Fly4free.pl

UE szykuje hit: testy na COVID przed wakacjami będą dużo tańsze lub nawet darmowe!

Foto: JC Gillian / Unsplash

– Trwają prace nad rozwiązaniami ogólnoeuropejskimi, aby dofinansowywać turystom wykonywanie testów na COVID-19 – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Jednocześnie podał on, że do 15 czerwca powinny być gotowe tzw. paszporty COVID-owe, które mają znacząco ułatwić podróże w Unii Europejskiej.

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami i nie trzeba nikogo przekonywać, że w czasiepandemii koronawirusa będzie on bardzo daleki od normalności. Jednocześnie jednak trzeba przyznać, że Komisja Europejska i kraje członkowskie UE dwoją się i troją, aby maksymalnie ułatwić podróże w te wakacje. Jednym z takich pomysłów jest cyfrowy paszport, w którym znajdą się informacje o naszym szczepieniu na COVID-19, aktualnym stanie zdrowia bądź najnowszym teście na obecność koronawirusa. Kiedy ten dokument powstanie?

– Czekamy na rozwiązanie europejskie roboczo nazywane paszportem covidowym, choć lepszą nazwą jest wzajemne uznawanie szczepień i informacji, które pozwalają na podróżowanie. Taką dyskusję na szczeblu europejskim rozpoczną minister turystyki Grecji Harry Theocharis. W naszym przekonaniu jest to najlepszy tryb działania, aby ogólnoeuropejskie przepisy i dokument elektroniczny pozwalał na podróżowanie. Ten dokument ma być gotowy 15 czerwca, dlatego liczymy, że od drugiej połowy czerwca turystyka powinna na skalę europejską bardzo się ożywić i czekamy na to – powiedział na antenie Radia Kraków Gut-Mostowy.

Jednak w tej rozmowie znacznie ciekawszy jest wątek dotyczący testów na COVID-19. Jak przyznał Gut-Mostowy, w ramach UE trwają obecnie prace nad rozwiązaniami ogólnoeuropejskimi, aby dofinansowywać turystom wykonywanie testów na koronawirusa. Jak podkreślał, takie rozwiązanie jest postulowane przez wiele krajów i mocno lobbuje za nim także polska branża turystyczna.

– Uważamy, że to słuszne rozwiązanie – powiedział Gut-Mostowy.

I wydaje się, że to faktycznie może być strzał w dziesiątkę, bo dla wielu osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą się zaszczepić, konieczność robienia testów przed wyjazdem na zagraniczne wakacje jest trudna do zaakceptowania, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty. Jeszcze pół biedy, jeśli dany kraj akceptuje tańsze testy antygenowe (jak np. Chorwacja), ale w przypadku, gdy niezbędny jest negatywny wynik testu PCR, koszty wyjazdu w przypadku 4-osobowej rodziny rosną o grubo ponad 1000 PLN. A trzeba do tego jeszcze dodać dodatkowe pieniądze, które musimy wydać na testy w Polsce, jeśli po powrocie z wakacji chcemy być zwolnieni z kwarantanny.

Foto: Wizz Air

Linie i biura podróży próbują sobie z tym radzić

Wprowadzenie darmowych lub nawet tańszych testów na koronawirusa może z pewnością wpłynąć na zwiększenie turystycznego popytu w UE. Tym bardziej, że już zeszły rok pokazał nam, że wprowadzanie dodatkowych restrykcji wjazdowych, takich jak choćby testy, sprawia, że turyści bardzo szybko tracą zainteresowanie takim kierunkiem. Tak było choćby w zeszłe wakacje w Egipcie, gdzie w sierpniu liczba rezerwacji z Polski spadła drastycznie po wprowadzeniu obowiązkowych testów przed wylotem lub na lotnisku docelowym. Sytuację uratowały dopiero biura podróży, które wzięły na siebie koszty tych testów. Są zresztą kraje, które są w zdecydowanie gorszej sytuacji niż Polska, jeśli chodzi o skalę wyjazdowych restrykcji. Dobrym przykładem jest np. Wielka Brytania, która co prawda zniosła zakaz podróży międzynarodowych bez ważnej przyczyny, ale wciąż planując wyjazd, musimy wykonać kilka testów i przejść kwarantannę po powrocie (którą możemy skrócić… kolejnym testem). Z tego powodu linie lotnicze działające w Wielkiej Brytanii zawiązały liczne partnerstwa z producentami testów na COVID-19 i oferują je turystom w mocno obniżonej cenie. Robią tak m.in. easyJet, British Airways, Wizz Air oraz Ryanair.

Sprawy w swoje ręce wzięło też biuro podróży TUI, które ogłosiło, że częściowo dofinansuje testy swoich klientów z Wielkiej Brytanii. Touroperator zaoferuje podróżnym pakiety testowe w cenie od 20 do 90 GBP (w zależności od miejsca, do którego podróżują), a także bezpłatne ubezpieczenie na wypadek zakażenia się COVID-19.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Byłaby to bardzo dobra wiadomość.
remineus, 12 maja 2021, 6:29 | odpowiedz
I to jest coś z czego można by było się cieszyć, a nie że plaże otwarte i maski na nich niepotrzebne. 
wiks91, 12 maja 2021, 18:08 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »