Fly4free.pl

Bali i cała Indonezja zakażą spożywania alkoholu? To może być cios dla turystyki

bali
Foto: Cassie Gallegos / Unsplash

Nie tylko turystyczne Bali, ale i całe terytorium Indonezji może niedługo zostać objęte prohibicją. Projekt, który rozważa rząd, na pewno nie spodoba się większości turystów, ale ma za to wyjść na dobre mieszkańcom. Część polityków nie ma jednak wątpliwości, że przyjęcie przepisów „zmiażdży branżę, a Bali zostanie jeszcze bardziej zdziesiątkowane”.

Projekt ustawy, który złożyli politycy Islamskiej Partii Rozwoju Zjednoczonego nie jest niczym nowym. Pierwszy raz trafił do indonezyjskiego rządu już pięć lat temu, ale wtedy właściwie nic się w tym temacie nie wydarzyło. Teraz jednak ma być inaczej, a indonezyjska Izba Reprezentantów będzie musiała pochylić się nad pomysłem ugrupowania.

Pomysł zakłada nie tylko zakaz spożywania alkoholu, ale także jego produkcji, dystrybucji, a nawet przechowywania. I przewiduje solidne kary – łącznie z pozbawieniem wolności. Dla przykładu turysta, który skusiłby się na drinka mógłby spodziewać się, że trafi do więzienia nawet na 3 lata. I choć trudno sobie to wyobrazić – zwłaszcza w kontekście Bali, które jest przecież uwielbianą wyspą przez turystów i obfituje w różnego rodzaju bary, kluby i inne tego typu lokale – to politycy przekonują, że przepisy są konieczne, aby… ochronić społeczeństwo.

– Ustawa ta ma na celu ochronę społeczeństwa przed potencjalnymi krzywdami, przed alkoholizmem, pilnowanie porządku i uświadamianie w sprawie niebezpieczeństw związanych ze spożywaniem alkoholu – tłumaczy jeden z polityków i twórców projektu, cytowany przez Jakarta Post.

Nie wszyscy są jednak zgodni, co do dobroczynnych skutków wprowadzenia takiego prawa.

– To zabije wiele firm i doprowadzi do utraty pracy tysiące ludzi – skomentowała pomysł Christina Aryani z innej indonezyjskiej partii. – Nie jest to zgodne z celem rządu.

Balijscy politycy już zapowiedzieli, że będą walczyć o to, by alkohol nadal był dostępny na wyspie. I obiecują, że odrzucą projekt w całości. Niestety nie tylko od nich zależy wynik debaty i ostateczna decyzja. Podkreślają też, że Indonezja od zawsze bazowała na różnorodności i nie może się dostosowywać do woli jednej grupy społecznej. Z drugiej strony warto pamiętać, że to właśnie Indonezja jest krajem o największej populacji muzułmanów na całym świecie.

Warto jednak zaznaczyć, że problem z imprezowymi turystami przewija się na całym świecie. Przed pandemią był to jeden z najgorętszych tematów – czy i jak ograniczyć i uporać się z „wakacyjnym pijaństwem” w kurortach – także w Europie, a nawet w Polsce. Obecnie jednak temat zszedł na dalszy plan, bo nawet taki turysta byłby lepszy niż ich zupełny brak. Czy Bali i Indonezja dojdą do tych samych wniosków i ponownie odłożą wprowadzenie tak rygorystycznych przepisów na przyszłość? Tego dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »