Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Bezpieczeństwo
#1 PostWysłany: 28 Lis 2017 22:38 

W przyszłym roku planujemy dwuosobową 3-tygodniową wyprawę do RPA - wynajętym samochodem ( z Johannesburga do Parku Krugera - Drakensberg - Durban. Przelot do Kapsztadu i zwiedzanie okolic aż to Tsitsikamma) . W związku z tym wydaje mi się, że udało mi się już to, co Chuckowi Norrisowi, czyli przeczytać 'całe internety', przynajmniej w tematyce bezpieczeństwa w South Africa. I niestety wcale nie jestem dzięki temu mądrzejsza. Wszędzie pojawiają się porady o 'zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa' lub stwierdzenia 'jest bezpiecznie, ale...'. I właśnie to 'ale' nie daje mi spokoju, stąd moje pytanie/a do forumowiczów, którzy mieli to szczęście pojechać do RPA (i stamtąd wrócić):
1. czy przejazd samochodem po odludnych drogach RPA jest bezpieczny, czy też można się spodziewać prób zatrzymania samochodu i kradzieży? (a propos 'podstawowych zasad' - wiem, że okna i drzwi należy mieć pozamykane i jeździć tylko w dzień)
2. czy plażowanie jest bezpieczne? (i nie chodzi mi tutaj o rekiny, po nich raczej wiem czego się spodziewać)
3. czytałam że nie należy nosić ze sobą całego majątku. W takim razie gdzie schować paszport, karty itp jeśli przemieszczamy się z jednego punktu do drugiego? Chciałabym też mieć jakąś pamiątkę z wakacji w postaci zdjęć, więc telefon wolałabym mieć przy sobie - tylko gdzie go schować? Temperatury nie sprzyjają posiadaniu za dużych ilości schowków w ubraniu.
4. czy w parkach narodowych jest bezpiecznie pod kątem ewentualnych kradzieży i napaści?
5. jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w większych miastach (pomijając oczywiście kwestię town shipów, czy raczej omijając town shipy)? Rozumiem, że powinniśmy unikać nocnego życia, ale czy za dnia np. w Kapsztadzie można czuć się w miarę bezpiecznie?
6. planujemy korzystać z mieszkań wynajmowanych na portalu airbnb - czy zamykając za sobą drzwi można czuć się w nich bezpiecznie?
Ogólnie jakie proponujecie środki bezpieczeństwa?
Będę wdzięczna za wszelkie uwagi/wnioski/przetestowane patenty, no i jak widzicie taką podróż w dwie osoby.
 Relacje PM off  

Temat postu: Re: Bezpieczeństwo
#2 PostWysłany: 28 Lis 2017 22:58 

platynowy
mysle ze nikt niczego nowego juz nie napisze.. przeszukaj forum.

trzeba sie pilnowac, i tyle. Johannesburg, tym bardziej Kapsztad w dzien ok. Kapsztad bardziej bezpieczniej poza centrum w dzielnicach przy oceanie.

w Durbanie plaza ok, jest pilnowana, ale tuz poza jest mniej ciekawie.

odnosnie airbnb dobrze sprawdzic dzielnice/budynek, czesto sa wysokie ploty pod napieciem i ochrona, wiec powinno byc ok.
 Relacje PM off  

#3 PostWysłany: 29 Lis 2017 06:35 
Awatar użytkownika

Loty: 104
Kilometry: 466 167
srebrny
sprawdz czy ubezpieczenie auta bedzie obejmowac naturalne zjawiska pogodowe grad etc. murzynskie dzieci moga rzucać kamieniami
JIK lubi ten post.

#4 PostWysłany: 29 Lis 2017 08:48 
Awatar użytkownika

Loty: 114
Kilometry: 245 851
srebrny
@malgorzata62
1) Przejechaliśmy ostatnio 3000km po drogach w RPA i było bardzo bezpiecznie. Im dalej od dużych miast tym jechało się lepiej. Trzeba tylko uważać na małpy przebiegające przez drogę, murzynów łapiących stopa bardzo blisko jezdni i okresowo pojawiające się dziury. Również radzę trzymać się ograniczeń prędkości, szczególnie kiedy wjeżdżacie do małych miasteczek gdzie ograniczenie wynosi 60km/h, tam głównie widzieliśmy policję i ustawione fotoradary

2) Widzieliśmy plaże w okolicach Kapsztadu, na których plażowało bardzo dużo białych, wydawało się bezpiecznie

3) Rozmawialiśmy z ludźmi, u których spaliśmy i jeżeli dojdzie do próby kradzieży to mówili, że głównie polega ona na tym, że jeden murzyn otwiera drzwi od samochodu żeby przykuć waszą uwagę, a w tym samym czasie drugi otwiera drzwi z drugiej strony i wyciąga plecak/torebkę. Jeżeli drzwi będziecie mieli zablokowane to nic się nie stanie. My zazwyczaj paszporty, pieniądze i karty w samochodzie mieliśmy w kieszeniach spodni. Podczas poruszania się po mieście, braliśmy niewielką ilość gotówki, a karty i paszporty zostawialiśmy w mieszkaniu. Mimo tego co napisałem, RPA w ciągu dnia było bezpiecznie, nie czuliśmy się zagrożeni.

4) W Parkach Narodowych było bardzo bezpiecznie. Przebywają tam głównie biali turyści i nie ma się czego obawiać. Były to najbardziej bezpieczne miejsca w RPA

5) Nie wiem jak wygląda życie nocne bo nie ryzykowaliśmy ale w ciągu dnia w miastach było bezpiecznie, również w Kapsztadzie, szczególnie jeżeli trzymacie się miejsc turystycznych. Na ulicach jest dużo białych i nie ma się czego obawiać. Bardzo niepewnie czuliśmy się tylko w Johannesburgu, który polecam ominąć lub jak najszybciej z niego wyjechać. Jo'burg był jak na razie najgorszym miejscem w jakim byliśmy

6) Większość mieszkań dostępnych na airbnb jest w blokach z ochroną lub u ludzi w domach. Zawsze było bezpiecznie, nigdy w pobliżu miejsc gdzie spaliśmy nie widzieliśmy żadnych podejrzanych typów. Rozmawiałem z innymi osobami, które spały w RPA w hotelach i raczej bym ich unikał. Murzyni są przyzwyczajeni do tego, że bogaci biali ludzie zatrzymują się w hotelach i zdarza się, że pod hotelami stoją murzyni wyłudzacze

Co do środków bezpieczeństwa to nic poza tym co robisz w innych dużych miastach. Nie nosić na wierzchu złota, lustrzanek itp.

Odbyliśmy podróż w dwie osoby i nie czuliśmy się zagrożeni. Po drogach jeździ się bardzo dobrze, jest większa kultura jazdy niż u nas. W mniejszych miastach na stopie działa zasada kto pierwszy dojechał, ten pierwszy jedzie. Ale nie ma się czego obawiać działa to znakomicie.
Wszystko co przeczytasz w internecie o bezpieczeństwie przyjmij z przymrużeniem oka. My głównie przejmowaliśmy się bezpieczeństwem z uwagi na to co przeczytaliśmy, a większość tych informacji się nie potwierdziła. Było bezpiecznie.

#5 PostWysłany: 26 Sty 2018 21:31 

niebieski
Pod koniec kwietnia wybieram się w pojedynkę na tydzień do RPA (lot do Johannesburga). W związku z tym dołożę od siebie parę pytań, na które nie udzielono odpowiedzi. Kieruję je do forumowiczów, którzy byli w tym kraju.
7. Czy dobrym pomysłem jest eksploracja tego kraju w pojedynkę?
8. Jaką sławę ma Johannesburg wszyscy wiedzą. Powiedzcie jak czuliście się w mniejszych miasteczkach, na wioskach jeżeli chodzi o zagrożenie przestępczością?
9. Czy dobrym pomysłem jest wynajęcie samochodu w pojedynkę (wiadomo, że większa grupa = większe bezpieczeństwo) pod kątem ewentualnej napaści, rabunku, blokady na drodze? Raczej odpuszczę Joburg i od razu po odbiorze samochodu wyruszę w stronę Parku Krugera i kanionu rzeki Blyde (pewnie gdzieś nocleg po drodze w celu odespania zmęczenia po nocnym locie). Jeżeli nie samochód, to rozważam opcję wykupienia wycieczki w lokalnym biurze, ale to daje mi mniejsze możliwości no i ceny takich wycieczek są dość znaczne. Poza tym sama frajda pojeździć sobie np po Parku Krugera lub po górskich serpentynach:-)
10. Czy jadąc samochodem klasy Hatchback stracę coś w porównaniu wyprawą terenówką z zorganizowaną wycieczką w Parku Krugera? Chodzi mi o możliwość dojazdu w co ciekawsze miejsca bez ryzykowania uszkodzenia podwozia i karoserii :-)
11. Rozważam opcję wynajmu samochodu z wkładem własnym (konieczne pozostawienie depozytu). Czy w kraju tym istnieje duże ryzyko uszkodzenia pojazdu (wskutek warunków na drodze, wandalizmu, kradzieży lub okradzenia pojazdu lub oszustwa ze strony wypożyczalni w celu potrącenia depozytu). Czy mieliście jakieś negatywne przeżycia z tym związane?
12. Czy w okolicach największych atrakcji nie ma problemu z parkowaniem (okres kwiecień/maj, a więc nie sezon)? Czy opłaty za parkowanie lub wjazd na teren atrakcji są do zaakceptowania?
 Relacje PM off  

#6 PostWysłany: 26 Sty 2018 21:51 
Awatar użytkownika

Loty: 398
Kilometry: 510 284
srebrny
tomczas napisał(a):
(...) 8. Jaką sławę ma Johannesburg wszyscy wiedzą. (...) Raczej odpuszczę Joburg (...)
Mimo wszystko nie odpuszczałbym Joburga, skoro lecisz na tydzień. Warto poświęcić jeden dzień albo chociaż pół dnia...
https://www.fly4free.pl/forum/johannesburg-bezpieczne-szybkie-i-tanie-zwiedzanie,355,90657
LonDynia uważa post za pomocny.

#7 PostWysłany: 27 Sty 2018 22:25 
Awatar użytkownika

Loty: 114
Kilometry: 245 851
srebrny
@tomczas
7. Myślę, że tak. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa jest ok. Ludzie są bardzo mili i pomocni

8. Uciekaj z JNB jak najszybciej. Jest to najgorsze miejsce w jakim kiedykolwiek byłem. Szalony ruch uliczny, niesamowity brud, zero białych na ulicach. Jedyne miejsce w całym RPA gdzie nie czuliśmy się ani trochę bezpiecznie. Reszta ok, im mniejsze miasto/wioska tym bezpieczniej. Najbezpieczniejsza część jaką widzieliśmy to Cape Aghulas. Zero czarnych, sami biali i domy w ogóle nie ogrodzone.

9. Na tydzień polecam Krugera, Blyde River + wodospady w pobliżu Graskop. Nie ma sensu kupować wycieczek, jeździ się dobrze.

10. Terenówka na pewno zapewni większy komfort niż hatchback. Drogi szutrowe w Krugerze są całkiem ok. My bez problemu jeździliśmy po nich Fiestą. Natomiast większość zwierząt spotkaliśmy przy drogach asfaltowych.

11. Drogi i kultura jazdy (poza JNB) jest dużo wyższa niż w kraju. Musisz uważać na ludzi przebiegających przez drogi (nawet autostrady). Dziury pojawiają się okresowo ale są tak duże, że jak wpadniesz to jest po samochodzie. W RPA chyba podstawowe ubezpieczenie ma wliczoną ochronę przed kradzieżą.

12. Byliśmy w listopadzie, a więc na początku sezonu i nigdzie nie było problemu z parkowaniem. Co do opłat to najwyższa jaka była przy niektórych punktach Blyde River Canyon to ok. 50ZAR za osobę/samochód (nie pamietam dokładnie) czyli ok. 13PLN
tomczas uważa post za pomocny.

#8 PostWysłany: 06 Lip 2018 12:40 

Jak wyglada jazda miedzy miastami? nalezy sie bac?
 Relacje PM off  

#9 PostWysłany: 23 Wrz 2018 15:54 

Loty: 791
Kilometry: 744 474
platynowy
Bez problemu, ruch niezbyt duży.

Natomiast odradzam jazdę po zmierzchu, bo jest naprawdę ciemno i ja o mało nie nadziałem się na stojącą na poboczu nieoświetloną ciężarówkę.

Temat postu: RPA - obecna sytuacja
#10 PostWysłany: 13 Lis 2018 10:50 

Cześć,

Czy był ktoś w ostatnich tygodniach w RPA? Jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa? Czytałem komunikat na stronie MSZ z sierpnia, ale chętnie posłuchałbym relacji z pierwszej ręki.
 Relacje PM off  

#11 PostWysłany: 13 Lis 2018 10:54 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Loty: 349
Kilometry: 450 049
Jednych kradną a drugich nie.

bezpieczenstwo,618,120850
rpa-z-biurem-podrozy,618,110236
johannesburg-bezpieczne-szybkie-i-tanie-zwiedzanie,355,90657
 Relacje PM off  

#12 PostWysłany: 27 Lis 2018 09:34 

Loty: 192
Kilometry: 231 698
niebieski
Jestem już w Cape Town dwa tygodnie i przed przyjazdem bałem się jak to źle nie będzie a jest całkiem spoko. Wcale nie trzeba mieszkać tylko w Green Point. W dzień w centrum miasta jest OK, bez problemu można chodzić po ulicy. W nocy nie próbowałem. WIeczorem można tanio Uberem dostać się gdziekolwiek i nie ma z tym problemu.
 Relacje PM off  

#13 PostWysłany: 27 Lis 2018 12:15 
Awatar użytkownika

platynowy
termbest napisał(a):
Jak wyglada jazda miedzy miastami? nalezy sie bac?

Nie bedzie problemu w dzien, ale w nocy trzeba uwazac, aby kogos nie przejechac, bo miejscowi maja tendencje chodzic czy biesiadowac na ulicach bez oznakowan.
W nocy, ze wzgledu na kolor skory nie bardzo sa widoczni.

Z Kiruny na Socotrę / zorze polarne
Afryka / Gorilla Trekking
Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda / Polska Stacja Arctowski, Czarnobyl
 Relacje PM off  

#14 PostWysłany: 27 Lis 2018 13:04 

Loty: 791
Kilometry: 744 474
platynowy
Dokładnie, po ciemku trochę kiepsko - ja o mało nie wjechałem w stojącą na poboczu nieoświetloną ciężarówkę chcą ustąpić pędzącemu za mną kierowcy.

Natomiast w dzień jazda na spokojnie. Należy jednak uważać na dziury w tych mniej głównych drogach, żeby nie zostawić części auta.

#15 PostWysłany: 06 Gru 2018 14:56 
Awatar użytkownika

Loty: 162
Kilometry: 272 131
niebieski
Byłem 9 dni w RPA. Dwa dni spędziliśmy w Johannesburgu. Co do Johannesburga opiszę dwie dziwne sytuacje, które nas spotkały.
Korzystaliśmy z "Johannesburg Hop-On Hop-Off Bus Tour" - czerwone autobusy. Podczas jazdy na jednym skrzyżowaniu otrzymaliśmy od pięciu mieszkańców pozdrowienia środkowym palcem, co było dość komiczne.
Z kolei kolejną atrakcją był gość, który rzucił szklaną butelką w autobus chyba z miłości do białych. Oczywiście butelka rozbiła się na autobusie. :)
scomin lubi ten post.

#16 PostWysłany: 09 Maj 2019 13:16 

niebieski
Do guest house'u (luksusowa willa w Plattenberg Bay, a więc jednym z bezpieczniejszych regionów RPA) w którym byliśmy jedynymi gośćmi i jedynymi ludzmi w środku poza właścicielami w nocy z nd na pon włamał się autochton z nożem w celach rabunkowych, którego z właścicielem "unieszkodliwiliśmy". Samo zdarzenie w sumie nawet nie jakieś dramatyczne, ale tupotu myśli który przewija się przez głowę w momencie gdy w RPA o 3.45 budzi Cię paniczny krzyk kobiety a za chwilę za drzwiami pokoju słyszysz męskie krzyki i odgłos bójki nie życzę nikomu...
Konkluzja jest taka że chyba bezpieczniej jest spać w hotelach niż "u ludzi" (airbnb etc), a działalność policji pozostawia potwornie dużo do życzenia, bo czekaliśmy na nich bardzo długo a po przyjeździe zamiast przynajmniej skuć napastnika (fakt że był mocno poobijany) zaczęli od wypełniania papierów i dopóki nie zobaczyli nagrania z monitoringu ich podejście sugerowało trochę iż to my - białasy z nudów postanowiliśmy skatować czarnego (rozumiem tło historyczne itp itd, ale mimo wszystko...).
 Relacje PM off  

#17 PostWysłany: 09 Maj 2019 13:53 
Site Admin
Awatar użytkownika

Loty: 303
Kilometry: 522 266
Na angielskiej wiki można przeczytać że w jednym z badań 20% czarnoskórych mężczyzn przyznało się że przynajmniej raz zgwałciło kobietę. Dodajmy do tego że ok 13% czarnoskórych jest zarażona HIV i od razu chce się jechać na miejsce, co nie?

Błąd, przynajmniej w odniesieniu do CPT i okolic. Prowincje przylądkowe równie dobrze mogły by leżeć na Hawajach czy w innej Kaliforni. Piękne wille, czysto, szerokie i dobre drogi, bardzo wysoka kultura jazdy, zamiłowanie do bycia fit (mnóstwo biegaczy/hikerow), knajpy z pysznym jedzeniem. Tylko te ogrodzenia pod elektrycznością dają trochę do myślenia. Niemniej na miejscu czuliśmy się bardzo bezpiecznie, nikt nas nie zaczepiał, spotkaliśmy same przyjazne osoby. Podróżowaliśmy z dwójką małych dzieci i z czystym sumieniem mogę polecić te okolice nawet rodzicom z małymi dziećmi.

Wysłane z mojego Armor_2 przy użyciu Tapatalka
seba lubi ten post.
seba uważa post za pomocny.

#18 PostWysłany: 09 Maj 2019 14:47 

niebieski
Zgadzam się co do rejonu CPT i później wzdłuż wybrzeża aż po Garden Route (dalej na wschód nie wiem) poczucie bezpieczeństwa jest na niezłym poziomie (choć nas to tam właśnie spotkała opisana powyżej historia. Jak się zagłębić w statystyki dla poszczególnych miejscowości/regionów to też włos na głowie się jeży). Bezpiecznie jest w Parku Krugera, podobne wrażenie odniosłem w miejscowościach w okolicy Kanionu Rzeki Blyde. Natomiast przy miejscu wypadowym na Amfiteatr w Górach Smoczych w miejscowości Phuthaditjhaba dopiero w ostatni piątek przywrócono prąd po 2-tyg ze względu na zamieszki których ślady było widać na drogach - resztki blokad z kamieni i płonących opon i jadąc przez to miast ~18 miałem trochę pietra zatrzymując się na światłach bo zewsząd wymachiwanie rękami, faki i złowrogie spojrzenia. Zresztą w wielu innych miejscowościach poza właśnie południowym zachodem uczucie było podobne, zwłaszcza po zmroku. Teraz trwają wybory, ciekawe jak sytuacja się rozwinie, choć na znaczącą poprawę bezpieczeństwa bym nie liczył. A szkoda, bo to chyba najpiękniejszy przyrodniczo kraj w jakim byłem.
 Relacje PM off  

[ 18 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości