Fly4free.pl

Będą darmowe bilety dla młodych na podróże koleją po całej Europie! Bruksela daje zielone światło

Foto: travelview / Shutterstock
W przyszłym roku 20 tys. młodych Europejczyków otrzyma na 18. urodziny bilet Interrail, upoważniający do darmowych podróży po całej Europie. Projekt zaakceptował właśnie Parlament Europejski.

Jak czytamy w serwisie „Lonely Planet” jest już pewne, że pilotażowy program z 20 tys. darmowych biletów dla młodych ludzi zostanie uruchomiony w 2018 roku. Wiadomo, że wezmą w nim udział także młodzi Polacy, ale wciąż czekamy na szczegóły wejścia w życie tego planu. Komisja Europejska informuje na razie, że chce, aby w 2020 roku taki bezpłatny bilet otrzymywał w prezencie każdy obywatel UE na swoje 18-te urodziny. Zwolennicy takiego „prezentu” uważają, że pomoże on młodym ludziom lepiej poznać siebie nawzajem i odmienne europejskie kultury. Projekt ma więc duży walor edukacyjny.

Darmowe bilety, jakie dostaną młodzi, to oczywiście bilety Interrail, które pozwalają na nieograniczoną liczbę podróży pociągiem po ponad 30 krajach Europy, przez z góry określoną liczbę dni, w wagonach drugiej klasy.

To bardzo fajny i całkiem drogi podarunek – na stronie Interrail widzimy, że najtańszy bilet ważny przez 15 dni kosztuje w promocyjnej cenie 296 EUR (w opcji dla młodych pasażerów od 12 do 27 roku życia). Ale w dłuższych wariantach może on kosztować znacznie więcej.

Nie wiemy jeszcze, na jak długi czas będzie obowiązywał bilet, który UE podaruje 18-latkom. Niewykluczone, że będzie to zupełnie nowa taryfa Interrrail. Główny autor tej idei, niemiecki europoseł Manfred Weber uważa, że bilet powinien uprawniać do przejazdów pociągami po Europie przez trzy tygodnie i że młodzi ludzie powinni mieć możliwość korzystania z niego w ciągu 2 lat od otrzymania biletu.

Pilotażowy program darmowych biletów ma kosztować UE ok. 12 mln EUR.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Co jak co ale to przecież specjalne ułatwienie uchodźcom podróżowania po europie. Tzw relokacja uchodźców za kasę z Uni. Popatrzcie na uchodźców - większość z nich obecnie nie ma 18 lat (oficjalnie bo jak jest na prawdę to każdy wie). W przyszłym roku większość podróżników w tym programie będzie uchodźcami którzy sobie będą swobodnie podróżowali po europie i to jeszcze za darmo
photolucas84, 11 grudnia 2017, 12:51 | odpowiedz
Avatar użytkownika
George Soros lubi to!
DonCorrado, 11 grudnia 2017, 15:05 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Klasyczny przykład dyskryminacji ze względu na wiek.
sieczu, 11 grudnia 2017, 16:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Świetny pomysł. Mam nadzieję, że temat będzie też żywy za kilkanaście lat i moje dzieciaki z tego skorzystają:)
divad, 11 grudnia 2017, 20:44 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W UE nic nie ma za darmo. Za te bilety zaplaca wszystkie kraje Unii. Dyskryminacja w czystej postaci ze wzgledu na wiek. Swoja droga szkoda, ze znowu nie mam 18 lat :(
mathew77, 11 grudnia 2017, 22:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
mathew77 W UE nic nie ma za darmo. Za te bilety zaplaca wszystkie kraje Unii. Dyskryminacja w czystej postaci ze wzgledu na wiek. Swoja droga szkoda, ze znowu nie mam 18 lat ?
Cóż, muszę cię zmartwić - nie tylko w UE, ale nigdzie nie ma nic za darmo. Na tym polega solidarność społeczna. Każdy pomysł niesie za sobą jakieś koszty i każdemu przyświeca jakiś cel. Tu wg mnie jest dość szczytny i jeśli mają na tym skorzystać młodzi ludzie, to jestem za.
divad, 12 grudnia 2017, 9:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Kupiłam kiedyś ten bilet, super sprawa. Muszę przyznać, że mega zazdroszczę tym, którzy dostaną go za darmo, ale cóż, nie będę psem ogrodnika, niech się chociaż inni ucieszą.
megirumi, 12 grudnia 2017, 11:44 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »