Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 118 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#81 PostWysłany: 24 Sty 2022 15:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lis 2014
Posty: 777
Loty: 145
Kilometry: 238 175
niebieski
@Czesuaf w Tromso byłem w pierwszym tygodniu lutego, na Islandii miesiąc później. W Tromso temp., w trakcie dnia ok 0, w nocy do (chyba) -13 stopni. Potrafi mocno wiać i temperatura odczuwalna jest znacznie niższa. Wybierając termin wyjazdu uwzględnij fazy księżyca.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#82 PostWysłany: 24 Sty 2022 16:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Pytanie klucz: ile masz dni, a konkretnie nocy. Ja najsilniejsze zorze w swoim życiu widziałem w Finlandii oraz na Islandii. Warto pamiętać przylatując do Tromso, że jest to oczywiście szeroko pojęta stolica zorzy, ale sama wyspa Tromsoya jest dość mocno "zanieczyszczona" miejskim światłem. Radziłbym nawet polecieć z Tromso liniami Wideroe do Sokjossen lub wynająć auto.

Zasada nr 1 - nie mieć wielkich oczekiwań. Wiadomo, że takie z tyłu głowy zawsze będą. Ale warto mieć plan na aktywność w ciągu dnia, a nie wyłącznie wyczekiwanie na zorzę, gdyż takowe może się skończyć podwójnym rozczarowaniem.

Jeśli chodzi o Finlandię, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ruszyć jeszcze dalej na północ niż Rovaniem. Ivalo, Inari to piękne okolice. Ja jedną z najpiękniejszych zorzy widziałem przy KP5/6 na szlaku Hetta-Pallas. Do tego stada nawet po 100+ reniferów.

Jeśli masz tydzień i więcej - polecam Islandię.
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#83 PostWysłany: 24 Sty 2022 17:12 

Rejestracja: 21 Cze 2016
Posty: 512
niebieski
@Czesuaf ani w Islandii ani w Norwegii nie udało się, ale widziałam na północy Finlandii, okolice Ivalo. :)
_________________
Zamiast dziękuję klikamy „Lubię” / „Pomocny post”, jeśli tak jest.

Kochać to chcieć przemierzyć cały świat we dwoje, po to, by nie było miejsca na ziemi wolnego od wspólnych wspomnień.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#84 PostWysłany: 24 Sty 2022 18:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Pewnie powtorze sie z tym linkowanym watkiem, bo wypowiadalam sie tam. Finlandia nie byla dla mnie laskawa, bylam 2 tygodnie w Ivalo, przez pierwszy tydzien byly chmury, przez drugi bylo lepiej, ale zadnej super zorzy, glownie luk wiszacy na niebie. Tu wiecej o moim pobycie w tej okolicy i zdjecia. viewtopic.php?f=1258&t=137641&p=1175188#p1175169 Do Finlandii na pewno nie wybieram sie ponownie na zorze.

Tromso, a raczej Troms czyli caly region, sukces za kazdym pobytem dluzszym niz jedna noc. Bylam w roznych miejscach, minimum z godzine od miasta i zawsze ladna zorza trafila sie. Najlepiej wyszlo mi w rejonach Meistervik, bylam tam dwa razy.

Szwecja, okolica Kiruny i Abisko. W Kirunie bylam pare razy, ale podczas ostatniego pobytu praktycznie kazdej nocy jezdzilam w rejony Abisko, bo nad Kiruna byly chmury.

Islandia, bylam kiedys tydzien i ani razu nie widzialam tam zorzy, ale wyjazd nie byl dedykowany pod zorze, wiec specjalnie nie sprawdzalam i nie jezdzilam w poszukiwaniu.

Dwa miejsca, ktore zawsze biore pod uwage na zorze w Europie, to: Troms i Abisko. Nie w Europie: Fairbanks, Alaska.
_________________
Carpe Diem.


Ostatnio edytowany przez Aga_podrozniczka, 24 Sty 2022 18:53, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
Kalispell lubi ten post.
 
      
#85 PostWysłany: 24 Sty 2022 18:47 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4054
Byłam w Tromso pod koniec lutego i zorza była tak silna, że widoczna nawet w mieście. Wysiadając już z taxi z lotniska w centrum zadarłam głowę do góry, a nade mną tańczyła Zimowa Pani w fioletach i zieleniach.
Chyba to kwesta szczęścia.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#86 PostWysłany: 24 Sty 2022 19:21 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4261
Loty: 423
Kilometry: 954 846
złoty
też się zastanawiam, a czasem podglądam tu:


mam nadzieję ze to wiarygodne źródlo bo już kilka razy "widziałam" tu ładne zorze i kusi ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
horacy19 lubi ten post.
horacy19 uważa post za pomocny.
 
      
#87 PostWysłany: 24 Sty 2022 21:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Miejsce to jedno, a po prostu trzeba trafić na warunki, czy jakieś wybuchy na słońcu. Są tygodnie gdy warunków nie ma i nie pomoże ani Tromso ani Finlandia.
Ja w Tromso zorzy nie upolowałem. W Finlandii zresztą również.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
horacy19 lubi ten post.
horacy19 uważa post za pomocny.
 
      
#88 PostWysłany: 11 Lut 2022 21:53 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4261
Loty: 423
Kilometry: 954 846
złoty
dzisiaj niby słabszy moment bo blisko pełni - ale bezchmurnie i takie widoczki w Inari

Załączniki:
zorza.jpg
zorza.jpg [ 23.96 KiB | Obejrzany 3768 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#89 PostWysłany: 11 Lut 2022 22:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
W Norwegii też się działo, podobne klimaty z czerwonymi przebarwieniami. Tylko, że trzeba było być w miejscach gdzie jest bezchmurnie, czyli... gdzieś indziej ;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#90 PostWysłany: 12 Lut 2022 01:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2013
Posty: 1322
Loty: 131
Kilometry: 226 854
niebieski
No właśnie. Byliśmy w Tromso. Zorza była tak silna, że było ją widać z Polski. Na SG był nawet artykuł. Natomiast nad Tromso szalała śnieżyca.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#91 PostWysłany: 22 Lut 2023 14:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lip 2015
Posty: 1393
niebieski
Aga_podrozniczka napisał(a):
m55 napisał(a):

Jak ktos leci gdzies na polnoc lub przez Atlantyk, to warto wziac miejsce po lewej stronie przy oknie i zobaczyc co widac jak jest ciemno. Juz dwa razy mialam super pokaz. Nastawiam sie tez na ewentualne widoki jutro w nocy.

Czy żeby zwiększyć szanse na zobaczenie zorzy nie powinno się siedzieć od strony północnej (na naszej półkuli)?I wybrać miejsce z przodu żeby światła na skrzydle mniej przeszkadzaly?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#92 PostWysłany: 27 Lut 2023 16:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Wydaję mi się, że w nocy są tylko loty z Ameryki do Europy, w drugą stronę raczej dziennie, więc żeby zobaczyć zorze, siedzenie po lewej stronie będzie od północy. Jak masz miejsce w biznes, to oczywiście możesz być z przodu, ale jak ekonomiczna, to skrzydło lub tył. A jak lecisz liniami z całą ekonomiczną, to na pewno liczą jak za zboże za miejsce z przodu.

Z doświadczenia mogę powiedzieć , że w ekonomicznej łatwiej było robić zdjęcia zorzy, bo w biznes okno było daleko i namanewrowalam się nieźle. Nakrywałam się też koszulą, żeby wyeliminować odbicia w szybie.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#93 PostWysłany: 27 Lut 2023 17:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2012
Posty: 1517
srebrny
A akurat jest alarm zorzowy i jak ktoś leci to powinien mieć piękne widoki.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#94 PostWysłany: 27 Lut 2023 22:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1544
Loty: 193
Kilometry: 354 012
platynowy
Ponoc dziś na wybrzeżu w PL cos widać
https://twitter.com/MeteoprognozaPL/sta ... 3972009984


Ostatnio edytowany przez tunczaj, 27 Lut 2023 23:02, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#95 PostWysłany: 27 Lut 2023 22:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4514
złoty
Jak wracałem z Islandii było widać zorzę, ponieważ siedziałem sam z przodu i żeby lepiej było widać ominąłem się kurtką, zauważyła to stewka, spojrzała przez okno i przez głośnomówiący powiedziała wszystkim na pokładzie, że jest zorza widoczna i że na kilka minut zgasi na pokładzie światła żeby było lepiej widać, więc jakby ktoś leciał i załoga nie reagowała to można im zgłosić zdarzenie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#96 PostWysłany: 27 Lut 2023 23:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2012
Posty: 1517
srebrny
Coś mam problem z obrazkiem, ale:
An easyJet flight just made a 360° turn over the North Sea. The Northern Lights are very strong tonight, so the reason was probably to allow passengers on both sides of the aircraft to see the fantastic #auroraborealis. https://www.flightradar24.com/EZY82TZ/2f58f852
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#97 PostWysłany: 28 Lut 2023 16:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Ostatnie dwie noce zorza była taka , że nawet Norwegom szczęka opadała. Szczególnie na południu. Tym razem zamiast typowego zielonego łuku i ewentualnie widocznych przez kilka minut flar i słupów, zorza rozlała się na pół nieba, zielona i czerwona (widoczne gołym okiem). Typowe falowanie i pływanie po niebie, nie gdzieś przy horyzoncie tylko wprost nad głową. Spektakularne. Do tego bezchmurne niebo (co oczywiście skutkuje również większym mrozem, szczególnie w wyższych partiach gór), niestety z księżycem. Wg niektórych opinii, tego typu zorza nie była widziana na południu od dobrych 10 lat.
Fotki będę miał dopiero w przyszłym tygodniu, telefonicznych nie chcę wrzucać, bo nie do końca oddają efekt.
Niestety na południu Norwegii to już ostatnie podrygi, zazwyczaj jest coś jeszcze bliżej końca marca, ale za chwilę noc przestanie być 100% ciemna i szansę na wyraźną zorzę zaczynają maleć.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#98 PostWysłany: 28 Lut 2023 17:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7365
HON fly4free
Pewnie dlatego w Trójmieście też była:

https://www.trojmiasto.pl/raport/Zorza- ... ml#r294291

Niestety, sam nie wpadłem na to, by poobserwować niebo :(
Góra
 Profil Relacje PM off
BrunoJ lubi ten post.
 
      
#99 PostWysłany: 01 Mar 2023 17:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Pewnie tak, w PL raz kiedyś też potrafi być.
W okolicach Stavanger na południu, było tak:
https://www.nrk.no/vestfoldogtelemark/n ... 1-16315334

A ja akurat trochę bardziej na północy i poza miastem (zimowe szaleństwa), więc tylko lepiej było :) (i zimniej ...)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
 
      
#100 PostWysłany: 10 Mar 2023 16:51 

Rejestracja: 21 Cze 2016
Posty: 512
niebieski
Czy zorza polarna pojawia się również w połowie kwietnia na północy Finlandii, okolice Rovaniemi ?
_________________
Zamiast dziękuję klikamy „Lubię” / „Pomocny post”, jeśli tak jest.

Kochać to chcieć przemierzyć cały świat we dwoje, po to, by nie było miejsca na ziemi wolnego od wspólnych wspomnień.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 118 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group