Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 108 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 06 Cze 2023 10:53 

Rejestracja: 11 Wrz 2021
Posty: 92
malawita napisał(a):
Ottoman napisał(a):
Mieszkałem kilka lat w USA, a teraz od 14 lat mieszkam w Rosji.


Napisz proszę coś więcej, jeśli możesz, jak sytuacja i nastroje po drugiej stronie ?

Pozdrawiam


@malawita @pietia
Drodzy Koledzy, zakładam nowy temat w odpowiedniej części forum żeby odpowiedzieć na wasze pytania i przepraszam że tak późno, ale wymagająca podróż biznesowa za mną oraz brak czasu na inne aktywności.

Jaka jest sytuacja?
Z punktu widzenia turysty trochę się zmieniło. Oczywiście dojazd z Polski jest kłopotliwy, drogi i czasochłonny. Dwa największe utrudnienia to to że polskie karty nie działają i kolejki na lotniskach (kiedyś już o tym wspominałem). Czas obsługi pasażerów na lotniskach jest dłuższy dlatego jak ktoś tylko może to najlepiej przyjeżdżać z bagażem kabinowym i koniecznie rezerwować sobie więcej czasu na lotnisku, żeby nie spóźnić się na samolot.
Dom Polski w Moskwie działa, tak jak działał. Są organizowane wydarzenia kulturalne więc jakby ktoś planował pobyt w Moskwie to można napisać maila albo wejść na stronę i sprawdzić czy coś się dzieje. Mają też stronę na Facebook.
Wizy dla Polaków są wydawane (myslałem, że nie są) ale ja bym się radził zastanowić czy to jest akurat dobry okres na odwiedziny Rosji. Jak już ktoś bardzo chce to te największe miasta (Moskwa, SP), które są oddalone od wojny na Donbasie, można odwiedzić. I oczywiście zawsze koniecznie trzeba mieć przy sobie paszport.
Ja w tym roku zmieniłem część swoich planów urlopowych i pojadę w okolicę Soczi.
Jeśli chodzi o życie codzienne to trzymamy się. Sytuacja nie jest tak zła jakby tego sobie życzyli ludzie popierający sankcję, ani tak dobra jak chcieliby tego ludzie sympatyzujący z narodem rosyjskim. Nie ma problemów z dostępnością produktów ale ich ceny mocno drożały w 2022 r. Wiem że ludzie się naoglądali w ubiegłym roku filmów z walk o cukier w sklepach oddalonych od dużych miast, ale traktujemy to w kategoriach żartu. Takie sytuacje już się nie zdarzają. Największy problem wynikający z sankcji dla mnie to konieczność kombinowania żeby wysłać pieniądze za granicę, a nie wzrost cen awokado.

Jakie są nastroje?
Jeśli to pytanie dotyczy nastrojów związanych z zbrodniami wojennymi i ludobójstwem na Ukrainie to na pewno nie ma jednej odpowiedzi. Ludzie są różni i jedno mówią w odpowiedziach na pytania do badań socjologicznych, a co innego myślą i tym co myślą raczej dzielą się w wąskim gronie osób (rodzina, przyjaciele). Proponowałbym trzymać się od tego tematu jak najdalej, bo w Rosji wprowadzono niekorzystne prawo, uderzające w swobodę wypowiedzi i wolność słowa, co mnie jako typowemu wolnościowcowi trudno jest zaakceptować ale takie czasy zwariowane.
Najlepiej unikać rozmów ze starszymi ludźmi i młodymi z dołów społecznych.
W ogóle to na rosyjskim forum takim samym jak fly4free.pl jest wątek nt. obecnego stosunku Polaków do Rosjan - taka zabawna sytuacja bo pokazuje, że ludzie są siebie wzajemnie niepewni i mają podobne obawy. Miejmy nadzieję że wszystko z czasem się uspokoi i będzie tak jak dawniej kiedy nie było wielkiej przyjaźni ale wielkiej niechęci też nie było.
Wśród ludzi wykształconych i o określonej pozycji a także świadomości dominują chęci do odbudowy pozytywnych relacji z sąsiadami i powrotu do stanu sprzed lutego 2022 r. w celu prowadzenia biznesu, któremu aktualne napięcia nie służą.

Jeśli ktoś zdecyduje się przyjechać do Rosji to życzę udanej i bezproblemowej podróży pełnej wyłącznie pozytywnych wrażeń.


Ostatnio edytowany przez Washington, 06 Cze 2023 20:19, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie
Tanie loty do Singapuru z Warszawy od 2297 PLN Tanie loty do Singapuru z Warszawy od 2297 PLN
#2 PostWysłany: 06 Cze 2023 14:46 

Rejestracja: 25 Mar 2010
Posty: 981
Loty: 31
Kilometry: 89 760
niebieski
@Ottoman

Mnie interesuje, czy zauważyłeś zwiększoną ilość nekrologów w gazetach. I może jeszcze jakieś szczegóły o praniu mózgów uprawianym przez kremlowskie media.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 06 Cze 2023 16:45 

Rejestracja: 21 Cze 2016
Posty: 512
niebieski
@Ottoman

Dziękuję bardzo za post o obecnej sytuacji oraz nastrojach w Rosji i pozdrawiam serdecznie.
_________________
Zamiast dziękuję klikamy „Lubię” / „Pomocny post”, jeśli tak jest.

Kochać to chcieć przemierzyć cały świat we dwoje, po to, by nie było miejsca na ziemi wolnego od wspólnych wspomnień.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
JanuszJanuszewski uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 06 Cze 2023 20:22 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7801
Temat potencjalnie ciekawy, proszę powstrzymać się od komentarzy politycznych / światopoglądowych. Oczyściłem wątek.

ALE

Na naszym forum nie będziemy pisać o ludobójstwie i terroryzmie państwa Rosyjskiego per "wydarzenia na Ukrainie". Jeśli autor nie może szczerze pisać z powodu prawa związanego z cenzurą w Rosji i grożą mu związane z tym konsekwencje - to temat jest do wyrzucenia. Jeśli może pisać swobodnie - w Polsce nie będziemy uprawiać kremlowej propagandy i pudrować zbrodniarzy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
26 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 06 Cze 2023 20:36 

Rejestracja: 31 Maj 2016
Posty: 367
niebieski
@Ottoman
Dzięki za ciekawą relację. Wprawdzie w najbliższym czasie raczej się do Rosji nie wybieram, ale kiedyś te informacje mogą się przydać.
Góra
 Profil Relacje PM off
malawita lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 06 Cze 2023 20:58 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3368
złoty
Kiedyś to będzie juz całkowicie inna sytuacja i dane z czerwca 2023 będą tak aktualne jak poziom wody w Dnieprze

Wyslane z telefonu przez Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 06 Cze 2023 22:05 

Rejestracja: 26 Cze 2012
Posty: 1086
Loty: 155
Kilometry: 370 915
srebrny
Tak z ciekawości co to za rosyjski odpowiednik F4F?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 07 Cze 2023 06:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 436
srebrny
rattaman napisał(a):
Tak z ciekawości co to za rosyjski odpowiednik F4F?

Forum Winskiego
https://forum.awd.ru/
_________________
Image

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
rattaman uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 07 Cze 2023 08:34 

Rejestracja: 31 Maj 2016
Posty: 367
niebieski
Marcin Bartoszewski napisał(a):
Można patrzeć w przyszłość z optymizmem wyłącznie jeśli nie patrzymy na historię i to nie tylko najnowszą ale liczoną już nawet w setkach lat, a wtedy nagle okazuje się że to społeczeństwo ma we krwi nienawiść do wszystkich z mocnym naciskiem na Polaków.
Podsumowując w kwestii turystycznej to można wymazać z mapy ten kierunek na wiele wiele lat.

A po jakiego czorta na wyjazdach turystycznych dyskutować o polityce czy historii, z góry wiedząc że to temat drażliwy? Ja w kontaktach z Rosjanami (czy w sumie też Białorusinami) zawsze starałem się tego unikać, na długo przed wybuchem obecnej wojny. I jakoś nie pamiętam sytuacji, żeby ktokolwiek z moich rosyjskich rozmówców kiedykolwiek próbował skierować dyskusję na te tematy. Zatem jeśli chce się tego uniknąć, to można.
Czy jeśli jedziecie na urlop do np. Turcji, to też zawsze dyskutujecie z miejscowymi o bitwie pod Wiedniem czy Chocimiem, albo o polityce Erdogana?
Góra
 Profil Relacje PM off
Ottoman lubi ten post.
Ottoman uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 07 Cze 2023 08:40 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3368
złoty
Dziwne porównanie, szczegolnie na f4f.
Mamy zamknac oczy i nie widzeć ze ktoś kopie psa? Jak sobie wyobrażasz podrozowanie po kraju w ktorym masz listę tematów do nieporuszania bo bedzie niemiło. Rozumiem religia itp. Ale sprawy geopolityczne czy nawet jezykowe?
To bedzue strach barszcz w knajpie zamówić...

Wyslane z telefonu przez Tapatalka


Ostatnio edytowany przez Kashpir, 17 Sie 2023 10:50, edytowano w sumie 1 raz
Wypowiedź z błędami językowymi lub niezrozumiała – błędy ortograficzne/stylistyczne/interpunkcyjne.
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 07 Cze 2023 08:46 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22485
Cytuj:
Czy jeśli jedziecie na urlop do np. Turcji, to też zawsze dyskutujecie z miejscowymi o bitwie pod Wiedniem czy Chocimiem, albo o polityce Erdogana?


Ja tak. I o polityce Erdogana, o sprawie Ormian, o ludobójstwach Turków na Greków, Pontius. Ale także o mordach Greków nad Turków i polityce, oraz popierając Ataturka
W Izraelu, ze to kraj apartheidu
W Chile o rządach Pinera i etc.

brzemia napisał(a):
To bedzue strach barszcz w knajpie zamówić...


Albo pierogi :P
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 07 Cze 2023 08:49 

Rejestracja: 25 Mar 2010
Posty: 981
Loty: 31
Kilometry: 89 760
niebieski
@pietia

Ja staram się unikać kontaktów z Rosjanami i Białorusinami i wtedy wspomniana przez Ciebie niezręczność w ogóle nie powstaje.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 07 Cze 2023 09:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4588
Loty: 641
Kilometry: 794 132
HON fly4free
Białorusini to w ogóle inna bajka. Ja szukam kontaktu z Rosjanami właśnie po to, aby z nimi o tym rozmawiać. W sumie o to właśnie chodzi w podróżowaniu

Zresztą tak było już przed wojną. A i Rosjanie nie mieli wielkich problemów, żeby o tym rozmawiać, choć część wypowiadała się w sposób zbliżony do @Ottoman


Ostatnio edytowany przez pabien, 07 Cze 2023 19:01, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
Ottoman uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 07 Cze 2023 09:10 

Rejestracja: 25 Mar 2010
Posty: 981
Loty: 31
Kilometry: 89 760
niebieski
@pabien

W moim podróżowaniu nie chodzi o szukanie kontaktu z Rosjanami, by rozmawiać z nimi o wojnie, ale szanuję Twoje podejście.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 07 Cze 2023 15:56 

Rejestracja: 11 Wrz 2021
Posty: 92
Washington napisał(a):
Temat potencjalnie ciekawy, proszę powstrzymać się od komentarzy politycznych / światopoglądowych. Oczyściłem wątek.

ALE

Na naszym forum nie będziemy pisać o ludobójstwie i terroryzmie państwa Rosyjskiego per "wydarzenia na Ukrainie". Jeśli autor nie może szczerze pisać z powodu prawa związanego z cenzurą w Rosji i grożą mu związane z tym konsekwencje - to temat jest do wyrzucenia. Jeśli może pisać swobodnie - w Polsce nie będziemy uprawiać kremlowej propagandy i pudrować zbrodniarzy.


Nie mam problemu żeby używać słowa wojna. Faktycznie wprowadzono prawo uderzające w wolność słowa (zła informacja) ale nawet niedawno czytałem że więcej z tym problemu niż zalet bo starsi ludzie na siebie wzajemnie donoszą i służby mają dużo pracy. Nikt nie cenzuruje zagranicznych stron www. Prawo z tego co pamiętam wprowadzono po protestach antywojennych.
Ale nie założyłem tego tematu żeby dyskutować o wojnie (jest do tego inny). Oczywiście ja nie żyje w piwnicy. Z kolegami z pracy, ze znajomymi i sąsiadami rozmawiam o wszystkim ale jeśli chodzi o wojnę to zastanawiamy się jak będzie wyglądała Rosja i świat po i jak pozycjonować sie na nową sytuacje by osiągnąć najwięcej korzyści. Nie rozmawiamy o poszczególnych etapach wojny i zmianach na froncie a moja wiedza jest znikoma. Temat jest o Rosji, jak wygląda sytuacja czy jest stabilnie czy bezpiecznie i czy warto przyjechać. Na te pytania mogę próbować odpowiedzieć ale niestety z perspektywy mieszkańca Moskwy więc gdyby ktoś rozważał inny kierunek to tam może być inaczej (pewnie gorzej ale w SP tak samo).
Trudno odpowiadać na pytania o nekrolog w gazetach bo kto teraz czyta gazety. Tak samo pytania o media rosyjskie i o to co tam mówią. Tam jest dużo agresji i nie ma sensu tego oglądać. Jeśli ktoś szuka informacji to są niezależne osoby w internecie, które zapraszają gości pozwalają im się wypowiedzieć. Po polsku oglądam kanał p. Janke i p. Zychowicza bo mają ciekawe rozmowy. Jest też kanał z pytaniami do mieszkańców Rosji "1420 by Daniil Orain".

rattaman to jest to forum, które podał Stasiek_T.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
sko1czek uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 07 Cze 2023 17:35 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2605
Loty: 243
Kilometry: 297 179
Ottoman napisał(a):
Jest też kanał z pytaniami do mieszkańców Rosji "1420 by Daniil Orain".



Jest i nawet wywiad wiele mówiący o podejściu "zwykłych" Rosjan m.in. do Polaków


Najlepszy argument że Rosja powinna zająć Polskę, bo wtedy Rosjanie będą mogli podróżować do Polski bez wizy.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 07 Cze 2023 18:24 

Rejestracja: 05 Paź 2022
Posty: 940
Loty: 6
Kilometry: 12 016
niebieski
Nie wiem czy "wiele mówiący" ani czy "zwykłych". Ile osób tam się tak wypowiada? 4-5 osób puszczonych wiele razy w trakcie filmu? Ile osób pytali, jak je wybierali, jak wybierali materiał do filmu? Jedynie co ten film pokazuje, to że są takie osoby.

Kiedyś słuchałem wieczorem radia Maryja przez kilka minut, zupełnie przypadkiem. Akurat dzwonili słuchacze. Było to na żywo. Żałuję, że wtedy tego nie nagrałem, w jednym przypadku nawet prowadzący chyba łapali się za głowę i szybko rozłączyli rozmowę, rzucając komentarz pod nosem (mikrofony wyłapały).
_________________
Czy The Office US jest najlepszym serialem komediowym?
Zdania są podzielone. Niektórzy mówią, że tak, inni że owszem.
Góra
 Profil Relacje PM off
pietia lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 07 Cze 2023 18:56 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7801
Przypominam że temat dotyczy tego jak jest w Rosji a nie co kto sądzi o Rosjanach. Posty lecą do kosza..
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 14 Lip 2023 09:18 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22485
Rosja zamyka konsulat Polski w Smoleńsku

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 01 Sie 2023 09:35 

Rejestracja: 05 Sty 2011
Posty: 19
Szybkie pytanie, na jakich stronach teraz szukać noclegów?
Może wybiorę się z rodzinką do Finlandii przez SP :)
Booking i airbnb nie działają.
Cytuj:
Due to government restrictions, we are unable to show results for this search.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 108 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group