Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zakaz wwozu lekarstw?
#1 PostWysłany: 23 Lut 2015 21:09 

Rejestracja: 01 Maj 2013
Posty: 13
Witam serdecznie,

W ramach przygotowania do wyjazdu weszłam na informator MSZ poświęcony właśnie Brazylii. Znalazłam tam następującą informację: "Obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii. Większość lekarstw w aptekach jest dostępna bez recepty. Nie zawsze nazwa leku polskiego odpowiada nazwie brazylijskiej. Wwożone lekarstwa należy wymienić w deklaracji celnej. Jeśli podróżujący wymaga stałego przyjmowania lekarstw i istnieje potrzeba wwiezienia ich w większej ilości, należy uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza, zalegalizować je w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, następnie zgłosić się z oryginałem i tłumaczeniem przysięgłym do Wydziału Konsularnego Ambasady Brazylii w Polsce i uzyskać jego legalizację. Zaświadczenie należy okazać brazylijskim służbom kontrolnym na granicy." Sam inforamtor nie ma daty opracowania, ale na podstawie innych informacji wysnułam, że został on przygotowany w 2011 roku... W internecie można znaleźć milion stron z praktycznymi info odnośnie wyjazdu (wizy, adresy ambasady, przepisy celne), które są dosłowną kopią tekstu ze strony MSZ, czyli nie wnoszą nić nowego.

Czy posiada ktoś bardziej aktualne informacje? Sam przepis wydaje mi się tak niedorzeczny i absurdalny, że jakiś czas temu wyparłam go i stwierdziłam, że nie będe się nim przejmować. Natomiast będąc tuż tuż przed wyjazdem zaczęłam myśleć że może zbagatelizowałam sprawę... Co tu kryć, jako osoba chora na chorobę przewleklą, nie ruszam się bez leków. I za szczęśliwa bym nie była, gdyby się okazało na kontroli, że cała apteczka do kosza.

Możecie podzielić się swoimi doświadczeniami? Nie znalazłam za wiele informacji na ten temat na innych forach. Ale kilka osób pisało, że nie miała problemu z przewiezieniem podobnych leków, że nikt nic nie sprawdzał. Że ponoć ten przepis nie dotyczy małej ilości leków, wwiezionej na własny użytek. Takie wytłumaczeie wydaje mi się logiczne i się go trzymam :) Ale też zawsze jest ta nutka niepewności "a jak akurat mnie sprawdzą, to co?" i jaka jest definicja "większej ilości" użyta w informatorze MSZ? To trochę jak wróżenie z fusów ;)

Czekam na Wasze komentarze w nadziei, że rozwieją moje wątpliwości :)
Pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 23 Lut 2015 21:31 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Myślę, że najpewniejszym źródłem informacji byłaby jednak ambasada Brazylii. Jeśli chcesz mieć pewność, że ważnego dla Ciebie leku Ci nie odbiorą, to sprawdziłabym to z obsługą konsularną i poprosiła o potwierdzenie mailem, najlepiej w jęz. portugalskim, ktorego wydruk zabrałabym ze sobą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 23 Lut 2015 22:01 

Rejestracja: 01 Maj 2013
Posty: 13
Jest to jakaś myśl ;) Dzięki!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 24 Lut 2015 02:49 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7790
Ja wwoziłem ze sobą lekarstwa (a niestety trochę ich muszę przyjmować), apteczkę też (tą zawsze wożę na wszelki wypadek w mniej lub bardziej okrojonej wersji), i nikt nie zwrócił na nie uwagi. Myślę że jest to martwy przepis,
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 26 Lut 2015 09:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sie 2013
Posty: 160
Takie rzeczy mogą się zmieniać, ale w 2013 wlatując do Brazylii mieliśmy ogromną apteczkę (jechaliśmy na bardzo długo a oboje mamy różne choroby przewlekłe) - nie było żadnego problemu, nikt nie zwrócił na to uwagi. Na wszelki wypadek mieliśmy opisy naszych chorób i leków po portugalsku.

Rzeczywiście spróbuj w ambasadzie - bo nasze przypadki nie dają pewności, że Ty nie trafisz akurat na jakiegoś urzędnika w złym humorze itd.
_________________
Nasze blogi:
https://treeclimbing.academy
https://fotografia.marzenawystrach.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 28 Lut 2015 21:32 

Rejestracja: 01 Maj 2013
Posty: 13
Ze względu na załatwianie innych spraw związanych z wyjazdem odpuściłam zapytania do ambasady. Wyjdzie w praniu. Oby pomyślnie dla pasażera ;) Podzielę się doświadczeniami po powrocie.

Pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 03 Kwi 2015 23:10 

Rejestracja: 01 Maj 2013
Posty: 13
Uprzejmie donoszę, że dopiero co wróciłam z Brazylii - ani na lotnisku, ani na żadnym przejściu granicznym nikt nie kontrolował ilości wwożonych leków. Potwierdzam, że przepis znaleziony na naszym MSZ jest martwy i nie należy się nim przejmować.
Howgh!
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 15 Gru 2017 13:42 

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 2
Hej,

Podbijam temat. Czy był ktoś ostatnio w Rio z lekami? Mam kilka dni do wylotu nie wiem czy zdąże załatwić proponowaną papierologie :( zresztą podejrzewam że polscy lekarze nie wiedzą co i jak mają wypisać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 27 Lip 2021 15:50 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
Zakaz wwozu leków dotyczy tylko przypadku, gdy chcemy je przywieść do celów handlowych w duzych ilościach
Jeśli turysta choruje to nie ma problemu aby przywiózł ze sobą leki z Polski.
Dobrze jest mieć ze sobą jakieś zaświadczenie od lekarza/specjalisty. Najlepiej w języku angielskim.
Takie informacje otrzymałem od ambasadora Brazylii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 27 Lip 2021 15:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Paź 2017
Posty: 858
niebieski
Lekarz medycyny podróży powinien wiedzieć o co chodzi. Ja sam tak załatwiałem, ale nigdy nikt nie spojrzał na ten papier. Po prostu ilość leków potrzebna w podróży dla zwykłego człowieka raczej nie wzbudzi wątpliwości u 99,9% pograniczników.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 21 Sie 2023 08:36 

Rejestracja: 29 Mar 2019
Posty: 12
Cześć,

Wybieram się na 3 miesiące do Brazylii potrzebuję więc leków na ten okres.
Mam dodatkowe pytanie. Czy to zaświadczenie od lekarza lepiej mieć w języku angielskim czy portugalskim ?

Pozdrawiam,
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 23 Sie 2023 11:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
@Emil_77 a czytałeś poprzednie wpisy w tym temacie?
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 23 Sie 2023 21:16 

Rejestracja: 29 Mar 2019
Posty: 12
Czytałem i właśnie stąd pojawiło się moje pytanie. Jedna osoba mówi że najlepiej żeby to zaświadczenie było w języku angielskim. Na oficjalnej stronie ministerstwa jest mowa o języku portugalskim.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 24 Sie 2023 11:29 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4038
złoty
Przestańcie panikować. Nikt Was nie będzie niepokoił, o ile nie będą to ilości hurtowe, lub leki psychotropowe, opioidowe, itp..
Latam często i nigdy nie miałem żadnego zaświadczenia, jak i żadnej kontroli leków.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group