Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 69 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 15 Maj 2016 13:13 

Rejestracja: 28 Sty 2013
Posty: 178
Loty: 62
Kilometry: 97 215
Temat dotyczy Masady, ale skoro pojawił się już wątek Ein Gedi i Ein Bokek to się wypowiem:

Ein Bokek to bardzo skomercjalizowany kurort, osobiście źle się czułem przejeżdżając przez niego, miejsce przygotowane pod wygodnego turystę z grubym portfelem. I, wbrew temu co wszyscy piszą, NIE ZNAJDUJE SIĘ nad Morzem Martwym! Połączenie południowego zbiornika z północnym (głównym!) zanikło, to już dwa oddzielne jeziora. Jeśli ktoś czuje się geograficznym purystą, to musi jednak wybrać się nad M. Martwe na partyzanta, co proste nie jest.

W terenie zorientowałem się, że plaża w Ein Gedi, położona trochę dalej niż hostel i wejście do parku narodowego, istotnie uległa zniszczeniu, zmieniono także przebieg drogi w tamtym miejscu. Ale nie widziałem nikogo, kto próbowałby tam choćby podchodzić. Natomiast koło parkingu obok hostelu znajduje się dosyć strome zejście po gruzie, otoczakach i mieszaninie ewaporatów (sól, gipsy : P). Na miejscu wszędzie kryształy soli (bardzo ostre!) i gruz. W tym miejscu nie ma piasków, istnieje natomiast ryzyko przy schodzeniu w dół jak i możliwość zranienia o ostrą sól. Pierwsze nie było znaczące, natomiast połowa ekipy istotnie pocięła się solą, i to poważnie. Na własną odpowiedzialność : P
W sumie przewinęło się tam ok 20 osób. Rozbawiło nas, że nie było tam jednak Polaków, ani innych Słowian ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
smarzyk uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#22 PostWysłany: 15 Maj 2016 13:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1049
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
Nad prawdziwe morze Martwe można pojechać do Palestyny - np do resortu Biankini ( 31.759629, 35.503336 ) wstęp co prawda płatny - 60 szekli dorosły, 50 dziecko, są prysznice, toalety i jest basen ze słodką wodą. Oczywiście też knajpa. Co ciekawe, woda jest zauważalnie chłodniejsza niż w En Boqeq. Z Jerozolimy można bez problemu i jakiejkolwiek kontroli pojechać wypożyczonym samochodem drogą 1 a potem 90 do En Gedi - można zaoszczędzić dużo czasu. Pomiędzy En Gedi termami a byłą plażą jest możliwość dojścia nad brzeg, ale faktycznie wszędzie są tablice ostrzegające przed piaskami i "dziurami", brzeg jest ciekawszy, ale śmierdziało siarką :( Na brzeg morza na terenie Palestyny nie można przejść - jest zabronione.

Załączniki:
IMGP1589A.jpg
IMGP1589A.jpg [ 116.95 KiB | Obejrzany 3013 razy ]
Komentarz do pliku: M.Martwe
IMGP1601A.jpg
IMGP1601A.jpg [ 123.77 KiB | Obejrzany 3013 razy ]
Komentarz do pliku: Biankini Resort
IMGP1570A.jpg
IMGP1570A.jpg [ 102.72 KiB | Obejrzany 3013 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 15 Maj 2016 14:15 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
A co się stało w Ein Gedi? Rok temu można było się tam normalnie kąpać, był parking, prysznice a nawet ratownicy.

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 15 Maj 2016 15:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1049
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
W En Gedi jest otwarty prywatny ośrodek - spa , z dojazdem na plażę itp. Nie ma publicznej - bezpłatnej plaży - ta jest zamknięta, odgrodzona od drogi.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 15 Maj 2016 16:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
O ile dobrze pamiętam, w Ein Gedi zagrożeniem nie są ruchome piaski, tylko tzw. sinkholes - leje krasowe.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 15 Maj 2016 17:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1049
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
o właśnie - przed tymi "holes" ostrzegają.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 06 Sty 2017 15:44 

Rejestracja: 02 Cze 2013
Posty: 7
Aktualne informacje (grudzień 2016)

1) Plaża publiczna przy Ein Gedi nie funkcjonuje. Droga teraz inaczej biegnie, trochę dalej od brzegu. Spowodowane to jest właśnie lejami kresowymi.
2) Można skorzystać z Ein Gedi Spa. W kierunku Masady, jakieś 4-5 km od Ein Gedi Kibutz. Koszt 26 szekli od osoby. Kiedyś w cenie było wypożyczenie ręcznika, teraz za ręcznik trzeba płacić odrębnie.
3) Korzystanie na dziko z plaży jest niebezpiecznie (możliwość wpadnięcia w lej kresowy). Ponadto brak wówczas możliwości skorzystania z prysznica.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 06 Sty 2017 17:01 

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 88
A czy nad wodospady w rezerwacie w Ein Gedi da się teraz dojść? Czy to nie ma sensu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 06 Sty 2017 17:25 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
@TeresaS do pierwszego wodospadu dojdziesz nawet na czworakach płasko i niedaleko. Obejrzyj mapę parku. Potem sa skały i kamienie i jest już trudno.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 06 Sty 2017 17:56 

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 88
Tak to wiem, ale czytałam gdzieś że w lutym Park może być całkowicie zamykany z powodu dużych opadów deszczu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 06 Sty 2017 18:34 

Rejestracja: 02 Cze 2013
Posty: 7
TeresaS napisał(a):
A czy nad wodospady w rezerwacie w Ein Gedi da się teraz dojść? Czy to nie ma sensu?


Byłem w połowie grudnia 2016. Dzień wcześniej padało w Jerozolimie (dość intensywnie). Rezerwat Ein Gedi był czynny, ale można było tylko przejść pierwszy odcinek (najmniej atrakcyjny - wybetonowana ścieżka). Dalej był niedostępny z powodu deszczu, który spowodował wezbranie wody.
Z tej samej przyczyny okazał się niemożliwy dojazd do Masady. Przez drogę płynęła rzeka wody, pracował jakiś buldożer, ale przejazdu nie było.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 07 Sty 2017 14:06 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Ja bylam na początku stycznia 2015. Park był otwarty i ładna pogoda bardzo ciepło, ludzie brali prysznic pod wodospadem. Dzień później spadł śnieg w Jerozolimie i następnego dnia zamknęli drogi wyjazdowe z miasta i odwołali autobusy rejsowe.
Nie ma reguły.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 27 Lut 2017 14:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Kwi 2014
Posty: 65
Wracając do tematu Masady:
zaparkowaliśmy samochód w hali parkingowej, wyszliśmy lewymi drzwiami (stojąc twarzą do wjazdu na parking), dalej zgrabnie po lewej stronie mijamy budynek główny z kolejką, by kierując się na prawo, zacząć wspinać się Snake Path (za kierunkowskazami). Była to godzina 11. Nikt nie zaczepił nas o bilet, a skoro nie pytają, nie mam w zwyczaju się przypominać... Wejście przyjemne (schody). Widok rewelacyjny, Morze Martwe tego dnia przybrało kolor turkusowy. Przepiękne miejsce!
_________________
The less you have, the more open you become.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 15 Kwi 2017 12:37 

Rejestracja: 15 Kwi 2017
Posty: 3
witam ,
to moje pierwsze spotkanie z Izraelem. Chciałbym jednego dnia zwiedzić Masadę, zaczerpnąć kąpieli w Morzu Martwym oraz odwiedzić park Ein Gedi. Podrózując z Tel Awiwu, czy taka wycieczka ma sens pod względem czasowym ? Czy istnieje możliwość skorzystania z komunikacji miejskiej.
Może ktoś ma doświadczenie z podobnym planie. Chętnie skorzystam z podpowiedzi a propos dojazdu, miejsca na kąpiel, kolejności odwiedzania tych trzech punktów. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 15 Kwi 2017 12:42 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Wszystkie odpowiedzi na swoje pytania masz w tych wątkach:
izrael-w-trzy-dni,1152,109891
3-dni-samochodem-po-izraelu,1152,49800
sladami-biblii-w-izraelu-jak-zaplanowac-4-dni,1152,99877
4-dni-w-izraelu-i-szabat-jak-to-ogarnac,1222,105786
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 15 Kwi 2017 13:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2013
Posty: 168
Loty: 122
Kilometry: 353 215
niebieski
@‌matexx‌
Robiłem taką tras,nawet do Ejlatu dojechałem,ale miałem wynajęte auto w Jerozolimie i dłużej mi zeszło jak jeden dzień ;) . Myślę,że w jeden dzień nie jest to do zrobienia,bo to za duża odległość. W dwa dni to już tak, o ile będziesz mieć swoje auto i ewentualnie jedna nocka w aucie,przynajmniej ja tak zrobiłem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 15 Kwi 2017 14:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
@‌matexx‌
Z Jerozolimy nie ma problemu, poszukaj w innych wątkach dotyczących układania planu i tego co warto zwiedzić. Sam taką trasę zrobiłem jakiś czas temu. Z Tel Awiwu wydaje mi się jednak, że nie zdążysz, musiałbyś dojechać do Jerozolimy i się przesiąść, to trochę zabierze czasu, a park w Ein Gedi czy Masada nie są otwarte do wieczora.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 25 Maj 2017 22:50 

Rejestracja: 30 Paź 2012
Posty: 150
kkatarzyna21 napisał(a):
Wracając do tematu Masady:
zaparkowaliśmy samochód w hali parkingowej, wyszliśmy lewymi drzwiami (stojąc twarzą do wjazdu na parking), dalej zgrabnie po lewej stronie mijamy budynek główny z kolejką, by kierując się na prawo, zacząć wspinać się Snake Path (za kierunkowskazami). Była to godzina 11. Nikt nie zaczepił nas o bilet, a skoro nie pytają, nie mam w zwyczaju się przypominać... Wejście przyjemne (schody). Widok rewelacyjny, Morze Martwe tego dnia przybrało kolor turkusowy. Przepiękne miejsce!

W sensie da się tam wejść na dziko ? Ile kosztuje parking, bilety za wejście do parku?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 04 Cze 2017 19:30 

Rejestracja: 30 Paź 2012
Posty: 150
oprócz powyższych, mam jeszcze pytanie czy lepiej zwiedzić Masadę podjeżdzając od góry czyli od Aradu czy od M.Martwego ?
Góra
 Profil Relacje PM off
Dijskra uważa post za pomocny.
 
      
#40 PostWysłany: 04 Cze 2017 22:47 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3225
srebrny
Wszyscy jeżdżą od strony m. Martwego i tam jest stacja kolejki linowej.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 69 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group