Fly4free.pl

Islandia zbudowała niezwykłe miejsce dla miłośników zorzy. Turyści będą zachwyceni!

obserwatorium zorzy polarnej
Foto: Aurora Basecamp

Zaledwie 12 kilometrów od Reykjaviku, w sam raz na początek nowego sezonu polowań na zorzę polarną i – jak na Islandię – niezbyt wysoka cena za wstęp. Nowe obserwatorium, dedykowane temu niezwykłemu zjawisku, otworzy swoje podwoje 15 października. W niedalekiej przyszłości może jednak robić furorę!

Aurora Basecamp to zupełnie nowy obiekt na turystycznej mapie Islandii. Na pierwszy rzut oka są to po prostu wielkie przeszklone kopuły, ale w rzeczywistości i w komplecie stają się dobrze zaprojektowanym obserwatorium zorzy polarnej. W środku, na powierzchni 150 mkw ustawiono ławki ze stolikami i przygotowano część pokazową. Oczywiście cała konstrukcja jest ogrzewana i pozwala obserwować niebo bez wychodzenia na zewnątrz. Dodatkowo obserwatorium oferuje gościom gorące napoje – kawę, herbatę lub czekoladę, które umilą pobyt.

Co równie ciekawe – namioty sferyczne, które trafiły na Islandię wyprodukowała firma z Polski – Polidomes International sp. z o.o. Ich kopuły cieszą się popularnością na całym świecie i trafiły już do ponad 20 krajów na całym świecie, m.in. Kataru, USA, Republika Południowej Afryki, Australii, Niemiec, Armenii, Chorwacji czy na Ukrainę. Teraz mogą stać się turystycznym hitem także na Islandii.

– Wyjątkowe obserwatorium zorzy polarnej oferuje gościom możliwość przeżycia symulacji zorzy polarnej w czasie rzeczywistym w komfortowych warunkach. Gdy panują odpowiednie warunki, możesz łatwo przeskoczyć na prawdziwą islandzką noc i zobaczyć zapierające dech w piersiach krajobrazy w rzeczywistości – czytamy na stronie obiekty.

Podczas wizyty turyści będą uczestniczyć także w innowacyjnym pokazie, który odbywa się w specjalnie zaprojektowanej części nazwanej „Dark Park”. Dzięki zaawansowanym wyświetlaczom i mieszance gazów, goście będą mogli zobaczyć imitację zorzy polarnej, która według twórców w pełni odpowiada temu, co można obserwować w rzeczywistości. Oczywiście wszyscy mają też idealne warunki do obserwowania prawdziwej zorzy – jeśli pogoda dopisze.

obserwatorium zorzy polarnej
Foto: Aurora Basecamp

Obecnie obiekt jest czynny od godziny 18 do północy, ale już teraz zapowiedziano, że wraz z wydłużającymi się nocami, godziny także będą rozszerzane. Wszyscy chętni muszą wcześniej zarezerwować swoją wizytę na stronie obiektu, ponieważ Aurora Basecamp może przyjąć ograniczoną liczbę turystów.

Obiekt wybudowano w Hafnarfjörður, zaledwie 12 km lub 20 minut jazdy od Reykjaviku. Jak na islandzkie warunki, ceny biletów też nie przerażają. Nie jest tanio, ale każdy kto wie, ile potrafią kosztować najpopularniejsze atrakcje wyspy, ten pewnie będzie miło zaskoczony. Bilet dla dorosłego wyceniono na 3900 ISK, czyli równowartość 121 PLN. Ulgowy dla młodzieży (13-18 lat) to koszt 1900 ISK (ok. 59 PLN), a dzieci do 12. roku życia wchodzą za darmo.

obserwatorium zorzy polarnej
Foto: Aurora Basecamp

Podobne miejsca znajdziecie też chociażby w Finlandii i na Alasce. Tamte miejsca dedykowane są jednak przede wszystkim jako obiekty noclegowe. W islandzkim Aurora Basecamp możecie po prostu spędzić kilka wieczornych godzin. Miłośnicy zimowych krajobrazów powinni też zainteresować się niezwykłym hotelem, który powstaje na biegunie północnym.

obserwatorium zorzy polarnej
Foto: Aurora Basecamp
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Mozna tez posiedziec za darmo w wynajetym samochodzie i wyskoczyc na zewnatrz jak cos sie dzieje.
Aga_podrozniczka, 10 października 2019, 19:47 | odpowiedz
Zastanawiam się dlaczego na starych mapach koło podbiegunowe przechodzi przez  środek Islandii, a na współczesnych obok Islandii?
Marian Brambor, 11 października 2019, 13:25 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »