Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 10 Paź 2016 21:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
Były relacje z Europy, były relacje ze świata, czas na małe co nieco z Polski ;) Będzie to relacja krótka, gdyż krótki był nasz wyjazd, ale ponieważ nie widziałam jeszcze relacji z tego miejsca, postanowiłam dorzucić :)

Na pewno nie będzie nowością gdy napiszę, że nie musimy specjalnie daleko jechać, aby poczuć bajkowo-zamkowy klimat, gdyż to właśnie Polska - można rzec - "zamkami stoi" :) Jest ich wiele, tych lepiej i gorzej zachowanych, po niektórych zostały same ruiny, ale spora część polskich zamków całkiem nieźle się trzyma. Jednym z najlepiej zachowanych zamków jest bohater mojej relacji - zamek w Mosznej. Jego dobry stan wynika między innymi z faktu, że podczas wojny nie trafiła w jego mury ani jedna kula, i ani jeden kawałek muru nie został zniszczony. Niestety tego samego nie można powiedzieć o wnętrzach zamku, które zostały w 90% rozkradzione przez Armię Czerwoną. To tyle tytułem wstępu, aby trochę Was zaciekawić ;)

Załącznik:
IMG_5766.jpg
IMG_5766.jpg [ 201.13 KiB | Obejrzany 9931 razy ]


Jako dobra żona obmyśliłam w tym roku i zarezerwowałam nam wyjazd na 3. rocznicę ślubu :) Od dawna chodził mi po głowie zamek w Mosznej, w sumie to odkąd usłyszałam, że oprócz zwiedzania, można również w nim przenocować. Więc jednak nie tak dawno :P Początkowo chciałam byśmy jechali w piątek do Wrocławia, tam przenocowali i żeby na zamkową noc wybrać się z soboty na niedzielę. Ale wyjazd autem z Warszawy po pracy w piątek wiąże się najczęściej z mocno upierdliwymi próbami wydostania się za granice stolicy przez ogromne korki. Doszliśmy więc do wniosku, że wyjedziemy w sobotę rano - udało się wyrwać skoro świt - o 9 :D Droga była super, na trasie dość pusto, pogoda idealna. Z Warszawy najlepiej jest jechać S8 na Częstochowę i potem odbić na A4 aż do Krapkowic, a stamtąd już do Mosznej jest na przysłowiowy rzut beretem. Ogólnie z Warszawy jest to ok. 350km.
Załącznik:
IMG_5768.jpg
IMG_5768.jpg [ 185.31 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5775.jpg
IMG_5775.jpg [ 253 KiB | Obejrzany 9931 razy ]


Noclegi w zamku lepiej rezerwować z większym wyprzedzeniem. Chcąc nocować na przełomie lipca i sierpnia rezerwowałam pokój w maju i dało radę. Jednak myślę, że był to ostatni dzwonek, ponieważ miałam do wyboru dwa weekendy (rocznica wypadała w tym roku w środku tygodnia) i okazało się, że w ten drugi weekend hotel jest cały zaklepany, bo mają jakąś zorganizowaną imprezę.
Ceny są dość przystępne wg mnie:
pokój standard - 90zł/1os., 150zł/2os. (z łazienką na korytarzu)
pokój deluxe - 170zł/1os., 250zł/2os.
apartament - 240zł/1os., 350zł/2os.
apartament złoty (5osobowy) - 650zł
(z noclegiem mamy zarówno śniadanie, jak i dostęp do siłowni oraz sauny - my akurat nie korzystaliśmy)
Załącznik:
WP_20160730_15_11_21_Pro.jpg
WP_20160730_15_11_21_Pro.jpg [ 122.14 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5754.jpg
IMG_5754.jpg [ 113.54 KiB | Obejrzany 9931 razy ]


Wybrałam pokój deluxe i był to bardzo przyjemny wybór :) Pokoje są utrzymane w ciekawym, lekko starodawnym stylu. Choć z chęcią zobaczyłabym jak wygląda apartament, niestety kiedy zadzwoniłam po ok. miesiącu zapytać się o dostępność apartamentu na ten termin wszystkie były już zajęte. Zresztą jest ich w hotelu tylko 4, więc tutaj na pewno nie ma co czekać z rezerwacją.
Po rezerwacji należy dokonać wpłaty zaliczki (30% całej kwoty) w ciągu 5 dni od dokonania rezerwacji (formularz rezerwacji na stronie hotelu lub mailowo). Ta informacja jest w regulaminie rezerwacji i myślę, że nie każdy go czyta :P
Nie zraźcie się zakazem wjazdu na teren zamku, mimo szlabanów i znaków jako goście hotelowi możecie wjechać pod sam zamek na parking (po drodze trzeba zadzwonić domofonem i dalej poinformować panią sprzedająca zamkowe gadżety, że macie rezerwację).
Załącznik:
IMG_5778.jpg
IMG_5778.jpg [ 211.84 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5762.jpg
IMG_5762.jpg [ 233.12 KiB | Obejrzany 9931 razy ]


Dla gości hotelowych jest możliwość darmowego zwiedzania zamku z przewodnikiem. Poza tym można też "zwiedzić" z przewodnikiem dwie największe wieże zamku (Wieża Dzika i Niedźwiedzia) i podziwiać z nich pobliską okolicę. Trzecią opcją jest tzw. zwiedzanie ekstremalne zamku trwające ok. 1,5h, które obejmuje większą liczbę komnat i zamkowych zaułków (płatne oddzielnie). Przy zwiedzaniu przewodnik opowiada historię zamku, jego gospodarzy i okolicy - nota bene bardzo ciekawą.Naprawdę warto wysłuchać :)
Tak naprawdę jeden dzień jest wystarczający, żeby zwiedzić zamek, poczuć bajkowy klimat, przespacerować się po otaczającym parku, no i "zaliczyć" nockę w zamkowej komnacie :D Polecam nie tylko na romantyczny weekend, ale również dla rodzin z dzieciakami, dla których taki zamek jest pewnie jeszcze większą atrakcją :) Ponadto w zamku co jakiś czas odbywają się różne zorganizowane imprezy (np. niedługo Andrzejki), do których można dołączyć.
W zamku na parterze znajduje się restauracja, którą naprawdę szczerze mogę zarekomendować. Przepyszny stek z tuńczyka, mięso z jelenia oraz gęsina to jedne z potraw, które trzeba spróbować! Bardzo tanio nie jest, ale na pewno warto :)

A w tej części spaliśmy (2 środkowe okna z czterech obok siebie to nasze):
Załącznik:
IMG_5797.jpg
IMG_5797.jpg [ 183.13 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5760.jpg
IMG_5760.jpg [ 248.87 KiB | Obejrzany 9931 razy ]


Jeszcze kilka słów o samym zamku i okolicy. Kształt zamku jest bardzo bajkowy - wręcz cukierkowy, czasem jest porównywany do Hogwartu czy nazywany polskim Disneylandem. Jego historia jest dość ciekawa i wiąże się ściśle z rodziną niemieckiego hrabiego von Tiele-Winckler. To on był pomysłodawcą obecnego kształtu zamku i na jego zlecenie miał on posiadać aż 100 wież (a tak naprawdę jest ich ledwo ledwo 99 - i to licząc je dość nadgorliwie). Początkowo zamek obejmował tylko środkową - pałacową część, bez bocznych wież, to dzięki hrabiemu rozbudowany został o najbardziej reprezentacyjne elementy. Nie chce zdradzać całej historii zamku, bo to czeka na Was na miejscu, dodam tylko, że zwiedzając zamek z przewodnikiem mamy możliwość zobaczenia różnych zamkowych pomieszczeń, w których urzędował hrabia i jego świta. Zamek posiada ogromną ilość korytarzy, został zaprojektowany tak, aby oddzielne przejścia były dla hrabiego, oddzielne dla jego gości, a jeszcze inne dla służby. Można się zgubić ;) Tak jak pisałam wnętrza zostały bardzo mocno rozgrabione, dotyczy to głównie dekoracji ściennych takich jak obrazy, arrasy, lustra czy sztukaterie. Na szczęście zostało chociaż trochę oryginalnych mebli, które do dziś można podziwiać, jak np. biurko czy biblioteczka hrabiego.
Załącznik:
IMG_5863.jpg
IMG_5863.jpg [ 223.52 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5855.jpg
IMG_5855.jpg [ 210.33 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5972.jpg
IMG_5972.jpg [ 177.83 KiB | Obejrzany 9931 razy ]


Po obejrzeniu zamku zdecydowanie polecam spacer po okolicznym parku. Najlepiej iść od fontanny przed zamkiem prosto do końca wzdłuż strumyka, a jak dojdziemy do końca ścieżki to później lasem (skręcając w lewo za cokołem pomnika i w prawo za małym mostkiem w leśną ścieżkę), następnie niedużą polanką i dalej znajdziemy cmentarz (na małym wzniesieniu), gdzie została pochowana rodzina Tiele-Wincklerów. Po powrocie ze spaceru można odpocząć na rozłożonych przed zamkiem krzesłach podziwiając zamek i ogromne, kilkunastoletnie dęby, które go otaczają. Najmilej jest późnym popołudniem, kiedy zamek opuszczą już rzesze turystów ;)
Załącznik:
IMG_5791.jpg
IMG_5791.jpg [ 248.73 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5808.jpg
IMG_5808.jpg [ 253.11 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5814.jpg
IMG_5814.jpg [ 254.24 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5812.jpg
IMG_5812.jpg [ 253.02 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5823.jpg
IMG_5823.jpg [ 249.68 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5827.jpg
IMG_5827.jpg [ 253.08 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5835.jpg
IMG_5835.jpg [ 251.62 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5838.jpg
IMG_5838.jpg [ 252.49 KiB | Obejrzany 9931 razy ]


Zamek tak naprawdę jest dostępny dla zwiedzających od niedawna, bo od 2013 r. kiedy stał się własnością samorządu województwa opolskiego. Wcześniej, co również jest ciekawe, w zamku mieścił się szpital psychiatryczny, a dokładniej Centrum Leczenia Nerwic - w takim miejscu na pewno bardzo skuteczne :D
A to chyba ścieżka zdrowia dla pacjentów ;)
Załącznik:
IMG_5840.jpg
IMG_5840.jpg [ 224.81 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5846.jpg
IMG_5846.jpg [ 254.93 KiB | Obejrzany 9931 razy ]

Załącznik:
IMG_5848.jpg
IMG_5848.jpg [ 251.66 KiB | Obejrzany 9931 razy ]


To tyle o zamku, myślę, że jest ciekawą opcją na weekend lub częścią większej objazdówki po innych polskich zamkach :) Mam nadzieję, że uda mi się dorzucić do tej relacji następne posty o innych polskich zamkach - taki jest plan :)
Załącznik:
IMG_5903.jpg
IMG_5903.jpg [ 162.29 KiB | Obejrzany 9931 razy ]


http://www.moszna-zamek.pl/
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off
18 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 10 Paź 2016 23:17 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Super! Tyle informacji z prawie każdego zakątka świata, a o Polsce relatywnie tak niewiele, chociaż mocno niesłusznie :)

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 10 Paź 2016 23:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
Moja pierwsza myśl brzmiała - "Ale jak to spaliście w zamku?! Przecież tam jest szpital psychiatryczny?!" :lol:
Nie miałam pojęcia, że zrobili tam hotel, ale to świadczy tylko o tym, ile czasu minęło od ostatniej mojej tam wizyty. Trzeba będzie wybrać się ponownie.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 10 Paź 2016 23:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
To by było mocno średnio na rocznicę ślubu :lol:

ps. wchodząc na wieże mijaliśmy obok pokoje, w których była lecznica, na szczęście cel wyjazdu był inny :lol:
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 20 Paź 2016 10:09 

Fajna relacja. Mam słabość do zamków.
Góra
 PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 20 Paź 2016 13:58 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1743
Loty: 106
Kilometry: 170 376
niebieski
Nie wiem jak to się stało, że przegapiłam tą fajną relację i ten fajny zamek :)

Dzięki za linka w innym wątku :D
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 20 Paź 2016 14:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2013
Posty: 765
niebieski
Relacja super. Dzięki, za promocję takich nietypowych miejscówek.
_________________
SZCZĘŚĆ BOŻE !
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 20 Paź 2016 14:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2013
Posty: 256
Loty: 23
Kilometry: 27 962
niebieski
Moszna jest bajkowa nie ma co. Jak jestem przejazdem własnie w tych okolicach to zawsze odwiedzam również to miejsce. Polecam również pałacyk w Krowiarkach na Opolszczyźnie, tylko nie można wejść do jego wnętrza, bo przeznaczony jest tylko i wyłącznie na sesje ślubne. Z zewnątrz może nie wygląda aż tak WOW ,ale w środku jest bajeczny.
_________________
Zmiany! tuż tuż...
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 20 Paź 2016 17:03 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
No proszę @‌olajaw‌ gratulacje z okazji rocznicy.

Byłyśmy z @‌tokajka‌ w zamku w Mosznej w te wakacje razem z grupką znajomych. Zamek jest urzekający. Zapomniałaś napisać o pięknych kominkach, których kilka ocalało w całości jak też o pięknych posadzkach. Obok też są stajnie, gdzie można podziwiać konie, a nawet na nich pojeździć.
Niedaleko są stawy gdzie podają świeżą rybę w bardzo dobrej cenie.

A z ciekawostek:
Niespełna 25 km dalej w Łambinowicach był obóz jeniecki, który został wyzwolony przez Armię Czerwoną. I to właśnie ta armia prąc dalej na zachód właśnie splądrowała potem zamek, ale o tym mało się mówiło. Dopiero niedawno....
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
olajaw uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 20 Paź 2016 17:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
Dzięki wszystkim za miłe słowa :)
@‌Japonka76‌ faktycznie o stajniach zapomniałam, a to dlatego, że drugiego dnia zwiedziliśmy tylko wieże i wypłoszyła nas pogoda, bo zaczęło padać i uciekliśmy do Wrocławia ;)

ps. @‌jekyll‌ trochę nieświadomie podbiłam sobie relację :D
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/
Góra
 Profil Relacje PM off
Grzes830324 lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 20 Paź 2016 18:31 

Rejestracja: 05 Wrz 2014
Posty: 109
Relacja fajna, Moszna urocza. Byłam tam na początku czerwca i było tylko jedno ale. Nocleg miałam w Opolu i za żadne skarby nie mogłam znaleźć połączenia komunikacją publiczną. Szukałam w necie, pytałam w IT i nawet dzwoniłam do zamku. Okazało się, że bez auta ani rusz (może w tygodniu jest lepiej, ale w weekendy była kicha).
Tak wiec polecam wyprawę autem albo autostop w weekendy. U mnie skończyło się na wypożyczeniu 4 kółek.
Góra
 Profil Relacje PM off
olajaw uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 17 Lis 2016 16:10 

Rejestracja: 17 Lis 2016
Posty: 0
agiiiRelacja fajna, Moszna urocza. Byłam tam na początku czerwca i było tylko jedno ale. Nocleg miałam w Opolu i za żadne skarby nie mogłam znaleźć połączenia komunikacją publiczną. Szukałam w necie, pytałam w IT i nawet dzwoniłam do zamku. Okazało się, że bez auta ani rusz (może w tygodniu jest lepiej, ale w weekendy była kicha).Tak wiec polecam wyprawę autem albo autostop w weekendy. U mnie skończyło się na wypożyczeniu 4 kółek.


Byłam na zamku w maju i też nocowałam w Opolu. Jedyną opcją dla wybierających się bez samochodu (jak wówczas ja) i nie chcących podróżować autostopem jest autobus Arriva Bus odjeżdżający z D.A. w Opolu do Dębiny - jest ich sporo (ponad 10 kursów w ciągu doby). Mają różną trasę - ta najkrótsza zajmuje około 50 minut. Bilet kosztuje coś około 9 zł. Z Dębiny do zamku (i później z powrotem) szłam na piechotę - jest to ok. 2,5 km w jedną stronę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group