Realia podróżowania młodzieży. „Latam za hajs starych”

8 marca 2018, 19:30||komentarzy 10
Młodzi podróżnicy

Skąd wziąć pieniądze na wyjazdy? I jak to właściwie z tym podróżowaniem nastolatków i 20-latków jest?

Dialog przed wejściem do Centrum Handlowego Bonarka. Rozmawiają dwie nastolatki. Sądząc po słownictwie i ubraniu – mają maksymalnie 16-18 lat. Sądząc po makijażu – przynajmniej kilka lat więcej.

– Widziałaś? Biała z Agą wrzuciła foty z Budapesztu. Imprezowały gdzieś w ruin-barach, poznały Włochów z Erasmusa, podobno melanż totalny. Wróciły jak zombie.
– Zgarnęły te bilety na PolskiegoBusa?
– No, za jakieś grosze kupiły jeszcze zanim się zwinął. Ale skąd wzięły kasę na imprezowanie przez cały weekend?
– One jeżdżą i latają za hajs starych. Mają z nimi dobry układ i szlajają się wszędzie.

Całość była licznie okraszona wyrazami powszechnie uważanymi za niecenzuralne.

Nie podróżujesz? Nie żyjesz!

Badania Allianz Worldwide Partners pokazują, że 96 proc. Polaków w wieku 18-30 lat podróżuje. To już nie jest tylko kwestia mody. To także kwestia akceptacji społecznej w grupie rówieśników.

Nie jeździsz? Jesteś „przegrywem”, niezdarą, która nie potrafi złapać tanich biletów, wykorzystać okazji do wyjazdu, zwiedzania, poszerzania swoich horyzontów, do (baczność!) poznawania nowych kultur (spocznij!)… a pisząc wprost: do imprez, zdjęć typu „byłam/byłem w…” i tego jakże niezbędnego w grupie obycia, pozwalającego na swobodną rozmowę o danym miejscu.

Swoje robią też media, zwłaszcza społecznościowe. Facebook czy Instagram pękają od selfie, których bohaterami są młodzi ludzie, ze znajomymi widokami w tle. Londyn, Paryż, Rzym, hiszpańskie plaże. Influencerzy, którzy prężą się przy moście w Porto, przy modnej knajpie w Pradze, wylewają się z platform blogowych i vlogowych. Wybaczymy Ci nieznajomość topografii Poznania czy Łodzi. Ale nie byłeś w Londynie i Paryżu, serio?!

Młodzi podróżnicy

Fot. Yulia Mayorova, shutterstock

„Stary, bilety do Londka za 8 dych w dwie strony. Ciśniemy na weekendówkę?!”

Londek, nie Lądek-Zdrój. Czasy się zmieniły, świat się spłaszczył. Sorry rodzice, Wasze dzieci szybciej ogarną wylot do stolicy Wielkiej Brytanii na szybki city-break, niż wyjazd w Bieszczady. Bilet za 39 PLN w jedną stronę, nawigacja w telefonie – i tyle ich widzieliście. Wrócą zmęczeni, ale szczęśliwi. I nie rozpakowując plecaka podręcznego, będą opowiadać o pomyśle na kolejny wyjazd.

20 lat temu codziennością były wytarte siedzenia w autobusie PKS nad polskie morze. Teraz codziennością są (nieco mniej wytarte) fotele w Ryanair czy Wizz Air, umożliwiające magiczną sztuczkę: jest szaro-zimno-źle? Pyk, 2 godziny lotu – i szczerzymy zęby do słońca na południu Europy.

I tu pojawia się słowo, które odmieniane jest na dziesiątki sposobów. Mniej i bardziej potocznie. Hajs, siano, flota, kasa – wszystkie znaczą to samo. Pieniądze.

Podróżnicy w Pradze

Fot. frantic00, shutterstock

„Nie ma sianka, nie ma latanka”

Szybka sonda wśród znajomych… i dzieci znajomych. Plus telefon do kuzynki, która jest w wieku post-gimbazy (tłumacząc na język polski, ma 17 lat). I zdziwienie: to nie jest takie oczywiste, jak mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka.

Z jednej strony podejście, które sprowadza się do wyciągania pieniędzy od rodziców (usłyszałem cudowny skrót SOK – Starzy Ogarną Kasę). Tak jest najprościej. Pełen wachlarz środków perswazji, od próśb – niekiedy nawet nie trzeba prosić – poprzez racjonalne tłumaczenie, skończywszy na krzyku i roszczeniowej postawie: inni jeżdżą i wrzucają na fejsa zdjęcia z Las Palmas, a ja mam dać z Lasu Kabackiego?!

Koleżanka z redakcji zwraca uwagę na to, że czasy się zmieniły. „ – A teraz zielone szkoły na Kanarach!!11oneonejeden”. I trudno nie przyznać jej racji. Rodzice z mniejszym lub większym bólem sponsorują wyjazdy swoich nastoletnich dzieci – niektórzy traktują to jako inwestycję, inni jako spełnienie swojego obowiązku, są i tacy, którzy nie chcą, aby ich dziecko odstawało od rówieśników. Karuzela się kręci.

Pracownicy w restauracji

Fot. Yulia Mayorova, shutterstock

„Zaciskam zęby i cisnę”

Ale nie jest aż tak źle. Młodzież i millenialsi potrafią zdobyć pieniądze na podróżowanie także w inny sposób niż wyciągając rękę w kierunku rodziców. Podejmują się prac dorywczych, które pozwalają na uzbieranie pewnej kwoty z przeznaczeniem na wyjazd. Szukają alternatyw dla drogich hoteli – w popularnych miejscowościach turystycznych hostele są oblegane przez młodych podróżników.

– Inni wydają kasę na pierdoły. Ja co miesiąc wrzucam do puszki po kawie 300 PLN. Tyle mogę odłożyć, więcej nie jestem w stanie. Pracuję w jednym z kin, studiuję, mam sporo innych wydatków. Ale to wystarcza na dwa ciekawe wyjazdy w roku. Mocno budżetowo, ale fajnie! – opowiada Marta z Krakowa.

Połknięcie bakcyla podróżniczego powoduje, że młodzi ludzie zaprzyjaźniają się z takimi słowami jak Airbnb czy Couchsurfing. Porównują ceny w poszukiwaniu okazji, często z telefonem w ręce – według badań TravelMarketing, 74 proc. młodzieży korzysta z urządzeń mobilnych do wyszukania informacji potrzebnych do organizacji wyjazdu, a połowa z nich dokonuje zakupu usług turystycznych właśnie na smartfonach.

Kwitnie kreatywność w organizowaniu budżetowych podróży: za niewielkie kwoty można „zjeździć” pół Europy (i nie tylko) – tutaj barierą często jest tylko wyobraźnia. I prawdziwa chęć do podróżowania… a nie słomiany zapał.

Wspominałem o mojej kuzynce? To dobry przykład na coś, co można określić jako „działania ewangelizacyjne”. Nie zawsze od razu trzeba rzucać się na głęboką wodę.

– Znajomi z liceum wciąż mi trują: Ty to masz fajnie, wciąż gdzieś jeździsz. My też chcemy, pamiętaj o nas i kup nam bilety następnym razem.
– I co, kupujesz?
– Sporo osób udało mi się wciągnąć w tanie podróżowanie. Zobaczyli, że nie są na to potrzebne miliony monet. Ostatnio zrobiliśmy sobie szybki wypad do Lwowa. Grupka 5-osobowa, całość naprawdę po taniości, spanie w hostelu, dojazd marszrutką z granicy. Było super!

Da się? Da się!

Lwów zimą

Fot. Ruslan Lytvyn, shutterstock

Ach ta młodzież

Także słynna roszczeniowość i rozpasanie najmłodszych podróżników niekiedy jest miejską legendą. Manager jednego z krakowskich hosteli opowiada, że większy problem ma z grupami w wieku 30-45 lat, niż z osobami mieszczącymi się w przedziale 18-25 lat.

– Zarówno młodzi Polacy, jak i turyści zagraniczni znają reguły gry. Wiedzą, że są w hostelu, a nie w hotelu. Umieją się zachować, nastawieni są raczej na zwiedzanie, a jak już imprezują, to na mieście. W hostelu nie mamy zbyt dużo okazji do interwencji – mówi pan Sławomir. – Te opowieści, że kiedyś to było budżetowe podróżowanie, a teraz to rozpasana młodzież szasta pieniędzmi, to trochę bajki. Dużo rozmawiam z naszymi gośćmi. Niektórzy oglądają każdą złotówkę, mając doskonale przygotowany plan wyjazdu i znając realia dotyczące cen – dodaje manager hostelu.

Pomysły odgórne?

Pęd do podróżowania młodych ludzi jest tak duży, że pomysły na ułatwienie planowania pierwszych wyjazdów wychodzą nawet ze strony władz poszczególnych państw oraz Unii Europejskiej. Niedawno ekscytowaliśmy się pomysłem Parlamentu Europejskiego, który planuje rozdać 20 tys. darmowych biletów na podróże koleją po Europie. Otrzymają je 18-latkowie.

Docelowo Parlament Europejski chce, aby w 2020 roku taki bezpłatny bilet otrzymywał w prezencie każdy obywatel UE na swoje 18-te urodziny. Zwolennicy takiego „prezentu” uważają, że pomoże on młodym ludziom lepiej poznać odmienne, europejskie kultury i siebie nawzajem. Projekt ma więc duży walor edukacyjny.

Jak to ma wyglądać w praktyce? Bilet ma uprawniać do przejazdów pociągami po Europie przez trzy tygodnie – młodzi ludzie w założeniach mają mieć możliwość korzystania z niego w ciągu 2 lat od otrzymania biletu.

Dworzec kolejowy

Fot. 1000 words, shutterstock

Łap okazję i leć!

Masz możliwość wyjazdów? Korzystaj z tego, ile wlezie. Nie daj sobie wmówić, że nie warto, że nie da się, że za drogo, że to tylko starsi mogą.

Zwiedzaj świat. To lepsze niż najpiękniejszy sen.

Foto: Yulia Mayorova, Shutterstock

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 10 komentarzy

 1. -45 Dobre Słabe Odpowiedz
  Martinuss 8 marca 2018, 19:56

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 2. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  apadlo 8 marca 2018, 20:24

  Jeśli rodzice tak chętnie sponsorują zagraniczne balangi swoich latorośli, to chyba tylko głupi by nie skorzystał 😉

 3. +7 Dobre Słabe Odpowiedz
  DominusVitaeNecisque 8 marca 2018, 20:48

  Martinuss Zwykłe bananowce bogatych rodziców 😉Przeważnie sieczka w głowie i tylko imprezy. 0 planów na przyszłość, grunt że wóda się leje strumieniami.

  Pajacu, nie mierz innych swoją miarą.
  Moja córka studiuje na PJATK, wszystkie egzaminy zaliczone w pierwszym terminie. To co, mam Jej żałować? Ona ze swoich obowiązków wywiązuje się perfekcyjnie, a ja daje tyle kasy że nie nadąża wydawać. Zdrowy układ. Wiosenne zakupy w NYC czy nowe auto co rok, nie ma sprawy. Nie uważam żebym był wykorzystywany. Sam pomagam moim rodzicom emerytom, żeby mieli beztroskie życie, tak samo ma żona i córka. Co w tym złego?

 4. -13 Dobre Słabe Odpowiedz
  olekskw 8 marca 2018, 21:51

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 5. +17 Dobre Słabe Odpowiedz
  DominusVitaeNecisque 8 marca 2018, 21:59

  olekskw

  DominusVitaeNecisque

  Martinuss Zwykłe bananowce bogatych rodziców 😉Przeważnie sieczka w głowie i tylko imprezy. 0 planów na przyszłość, grunt że wóda się leje strumieniami.

  Pajacu, nie mierz innych swoją miarą.Moja córka studiuje na PJATK, wszystkie egzaminy zaliczone w pierwszym terminie. To co, mam Jej żałować? Ona ze swoich obowiązków wywiązuje się perfekcyjnie, a ja daje tyle kasy że nie nadąża wydawać. Zdrowy układ. Wiosenne zakupy w NYC czy nowe auto co rok, nie ma sprawy. Nie uważam żebym był wykorzystywany. Sam pomagam moim rodzicom emerytom, żeby mieli beztroskie życie, tak samo ma żona i córka. Co w tym złego?

  Cale szczescie, ze bogaty jestes, bo po tak znakomitej szkole jak PJATK moze jedynie sprzatac 😀

  Dobre! 🙂

  https://wynagrodzenia.pl/artykul/zestawienie-wynagrodzen-absolwentow-wybranych-niepublicznych-uczelni-wyzszych-w-polsce-w-2015

 6. +15 Dobre Słabe Odpowiedz
  sieczu 8 marca 2018, 22:37

  Rady starego zgreda:

  Podróżuj, póki nie wiesz, co to są składki dla prowadzących działalność gospodarczą.
  Podróżuj, póki Unia Europejska funduje bilety Interrail i imprezy znane jako Socrates-Erasmus i co tam jeszcze.
  Podróżuj, póki jesteś młody, bo masz zniżki i przejazdy koleją za darmo (Słowacja, wkrótce Czechy).
  Podróżuj, póki dostajesz stypendium socjalne, naukowe i inne, a nie musisz odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne.
  Podróżuj, póki masz czas i zdrowie, później nie będzie tak łatwo.

 7. -17 Dobre Słabe Odpowiedz
  Cezarek57a 8 marca 2018, 22:41

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 8. +8 Dobre Słabe Odpowiedz
  DominusVitaeNecisque 8 marca 2018, 22:46

  sieczu Rady starego zgreda:Podróżuj, póki nie wiesz, co to są składki dla prowadzących działalność gospodarczą.Podróżuj, póki Unia Europejska funduje bilety Interrail i imprezy znane jako Socrates-Erasmus i co tam jeszcze.Podróżuj, póki jesteś młody, bo masz zniżki i przejazdy koleją za darmo (Słowacja, wkrótce Czechy).Podróżuj, póki dostajesz stypendium socjalne, naukowe i inne, a nie musisz odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne.Podróżuj, póki masz czas i zdrowie, później nie będzie tak łatwo.

  Skoro dajesz takie fajne i celne rady, to kokietujesz z tym „zgredem”. Może być, że swoje lata masz ale co z tego, skoro bigla Ci nie brakuje?
  Pozdrawiam serdecznie.
  Tez poniekąd zgred.

 9. -8 Dobre Słabe Odpowiedz
  tybul 9 marca 2018, 2:05

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 10. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  outstar 10 marca 2018, 0:21

  DominusVitaeNecisque

  Martinuss Zwykłe bananowce bogatych rodziców 😉Przeważnie sieczka w głowie i tylko imprezy. 0 planów na przyszłość, grunt że wóda się leje strumieniami.

  Pajacu, nie mierz innych swoją miarą.Moja córka studiuje na PJATK, wszystkie egzaminy zaliczone w pierwszym terminie. To co, mam Jej żałować? Ona ze swoich obowiązków wywiązuje się perfekcyjnie, a ja daje tyle kasy że nie nadąża wydawać. Zdrowy układ. Wiosenne zakupy w NYC czy nowe auto co rok, nie ma sprawy. Nie uważam żebym był wykorzystywany. Sam pomagam moim rodzicom emerytom, żeby mieli beztroskie życie, tak samo ma żona i córka. Co w tym złego?

  Jak masz tyle kasy, to mogłeś posłać córkę na lepszą uczelnię, niż PJATK… pozdrawia absolwentka 🙂

Zobacz także

Budapeszt na jeden dzień za 173 PLN (loty z Warszawy + nocleg)

18 marca 2018, 21:52||Komentarze: 1

Budapeszt na jeden dzień za 173 PLN (loty z Warszawy + nocleg)

Tanie loty do Karlsruhe/Baden-Baden z Warszawy za 78 PLN (weekendy)

18 marca 2018, 21:02||Dodaj komentarz

Tanie loty do Karlsruhe/Baden-Baden z Warszawy za 78 PLN (weekendy)

Wilno na 3-dniowy pobyt za 293 PLN (loty z Gdańska + hotel ze śniadaniami)

18 marca 2018, 20:17||Dodaj komentarz

Wilno na 3-dniowy pobyt za 293 PLN (loty z Gdańska + hotel ze śniadaniami)

Wakacje na prywatnej wyspie to luksus? Zdziwicie się, bo ceny startują od 64 PLN!

18 marca 2018, 19:30||Dodaj komentarz

Wakacje na prywatnej wyspie to luksus? Zdziwicie się, bo ceny startują od 64 PLN!

Noclegi z wyżywieniem w Borach Tucholskich za 99 PLN/pokój (również weekendy, dzieci gratis)

18 marca 2018, 19:00||komentarze 2

Noclegi z wyżywieniem w Borach Tucholskich za 99 PLN/pokój (również weekendy, dzieci gratis)