Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 118 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 12 Paź 2016 13:18 

Rejestracja: 30 Wrz 2015
Posty: 72
Loty: 78
Kilometry: 139 106
Drodzy Forumowicze,

Chciałbym otrzymać od Was informację gdzie i kiedy wybrać się do Skandynawii aby móc podziwiać piękno zorzy polarnej? Oczywiście dobrze jakby latały tam tanie linie lotnicze (najlepiej z POZ, WAW, WMI, SXF, TXL) + ewentualny mały dojazd autem bądź komunikacją.

Wszelkie wskazówki mile widziane :)

Dzięki z góry za info.

Pozdro,
bs13
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#2 PostWysłany: 20 Paź 2016 20:54 

Rejestracja: 15 Lut 2011
Posty: 561
Loty: 31
Kilometry: 59 624
niebieski
Zasada jest prosta - im dalej na północ tym lepsze obserwacje.
Z PL to chyba najdalej da sie dolecieć do Bodo a stamtąd to już rzut beretem na Lofoty, gdzie można już poczynić piękne obserwacje.
Największe nasilenie zjawiska ma miejsce zazwyczaj w okolicach marca (tak wynika ze statystyk). Najważniejsze żeby znaleźć miejscówkę z dala od dużych skupisk ludzkich no i trafić na pogodę :)
To tyle jesli chodzi o Norwegię.
Zostaje jeszcze Islandia
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
jasiek1212 lubi ten post.
jasiek1212 uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 20 Paź 2016 20:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Norwegia - Tromso, Alta, Kirkenes - norwegianem z przesiadką w Oslo/Bergen

Najtaniej - wizzair do Trondheim, i dalej pociąg do Bodo/Rokland/prom na Lofoty

Najfajniejsza opcja na zorze wg mnie - Islandia

Inne możliwości:

-Szwedzka Laponia, pociag ze Sztokholmu do Abisko lub lot ze Sztokholmu Arlandy do Kiruny

-Spitsbergen

Poczytaj sobie zorzowe relacje na forum. ;)
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 20 Paź 2016 22:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Sie 2013
Posty: 159
Loty: 45
Kilometry: 50 890
Zgadzam się z przedmówcami @‌Doczu‌ i @‌BooBooZB‌
Tak naprawdę najlepiej być w okręgu zorzy KP2 i udać się poza miasto, w miejsce gdzie nie będzie zanieczyszczenia światłem.
Jeśli planujesz wyjazd także lepiej uwzględnić księżyc, by swym blaskiem nie przyćmiewał tego pięknego spektaklu na niebie.
Dużo informacji o samej zorzy polarnej jest na http://www.aurora-service.eu

A tak przy okazji tematu, od listopada jestem w Tromso jako przewodnik od zorzy polarnej, więc jak ktoś by potrzebował pomocy bądź odpowiedzi na pytania - proszę śmiało :)
_________________
Zakochana w Arktyce
Obecnie Tromsø - zorza polarna codziennością
Carollayna na facebook
Carollayna.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
jasiek1212 uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 20 Paź 2016 23:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Wow :P
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 21 Paź 2016 12:00 

Rejestracja: 30 Wrz 2015
Posty: 72
Loty: 78
Kilometry: 139 106
Carollayna napisał(a):
Zgadzam się z przedmówcami @‌Doczu‌ i @‌BooBooZB‌
Tak naprawdę najlepiej być w okręgu zorzy KP2 i udać się poza miasto, w miejsce gdzie nie będzie zanieczyszczenia światłem.
Jeśli planujesz wyjazd także lepiej uwzględnić księżyc, by swym blaskiem nie przyćmiewał tego pięknego spektaklu na niebie.
Dużo informacji o samej zorzy polarnej jest na http://www.aurora-service.eu

A tak przy okazji tematu, od listopada jestem w Tromso jako przewodnik od zorzy polarnej, więc jak ktoś by potrzebował pomocy bądź odpowiedzi na pytania - proszę śmiało :)


Jak najtaniej dostać się do Tromso? Widzę, że z SXF z przesiadką można dostać się Norwegian`em ale cena bilety nie jest zbytnio sprzyjająca (ok 1000PLN/os). Jaki jest "koszt" Twoich usług przewodniczych na miejscu?

Dzięki z góry za wsparcie w temacie.

-- 21 Paź 2016 13:09 --

BooBooZB napisał(a):

Najfajniejsza opcja na zorze wg mnie - Islandia



Który obszar na Islandii polecasz?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 21 Paź 2016 12:16 

Rejestracja: 27 Lis 2015
Posty: 164
niebieski
Najlepsza część Islandii do obserwowania zorzy, to ta, gdzie nie ma chmur. :)
Czyli jedna wielka loteria.
_________________
Islandzki album: https://www.flickr.com/photos/jaz99/alb ... 7963495014
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 21 Paź 2016 12:30 

Rejestracja: 24 Kwi 2014
Posty: 309
@bs13,

Zaskakująco(?) często można Zorzę zaobserwować w Sztokholmie. Dopiero co jakieś trzy tygodnie temu pojawiły się zdjęcia/time-lapses z Hagaparken, a nawet z okolic Fotografiska museum(!!!), niektórzy jeżdżą poza miasto, np. nad Tullingesjön, byleby w jakieś ciemne miejsce.....

Nie trzeba jeździć na koniec świata (chociaż warto - Tromsø! ;) ). Rzecz jasna trzeba się jednak dobrze przygotować, sprawdzić jakie są szanse, no i mieć trochę szczęścia. :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 21 Paź 2016 13:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Sie 2013
Posty: 159
Loty: 45
Kilometry: 50 890
bs13 napisał(a):
Jak najtaniej dostać się do Tromso? Widzę, że z SXF z przesiadką można dostać się Norwegian`em ale cena bilety nie jest zbytnio sprzyjająca (ok 1000PLN/os). Jaki jest "koszt" Twoich usług przewodniczych na miejscu?

Do Tromso najlepiej drogą lotniczą z Oslo - Norwegian bądź SAS, obecnie bilety nie są tanie ale można upolować w dobrej cenie.
Odnośnie kosztów, niestety nie mam jeszcze takiej informacji. https://www.visittromso.no/en tu są różne firmy, które organizują wycieczki na zorze polarną i inne atrakcje.
Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli pogoda sprzyja można ją zaobserwować nawet praktycznie w mieście. Ja udawałam się na ścieżkę narciarską obok campingu, by światła miasta zbytnio nie przeszkadzały.

kamwad napisał(a):
Zaskakująco(?) często można Zorzę zaobserwować w Sztokholmie. Dopiero co jakieś trzy tygodnie temu pojawiły się zdjęcia/time-lapses z Hagaparken, a nawet z okolic Fotografiska museum(!!!), niektórzy jeżdżą poza miasto, np. nad Tullingesjön, byleby w jakieś ciemne miejsce.....

Można zaobserwować nawet pod Warszawą - w ciągu 2 lat widziałam 3 razy. A na początku września obok lotniska w Oslo.
Wszystko zależne jest jest od aktywności zorzy a tak naprawdę od wiatru słonecznego - burz magnetycznych na słońcu, które odpowiadają za to zjawisko.
Jeśli chce się mieć największe prawdopodobieństwo oraz możliwość zobaczenia naprawdę dobrego spektaklu lepiej udać na północ - tak jak wcześniej zostało to wspomniane. Wtedy można być prawie pewnym, że będzie widać zorze polarną.
Prawie - gdyż chmury, księżyc, wilgotność powietrza także wpływają na "widzialność". Dodatkowo oczywiście noc, brak bezpośrednich świateł oraz aktywność zorzy :)

Na tej stronie są informacje, które prognozują zorzę http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/
Bardziej szczegółowe są tutaj http://www.swpc.noaa.gov/products/3-day-forecast

Najważniejszą informacją w prognozie są "cyfry" (2, 3, 4,33, 5(G1) itp. itd.), które określają intensywność zorzy, czyli potencjalnie na jakim obszarze nieba można ją zobaczyć - bezpośrednio nad głową.
Jednak pamiętać trzeba, że aktywność zorzy o danej mocy (szczególnie wyższych numerach) może trwać dosłownie kilka minut.
Dodatkowymi informacjami jest prędkość zorzy - im wyższa tym będzie miała widoczne inne kolory - czerwień, fiolet...

Image

Na Androida polecam aplikacje:
Northern Eye Aurora Forecast - darmowa
Aurora Alert - płatna

Alta - 1,67 KP - czyli aktywność znikoma (luty 2016)
Image

Islandia - 3,33 KP (luty 2016)
Image

Oslo lotnisko - 6,67 KP - 3.09.2016
Image
_________________
Zakochana w Arktyce
Obecnie Tromsø - zorza polarna codziennością
Carollayna na facebook
Carollayna.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 21 Paź 2016 22:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 223
Loty: 355
Kilometry: 559 189
niebieski
Co do Spitsbergenu to nie polecam. Byliśmy tydzień w październiku i tylko raz widzieliśmy słabą. Idealnie mijała Svalbard od południa i szalała np. w Tromso
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 21 Paź 2016 22:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2014
Posty: 156
Loty: 17
Kilometry: 29 684
Ja również polecam Islandię jako miejsce polowania na zorzę, na stronie http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/ możesz sobie popatrzyć jak wygląda aktualna sytuacja i wtedy szukać dogodnego dla Ciebie miejsca obserwacji.

@Carollayna możesz powiedzieć jakim sprzętem ustrzeliłaś te zdjęcia?
_________________
"Panie, Islandia to mi z ręki jadła" - fotorelacja Islandia 2015
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 21 Paź 2016 23:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Wrz 2014
Posty: 171
Loty: 814
Kilometry: 2 753 202
A ja polecam Kanadę. Bilet wprawdzie droższy, ale koszty utrzymania na miejscu dużo niższe niż w Skandynawii. Taką zorzę widziałem 3 tygodnie temu:

Góra
 Profil Relacje PM off
Carollayna lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 24 Paź 2016 10:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Sie 2013
Posty: 159
Loty: 45
Kilometry: 50 890
Bartek Krzemiński napisał(a):
Co do Spitsbergenu to nie polecam. Byliśmy tydzień w październiku i tylko raz widzieliśmy słabą. Idealnie mijała Svalbard od południa i szalała np. w Tromso

Miałam tak samo... I raczej na Spitsbergenie lepiej się delektować innymi aspektami, a na zorzę "polować" bardziej na kontynencie ;)
bart89 napisał(a):
@Carollayna możesz powiedzieć jakim sprzętem ustrzeliłaś te zdjęcia?

Mój aparat to nie jest żadne cudo ani super sprzęt - Sony NEX 5T :)
Przy wyborze najważniejsze była dla mnie waga oraz wymiary. Wychodzę z założenia, że sprzęt nie jest ważny a umiejętności :) Inne funkcje, które są potrzebne do fotografowania zorzy oczywiście posiada. Jedyny minus a bardziej nie udogodnienie, które nawet dla nie wprawnego użytkownika jest do pokonania, to ręczne ustawianie ostrości - brak "podpowiedzi" typu nieskończoność itp :) i brak wizjera, choć przy nocnych zdjęciach nawet tego nie zauważam.
Najważniejsza zaleta - nie zamarza :) testowałam przy ponad -30C, gdzie inne aparaty i lustrzanki odmawiały posłuszeństwa. Obiektyw kit-owy 16-50 daje radę.
_________________
Zakochana w Arktyce
Obecnie Tromsø - zorza polarna codziennością
Carollayna na facebook
Carollayna.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Poszukamy zorzy?
#14 PostWysłany: 14 Lis 2016 13:34 

Rejestracja: 02 Cze 2012
Posty: 4
Cześć Wam - chciałabym jak w temacie - znaleźć zorze;) Zasadniczo jest mi obojętne gdzie - Szwecja, Norwegia, Finlandia - dostosuje się do ciekawych połączeń i promocji. Myślę o przełomie styczeń/luty bądź luty (marzec to juz za późno?) Ktoś chciałby dołączyć?

P.S będę wdzięczna również za wszelkie porady;)

Pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Poszukamy zorzy?
#15 PostWysłany: 14 Lis 2016 15:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Sie 2013
Posty: 159
Loty: 45
Kilometry: 50 890
Marzec jest jeszcze sezonem zorzowym na północy, czasem nawet do połowy kwietnia.
Trochę informacji jest tutaj zorza-polarna-gdzie-i-kiedy,1466,101910
_________________
Zakochana w Arktyce
Obecnie Tromsø - zorza polarna codziennością
Carollayna na facebook
Carollayna.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 14 Lis 2016 16:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3391
srebrny
BooBooZB napisał(a):
Norwegia - Tromso, Alta, Kirkenes - norwegianem z przesiadką w Oslo/Bergen

Najtaniej - wizzair do Trondheim, i dalej pociąg do Bodo/Rokland/prom na Lofoty

Najfajniejsza opcja na zorze wg mnie - Islandia

Inne możliwości:

-Szwedzka Laponia, pociag ze Sztokholmu do Abisko lub lot ze Sztokholmu Arlandy do Kiruny

-Spitsbergen

Ja bym jeszcze dorzucił fińską Laponię (Rovaniemi, Ivalo, Kittila) - Norwegian z Helsinek ma często bardzo dobre ceny, a jak ktoś chce jeszcze taniej, to http://www.onnibus.com dorzucił połączenie autobusowe do Rovaniemi. Do Finlandii można się tanio dostać np. przez Turku (Wizz).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 18 Lis 2016 16:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2016
Posty: 239
niebieski
Podpinam się pod głos na Islandię. Byłam dwa razy po około tydzień, 10 zórz na pi razy drzwi 14 dni. Północ i południe.
_________________
https://www.instagram.com/bezdrozniczka/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 21 Lis 2016 20:07 

Dzisiaj nad północną Polską.
Góra
 PM off  
      
#19 PostWysłany: 21 Lis 2016 20:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
m55 napisał(a):
A ja polecam Kanadę. Bilet wprawdzie droższy, ale koszty utrzymania na miejscu dużo niższe niż w Skandynawii. Taką zorzę widziałem 3 tygodnie temu:


Tak samo jak Alaska, po upolowaniu taniego biletu, koszty na miejscu sa dosc niskie. Dlatego przerzucilam sie ze Skandynawii na tamte rejony.

Jak ktos leci gdzies na polnoc lub przez Atlantyk, to warto wziac miejsce po lewej stronie przy oknie i zobaczyc co widac jak jest ciemno. Juz dwa razy mialam super pokaz. Nastawiam sie tez na ewentualne widoki jutro w nocy.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 23 Lis 2016 18:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Widzialam zorze wczoraj z samolotu, ale nie byla jakas szczegolna. Na poczatku byla troche aktywna, a potem tylko duzy luk wisial z boku samolotu. Niestety nie moglam zrobic zdjec, bo byly zapalone swiatla w kabinie i za duze odbicia w szybie mimo oslonienia sie kocem.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off
Carollayna lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 118 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group