Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 10 Kwi 2022 12:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Bardzo mnie zdziwiło, że lotnisku w Astanie zmieniono kod z TSE na NQZ po zmianie nazwy miasta. W Titogradzie tak nie postąpiono i nadal jest TGD.

Lotnisko może się pochwalić jednym z najwspanialszych widoków przy lądowaniu, jeśli leci się od strony jeziora Szkoderskiego, a jeśli akurat jest bezwietrzna pogoda i trochę chmur to to co robi światło na tafli jeziora jest całkowicie kosmiczne. Do tego dochodzi jeszcze kilka pasm gór w tle. Zdjęć nie pokażę, bo nie oddają 10% uroku tego widoku.

Lotnisko ma też jedną z najbardziej ekstrawaganckich stacji kolejowych. Właśnie ja odmalowano

Image

Że stacji kolejowej da się też zrobić najlepsze zdjęcie pokazujące jak trafna jest obecna nazwa miasta

Image

A tak przy okazji po drodze między stacją a lotniskiem można natknąć się na taki widok

Image

Tytuł relacji nie jest przypadkowy. Nie tylko ze względu na to co oglądałem i co pochodzi z czasów Titogradu.

Wszystko zaczęło się od mojej próby sfotografowania dworca kolejowego. Siedzący na ławeczce mężczyzna zapytał czy na się przesunąć. Odpowiedziałem mu, że jeśli nie chce być na zdjęciu to tak. Potem zaczęliśmy rozmawiać. Poczęstowalem go piwem, które przypadkiem przywiozło mi się z Warszawy.

Później powiedział mi, że jest maszynistą, w związku z tym znał kierownika pociągu i wyszło na to, że za to piwo pojechałem do Podgoricy za darmo.

W rozmowie pomyliłem Czarnogórę z Macedonią, zeszło więc na tematy Jugoslowiańskie. Jak sie później okazało nostalgią za tym państwem jest tu bardzo silna. I wtedy mój towarzysz podróży powiedział mi tak "Jugosławia to było duże, bogate i silne państwo, ale NATO nie chciało, aby nadal istniało."

Tak, historia to nauka, ale jej głównym zadaniem to bucie narzędziem polityki i politycznej manipulacji.

A Czarnogóra jest członkiem tego NATO od dwóch lat.

Image

Jakieś straszne rymy mi się piszą. Postaram się poprawić w dalszej części
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
katka256 uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast
Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży
#2 PostWysłany: 10 Kwi 2022 12:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Opowieści o.tym, że Podgorica jest najbrzydszą czy najmniej ciekawa stolicą Europy mają się nijak do prawdy. Podgorica jest za to jedną z najmniejszych stolic, co czyni ją idealnym miejscem na weekendowy wyjazd. Da się ją zwiedzić bez pośpiechu.

Ja miałem na to piątkowy wieczór, który przeznaczyłem na poszukiwanie kraftowego piwa i ogólne obwąchanie miasta. Sobotę na zwiedzanie i niedzielę na powrót. Wiem, że przegapiłem spomenik, muszę więc tu wrócić, ale z tego co zobaczyłem jestem zadowolony wielce.

Jeśli chodzi o wybór noclegu to zrobiłem noewielki błąd. Wybrałem hotelik nad barem piwnym w samym centrum, a powinienem spać w hotelu Podgorica, który jest wyjątkowy. Rozważałem też Hiltona, ale jednak 100 EUR za noc przy zamkniętym saloniku to byłaby przesada. Mój kosztował 2/3 tego za 2 noce. Hotel Podgorica był niewiele droższy, a to istne cudo.

Kiedy go fotografowałem wyszła Pani ochroniarka i powiedziała, że nie wolno. Zdziwiłem się lekko, ale nie przejąłem zbytnio.



ImageImageImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 10 Kwi 2022 16:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
O ile dojazd do Podgoricy przebiegł bez problemów, na miejscu było już trudniej. Okazało się, że nie zabrałem mojej karty z esim 3HK i nie mam roamingu. Nie znałem adresu mojego hotelu, a w okolicy żadnego WiFi znaleźć się nie dawało.

Na szczęście po drodze było muzeum, w muzeum maleńka, ale ciekawa wystawa z tym budynkiem i jego wyposażeniem w jednej z głównych ról

Image

Image

W środku byli jacyś ochroniarzem, którzy palili papierosy w swojej kanciapie, dali mi hasło do internetu i już mogłem iść do celu.

Jeśli chodzi o rozwiązanie problemu z internetem pomyślałem, że pewnie lokalna karta sim kosztuje grosze, a jeśli nie - jakoś sobie poradzę bez internetu.

Karty można kupić tylko z 500 GB internetu za 10 EUR, to jednak lekką przesada na 2 dni. Zresztą zauważyłem, że mam kartę Kyivstar, który daje 100 MB plus nieograniczony ruch w kilku aplikacjach (w tym skyscanner) za 50 UAH dziennie, więc skorzystałem i wystarczyło

W piątek w poszukiwaniu kraftów odwiedziłem na początek lokal pod mostem, fragment większego centrum kultury, które mieści się w starej łażni a ona z kolei znalazła się pod mostem

Image

Miejsce klimatyczne, z super sympatyczną obsługą i jednym kraftowym lagerem, ale polecam.

Potem poszedłem do minibrowaru, który mieści się w bloku. Znacznie mniej klimatyczny, a piwo bez rewelacji.

Natomiast w samym centrum w tym czasie trwała jedna wielka impreza. Rzędy knajp z muzyką na żywo i nieżywo z salami do tańczenia, dużo ludzi, głośno. Jak w jakimś Belgradize czy innym Nowym Sadzie.

Ja sobie tylko pooglądałem i poszedłem grzecznie spać. Miałem zadanie do wykonania w sobotę.

Pierwszy budynek wypatrzyłem poprzedniego wieczora. Okazał się być siedzibą Ministerstwa Finansów.

Image

Image

Image

Image

ImageImage

Jak widac wokól jest dużo kwiatków i zieleni. Kawałek dalej jest hotel Podgorica a obok kompleks sportowy z dwoma atrakcyjnymi halami
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 10 Kwi 2022 17:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Image

Image

Image

Kawalek dalej natknąłem się na ciekawe elementy budynku szkoły lekarskiej, dokładniej portyk i schody

Image

Image

Tuż obok znajduje się imponujący kompleks szpitalny

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Wystarczy przejść parę kroków i znajdziemy się pod budynkiem telewizji, niestety zasłoniętym szmatami. Jednak one przypomniały mi jak młode jest to państwo (tak, wiem co znaczy godina). Poza tym najatrakcyjniejszą klatkę schodową widać.

Image

Dalej zaczyna się przestrzeń dziwna. Park, budynki uniwersyteckie, stare osoedla, nowe domy i biurowce oraz rozpierdzielnik wokółdeweloperski. To co nie pamięta Jugoslawi jest co najwyżej słabe jeśli chodzi o jakość, ale starsze budynki są niezmiernie ciekawe.

Na początek ten blok, bo akurat trafiłem na czas, gdy przyroda się do niego dostosowała

Image

Image

Image

Image

Warto przy tym zauważyć, że w Jugosławii kiedy budowali takie rzeczy potrafili isc na całość. W związku z tym klatka schodowa wygląda tak, a to nie jest największy hardkor, który mam do pokazania

Image

Obok stoi dom kultury, a kawalek dalej budynek służby geologicznej czy czegoś podobnego.

Image

Image

Po drodze do hardcorowego osoedla znajdowały się budynki uniwersyteckie

Image

Image

Image

Image

Image

I wreszcie zapowiadane monsterka. To jest architektura dziwna., zrobiona tak żeby wyglądać bez sensu, ale właśnie dzięki temu, dzięki brakowi choć odrobiny wdzięku wygląda poruszająco. Zwłaszcza w zespole

Image

Image

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 10 Kwi 2022 18:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Przeczytałem to co napisałem, obejrzałem zdjęcia, które zrobiłem i zauważyłem, że wszystko to zostało zrobione bez planu.

Ale już za późno, przepadło, przecież nie skasuję, zwłaszcza że dodawanie zdjęć to dla mnie męka. Postaram się jednak co nieco naprawić.

Zacznę od zdjęcia. Ja na to ostatnie osiedle dotarłem z boku, ale idąc od centrum ma się widok jak poniżej. Moim zdaniem świetnie zapowiada, że będzie hardkor

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 10 Kwi 2022 18:47 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3591
srebrny
Co do Podgoricy - w której byłem - to zgadzam się z Twoją opinią połowicznie: jest interesująca, ale niestety brzydka straszliwie. ;)
Ciekawe budynki wyłapałeś, niektórych nie pamiętam. Szczególnie w tym bloku musi być przyjemnie mieszać pod nawisem mieszkań sąsiadów z góry. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 10 Kwi 2022 21:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Teraz to co powinno być na początku. Podgorica jak Belgrad ma starą część po jednej stronie rzeki, nową po drugiej. Tu jest to Moraca tam Sawa. Wstępny plan zwiedzania obejmował obiekty w nowej Podgoricy i wyglądał tak:

Image

Idąc zgodnie ze wskazówka zegara i zaczynając o piątej to odpowiednio: Ministerstwo Finansów, niezaznaczony hotel Podgorica, Hale sportowe, niezaznaczona szkoła medyczna, szpital, Uniwersytet i różowe bloki, brutalne osiedle.

Podróż zaczęła się nad Moraczą, tam, jeszcze przed ministerstwem Finansów stoi pomnik Włodzimierza Wysockiego, do sprawdzenia dlaczego akurat tam

Image

Właśnie nad Moraczą. Choćby ze względu na rzekę, która w mieście potrafi wyglądać jak poniżej nie wiem jak Podgoricy można nazwać brzydką

Image

Image

Image

Podkreślam, to są zdjęcia z centrum miasta. Inną sprawą jest to, że tam z czystoscią, jak w całych nie będących w UE Bałkanach bywa tak sobie.

Image

Ten widok to jednak nic w porównaniu z tym jak wyglądają brzegi rzeki Bośni w sąsiednim kraju.

A skoro już wyszedłem poza granice Czarnogory to wypada wspomnieć o jeszcze jednym pojugosłowiańskim zwyczaju. Zamiłowaniu do wyrażania swojej opinii na ścianach. Od kibicowskich - titogradcy barbażyncy to bodaj pierwsza zorganizowana grupa jugolskich kiboli

Image






Image

do dyskusji - właśnie dyskusji - na różne tematy

Image

Image

Image

Ciekawe, że ta z dominującym żółtym i niebieskim była prowadzona tuż obok ambasady Ukrainy. A propos niej, jedyny dowód wsparcia znalazłem na ambasadzie niemieckiej. Problem w.tym, że flaga flaga została powieszona w sposób dość niechlujny.

Image

Ambasada jest w samym centrum, tam znajduje się też kilka ciekawych budynków. Dom handlowy na głównym placu podcienia obok bloków mieszkalnych i obiekt o nierozpoznanym przeze mnie przeznaczeniu, a kawalek dalej szkoła.
Image

Image

Image

Image

Image

Skoro jestem przy szkole, to przed inną, też mająca atrakcyjne wejście była stworzona kompozycja z udziałem Yugo

Image

Image

Z ciekawszych rzeczy znalazłem jeszcze kompozycje z kratami w roli głównej (i dziurami serowymi w jednym przypadku)

Image

Image

Image

Warty odnotowania jest również supermarket, fuj franca

Image


Oraz tajemniczy budynek z napisem "rocznik"

Image

Te dwa.ostatnie zdjęcia zrobiłem już w.drodze powrotnej na lotnisko, a wybrałem metodę najbardziej ekonomiczną. Ponieważ miałem dużo czasu, chciałem obejrzeć dworzec autobusowy (ktory minąłem po przyjeździe i uznalem, że chcę mu się przyjrzeć) wybrałem dojazd autobusem. Nie ma bezpośredniego transporty na lotnisko, ale można dojechać do skrzyżowania to tak 2 razy dalej niż do stacji aerodrom, więc z 15 min na piechotę.

Taki przejazd kosztuje 90 centów, a w nagrodę oprócz widoku stada owiec i kóz można zobaczyć taką oto stację benzynową

Image

Image

Podgoricę polecam szczerze, jest co oglądać , jest gdzie się bawić, na dodatek ceny są atrakcyjne niezwykle
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 16 Maj 2022 08:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Gru 2016
Posty: 263
Loty: 54
Kilometry: 101 706
Napiszesz coś o cenach poza ceną hotelu ? :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 16 Maj 2022 14:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4521
Loty: 629
Kilometry: 763 849
HON fly4free
Ceny przystępne, niższe niż w PL
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group