Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 90 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
#81 PostWysłany: 24 Sty 2022 15:28 
Awatar użytkownika

Loty: 145
Kilometry: 238 175
niebieski
@Czesuaf w Tromso byłem w pierwszym tygodniu lutego, na Islandii miesiąc później. W Tromso temp., w trakcie dnia ok 0, w nocy do (chyba) -13 stopni. Potrafi mocno wiać i temperatura odczuwalna jest znacznie niższa. Wybierając termin wyjazdu uwzględnij fazy księżyca.
 Relacje PM off  

#82 PostWysłany: 24 Sty 2022 16:36 
Awatar użytkownika

niebieski
Pytanie klucz: ile masz dni, a konkretnie nocy. Ja najsilniejsze zorze w swoim życiu widziałem w Finlandii oraz na Islandii. Warto pamiętać przylatując do Tromso, że jest to oczywiście szeroko pojęta stolica zorzy, ale sama wyspa Tromsoya jest dość mocno "zanieczyszczona" miejskim światłem. Radziłbym nawet polecieć z Tromso liniami Wideroe do Sokjossen lub wynająć auto.

Zasada nr 1 - nie mieć wielkich oczekiwań. Wiadomo, że takie z tyłu głowy zawsze będą. Ale warto mieć plan na aktywność w ciągu dnia, a nie wyłącznie wyczekiwanie na zorzę, gdyż takowe może się skończyć podwójnym rozczarowaniem.

Jeśli chodzi o Finlandię, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ruszyć jeszcze dalej na północ niż Rovaniem. Ivalo, Inari to piękne okolice. Ja jedną z najpiękniejszych zorzy widziałem przy KP5/6 na szlaku Hetta-Pallas. Do tego stada nawet po 100+ reniferów.

Jeśli masz tydzień i więcej - polecam Islandię.
4 ludzi lubi ten post.

#83 PostWysłany: 24 Sty 2022 17:12 

niebieski
@Czesuaf ani w Islandii ani w Norwegii nie udało się, ale widziałam na północy Finlandii, okolice Ivalo. :)
2 ludzi lubi ten post.

#84 PostWysłany: 24 Sty 2022 18:41 
Awatar użytkownika

Loty: 439
Kilometry: 1 037 948
niebieski
Pewnie powtorze sie z tym linkowanym watkiem, bo wypowiadalam sie tam. Finlandia nie byla dla mnie laskawa, bylam 2 tygodnie w Ivalo, przez pierwszy tydzien byly chmury, przez drugi bylo lepiej, ale zadnej super zorzy, glownie luk wiszacy na niebie. Tu wiecej o moim pobycie w tej okolicy i zdjecia. viewtopic.php?f=1258&t=137641&p=1175188#p1175169 Do Finlandii na pewno nie wybieram sie ponownie na zorze.

Tromso, a raczej Troms czyli caly region, sukces za kazdym pobytem dluzszym niz jedna noc. Bylam w roznych miejscach, minimum z godzine od miasta i zawsze ladna zorza trafila sie. Najlepiej wyszlo mi w rejonach Meistervik, bylam tam dwa razy.

Szwecja, okolica Kiruny i Abisko. W Kirunie bylam pare razy, ale podczas ostatniego pobytu praktycznie kazdej nocy jezdzilam w rejony Abisko, bo nad Kiruna byly chmury.

Islandia, bylam kiedys tydzien i ani razu nie widzialam tam zorzy, ale wyjazd nie byl dedykowany pod zorze, wiec specjalnie nie sprawdzalam i nie jezdzilam w poszukiwaniu.

Dwa miejsca, ktore zawsze biore pod uwage na zorze w Europie, to: Troms i Abisko. Nie w Europie: Fairbanks, Alaska.

Ostatnio edytowany przez Aga_podrozniczka, 24 Sty 2022 18:53, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
Kalispell lubi ten post.

#85 PostWysłany: 24 Sty 2022 18:47 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Byłam w Tromso pod koniec lutego i zorza była tak silna, że widoczna nawet w mieście. Wysiadając już z taxi z lotniska w centrum zadarłam głowę do góry, a nade mną tańczyła Zimowa Pani w fioletach i zieleniach.
Chyba to kwesta szczęścia.
 Relacje PM off  

#86 PostWysłany: 24 Sty 2022 19:21 

Loty: 350
Kilometry: 796 591
srebrny
też się zastanawiam, a czasem podglądam tu:

mam nadzieję ze to wiarygodne źródlo bo już kilka razy "widziałam" tu ładne zorze i kusi ;)
horacy19 lubi ten post.
horacy19 uważa post za pomocny.

#87 PostWysłany: 24 Sty 2022 21:12 
Awatar użytkownika

niebieski
Miejsce to jedno, a po prostu trzeba trafić na warunki, czy jakieś wybuchy na słońcu. Są tygodnie gdy warunków nie ma i nie pomoże ani Tromso ani Finlandia.
Ja w Tromso zorzy nie upolowałem. W Finlandii zresztą również.
horacy19 lubi ten post.
horacy19 uważa post za pomocny.

#88 PostWysłany: 11 Lut 2022 21:53 

Loty: 350
Kilometry: 796 591
srebrny
dzisiaj niby słabszy moment bo blisko pełni - ale bezchmurnie i takie widoczki w Inari

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
2 ludzi lubi ten post.

#89 PostWysłany: 11 Lut 2022 22:07 
Awatar użytkownika

niebieski
W Norwegii też się działo, podobne klimaty z czerwonymi przebarwieniami. Tylko, że trzeba było być w miejscach gdzie jest bezchmurnie, czyli... gdzieś indziej ;-)

#90 PostWysłany: 12 Lut 2022 01:02 
Awatar użytkownika

Loty: 111
Kilometry: 190 564
niebieski
No właśnie. Byliśmy w Tromso. Zorza była tak silna, że było ją widać z Polski. Na SG był nawet artykuł. Natomiast nad Tromso szalała śnieżyca.
 Relacje PM off  

[ 90 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości