Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#61 PostWysłany: 07 Lut 2017 23:24 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
@‌miriam‌ wiadomo za co - za udostępnienie danych policji. 45 EUR to i tak całkiem przyzwoicie jak na Włochy, gdzie dominują kwoty 50-80 EUR za takową przyjemność
Góra
 Profil Relacje PM off
miriam lubi ten post.
 
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#62 PostWysłany: 01 Mar 2017 13:20 

Rejestracja: 01 Mar 2017
Posty: 2
Witajcie podróżnicy,

Chciałbym się podpiąć do tematu, bo wyszła właśnie dość niemiła sytuacja.
11-15 października byłem z dziewczyną na wyjeździe po Włoszech. Wypożyczaliśmy Fiata Pandę na lotnisku w Bergamo. Przejechaliśmy ~1000km no i wszystko zostało oddane bez stresu i uszkodzeń.

Wczoraj dostałem maila od wypożyczalni, że złapała nas kamera w Mediolanie jak wjechaliśmy do "Arena C", czyli wjazd tylko dla mieszkańców i specjalnych pojazdów. Wtedy tego nie wiedziałem a kluczyliśmy długo, żeby znaleźć jakiekolwiek miejsce do parkowania. Czas i miejsce się zgadza, więc to byliśmy na pewno my. Wypożyczalnia wysłała pismo, że pobiera opłatę administracyjną wynoszącą 50E, prosto z karty kredytowej.

W załącznikach był dokument "Oficjalne doniesienia o naruszeniu kodeksu drogowego", gdzie doszło do naruszenia kodeksu i ile wynosi opłata, czyli 81E. 31 października stwierdzono złamanie kodeksu drogowego, natomiast pismo wypisano 13/12/2016.

Do tej pory nie dostałem żadnego pisma od "Lokalnej Policji w Mediolanie".

Zastanawiam się, dlaczego dopiero teraz wypożyczalnia wysłała mi to pismo.
Z tego co wyczytałem w tym temacie, to nie ma co się chrzanić tylko zapłacić mandat.
Poza tym koszt wjazdu jest chyba niewspółmierny do przewinienia, ale dobrze, że chociaż tyle, a nie więcej.

Co byście doradzili w tej sytuacji?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#63 PostWysłany: 01 Mar 2017 13:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
to co jest napisane wyżej :roll:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#64 PostWysłany: 01 Mar 2017 13:30 

Rejestracja: 01 Mar 2017
Posty: 2
Wiadomo ile można czekać na ten dokument? Z taniej wycieczki zrobiła się całkiem droga.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#65 PostWysłany: 21 Mar 2017 19:14 

Rejestracja: 14 Sty 2015
Posty: 16
Dziś niestety otrzymałem mandat z Mediolanu po 10 miesiącach. Kwota do zapłaty to 70,40 euro. Pismo w języku angielskim, przysłane na pocztę za potwierdzeniem odbioru. Nie ma żadnych zdjęć czy dowodu,że ja to ja (auto było z wypożyczalni).

Powód kuriozalny : mandat za wjechanie na pas dla busów,ale nie miałem innego wyjscia bo skrecałem w prawo.
(circulated on the bus line despite the prohibiting traffic signs at the beginning of the bus lane)
Z tego co czytałem przedawnienie następuje po 365 dniach od zdarzenia + 60 dniach od wystawienia mandatu. Dodatkowo jeśli mandat nie przekracza 70 euro moga wstrzymać się od egzekucji i nic nie przysyłaja.

U mnie wygląda to tak : 70,4 euro jak zapłace w ciągu 5 dni, jak nie to 94,70 euro w ciągu 60dni a jak nadal nie zapłacę to 176,70.

Nieźle nas łupią makaroniarze!
Góra
 Profil Relacje PM off
becek uważa post za pomocny.
 
      
#66 PostWysłany: 21 Mar 2017 19:36 

Rejestracja: 10 Kwi 2014
Posty: 392
Loty: 123
Kilometry: 291 994
niebieski
Ja dostałem kiedyś mandat z fotoradaru za prędkość w Rimini.Byłem własnym samochodem więc ściągnięcie z karty nie wchodziło w grę 8-) Kwota początkowa 100 euro która wraz z niepłaceniem rosła i to dość solidnie.Dostałem z 5 pism ponaglających ale czekałem na przedawnienie które wynosi 5 lat..Od czasu przedawnienia minął rok czasu i już mam spokój :) Natomiast 2 lata temu w Bergamo wypożyczyliśmy w Sixt auto i gdzieś złapał nas fotopstryk. Przekroczenie prędkości uwaga o 11km/h :shock: a mimo to wysłali mandat... Mieli pecha bo po powrocie z Włoch zmieniałem kk więc i tym razem nie mieli jak ściągnąć ...Znowu atakują mnie pisemkami ale chyba jeszcze poczekam te 3 lata :lol:


Ostatnio edytowany przez Razem, 21 Mar 2017 19:38, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#67 PostWysłany: 21 Mar 2017 19:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Wrz 2011
Posty: 2588
Loty: 371
Kilometry: 601 471
Jestes pewny, ze zamkniecie kredytowki spowoduje, ze nie pobiora kasy ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#68 PostWysłany: 21 Mar 2017 19:38 

Rejestracja: 10 Kwi 2014
Posty: 392
Loty: 123
Kilometry: 291 994
niebieski
Pawel_T napisał(a):
Jestes pewny, ze zamkniecie kredytowki spowoduje, ze nie pobiora kasy ?

Tak było w moim przypadku...Kredytówka ING
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#69 PostWysłany: 21 Mar 2017 20:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2014
Posty: 975
niebieski
Razem napisał(a):
a mimo to wysłali mandat... Mieli pecha bo po powrocie z Włoch zmieniałem kk więc i tym razem nie mieli jak ściągnąć ...

Ale co mieli ściągnąć? Mandat?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#70 PostWysłany: 14 Kwi 2017 11:07 

Niestety. Również ja przekonałem się , że z mandatami we Włoszech nie ma żartów. :(
Auto oczywiście z wypożyczalni . Avis. Przewinienie niewinne. Nie opłaciłem parkowania w Ostuni. W jednych godzinach było płatne, w innych za free. Nie chciało mi się w to wgłębiać i nie skorzystałem z parkomatu. 8-) Zostawili karteczkę za wycieraczką.
Sytuacja z pażdziernika 2016. Dopiero teraz przyszedł mandat pocztą. 35 euro + Vat = 42,70 euro do zapłaty.
Zapewne z KK sobie zabiorą...
Góra
 PM off  
      
#71 PostWysłany: 14 Kwi 2017 13:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2014
Posty: 975
niebieski
@‌jacakatowice‌ - mandatu nie ściągną z karty. Musisz sam zapłacić na podane przez nich konto.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#72 PostWysłany: 12 Maj 2017 08:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2011
Posty: 126
Loty: 77
Kilometry: 120 250
Mialem przygode w Trapani. Auto w nocy zostalo zholowane na parking poza miastem. Auto odebralem , oddalem do wypozyczalni. Po powrocie dostalem list z wypozyczalni ze dostali moj mandat, oplata administracyjna zostala pobrana z karty przez wypozyczalnie a moje dane zostaly przkazane do Policji. Mandat cos w okolicy 90 eur. Niestety ale chyba sobie podarowali bo mandat do mnie nie doszedl a minely juz 4 lata.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez krasnal, 12 Maj 2017 09:48, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#73 PostWysłany: 31 Maj 2017 00:10 

Rejestracja: 30 Maj 2017
Posty: 1
Ja dostałem powiadomienie za wjechanie w Arezzo do ‘limited traffic area’. Auto z wypożyczalni więc ta skasowała 60E za udostępnienie danych. Mandat planuje zapłacić, niepokoi mnie tylko kilka spraw
1. mandat przyszedł jako list polecony (bez żadnego potwierdzenia)
2. pytanie czy to naprawdę mandat a nie jakiś scam, w kopercie było tylko pismo od European Municipality Outsourcing (http://www.emo.nivi.it), że muszę zapłacić. Żadnych protokołów, niczego co by uwiarygodniało autentyczność takiego pisemka. Nie wspominając, że strona przez którą niby można dokonać płatności (ta wyżej) wygląda, że tak to delikatnie nazwę mało profesjonalnie.
3. Mandat jest na 145E co mnie trochę dziwi, bo czytając poprzednie posty odniosłem wrażenie, że takie przewinienie to max 90E.

Czy ktoś dostał takie pisemko i postanowił je opłacić? Czy European Municipality Outsourcing nie jest jakimś oszustwem? Jeżeli nie jest oszustwem to jak płaciliście, przez stronę czy przelewem na dane które są na tym 'dokumencie'?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#74 PostWysłany: 03 Sie 2017 17:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Paź 2012
Posty: 196
Czy wypożyczalnia ma prawo pobrać z karty kasę (w moim przypadku 30,50 euro) np. za usługę przekazania moich danych policji bez poinformowania mnie choćby mailem z jakiego tytułu? Wczoraj na moim rachunku zauważyłem taką transakcję sprzed kilku dni i nie wiedząc co to prewencyjnie zablokowałem kartę. Po zaglądnięciu do tego tematu przypomniało mi się że 9 miesięcy temu wypożyczałem samochód w Bergamo w firmie Firefly a 30 eurasków skasowało Firefly Roma. Nie wiem czy traktować to jako "awizo do pocztówki" którą za chwilę otrzymam czy to jakiś fraud?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#75 PostWysłany: 03 Sie 2017 17:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2014
Posty: 975
niebieski
Ma prawo - to są opłaty administracyjne wyszczególnione w umowie, która podpisujesz.
Potraktuj jak awizo :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#76 PostWysłany: 03 Sie 2017 17:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
bądź łaskaw przejrzeć ten temat
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#77 PostWysłany: 03 Sie 2017 18:26 

Rejestracja: 25 Mar 2017
Posty: 89
Zbanowany
Zablokowanie lub zmiana karty kredytowej spowoduje ze wpisza was na czarna wypozyczalni do momentu splaty nie wypozyczycie samochodu wiecej od nich. Ot takie moje przemyslenia ;)

@irys : jak zaplacisz czesc za fakture telefonu to nie wylacza Ci telefonu, tak samo funkcjonuja sieciowe wypozyczalnie nie uregulujesz oplaty za udostepnienie danych policji masz szlaban na uslugi.


Ostatnio edytowany przez marktemp77, 03 Sie 2017 19:23, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#78 PostWysłany: 03 Sie 2017 18:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Paź 2012
Posty: 196
@marktemp77 nie wiem czy tak jest w rzeczywistości jak piszesz raczej nie wydaje mi się, natomiast nie blokowałem karty żeby uniknąć jakiejkolwiek odpowiedzialności jedynie nie skojarzyłem, że wypożyczałem auto w Bergamo 9 miesięcy temu (obciążenie karty jest z Rzymu) myślałem że może ktoś przechwycił dane karty którą często używam w internetach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#79 PostWysłany: 08 Wrz 2017 20:54 

Rejestracja: 08 Wrz 2017
Posty: 1
irys i jak skończyła się sprawa? Mam taką samą sytuacje i zastanawiam się ile muszę czekać na tą "pocztówkę" ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#80 PostWysłany: 12 Lis 2017 15:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Gru 2012
Posty: 527
Loty: 235
Kilometry: 267 982
niebieski
Czy ktoś z Koleżeństwa:
1. wyjaśniał niesłusznie wystawiony mandat z systemu kamer - czy można zgłosić się na policję w innym mieście niż wystawiono mandat?
2. w związku z niesłusznie wystawionym mandatem zwrot pobranej kwoty przez wypożyczalnię - opłata regulaminowa wypożyczalni
_________________
I have a dream: Poland free people's country!
Andora*Austria*Białoruś*Bułgaria*Chorwacja*Czechy*Dania*Estonia*Francja*Irlandia*Niemcy*Grecja*Gruzja*Hiszpania*Holandia*Mołdawia*Norwegia*Litwa*Łotwa*Portugalia*Rosja*Rumunia*Słowacja*Szwajcaria*Szwecja*Ukraina*Węgry*Wielka Brytania*Włochy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group