Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 31 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 25 Mar 2018 22:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 6416
Loty: 171
Kilometry: 188 843
srebrny
Małe ostrzeżenie dla planujących korzystać z bankomatów w Jordanii. Przygotujcie się na możliwe kłopoty. Po pierwsze część (na naszej próbce kontrolnej w Aqabie można powiedzieć, że była to większość) bankomatów pobiera prowizję za wypłatę pieniędzy. O ile dobrze pamiętam to było to 5,90 JOD od transakcji. To nie jest mało. Nam udało się znaleźć bankomat, który takiej prowizji nie pobierał - Audi Bank w Aqabie. Wypłaciliśmy zatem większość pieniędzy, potrzebnych na cały wyjazd. Po powrocie okazało się jednak, że mimo wybrania obciążenia karty w JOD obciążyło nam kartę w jakiejś innej walucie i straciliśmy na przewalutowaniach.
W naszym przypadku były to karty MC T-mobile Bank ($) i Kantor Alior($) w obydwu przypadkach bankomaty chciały prowizję. (W zasadzie to jeden bank- Alior).
Dodatkowo nie wszystkie bankomaty chciały obsługiwać te karty.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Gaszpar 26 Mar 2018 00:25, edytowano w sumie 3 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
marek2011 uważa post za pomocny.
 
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#2 PostWysłany: 25 Mar 2018 22:57 

Rejestracja: 12 Sty 2014
Posty: 220
niebieski
Ja dodam od siebie, że nie ma informacji w trakcie wykonywania transakcji że będzie prowizja. Informacja o prowizji pokazała się dopiero na wydruku z bankomatu.
Góra
 Profil Relacje PM off
marek2011 lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 26 Mar 2018 00:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
Bo Jordania to nie Dubaj czy Doha i nawet w Ammanie może być problem z kasą. $ w kieszeni, załatwianie wszystkiego na miejscu a nie przez bookingi itp. itd. o to mi chodzi.
[...]
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image


Ostatnio edytowany przez Roku, 26 Mar 2018 09:27, edytowano w sumie 1 raz
Post/wątek nie na temat - źle dobrany dział na forum.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 26 Mar 2018 00:14 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7863
HON fly4free
Post @Gaszpara nie był o tym, czy rezerwować w Jordanii coś z wyprzedzeniem, czy nie, tylko o potencjalnych problemach i kosztach korzystania z bankomatów w tym kraju. I jako taki jest użyteczny, więc nie bardzo rozumiem problem @cypel.

A co do samej prowizji za wypłatę z bankomatu: tak, ja również oczekuję, że w trakcie dokonywania transakcji pojawi się informacja o prowizji za wypłatę i jej wysokości, bo tak też na całym świecie to funkcjonuje. Dla mojej przyjemności może ona być nawet i po arabsku na ekranie, ale powinna być. Jeśli nie ma takiej informacji, to jest to nieuczciwa praktyka jordańskich banków/operatorów bankomatów.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 26 Mar 2018 00:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 6416
Loty: 171
Kilometry: 188 843
srebrny
Ty no ale własnie po to piszę aby ludzie się na to przygotowali. Ja też miałem walutę w portfelu (zawsze mam) ale nie w ilości na cały wyjazd. Akurat po względem bankomatowym nie obstawiałem, że będą jakieś większe problemy. 5,9 JOD nie jest dużym problemem, gdybym potrzebowałbym to wyjąłbym kasę z prowizją.
Jak tak bardzo lubisz mieć całą kasę zawsze przy sobie- Twój wybór ja natomiast jak mogę preferuję mieć trochę gotówki a później dobierać kasę (tu polecam walutówki T-mobile, które to umożliwiają bez prowizji) Każdy ma swój sposób. Życzę aby nigdy nie ukradli Tobie portfela czy innego przedmiotu/przedmiotów gdzie trzymasz całą gotówkę.
To, że nie było paliwa w Aqabie na stacjach o czym pisałem też nie jest oczywiste dla wszystkich. Mnie lekko zdziwiło. Nawet w najmniejszej dziurze na Kubie, w której była stacja benzynowa nie miałem sytuacji, że nie było paliwa a tam akurat spodziewałem się kłopotów, w Jordanii nie.
Jeden podróżuje tak drugi inaczej po co to hejtować?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 26 Mar 2018 00:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
@marek2011 Problem jest taki, że ludziom się wydaje, że wszystko można załatwić online albo plastikiem a Ty jako stary wyżeracz powinieneś to doskonale wiedzieć, że tak nie jest.
A mój post był ogólną refleksją po przeczytaniu kilku postów @Gaszpar o maruderstwie nt. Jordanii.
Całego świata nie zwiedziłem, i rzadko też korzystam z kart na Bliskim Wschodzie bo wiem, że na tym nie wyjdę dobrze.

edit
@Gaszpar żaden hejt
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 26 Mar 2018 00:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 6416
Loty: 171
Kilometry: 188 843
srebrny
Cypel wyluzuj co innego jest opisywać a co innego jest marudzić ja tego nie robiłem :) (nasuwa mi się tylko, że wiele zależy od nastawienia jak co się odbiera). Mi Jordania się bardzo podobała i chętnie tam wrócę. Znowu podkreślę,że każdy podróżuje jak chce. Miałem tyle czasu ile miałem na Jordanię i wolałem co mogę zaplanować wcześniej, żeby nie tracić czasu na miejscu. Ty lubisz inaczej- Twój wybór, tylko nie odbieraj innym prawa do tego, żeby podróżowali jak chcą a trochę to robisz takimi komentarzami. Mimo pewnych niedogodności, które głownie sam wywołałem myląc Salehów z Salemami uważam, że udało się wiele rzeczy zaplanować z Polski mimo, że to bliski wschód i Arabowie.

Czym innym jest napisać, że masz inne doświadczenia ( co było by fajne i kształcące) a czym innym jest się przyczepić do opinii innych
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 16 Sty 2019 01:03 

Rejestracja: 30 Lip 2010
Posty: 303
niebieski
Czyli prowizja jest regułą ? Ktoś jeszcze zna bankomat nie tylko w Akabie, który nie pobiera prowizji ?

Te na lotnisku też pobierają ? Chciałem tam wybrać trochę gotówki.
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 03 Mar 2019 16:58 

Rejestracja: 30 Lip 2010
Posty: 303
niebieski
Sam sobie odpowiem :) Na lotnisku w Akabie też jest prowizja, wybierałem gdzieś tam w Petrze i w hotelu Dead Sea Spa, wszędzie prowizja, zauważyłem tylko, że zawsze chyba 5 %, jak wybierałem 60JOD to zapłaciłem 3 JOD, jak 100 to 5 JOD. Ale tez potwierdzam, że $ w kieszeni załatwi wszystko :) Specjalnie na wyjazd załatwiłem sobie plik po 1 $ i np w Petrze za dużą wodę człowiek chciał 2 JOD, po wyciągnięciu 1$ i tekście, że mam tyle, dostałem wodę.
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 03 Mar 2019 17:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2018
Posty: 840
srebrny
Gdybyś powiedział, że masz 1JOD to też by wziął. Pojedyncze dolary przydają się może jako napiwki, bo nie zawsze się ma drobne w lokalnej walucie i fajnie mieć zapas, ale naprawdę nie ma powodu, żeby na nich polegać. JOD to stabilna waluta i ciężko w Jordanii o miejsce, w którym kurs odbiegałby od tego realnego. Mając JOD zawsze masz pewność, że zostaną zaakceptowane, natomiast mając dolary to już nie jest takie pewne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 03 Mar 2019 22:25 

Rejestracja: 30 Lip 2010
Posty: 303
niebieski
No pewnie też by wziął, ale po to miałem dolary, żeby za wodę zapłacić 3,80 a nie 5,40. Też myślę, że nie można polegać na $, ale warto mieć na drobne zakupy. W miejscach turystycznych wezmą euro i funta, a nawet rubla, ale rzeczywiście w jednym barze w jakimś miasteczku dolara nie chcieli.

Ale reasumując, żeby nie odbiegać od tematu, jeśli ktoś chce wybierać pieniądze, jest w Akabie to warto podejść/podjechać do bankomatu o którym pisze Gaszpar - Audi Bank i wybrać bez prowizji pieniądze na cały wyjazd.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 04 Mar 2019 01:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2018
Posty: 840
srebrny
Chyba nieco za bardzo do serca wziąłeś sobie maksymę tego forum ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 04 Mar 2019 09:20 

Rejestracja: 31 Paź 2017
Posty: 607
niebieski
dzidzi napisał(a):
...Ale reasumując, żeby nie odbiegać od tematu, jeśli ktoś chce wybierać pieniądze, jest w Akabie to warto podejść/podjechać do bankomatu o którym pisze Gaszpar - Audi Bank i wybrać bez prowizji pieniądze na cały wyjazd.


Nieuważnie przeczytałeś. Ten bankomat przeliczył wypłatę w innej walucie i Gaszpar był stratny na podwójnym przewalutowaniu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 04 Mar 2019 10:04 

Rejestracja: 30 Lip 2010
Posty: 303
niebieski
Gaszpar nie sprecyzował, czy przewalutowanie to wina banku czy bankomatu, wątpię, żeby bankomat zmienił walutę, pewnie bank przy przeliczeniu coś mieszał tym bardziej, że karty były w $. Przy wielowalutowej wydaje się, że nie powinno być prowizji. Aż żałuję, że nie podjechałem sprawdzić :) Może ktoś inny podczas wyjazdu sprawdzi przy karcie wielowalutowej to da znać potomnym.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 11 Cze 2019 09:52 

Rejestracja: 11 Lis 2015
Posty: 457
niebieski
Wg Excela z forum Revoluta nt. opłat pobieranych przez bankomaty na świecie (https://www.dropbox.com/s/ajifjmncdazhz ... .xlsx?dl=0), bezpłatna wypłata jest w Jordan Kuwait Bank. Postaram się sprawdzić niedługo, a tymczasem jak takie bankomaty znaleźć?
Na stronie Jordan Kuwait Bank mapki się nie wyświetlają, natomiast na tej stronie można wyszukać bankomaty w okolicy danej miejscowości i przefiltrować po banku: https://www.mastercard.us/en-us/consumers/get-support/find-nearest-atm.html

Na tej podstawie przygotowałem mapkę bankomatów tego banku: https://drive.google.com/open?id=14UTN27qBC32wPHfXqIUuRDm_y1izJ35-&usp=sharing
Mapa nie obejmuje Akaby, miast na północ od Ammanu, a w Ammanie dodałem tylko kilka w okolicach najważniejszych zabytków.
W samym Ammanie Google Maps po wpisaniu "Jordan Kuwait Bank" wyszukuje sporo bankomatów.
Jakby ktoś chciał edytować, dajcie znać, udostępnię.
Góra
 Profil Relacje PM off
Chan lubi ten post.
Chan uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 22 Cze 2019 15:49 

Rejestracja: 11 Lis 2015
Posty: 457
niebieski
Sprawdziłem Revolutem Jordan Kuwait Bank i rzeczywiście nie pobiera prowizji. Natomiast przy wypłacie 20 dinarów, Revolut został obciążony na 29.15 USD. W momencie wypłaty przeliczyłem to na 20.579 JOD. W związku z tym te bankomaty nie są takie całkowicie darmowe. Nie wiem jak przy większych kwotach, ale tutaj jest to około 3%.
To była moja jedyna wypłata z bankomatu, wcześniej wymieniłem pieniądze w Arab Banku na lotnisku.
W Madabie oddział Jordan Kuwait Bank jest w remoncie/likwidacji (nie wiem - jakaś kartka była po arabsku i puste ściany) - nie ma bankomatu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 13 Gru 2019 21:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4491
złoty
ktoś ostatnio wypłacał revolutem z bankomatu i może potwierdzić, który nie bierze prowizji ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 14 Gru 2019 21:03 

Rejestracja: 28 Lis 2019
Posty: 5
Ja byłem w listopadzie i potwierdzam, że bankomat Jordan Kuwait Bank w Ammanie nie pobrał ode mnie żadnej prowizji za wypłaty Revolutem.

Bankomat Arab Bank w Ammanie pobrał 3 JD.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 21 Gru 2019 11:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4491
złoty
Bankomat Kuwejt Jordan bank faktycznie nie pobiera prowizji ale przelicza revoluta przez $ co powoduje kurs na poziomie 5,51, zamiast 5,42 przy zakupie revo w sklepie, tak czy inaczej wychodzi najlepiej
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 25 Sty 2020 19:46 

Rejestracja: 11 Lis 2015
Posty: 457
niebieski
Zależy przy jakiej kwocie. Przy większych słaby kurs może wyjść drożej niż bankomat ze stałą prowizją.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 31 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group