Fly4free.pl

Japonia wreszcie otwiera granice dla podróżników! Ale nie ona jedyna luzuje zasady

japonia
Foto: Thanaprus.N / Shutterstock
Japonia pierwszy raz od początku pandemii wpuści indywidualnych podróżników na ich własnych zasadach, Kanada rezygnuje z obostrzeń wjazdowych, a Tajlandia likwiduje wszystkie pandemiczne instytucje – wraz z nadejściem jesieni sporo zmienia się na świecie. I na szczęście na lepsze!

Wraz z nadejściem jesieni, wiele osób obawia się, że wrócą również koronawirusowe obostrzenia. Na szczęście póki co kraje raczej decydują się luzować zasady niż je zaostrzać. Bo choć mogliście już o tym zapomnieć, wciąż nie brakuje krajów, które utrzymują restrykcyjne przepisy wjazdowe. A nawet są takie, które dopiero się otwierają – pierwszy raz od pojawienia się koronawirusa na świecie.

Japonia wreszcie bez przewodnika i biura podróży!

Jednym z najdłużej zamkniętych krajów wciąż pozostaje Japonia. Choć oficjalnie granice są otwarte od czerwca, to początkowo mogły tu wjeżdżać wyłącznie grupy zorganizowane – i to pod warunkiem zwiedzania z przewodnikiem. Chętnych było więc jak na lekarstwo. We wrześniu nieco poluzowano te zasady, bo dopuszczono do wjazdu indywidualnych turystów, ale… tylko w teorii. Nadal bowiem musieli oni wykupić loty czy cały wyjazd za pośrednictwem biur podróży.

Jednak już od 11 października to się zmieni! Przede wszystkim wracają wizy dla indywidualnych turystów, więc nie trzeba już zawracać sobie głowy biurem podróży i wyjazdami zorganizowanymi. Jest to ogromna zmiana, bowiem nadchodzi po 2,5 roku zamknięcia kraju kwitnącej wiśni. Rząd znosi również dzienny limit przyjazdów.

– Mam nadzieję, że wiele osób z tego skorzysta  – powiedział Fumio Kishida, premier Japonii podczas konferencji prasowej – Chcemy wspierać branżę turystyczną, rozrywkową i inne branże, które zmagały się z pandemią koronawirusa – dodał.

Tę wiadomość z radością przyjęły też japońskie linie lotnicze. All Nippon Airways już zapowiedziały, że w październiku znacząco zwiększą liczbę lotów zagranicznych.

Warto jednak pamiętać, że przywrócenie indywidualnych podróży nie oznacza całkowitego zniesienia obostrzeń. Bez problemu mogą wjechać tutaj osoby w pełni zaszczepione. Pozostali podróżni muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa.

Tajlandia i Kanada również żegnają się z koronawirusem

Oczywiście Japonia nie jest jedynym krajem, który w ostatnim czasie zdecydował się zrezygnować albo poluzować zasady wjazdowe. Zaledwie 10 dni temu informowaliśmy was o tym, że Nowa Zelandia zniosła obowiązek przedstawiania testów lub certyfikatów szczepień przy wjeździe do kraju.

Wczoraj do tego grona dołączyła także Kanada. Rząd ogłosił, że nie będzie już wymagał ani testów – i to niezależnie od statusu szczepienia. To oznacza, że zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione, będą mogły wjeżdżać do Kanady bez żadnych obostrzeń. Władze zrezygnowały też z przeprowadzania losowych testów na lotnisku. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od początku października.

Ciekawym przykładem jest też Tajlandia. Jeden z najbardziej ukochanych krajów backpackerów długo nie mógł zdecydować się, co zrobić z pandemicznymi obostrzeniami. Najpierw otwierała granice, ale z całą masą papierologii i warunków do spełnienia, później na zmianę luzowała i zaostrzała przepisy.

Dziś, gdy wszyscy mogą tu wjechać bez żadnych obostrzeń, rząd Tajlandii zdecydował, że zamyka wszystkie instytucje związane z pandemią.  A przede wszystkim zmienia status koronawirusa. Nie będzie to już więcej „niebezpieczna choroba zakaźna”, a jedynie „kontrolowana choroba zakaźna”. Rzecznik rządu podkreślił, że taka decyzja została podjęta, gdy ustalono, że większość populacji została zaszczepiona, a zapas szczepionek jest wystarczająco duży.

I miejmy nadzieje, że ta tendencja się utrzyma, a kolejnej fali zaostrzania obostrzeń już nie zobaczymy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
To kiedy teraz pytanie kiedy USA?
Igor Kamiński, 24 września 2022, 7:57 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »