpić nawet w tym tygodniu.

O nowych zasadach informuje flamandzki dziennik De Standaard, który powołuje się na nieujawnione źródła w strukturach europejskiej wspólnoty. Zgodnie z informacjami, do jakich dotarli dziennikarze, turyści nie będą musieli czekać na przyjęcie drugiej dawki szczepienia (w przypadku preparatów dwudawkowych), by móc korzystać z luzowania obostrzeń.

To duża zmiana, bowiem w tej chwili wszystkie kraje, które zdecydowały się poluzować obostrzenia dla osób zaszczepionych, wymagają tzw. pełnego cyklu szczepień. To znaczy, że musimy przyjąć wszystkie dawki danego preparatu, czyli dwie dawki w przypadku Pfizera, Moderny i AstraZeneca lub jedną, jeśli szczepimy się preparatem Johnson&Johnson. Często też po tym czasie trzeba jeszcze odczekać, np. 2 tygodnie i dopiero możemy swobodnie wjechać do kraju bez konieczności odbywania kwarantanny czy robienia testów na koronawirusa.

Jeśli faktycznie wystarczająca będzie jedna dawka, to wiele osób będzie mogło zaplanować podróże dużo szybciej niż zakładali – zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy mają terminy pierwszych dawek dopiero w nadchodzących tygodniach.

Przypomnijmy, że cyfrowy zielony certyfikat, to unijna wersja paszportu covidowego. Pomaga on usprawnić odprawę i utrudnia fałszowanie wyników testów czy informacje o zaszczepieniu. Nie oznacza to jednak, że podróżować będą mogły wyłącznie osoby zaszczepione. Pozostali dalej będą mogli przekraczać granice, ale będą musieli spełnić warunki wjazdowe, np. wykonać test na koronawirusa. Aby uniknąć dyskryminacji, pojawiły się unijne naciski, aby badanie było dostępne bezpłatnie.

Negocjacje w sprawie certyfikatu i jego szczegółów mają zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Wszystko wskazuje też na to, że wszystkie kraje członkowskie chciałyby również w tym terminie osiągnąć ostateczne porozumienie. Zielony Certyfikat ma zacząć obowiązywać pod koniec czerwca.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
I o czym to świadczy? Wcześniej miały być dwie dawki, żeby być bezpiecznym - teraz już można trochę olać bezpieczeństwo. Cyrk na kółkach.
remineus, 19 maja 2021, 11:48 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Świadczy to o tym, że spierają się Ci co chcą zrobić tylko skok na kasę z tymi co przy okazji chcą wszystkich pozamykać w obozach pracy. 
remineus I o czym to świadczy? Wcześniej miały być dwie dawki, żeby być bezpiecznym - teraz już można trochę olać bezpieczeństwo. Cyrk na kółkach.
lb10, 19 maja 2021, 14:11 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Spieszmy się szczepić... Zanim dojdzie do nas że to jest bez sensu! 
lb10 Świadczy to o tym, że spierają się Ci co chcą zrobić tylko skok na kasę z tymi co przy okazji chcą wszystkich pozamykać w obozach pracy. 
remineus I o czym to świadczy? Wcześniej miały być dwie dawki, żeby być bezpiecznym - teraz już można trochę olać bezpieczeństwo. Cyrk na kółkach.
Julian13, 19 maja 2021, 18:21 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »