Fly4free.pl

Rosjanie faktycznie się zmobilizowali, ale do wyjazdu! Loty wyprzedane, na granicach tłumy

putin
Foto: Photographer RM / Shutterstock
Niemal wszystkie loty zagraniczne z Rosji są już wyprzedane, agencje turystyczne mają setki zapytań o możliwość zorganizowania wyjazdu, a na granicy ustawiła się solidna kolejka Rosjan, którzy chcą czym prędzej opuścić swój kraj. Spektakularna mobilizacja obywateli nastąpiła po tym jak Władimir Putin również ogłosił mobilizację… tyle, że do wojska.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już ponad pół roku. Ale gdy Ukraina przeszła do ofensywy, a karta zdecydowanie się odwróciła, Władimir Putin postanowił wystąpić z orędziem do narodu. I ogłosić w nim pierwszą turę militarnej mobilizacji obywateli. Wszystko wskazuje jednak na to, że mobilizacja podziałała, ale chyba zupełnie odwrotnie niż spodziewał się tego rosyjski przywódca.

Już po ogłoszeniu, że orędzie w ogóle będzie miało miejsce, linie lotnicze i biura podróży zaczęły przeżywać oblężenie. Wielu Rosjan nie czekało na oficjalne ogłoszenie, spodziewając się, że Putin zdecyduje się właśnie na taki krok. W efekcie popyt na zagraniczne loty i przejazdy rósł ekspresowo, a bilety zaczęły nie tylko ekstremalnie drożeć, ale też szybko się wyprzedawać.

Foto:

Jeszcze wczoraj bilety Emirates z Moskwy do Stambułu kosztowały od 42 do nawet 54 tys. PLN. A i tak się wyprzedały! Chętnych nie brakowało też na połączenia do Erywania czy Tbilisi. I te trasy są już dzisiaj wyprzedane. Z dnia na dzień wyprzedały się też połączenia z innych regionów Rosji, np. z Syberii do Mongolii. Lokalne agencje turystyczne przyznają też, że liczba próśb o dołożenie dodatkowych połączeń (dowolnym środkiem transportu) rośnie lawinowo. I to mimo, że ceny niektórych połączeń wzrosły 10-krotnie.

Warto też zaznaczyć, że rosyjskie linie lotnicze wstrzymały sprzedaży biletów wszystkim mężczyznom w wieku od 18 do 65 lat – chyba że przedstawią specjalne pozwolenie. Wiele osób próbuje wyjechać też samochodami lub przekroczyć granicę pieszo. Na rosyjsko-gruzińskim i rosyjsko-fińskim przejściu granicznym utworzyły się gigantyczne kolejki.

Na początek – zgodnie z informacjami przekazanymi przez Siergieja Szojgu, ministra obrony Federacji Rosyjskiej – powołanych zostanie 300 tys. rezerwistów. Nie jest jednak wykluczone, że w najbliższych tygodniach ogłaszane będą kolejne tury mobilizacji. W wielu rosyjskich miastach na ulice wyszli przeciwnicy takiego rozwiązania. Protesty były tłumione przez służby, a mężczyznom uczestniczącym w zgromadzeniach wręczano karty mobilizacyjne.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »