Fly4free.pl

Jak koronawirus zmienił nasze podróże? Dokąd jeździ i czego się boi podróżnik z Polski?

Foto: Elizaveta Galitckaia / Shutterstock

Duża niepewność, ale też… ogromna chęć jak najszybszego powrotu na podróżniczy szlak – takie wnioski płyną z drugiej edycji Ogólnopolskiego Badania Podróżników. Jego celem jest określenie, kim tak naprawdę jest polski miłośnik podróży. Przedstawiamy najciekawsze wnioski z raportu.

To już druga edycja Ogólnopolskiego Badania Podróżników, tym razem przeprowadzonego w szczycie pandemii koronawirusa w Polsce: w okresie od 31 marca do 30 kwietnia przebadano plany i preferencje 6250 podróżników i na ich podstawie sporządzono raport. O pierwszej edycji badania możecie przeczytać TUTAJ.

Jaki jest więc polski podróżnik? Spójrzmy, zaczynając od tego, dokąd najchętniej podróżowaliśmy w 2019 roku.

Tak jak w poprzedniej edycji badania, pierwszy wniosek się powtarza: polski podróżnik jest kobietą (68 procent spośród wypełniających ankiety to panie) w wieku 25-34 lata (47 procent wskazań). Nie ma też co ukrywać, że podróżnicy to raczej single: 40 procent badanych deklaruje się, że są wolni, 32 procent żyje z partnerką lub partnerem, a 28 procent ma żonę lub męża.

Foto: OBOP

Dokąd jeździmy?

W porównaniu do poprzedniej edycji, w badaniu nie zaszły duże zmiany. W ciągu minionego roku aż 96 procent ankietowanych podróżowało po Europie, 36 procent było w Azji, 14 – w Afryce, a 11 w Ameryce Północnej.

Jeśli chodzi o kraje, które odwiedzaliśmy najchętniej, to lista jest dość długa i zróżnicowana. W przypadku Europy najpopularniejsze kraje to Niemcy i Włochy (po 9 procent wskazań), Czechy (8 procent), a następnie Hiszpania, Słowacja i Francja.

W przypadku Azji pierwsze trzy miejsca zajmują kolejno Tajlandia (12 procent wskazań), Turcja i Gruzja (po 7 procent), a na kolejnych miejscach są Izrael, Wietnam i Jordania.

Foto: OBP

Preferujemy częste i... raczej krótkie wyprawy

Bardzo ciekawa jest część badania dotycząca częstotliwości podróży. Wynika z niej, że ponad połowa (51 procent ankietowanych) podróżuje 5 razy w roku lub częściej. Z kolei 27 procent badanych wybiera podróże 3-5 razy w roku. Oczywiście, jest to efekt tanich linii lotniczych i tego, że nawet teraz – w czasie pandemii koronawirusa – możliwe są podróże po Europie za naprawdę niewielkie pieniądze.

Oczywiście, wpływa to też na długość naszych wyjazdów – z zestawienia wynika, że na naprawdę długie wyjazdy decyduje się zaledwie 13 procent ankietowanych (wyjazdy 15-20 dni), a powyżej 21 dni – zaledwie 8 procent.

Zdecydowana większość naszych wyjazdów to podróże weekendowe (43 procent ankietowanych) i do 7 dni (47 procent wskazań).

A co z terminem podróży? W raporcie serwisu Solisci.pl czytamy, że co piąta badana osoba podróże odbywa poza sezonem. Warto też wspomnieć o tym, że podobnie jak w 2018 roku spora liczba podróżników (36%) nie ma preferencji odnośnie momentu odbywania podróży.

Z kim i jak podróżujemy?

W tej kategorii najnowsza wersja raportu praktycznie nie różni się od tej ubiegłorocznej: dla 38 procent ankietowanych towarzyszami podróży są życiowi partnerzy. To zdecydowanie najpopularniejsza odpowiedź, zwłaszcza wśród grupy wiekowej 25-34 lata, która jednocześnie najrzadziej podróżuje z rodziną (7 proc. odpowiedzi w tej grupie). Z drugiej strony – autorzy raportu wskazują na to, że z rodziną wyjeżdżamy coraz częściej (na taką formę wskazało 18 procent ankietowanych wobec 13 procent w 2018 roku).

– Trend wyjazdów z rodziną jest obecny coraz mocniej, a czasy, w których coraz częściej pracujemy zdalnie mogą sprzyjać właśnie takim podróżom – twierdzą twórcy raportu.

Wzrósł także odsetek polskich podróżników, którzy zamiast zachęcać do wyjazdu rodzinę, czy znajomych, wolą podróżować samodzielnie (z 24 do 30 procent).

Jeśli zaś chodzi o preferowaną formę wyjazdu, to widzimy, że niewielkim zainteresowaniem cieszą się wśród podróżników wakacje typu all inclusive (ledwie 4 procent wskazań). Najczęściej wybierane typy podróży to “aktywny wyjazd na łonie natury” (31 procent odpowiedzi) oraz wyjazd objazdowy (33 procent). Bez zmian pozostają za to czynniki, na które zwracamy uwagę przy doborze noclegów. Lokalizacja oraz stosunek ceny do jakości do dwa najczęściej wymieniane aspekty (odpowiednio 78 i 65 procent wskazań).

Jeśli zaś chodzi o organizację wyjazdu, to zdecydowana większość ankietowanych podróżników (96 procent) deklaruje, że przygotowuje ją samodzielnie, a dominującym środkiem transportu jest w dalszym ciągu samolot (87 procent wskazań). Spójrzmy w takim razie, jakie czynniki są dla nas najważniejsze przy zakupie biletu.

Foto: OBP

W załączonej tabeli nie ma wielkich zaskoczeń. Najważniejsza wciąż pozostaje dla nas cena, jednak rosnące znaczenie mają też czynniki związane z wygodą podróży, a więc przede wszystkim liczbą przesiadek (ten czynnik ma duże znaczenie dla 19 procent ankietowanych), lotnisko blisko miejsca zamieszkania (17 procent wskazań) czy dopuszczalny limit bagażu (ważny czynnik dla 14 procent).

Nie ma też wielkich zaskoczeń, jeśli chodzi o preferowane linie lotnicze: wybieramy głównie tych przewoźników, którzy są najmocniej obecni w Polsce, choć widzimy dużą różnicę we wskazaniach między Ryanairem i Wizz Airem, a trzecim na liście PLL LOT.

Foto: OBP

Po co jeździmy?

Podróżnicy z naszego kraju podczas odwiedzania nowego miejsca najbardziej zwracają uwagę na piękną naturę oraz jedzenie i lokalną kuchnię (podobnie jak w poprzedniej edycji badania, chociaż drugi z wymienionych aspektów odnotował niewielki wzrost). To, co interesowało polskich podróżników bardziej w 2019 roku względem roku poprzedniego, to zabytki i muzea oraz plaże i infrastruktura turystyczna.

Foto: OBP

A dokąd najbardziej chcielibyśmy pojechać? Tu odpowiedzi jest mnóstwo, choć najpopularniejsze kierunki nie zmieniły się w stosunku do ubiegłorocznego badania. Najczęściej przewijające się odpowiedzi dotyczące krajów, które chcielibyśmy odwiedzić w ciągu najbliższych 3 lat to Stany Zjednoczone i Islandia.

Jak koronawirus zmienił nasze plany?

To z pewnością najciekawsza część badania, choć  związana jest z nimi wielka niepewność. Choć od połowy czerwca granice zostały otwarte, a międzynarodowe loty z Polski wznowione, to musimy pamiętać o zwiększonej liczbie nowych przypadków COVID-19 i tym, że nie wiemy, czy i jak duża będzie ewentualna druga fala zakażeń jesienią. Tę niepewność widać też w badaniu. 27 procent ankietowanych podróżników już zdecydowało się na przełożenie planowanych na najbliższe wakacje wyjazdów, a 20 procent anulowało je.

Foto: OBP

Dodatkowo co czwarta badana osoba nie zdecydowała jeszcze, co zrobi z zaplanowanymi na ten rok wyjazdami. Jednocześnie autorzy raportu wskazują na to, że polscy podróżnicy nie podejmują na razie drastycznych kroków: jedynie 4 procent z nich anuluje wszystkie zaplanowane wyjazdy, a 6 procent nie przekłada żadnych (pamiętajmy przy tym, że badanie przeprowadzono na początku pandemii).

Foto: OBP

Najczęstszym powodem odwołania podróży był aspekt praktyczny, czyli brak możliwości jej odbycia z powodu anulowania lotów czy zamknięcia granic – na ten aspekt zwróciło uwagę 46 procent badanych. Z kolei 19 procent wskazało na obawę o zdrowie własne oraz najbliższych. Jedynie 3 procent podróżników zwróciło uwagę na aspekt ekonomiczny wyjazdu, czyli konieczność oszczędzania w świetle nadchodzącego kryzysu gospodarczego.

Foto: OBP

Z drugiej strony widzimy, że wielu polskich podróżników pali się do ponownego wyruszenia w trasę. 38 procent zadeklarowało, że znów zacznie podróżować, gdy tylko zostaną otwarte granice Polski i wznowiony ruch lotniczy, a dla 31 procent istotna jest stabilna sytuacja w Polsce i zmniejszenie liczby nowych zakażeń.

Jednocześnie 73 procent badanych twierdzi, że w związku z pandemią nie istnieją bezpieczne kierunki podróży, a 58 procent podróżników nie potrafi wymienić żadnego kraju, do którego na pewno wybierze się w 2020 roku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »