Fly4free.pl

„Poproszę bilet w jedną stronę”. Ilu Rosjan uciekło przed mobilizacją? Statystyki rezerwacji szokują

rosjanie
Foto: William Perugini / Shutterstock
Liczba sprzedanych biletów lotniczych w jedną stronę z Rosji zwiększyła się o 27 procent od dnia, w którym Władimir Putin ogłosił mobilizację w związku z wojną w Ukrainie – informuje firma analityczna ForwardKeys.

Jak pisaliśmy już na naszych łamach, ogłoszona kilkanaście dni temu przez Władimira Putina mobilizacja obywateli do armii zmobilizowała Rosjan do… masowego opuszczania kraju. Choć ceny biletów lotniczych biły rekordy, Rosjanie wykupywali bilety na pniu i uciekali do innych krajów. Jak duża była skala tego zjawiska? Nie mamy dokładnych liczb, choć znamy pierwsze statystyki.

Firma analityczna ForwardKeys podała właśnie dane dotyczące rezerwacji lotniczych w Rosji od 21 września (czyli dnia ogłoszenia mobilizacji przez Putina) do 27 września. Co z nich wynika? Najważniejsza informacja jest taka, że spośród wszystkich rezerwacji na loty międzynarodowe z Rosji, aż 73 procent dotyczyło lotów w jedną stronę. Dla porównania – tydzień wcześniej było to „zaledwie” 47 procent.

– To dość niesamowite liczby, które potwierdzają wszelkie raporty o nagłym zwiększeniu liczby sprzedanych biletów lotniczych – mówi Olivier Ponti, wiceprezes ForwardKeys.

Jednocześnie aż 60 procent biletów było kupowanych na ostatnią chwilę – z wylotem w ciągu 15 dni od daty transakcji. Wpłynęło to też na statystyki ogólny: pod koniec września Rosjanie kupowali bilety lotnicze ze średnim wyprzedzeniem 22 dni przed lotem, podczas gdy tydzień wcześniej były to 34 dni.

Dokąd przede wszystkim uciekali Rosjanie? Wśród trzech najpopularniejszych miejsc z największą liczbą sprzedanych biletów w jedną stronę, pierwsze miejsce zajęło Tbilisi (wzrost liczby rezerwacji w ciągu tygodnia aż o 654 procent), na drugim miejscu znalazły się Ałmaty w Kazachstanie (wzrost o 435 procent), a na trzecim miejscu – stary dobry Belgrad, czyli przepustka Rosjan do Europy (wzrost o 206 procent).
Pozostałe kierunki, które zanotowały trzycyfrowe wzrosty liczby rezerwacji w skali tygodnia to m.in. Astana, Baku, Biszkek, Stambuł, Tel Awiw orz Dubaj.

Kazachstan krajem tranzytowym?

Dokładne dane o liczbie Rosjan, którzy opuścili swój kraj, są znane tylko dla poszczególnych krajów. Statystyki podał m.in. Kazachstan – tamtejszy MSW poinformował, że od 21 września na teren tego kraju wjechało ponad 200 tys. Rosjan. Jednocześnie jednak w tym samym czasie aż 147 tysięcy Rosjan zdążyła już opuścić Kazachstan, co może sugerować, że jest to dla nich tylko kraj tranzytowy.
 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »