Fly4free.pl

Poważne kłopoty Schiphol i wszystkich linii latających na to lotnisko. Będzie ograniczenie liczby lotów!

Amsterdam Schiphol
Foto: Nigel Wiggins / ShutterStock
Kolejny etap sporu na linii lotnisko Schiphol – holenderski rząd i tym razem zapadła decyzja niekorzystna dla portu w Amsterdamie. Tamtejszy Sąd Najwyższy zdecydował, że rząd ma prawo i uzasadnioną możliwość ograniczenia liczby lotów, których od przyszłego roku ma być maksymalnie 440 tys.

Sąd apelacyjny w Holandii wydał orzeczenie, zgodnie z którym tamtejszy rząd ma możliwość dalszego ograniczania rocznej przepustowości lotniska Sciphol. Organ decydujący uznał, że starania władz kraju o zmniejszenie zanieczyszczenia i poziomu hałasu mają podstawy w zakresie osiągania celów klimatycznych.

Od początku sporu najgłośniejszy wyraz niezadowolenia takim ograniczeniom daje flagowy przewoźnik KLM, będący największą linią obsługującą loty w porcie w Amsterdamie. W marcu tego roku otwarcie zakwestionował tę decyzję, do czego przyłączyły się Delta Air Lines, Corendon, easyJet i TUI. Dodatkowo Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wystosowało pozew prawny, powołując się na naruszenia przepisów UE i międzynarodowych umów o otwartym niebie.

Główny zarzut ze strony poszkodowanych dotyczył faktu, że holenderski rząd nie zastosował się do właściwej procedury ograniczania lotów, tj. nie przeprowadził konsultacji z zainteresowanymi stronami, czyli w tym przypadku liniami lotniczymi. Sędziowie uznali jednak, że istnieją podstawy do zmniejszenia liczby operacji lotniczych, których od przyszłego roku na lotnisku w Amsterdamie może być maksymalnie 440 tys. Stanowi to spadek z obecnego limitu o 12 procent.

Decyzja, od której można się jeszcze odwołać do holenderskiego Sądu Najwyższego, może mieć istotne znaczenie w kontekście innych linii, które starają się o uzyskanie slotów na lotnisku w Amsterdamie, takich jak m.in. JetBlue czy Delta Air Lines. Ponadto odbije się to na możliwościach odbudowy wyników portu w stolicy Holandii. W ubiegłym roku wykonano na nim zaledwie 400 tys. operacji, a w rekordowym 2019 roku było uch 497 tys.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »