Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 10 Lip 2016 15:44 

Rejestracja: 08 Gru 2011
Posty: 540
Akurat wybieram się na Mazury (ale w bardzo szerokim pojęciu czyli razem z Warmią, Suwalszczyzną itp., właściwie chodzi mi o wszystko znajdujące się w prostokącie ograniczonym mniej więcej miastami Gdańsk, Toruń, Białystok, Suwałki), a na forum nie znalazłem tematu opisującego tutejsze atrakcje warte zobaczenia, spróbowania czy doświadczenia.

W tamtym regionie Polski byłem raz w życiu i nie są to niestety okolice mi znane, dlatego proszę osoby obeznane z tematem czy mieszkające w tym miejscu o sugestii miejsc w których warto być.

Ja wyruszam już jutro wieczorem, więc pewnie nie ze wszystkich rad zdążę skorzystać, ale dla innych osób mogą to być cenne wskazówki.

Żeby nie było, że tylko wypytuje to opisze to co pamiętam z wycieczki sprzed kilku lat.

Bardzo podobało mi się na Zamku w Reszlu dobrze zachowany, była możliwość bicia własnej monety (dla dzieci spoko atrakcja), zwiedzanie kosztuje 6 zł za bilet normalny, ulgowy 4 zł, są jeszcze bilety rodzinne itp.

W Giżycku znajduje się jedyny w Polsce most obrotowy, będąc w okolicy warto zobaczyć moment obracania konstrukcji.

Z kolei nie podobało mi się w Wilczym Szańcu czyli kwaterze Hitlera z II Wojny Światowej położonej w Gierłoży, bilet wstępu to 15 zł od osoby, ulgowy 10 zł, do tego parking za 10 zł od samochodu osobowego, tak więc stosunkowo drogo za oglądanie bunkrów w lesie. Oczywiście z miejscem tym wiąże się wiele historii, nieudany zamach na Adolfa itp. ale ja nie byłem zadowolony.

Proszę o dalsze opinie o tym regionie kraju, zarówno polecające dane miejsce jak i wręcz przeciwnie, odradzające oglądanie czegoś.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 10 Lip 2016 15:58 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1316
srebrny
Podrzuce pare haseł odnośnie miejsc mniej znanych, wygooglasz sobie resztę:
Wojnowo - klasztor starowierców i cerkiew prawosławna
Muzeum Mazurskie w Owczarni i muzeum na zamku w Szczytnie - bardzo dobre eksponaty pokazujące, jak kiedyś żyło się na tych terenach
Piramida w Rapie
Reszel - zamek biskupi i ogólnie bardzo ładnie zachowane stare warmińskie miasto.
W Wilczym Szańcu można zanocować w hotelu, ciekawe doświadczenie, trzeba tylko uzbroić się przeciw komarom
Sztynort i niestety rozpadający się stary pałac Lehndorfów
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off
kleyo uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 10 Lip 2016 16:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Temat pokrewny: suwalszczyzna,1240,42838
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 10 Lip 2016 17:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
Również dorzucę kilka punktów:
Olsztynek - duży skansen,
Giżycko - twierdza Boyen,
Szczytno - spacer po ruinach zamku krzyżackiego; małe Muzeum Mazurskie (bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł); kościół baptystów i kościół katolicki,
Spływ Krutynią - przynajmniej 1 dniowy odcinek - takie spływy są organizowane przez prywatne firmy np. w Mrągowie,
Olsztyn - stare miasto i zamek oraz planetarium,
Lidzbark Warmiński - zamek biskupów warmińskich,
Kętrzyn - mały zamek krzyżacki,
Gierłoża - Wilczy Szaniec, a dla małych dzieci - parki miniatur "Park Zabytków Warmii i Mazur" (bilet normalny 10 zł, ulgowy 8 zł).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 10 Lip 2016 21:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Gru 2013
Posty: 657
niebieski
Sprawdź to:
Popielno, Stacja Badawcza PAN: ferma bobrów! (oraz hodowla zachowawcza konika polskiego)
_________________
Flightoholic.com
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 10 Lip 2016 22:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 797
Loty: 59
Kilometry: 98 063
niebieski
Ja polecę absolutny mus, hit na skalę przynajmniej Europy - rejs kanałem Ostródzko-Elbląskim
http://www.zegluga.com.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
pajacyk lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 10 Lip 2016 23:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
Mazury znam głównie od strony wody i biwakowania na dziko, ale z atrakcji "lądowych" zapadły mi w pamięć:
- Ryn i zamek (naście lat temu można było go zwiedzać, teraz podobno jest tam hotel, więc nie wiem);
- Kanał Mazurski - wchodziliśmy na szlak koło Mamerek, stamtąd spacer do śluzy w Leśniewie Górnym (ok. 4km; śluza robi wrażenie); dodatkowo w Mamerkach jest muzeum w schronach - można połączyć z Wilczym Szańcem;
- Leśniczówka Pranie z Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 11 Lip 2016 07:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Gru 2013
Posty: 657
niebieski
metia napisał(a):
- Ryn i zamek (naście lat temu można było go zwiedzać, teraz podobno jest tam hotel, więc nie wiem);

Jak najbardziej można. ZWYKŁE WEEKENDY: sobota godz. 17.00, niedziela, godz. 11.00. WAKACJE: 01.07-28.08 - 11.00, 13.00, 15.00
http://www.zamekryn.pl/zwiedzanie
_________________
Flightoholic.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 31 Lip 2016 13:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2014
Posty: 1629
Zbanowany
Rezerwat żubrów w Wolisku (odbijamy z trasy Węgorzewo - Giżycko) dobrze oznakowane
Węgorzewo - super miejsce na spacerki i przejażdżki wodne
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce i prezentacja organów.
Naprawdę warto zobaczyć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 31 Lip 2016 15:07 

Rejestracja: 12 Sty 2015
Posty: 2131
niebieski
Oprócz wielu, wymienionych już przez Was miejsc, polecam zabytkowe wiadukty w Stańczykach:
http://mazury.info.pl/stanczyki/
W drodze powrotnej, można zajechać na Piękną Górę pod Gołdapem:
http://uzdrowiskogoldap.pl/piekna-gora/
Nawet latem fajnie jest się na nią wspiąć (wjechać wyciągiem). Natomiast w knajpie u podnóża, podają rewelacyjne i tanie kartacze z dziczyzną.
W samym Gołdapiu warto jest wybrać się do tężni.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 31 Lip 2016 20:10 

Rejestracja: 03 Lut 2013
Posty: 459
Loty: 86
Kilometry: 126 541
Tak gwoli scislosci:

Piekna Gora pod Gołdapią
W samej Gołdapi warto jest wybrać się do tężni.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
PKN_2606 uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 31 Lip 2016 20:18 

Rejestracja: 12 Sty 2015
Posty: 2131
niebieski
Okej, dzięki. Też się nad tym zastanawiałem i wybrałem niewłaściwą odpowiedź ;) Polska język, trudna język.
Góra
 Profil Relacje PM off
sawiet lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 31 Lip 2016 20:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Cze 2014
Posty: 889
niebieski
d-t-x napisał(a):
W drodze powrotnej, można zajechać na Piękną Górę pod Gołdapem:
http://uzdrowiskogoldap.pl/piekna-gora/
Nawet latem fajnie jest się na nią wspiąć (wjechać wyciągiem). Natomiast w knajpie u podnóża, podają rewelacyjne i tanie kartacze z dziczyzną.


Na górę wjechać krzesełkiem (o ile będzie czynny), wskoczyć do obrotowej kawiarni (o ile będzie czynna) umieszczonej na najwyższym punkcie PG, spacerkiem zejść na dół i po drodze zahaczyć o park linowy z tyrolką poprowadzoną nad stawem.

Z innych atrakcji, kółeczko na rondzie przy przejściu granicznym :D
Góra
 Profil Relacje PM off
d-t-x lubi ten post.
invasion uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 18 Lip 2022 09:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sie 2016
Posty: 343
Witam z Czech i trochę wznawiam temat.

Jedziemy na Mazury na 6 dni (pierwszy i ostatni dzień to dni podróży), i chciałbym polecić plan na pozostałe 4 dni, co na pewno warto odwiedzić.
Zatrzymamy się w Hotelu Mrągowo Resort & Spa.
Dzięki za wszystkie pomysły i sugestie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 19 Lip 2022 09:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sie 2016
Posty: 343
Nie wierzę, żeby żaden z Polaków nie był na Mazurach i nie udzieliłby mi rady :roll:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 19 Lip 2022 10:14 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 424
Loty: 188
Kilometry: 657 425
niebieski
tramin napisał(a):
Nie wierzę, żeby żaden z Polaków nie był na Mazurach i nie udzieliłby mi rady :roll:


W tym wątku wymienionych jest wiele atrakcji, które trudno będzie obejrzeć w 4 dni, zatem Polakom znającym Mazury trudno ocenić, czy:
- opisane atrakcje nie są wg Ciebie godne uwagi i szukasz zupełnie innych, albo
- ww są OK, ale szukasz dalszych propozycji i coś z tego wybierzesz, albo
- nie przeczytałeś wątku i zadajesz pytanie aby dostać odpowiedź gotową "na tacy", którą albo zaakceptujesz, albo ocenisz, że nie o to Ci chodzi.

Tak w ogóle, co preferujesz: przyrodę, zabytki dawne, zabytki II wojny i obiekty militarne, imprezy i intensywną rozrywkę ? Może od tego trzeba by zacząć?
Często obserwuję na forum ogólne pytanie, typu: dokąd pojechać, co zobaczyć? I odpowiedź konkretna: pojedź do X i zwiedź to i to. A potem pytający precyzuje, że nie o to mu chodziło, że on nie lubi zwiedzać zamków a chce odbyć rejs statkiem. Albo chciałby nurkować a nie żeglować itd.

Może warto nieco sprecyzować swoje preferencje a jeśli w wątku jest wiele propozycji, to odnieść się do nich, albo napisać co się rozważa i poprosić o radę odnośnie tychże lub o inne propozycje.

Żeby jednak, mimo wszystko cokolwiek pomóc, to ze swojej strony mogę polecić większość z wymienionych w wątku dodając (o ile ich tu nie ma ale nie zauważyłem) śluzy w Leśniewie Górnym i kompleks w Mamerkach. Te obiekty leżą niedaleko siebie i ok. 55-60 km od Mrągowa.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
michzak uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 19 Lip 2022 13:08 

Rejestracja: 11 Cze 2012
Posty: 208
niebieski
W niedalekiej odległości od Mrągowa:
Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo
GIERŁOŻ - dawna kwatera Hitlera WILCZY SZANIEC - WOLFSCHANZE
spacer ścieżką przyrodniczą w Popielnie http://popielno.pl/turystyka/sciezki-przyrodnicze/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 19 Lip 2022 13:25 

Rejestracja: 12 Sty 2015
Posty: 2131
niebieski
Do Gierłoży moim zdaniem nie warto jechać. Ruiny i komary, tak naprawdę niewiele tam do oglądania, a zwłaszcza nie jest to warte ceny, jaką trzeba zapłacić za wstęp. Lepiej zwiedzić bunkry w Mamerkach plus Twierdzę Boyen w Giżycku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 19 Lip 2022 14:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sie 2016
Posty: 343
@Przemm : Masz rację, że powinienem był być konkretny.
Pomyślałem, że jak przejadę 800 km tam i 800 km z powrotem, będzie mi polecone takie to "must see".
Wiem, że będzie bardzo gorąco, więc na pewno będziemy chcieli gdzieś popływać. Nie wiem jak jest w Mrągowie.
To, że zdecydowanie nie chcemy chodzić na duże odległości i pod górę, jest również związane z upałem.
Z drugiej strony lubimy odwiedzać ładne miasto lub miasteczko (Olsztyn?).
Z drugiej strony zabytki II wojny i obiekty militarne tak naprawdę nas nie interesują. A rejs po jeziorze może być ciekawy.
Gdybyś mnie zapytał, co na pewno zobaczyć za 4 dni w Pradze lub Brnie, od razu bym wiedział...

Dziękuję wszystkim za pomysły
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 19 Lip 2022 14:30 

Rejestracja: 12 Sty 2015
Posty: 2131
niebieski
Przepłyńcie się Kanałem Elbląskim plus ewentualnie krótki rejs w Mikołajkach. Olsztyn polecam odwiedzić, to bardzo przyjemne miasto.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group