Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 92 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 24 Kwi 2016 00:26 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 126
Loty: 330
Kilometry: 906 880
a jak jest z wymianą walut w Jordanii, co lepiej zabrać USD czy euro?, lądujemy na lotnisku w Aqabie o 1.00 w nocy czy są tam kantory, banki gdzie można dokonać wymiany? czy kurs podobny jak w mieście, bądź znacznie się różni?, duże róznice?, a czy w Wadi Rum da się wymienic pieniądze, ewentualnie czy można płacic w euro/dolarach? za wszelkie info w tej materii bedę wdzięczna :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic
Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini
#2 PostWysłany: 24 Kwi 2016 02:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Dawno nie bylem, ale wydaje mi sie ze lepiej USD.
Zaplacic Taxi do hotelu w USD i wymienic w prywatnym punkcie wymiany na miescie.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 24 Kwi 2016 09:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1564
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
Ja niedawno wróciłem i mieliśmy USD, ale właściwie to nie ma różnicy. Nie mam pojęcia jak jest na lotnisku, ale taksówkarz zapewne bez problemu podwiezie pod najbliższy bankomat, gdzie będzie można wypłacić pieniądze. W sumie zapłatę w dolarach pewnie też przyjmie. W Wadi Rum wszyscy turyści, których widzieliśmy płacili w dinarach, więc lepiej je mieć. Kantoru czy banku rzecz jasna tam nie ma. Niewykluczone,że płatność w USD też jest możliwa, ale nigdy nie wiadomo po jakim kursie. :) W samej Akabie miejsc do wymiany waluty jest sporo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 24 Kwi 2016 22:16 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
Kantory obsługują i euro i dolary. Na lotnisku (przynajmniej w Ammanie) są otwarte w nocy i to jeszcze przed odprawą celną. Trzeba za wizę zapłacić. Chciałem kartą, ale ta z niewiadomych przyczyn nie działała (co miało miejsce w kilku miejscach na trasie). Przypuszczam, że w Akabie będzie podobnie.
Kantory są też w miastach, podobnie jak bankomaty.
Natomiast w Wadi Rum pewnie chętniej przyjmą dolary. Mogą kręcić nosem, policzyć swoją cenę, ale przyjmą, jak nie od razu to po chwilowej negocjacji. Dolar tam ma jeszcze swoją siłę.
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 25 Kwi 2016 21:05 

Rejestracja: 03 Kwi 2016
Posty: 121
W Jordanii nie ma wielkiej różnicy czy się wymienia euro czy dolary.
W Wadi Rum to za wejście na teren trzeba płacić ichnią walutą, ale jeśli od jakiś lokalnych ludzi chcielibyście wykupić jakąś wycieczkę po kosztach to można się ugadać i płacić w USD/Euro. W Aqabie i Ammanie bez problemu można wymienić kasę-kantorów jest sporo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 09 Maj 2016 19:56 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 126
Loty: 330
Kilometry: 906 880
Po powrocie mogę dodać: w Aqabie gdzie przylecieliśmy o 1.30 w nocy linią Turkish Air był 1 punkt banku lecz zamkniety. Jest tez bankomat, który był nieczynny. (zapraszał za to póżniej!) Kierowca na naszą prośbę zatrzymał się w mieście przy bankomacie z którego pobraliśmy gotówkę.
Później Euro i USD wymienialiśmy w banku w Petrze, w poszczególnych kursy niewiele się różniły. Za 100 E dostaliśmy niecałe 81 JOD, a za 100 USD 70 JOD (z groszami), opłata wyniosła 1-2 JOD, w zależności od wymienianej kwoty.
Dodam, że przylot i wylot miał miejsce na lotnisku w Aqabie i nie płaciliśmy ani za wizę (załatwianą na lotnisku), ani oplaty wylotowej, gdyż miasto to specjalna strefa ekonomiczna. :o
Góra
 Profil Relacje PM off
travellista lubi ten post.
travellista uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 05 Sty 2017 13:43 

Rejestracja: 12 Cze 2014
Posty: 26
Loty: 62
Kilometry: 118 979
Mi udało się wymienić pieniądze w jednym ze lokali gastronomicznych w Petrze i u naszego taksówkarza. Za każdym razem 0.7 JOD za 1 euro. Z bankomatami często był problem, wiele było nieczynnych lub nie przyjmowało kart. Jeśli któryś już działał, to często naliczano prowizję (koledze naliczyło 5 JOD!).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 14 Lut 2017 18:28 

Rejestracja: 14 Lut 2017
Posty: 2
Zdecydowanie dolary! Po pierwsze: kurs dolara do dinara jest sztywny. 7 JOD = 10 USD. Ten kurs zna każdy Jordańczyk, więc w wielu miejscach bez problemu zapłacicie w dolarach. Polecam nabrać właśnie dziesiątek. Do euro nie są przekonani, czasem trzeba im pokazać wydruk z kantoru żeby się przekonali. Oczywiście da się wymienić w kantorze (pamiętam, że za 40 EUR dostaliśmy 29 JOD). Są też takie miejsca, gdzie w czwartek po 15 kantory są nieczynne i może być problem.
Góra
 Profil Relacje PM off
administrator uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 13 Mar 2018 13:07 

Rejestracja: 19 Gru 2015
Posty: 107
Z tą sztywnością kursu albo coś się zmieniło albo po prostu niektórzy miejscowi kręcą.
Luty 2018 kursy dolara od 0,67 do 0,7 JOD
Na granicy w Akabie był chyba 0,69.

Niemniej dolary cenią tam najbardziej i czesto mozna w tej walucie płacić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 06 Paź 2018 22:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2013
Posty: 175
Loty: 73
Kilometry: 200 797
niebieski
Czy ktoś wie czy w kantorze na lotnisku w Ammanie są bardzo niekorzystne kursy czy można gotówkę wymienić po "standardowym" kursie 0,7 USD=1 JOD?
_________________
Moje relacje:

Zachód USA mocno rozszerzony i skondensowany jednocześnie
Transsybirem do Chin
Indie z podręcznym
Autostopem po Jordanii
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 07 Paź 2018 01:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
Pietrucha napisał(a):
wymienić po "standardowym" kursie 0,7 USD=1 JOD?

@Pietrucha mysle, ze cos ostro pomyliles, po takim kursie w calej Jordanii nie znajdziesz! ;)

BTW w Jordanii sa 4 kursy wymiany:

- oficjalny z banku centralnego, sztywno powiazany z dolarem amerykanskim 1 USD = 0,708 JOD

- kantory oraz western union, kurs powinien byc 0,7

- tylko niektore banki doliczaja mala prowizje, np. Arab bank nie dolicza

- lotniska i hotele, moze byc wliczona wieksza prowizja

Mimo iz kurs USD jest sztywny, wydawaloby sie ze powinien byc wszedzie ten sam, ale tak nie jest.
Na lotnisku proponuje poszukac siedziby banku Arab, czy tez wymienic mala sume, a reszte w kantorach na miescie.
Alternatywnie mozna pobrac z ATM, mialem dobry przelicznik, ale skasowali dodatkowa oplate 5 JOD.
Warto miec na uwadze, ze kupujac wczesniej USD juz raz tracimy na wymianie. ;)
Kursy Western Union sprzed kilku m-cy:

Załączniki:
exchange.JPG
exchange.JPG [ 93.32 KiB | Obejrzany 15129 razy ]
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off
administrator uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 07 Paź 2018 13:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2018
Posty: 839
srebrny
Tak jak poprzednicy - na lotnisku drobne lub bankomat, resztę w mieście. Na lotnisku przed kontrolą paszportową zapłaciłem 6 JOD komisji, później wymieniałem w placówkach Western Union, dużo ich i szybka obsługa.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 07 Paź 2018 20:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2013
Posty: 175
Loty: 73
Kilometry: 200 797
niebieski
Przyznaję rację, ostro pomyliłem, liczby się zgadzały tylko kurs nie w tę stronę! :) Plan zakłada od razu po przylocie podróż do Wadi Rum, potem Petry, rezerwatu Dana, Mujib i w ostatni dzień dopiero Amman i to wszystko autostopem, więc dlatego tak bardzo interesuje mnie lotnisko. Dzięki za odpowiedź :)
_________________
Moje relacje:

Zachód USA mocno rozszerzony i skondensowany jednocześnie
Transsybirem do Chin
Indie z podręcznym
Autostopem po Jordanii
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 07 Paź 2018 20:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@Pietrucha nie ma sprawy, udanej wyprawy i czekam na relacje. :)
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 13 Lis 2018 15:40 

Rejestracja: 22 Lis 2017
Posty: 48
Czy aktualny kurs dolara wynosi dalej okolo 0,7 JOD?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 13 Lis 2018 15:57 

Rejestracja: 05 Lis 2018
Posty: 45
Tak, dokładnie. Wymieniałem po tym kursie w banku na lotnisku - obok biura wypożyczalni sixt - polecano mi tam, że mają najlepszy kurs.
W kantorze w Madabie aktualna tabela kursów; ;)

Załączniki:
KANTOR.jpg
KANTOR.jpg [ 63.66 KiB | Obejrzany 14504 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
Dryblas lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 13 Lis 2018 16:27 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
Na yenach chyba się pomylili? :lol: :lol: :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 14 Lis 2018 13:15 

Rejestracja: 17 Mar 2014
Posty: 79
pepe3 napisał(a):
Tak, dokładnie. Wymieniałem po tym kursie w banku na lotnisku - obok biura wypożyczalni sixt - polecano mi tam, że mają najlepszy kurs.
W kantorze w Madabie aktualna tabela kursów; ;)

Doliczali jakąś prowizję?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 14 Lis 2018 14:51 

Rejestracja: 05 Lis 2018
Posty: 45
Chyba nie albo symboliczną bo nie liczyłem drobiazgów, za 300 USD dostałem dwieście kilkanaście JOD.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 14 Lis 2018 16:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
@pepe3, na tablicy powyzej jest 0,7 za USD, jesli bylo 210 JOD tzn. bez prowizji. :D
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 92 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group