Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 769 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 39  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 25 Lut 2016 10:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2013
Posty: 134
Jako że uważam Fly4Free za najlepsze źródło na ciekawe inspiracje podróżnicze, chciałbym podzielić się informacjami dot. swoje rodowite miasto i okolice. Również zachęcam wszystkich do współpracy. Jestem pewny, że każdy odkryje zawsze coś nowego w Bari i Apulii. To mało znany region nawet (zwłaszcza!) dla mieszkańców.

Załącznik:
BARIf4f.jpg
BARIf4f.jpg [ 60.62 KiB | Obejrzany 50115 razy ]


Najbardziej interesującym miescami są:
1) Stare miasto, czyli Bari Vecchia. Prawdziwe serce Bari - nawet w XXI wieku ludzie tam normalnie mieszkają. Żadna szopka dla turystów.
2) Lungomare, czyli długa promenada nad morzem. Przepiękne lampki z początku XX wieku, widok na stare miasto, faszystowska architektura.
3) Centrum miasta. Tętni życiem. Dużo sklepów, ogromne kontrasty pomiędzy hałasem, betonem a eleganckim budynkami.

Transport - niskokostowo
Z lotniska: autobusem 16 (1€). Bilet można kupić w kiosku na lotnisku. U kierowcy bilet kosztuje 1,50€.
Przystanek się znajduje przy wyściem po lewej stronie od strefy przylotów. Czas jazdy: ok. 30-40 min.
Rozkład jazdy:
Lotnisko-Piazza Moro (dworce) http://ro.autobus.it/TP/amtab/stoptt.aspx?stid=01251C00%400&lcode=16&lvect=AMTAB&pbd=2016-02-25&idgru=&codPart=01251C00
Piazza Moro-Lotnisko http://ro.autobus.it/TP/amtab/stoptt.as ... t=09369C00

W regionie:
Trenitalia: http://www.trenitalia.com/ Trasa wzdłuż Adriatyku, np. do Lecce, Ostuni, Polignano, Trani, Barletta. Albo do Taranto.
Ferrovie del Sud-Est https://www.fseonline.it/ Do Alberobello, Castellana Grotte. Albo z Lecce, do np. Gallipoli, Otranto.
Ferrovie del Nord Barese http://www.ferrovienordbarese.it/home Do Barletta, Andria (Castel del Monte)
Ferrovie Appulo-Lucane http://ferrovieappulolucane.it/ Do Altamura, Matera

Zaproponowana najkrótsza trasa
Załącznik:
trasa.jpg
trasa.jpg [ 36.96 KiB | Obejrzany 50115 razy ]

Piazza Moro->Via Sparano->Piazza del Ferrarese -> Piazza Mercantile -> Basilica di San Nicola -> Cattedrale di San Sabino -> Castello Svevo -> Corso Vittorio Emanuele -> Lungomare -> z powrotem przez Lungomare -> Corso Cavour (Teatro Petruzzelli) - Piazza Moro

Wkrótce piszę więcej o mieście.

PS Wiem, że są gramatyczne błędy. Jeżeli coś nie jest zrozumiałe, proszę dajcie mi znać :)
_________________
Gdyby Paryż miał morze, to małym Bari byłby
stare przysłowie z Bari, Włochy Południowe

PS: Nie jestem Polakiem, i jeszcze uczę się polskiego
Góra
 Profil Relacje PM off
34 ludzi lubi ten post.
30 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
#2 PostWysłany: 25 Lut 2016 11:05 

Wszystko zrozumiałe. :D
Podrzuć , gdzie dobrze można zjeść. I gdzie zanocować.
Nie miałem przekonania do Włoch. Ale po ostatnim wypadzie do Neapolu, zmieniłem zdanie.
I jakieś czysto praktyczne info o mieście i okolicach, by się przydało.
Nie tylko linki z internetu.
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 25 Lut 2016 11:13 

Rejestracja: 12 Kwi 2011
Posty: 2174
niebieski
Moich kilka dodatków:

Plażowanie - plaża na prawo od Lungomare bardzo fajna, choć zatłoczona. Miejsca jednak dużo, czysto. Woda błękitna, płytko. Osłonięte od morza skałami. Bary i knajpki w sąsiedztwie.
Citta vecchia - warto przejść także "na wskroś". Stare babinki siedzą i lepią makarony, można je od nich kupić. Klimat Quartieri Spagnoli z Neapolu. Wąsko, staro, zapach prania w powietrzu,
Cypelek od starego miasta -
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 25 Lut 2016 11:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Anonymous napisał(a):
Nie miałem przekonania do Włoch. Ale po ostatnim wypadzie do Neapolu, zmieniłem zdanie.

Wstydź się Jaca
Przecież to najwspanialszy kraj w Europie, piękne miasta i wsie, cudowna architektura, kultura, zabytki, morza, jeziora, góry, jedzenie - wszystko :mrgreen:

Przyłączam się do prośby @jacakatowice
kolego @OCCASVS, zarekomenduj proszę jakieś fajne knajpy, gdzie siedzą miejscowi z dobrym i przystępnym cenowo jedzeniem.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 25 Lut 2016 11:43 

Wstydzę się. :oops:
Tym bardziej, że lotów z południa Polski jest sporo. Nawet na Sardynię można polecieć bezpośrednio. A ludzie całkiem mili i przyjaźni. Przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie.
I wcale nie jest tak drogo, jak się sądzi. W 3 osoby płaciliśmy średnio 20 € za jedzenie w pizzeri.
Już z coperto.
Góra
 PM off  
      
#6 PostWysłany: 25 Lut 2016 13:14 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
@OCCASVS
Fajnie, że postanowiłeś taki przewodnik nam podarować! :D Będę w czerwcu, oczywiście Wizzairem więc przyda się na pewno.

I już pytanie: czy tam z lotniska do centrum nie jeździ też kolejka/metro? czemu polecasz tylko autobus? jest tańszy?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 25 Lut 2016 13:44 

Rejestracja: 06 Lut 2013
Posty: 934
Loty: 2
Kilometry: 4 884
niebieski
cypel napisał(a):
Anonymous napisał(a):
Nie miałem przekonania do Włoch. Ale po ostatnim wypadzie do Neapolu, zmieniłem zdanie.

Wstydź się Jaca
Przecież to najwspanialszy kraj w Europie, piękne miasta i wsie, cudowna architektura, kultura, zabytki, morza, jeziora, góry, jedzenie - wszystko :mrgreen:

Przyłączam się do prośby @jacakatowice
kolego @OCCASVS, zarekomenduj proszę jakieś fajne knajpy, gdzie siedzą miejscowi z dobrym i przystępnym cenowo jedzeniem.


Ja już od dłuższego czasu, jeśli Europa to tylko Włochy, a najbardziej lubię wszystko co poniżej Rzymu. Kolejny wyjazd to będzie właśnie Apulia.
Góra
 Profil Relacje PM off
Maciek78 lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 25 Lut 2016 13:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 1845
Loty: 76
Kilometry: 125 391
niebieski
Lecę w sierpniu, więc poradnik jak znalazł :D Dzięki. Przyłączam się do wniosku o rekomendacje knajpiane.
_________________
Image
MOJE RELACJE Z PODRÓŻY
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 25 Lut 2016 15:42 

Rejestracja: 12 Kwi 2011
Posty: 2174
niebieski
A ja jeszcze na przyszłość poprosiłbym o opisanie kwestii meczowych :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 25 Lut 2016 16:16 

Rejestracja: 27 Sty 2014
Posty: 79
Trzymam kciuki za rozwiniecie przewodnika :-)
U mnie tez wizzair w planach :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 25 Lut 2016 16:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2013
Posty: 134
Maciek78 napisał(a):
Moich kilka dodatków:

Plażowanie - plaża na prawo od Lungomare bardzo fajna, choć zatłoczona. Miejsca jednak dużo, czysto. Woda błękitna, płytko. Osłonięte od morza skałami. Bary i knajpki w sąsiedztwie.
Citta vecchia - warto przejść także "na wskroś". Stare babinki siedzą i lepią makarony, można je od nich kupić. Klimat Quartieri Spagnoli z Neapolu. Wąsko, staro, zapach prania w powietrzu,
Cypelek od starego miasta -

Plażowanie: ta plaża jest najbardziej popularną miejską plażą publiczną. W lecie jest zatłoczona, ale poza sezonem jest zwykle pusta. Często tam widzę tylko cudzoziemców :D W naszym regionu jest mnóstwo plaż - myśle, że na razie będę pisać tylko o tych w prowincji Bari. Jeżeli któs szuka najlepszych plaż, lepiej pojechać do Salento, albo do Gargano (w Apulii, ale min.1,5godz. od Bari)
Città Vecchia: dobry pomysł. Polecam także chodzenie bez celu po starym mieście.

Misiatek napisał(a):
@OCCASVS
Fajnie, że postanowiłeś taki przewodnik nam podarować! :D Będę w czerwcu, oczywiście Wizzairem więc przyda się na pewno.

I już pytanie: czy tam z lotniska do centrum nie jeździ też kolejka/metro? czemu polecasz tylko autobus? jest tańszy?

Jest 4x/5x tańszy niż prywatny shuttle bus albo metro.
Ale jeżeli ktoś chce pojechać do centrum miasta najszybciej i najwygodniej, polecam metro. Bilet kosztuje 5€.
Shuttle Bus Tempesta http://www.autoservizitempesta.it/index.php kosztuję 4€, ale wg. mnie wybór ma sens tylko pomiędzy autobusem miejskim a metrem.

PawelGa napisał(a):
Ja już od dłuższego czasu, jeśli Europa to tylko Włochy, a najbardziej lubię wszystko co poniżej Rzymu. Kolejny wyjazd to będzie właśnie Apulia.

Południe Włoch to całkowicie inna sprawa niż pozostałe regiony. Lepsza dla niektórych, albo gorsza dla innych. Ale powiedziałbym, że zdecydowanie mniej turystyczna.

O knajpach, spytam kolegów ktorzy mieszkają w Bari. Osobiście wolę domowe jedzenie i street food. Widzę, że niektórzy już znają focaccię :)

O meczach również będzie opis. Prawie nikt nie wie, że 29 maja 1991, w Bari Crvena Zvezda-Olympique Marseille grali mecz finałowy Liga Mistrów (!). Teraz jesteśmy w drugiej lidze, ale regularnie mamy ok. 20tys. kibiców.
_________________
Gdyby Paryż miał morze, to małym Bari byłby
stare przysłowie z Bari, Włochy Południowe

PS: Nie jestem Polakiem, i jeszcze uczę się polskiego
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 25 Lut 2016 16:56 

Rejestracja: 12 Kwi 2011
Posty: 2174
niebieski
OCCASVS napisał(a):
Maciek78 napisał(a):
Plażowanie: ta plaża jest najbardziej popularną miejską plażą publiczną. W lecie jest zatłoczona, ale poza sezonem jest zwykle pusta. Często tam widzę tylko cudzoziemców :D W naszym regionu jest mnóstwo plaż - myśle, że na razie będę pisać tylko o tych w prowincji Bari. Jeżeli któs szuka najlepszych plaż, lepiej pojechać do Salento, albo do Gargano (w Apulii, ale min.1,5godz. od Bari)


Oczywiście, że są zdecydowanie ładniejsze plaże, ale po zwiedzaniu taki plażing akurat w tym miejscu polecam w 100%
Na Gargano byłem, tam jest niestety problem z tzw spiaggia privata. Duża większość to plaże hotelowe, ale jak już się znajdzie zaułek to chce się zostać
https://www.google.pl/maps/place/P%C3%B ... !1e1?hl=pl

A na Półwyspie polecam (do plażowania!) miasteczko Peschici.

W ogóle jeżeli chodzi o półwysep Gargano, Foggię - można pytać. Byłem na wakacjach i chyba w pełni odkryłem ten skrawek Włoch.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 25 Lut 2016 17:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2014
Posty: 975
niebieski
To i ja dorzucę swoje trzy grosze - na wstępie podziękuję @OCCASVS - w tym regionie nie byłam i czaję się już od dłuższego czasu więc poradnik jak na zamówienie. Gdybyś mógł dołączyć do tego "najpiękniejsze w okolicy" to już by było marzenie.
A Włochy to dla mnie nr 1 w Europie - od sześciu lat jestem tam co najmniej raz w roku. Za tym krajem przemawia wszystko: są góry, piękne wybrzeże, jeziora czyste, architektura nieprawdopodobna, pyszne (i zbliżone do cen polskich) jedzenie, życzliwi ludzie. No i tak naprawdę każdy region różni się od pozostałych.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
PawelGa lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 25 Lut 2016 19:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2013
Posty: 134
Street food - w ciągu dnia

Wielu was już wie co jest espresso, pizza, cappuccino, albo spaghetti. Mniej znane są typowe regionalne potrawy.

W każdym porze dnia, możemy zamówić typową focaccię w piekarni (panificio), albo w "focacceria". Trochę wygląda jak pizza na grubym cieście, ale to inny przepis, inny smak. Koszt: od 1€/kawałek.

Załącznik:
Focaccia-barese-originale-600x390-600x390.jpeg
Focaccia-barese-originale-600x390-600x390.jpeg [ 37.83 KiB | Obejrzany 49240 razy ]


W piekarni znajdziemy też "calzone di cipolla", czyli słone ciasto z cebulą.

Załącznik:
calzonecipolle1.jpg
calzonecipolle1.jpg [ 26.22 KiB | Obejrzany 49240 razy ]


Warte polecenia są również "taralli", czyli jakieś "małe suche obwarzanki", ale z innym smakiem. Wyraźnie można czuć oliwę we smaku.

Załącznik:
250px-Tarallini2.JPG
250px-Tarallini2.JPG [ 8.51 KiB | Obejrzany 49240 razy ]


Gdzie?
Wybór dobrych piekarni jest ogromny, ale blisko strategicznych miejsc są:
- Panificio Magda, via Prospero Petroni 32 (blisko dworca)
- Focacceria Atena, via Crisanzio 8 (blisko dworca)
- Panificio Fiore, strada Palazzo di Città 38 (stare miasto)
- Panificio Violante, via Addis Abeba 12 (blisko Lungomare)

Albo jakieś gelato? (lody) np:
- Gelateria Catullo, corso Cavour 9 (blisko Lungomare i starego miasta)


Street food - wieczorem
Na starym mieście, można łatwo znależć panie robiące "sgagliozze" na ulicy (smażone, z mąką kukurydzianą) i "popizze" (smażone, mąka pszenna, słone-salate albo słodkie-dolci).

Załącznik:
sgagliozze.jpg
sgagliozze.jpg [ 8.72 KiB | Obejrzany 49240 razy ]

Załącznik:
popizze.jpg
popizze.jpg [ 9.08 KiB | Obejrzany 49240 razy ]


Albo miejsca gdzie robią 'panzerotti" (smażone duże pierogi).

Załącznik:
panzerotti-bari.jpg
panzerotti-bari.jpg [ 26.08 KiB | Obejrzany 49240 razy ]


Gdzie?
W okolicach katedry (uwaga! katedry, a nie bazyliki św.Mikołaja), albo piazza del Ferrarese / piazza Mercantile.

Panzerotti można zjeść np. w Cibò (piazza Mercantile 29).

W Bari wolno pić alcohol na dworze. Wieczorem, najbardziej popularne miejsce gdzie można kupić piwo na wynos (Peroni 0,33cl, 1€) to "Chiringuito" (molo san Nicola), na Lungomare, blisko starego miasta, albo w tych miejscach, gdzie robią panzerotti.
Ponieważ jest "coperto", czyli opłata za siedzenie, a pogoda jest prawie zawsze przyjemna, ludzie wolą jedzenie i picie na wynos jako street food.

Oczywiście, jest też dużo barów gdzie można pić przy stole, ale moje ulubione miejsca albo są teraz zamknięte (nie mieszkam tam od długiego czasu), albo daleko od centrum, itd.
Ale spytam kolegów, i będę dodał nowe informacje :)
_________________
Gdyby Paryż miał morze, to małym Bari byłby
stare przysłowie z Bari, Włochy Południowe

PS: Nie jestem Polakiem, i jeszcze uczę się polskiego
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
11 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#15 PostWysłany: 25 Lut 2016 21:15 

Rejestracja: 13 Wrz 2011
Posty: 61
mi najbardziej w mieście spodobał się zamek i starówka (ma swój klimat)... centrum miasta już nie takie ciekawe - głównie sklepy, w tych prowadzonych przez arabów można się targować
Załącznik:
DSC07111.JPG
DSC07111.JPG [ 107.36 KiB | Obejrzany 49198 razy ]

dużym minusem dla miasta jest jego zanieczyszczenie, jak to na południu Włoch...
Załącznik:
DSC07168.JPG
DSC07168.JPG [ 106.21 KiB | Obejrzany 49198 razy ]

w jakimś markecie niezłe było moje zdziwienie gdy zobaczyłem że najwięcej piwa stoi polskiego karpackiego... ja jednak udałem się po wino i likier pistacjowy
Załącznik:
DSC07100.JPG
DSC07100.JPG [ 127.96 KiB | Obejrzany 49198 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 25 Lut 2016 21:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2013
Posty: 134
Maciek78 napisał(a):
OCCASVS napisał(a):
Maciek78 napisał(a):
Plażowanie: ta plaża jest najbardziej popularną miejską plażą publiczną. W lecie jest zatłoczona, ale poza sezonem jest zwykle pusta. Często tam widzę tylko cudzoziemców :D W naszym regionu jest mnóstwo plaż - myśle, że na razie będę pisać tylko o tych w prowincji Bari. Jeżeli któs szuka najlepszych plaż, lepiej pojechać do Salento, albo do Gargano (w Apulii, ale min.1,5godz. od Bari)


Oczywiście, że są zdecydowanie ładniejsze plaże, ale po zwiedzaniu taki plażing akurat w tym miejscu polecam w 100%
Na Gargano byłem, tam jest niestety problem z tzw spiaggia privata. Duża większość to plaże hotelowe, ale jak już się znajdzie zaułek to chce się zostać
https://www.google.pl/maps/place/P%C3%B ... !1e1?hl=pl

A na Półwyspie polecam (do plażowania!) miasteczko Peschici.

W ogóle jeżeli chodzi o półwysep Gargano, Foggię - można pytać. Byłem na wakacjach i chyba w pełni odkryłem ten skrawek Włoch.

To prawda. Niestety mamy za dużo prywatnych plaż, nawet są w samym mieście...

@travel4fun Wiesz, na tym zdjęciu jest najstarszy liceum w Bari...stan edukacji na południu jest tragiczny, ale "na szczęscie" to ma wpływ "tylko" na mieszkańcow.

O tym piwie...to też mnie zaskoczyło kilka miesięcy temu, polskie piwo w zwykłych supermarketach :D
_________________
Gdyby Paryż miał morze, to małym Bari byłby
stare przysłowie z Bari, Włochy Południowe

PS: Nie jestem Polakiem, i jeszcze uczę się polskiego
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 26 Lut 2016 12:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2013
Posty: 134
Okolice Bari - podstawowe informacje
Jako że Bari to drugie co do wielkości miasto na Południu Włoch i stolica Apulii, ma bezpośrednie połączenia z całym regionem.

Najlepszy transport publiczny to pociąg, jako że sieć kolejowa to jest dość rozwinięta, jest coraz więcej pociągów nowej budowy, a ceny są w porządku (obowiązkuje stała taryfa regionalna).
Niestety generalnie pociągi regionalne nie kursują w niedzielę, więc czasami trzeba wziąć autobus na te trasy.

W Bari jest czterech (!) dworców głownych: trzy regionalne, a jeden narodowego przewoźnika Trenitalia. Na szczęscie wszyskie dworce są w punkcie zaznaczonym jako "dworce" na mapie, czyli piazza Moro i okolice.

Trenitalia (linie regionalne)
Budynek po południowej stronie piazza Moro. Należy do Trenitalia. Pociągi kursują w niedzielę, tylko trochę rzadziej, i wg. niedzielnego rozkładu jazdy.

Załącznik:
BA_s_533x188.jpg
BA_s_533x188.jpg [ 53.28 KiB | Obejrzany 49093 razy ]


Trasy:
Bari-Foggia. Kierunek zachodni. Na tej trasie: Trani (historyczne miasteczko - ładny port/widok nad morzem), Barletta (rzeźba ogromnego kolosa z ostatnich lat Cezarstwa Rzymskiego)
Bari-Lecce. Kierunek wschodni. Na tej trasie: Polignano a Mare (przepiękny widok nad morzem, najlepsza publiczna plaża z łatwym dojazdem w prowincji Bari), Ostuni (białe miasto, unikalne), Lecce (stolica Salento, barok) - kierunek wschodni
Bari-Taranto. Kierunek południowy. Na tej trasie: Taranto (bardzo ważne miasto Wielkiej Grecji, ciekawe muzeum archeologiczne, mało znane przemysłowe i historiczne miasto z klimatem)

Bilety:
Polecam automaty na dworcu, ponieważ bilety są ważne 2 miesięcy od daty zakupy, a 6 godz. od momentu skasowania. UWAGA: trzeba skasować bilet!
Bilety kupione przez internet są już skasowane, a można kupić maks. tydzień przed wyjazdem. Mało praktyczne i elastyczne.

Strona przewoźnika:
http://www.trenitalia.com


Ferrovie del Nord Barese / Ferrotramviaria
Budynek po zachodniej stronie piazza Moro. Pociągi kursują w niedzielę. Oczywiście lepiej sprawdzić rozkład jazdy na stronie internetowej.

Trasy:
FR1 Bari-Barletta. Kierunek zachodni. Na tej trasie: Andria (stamtąd jest autobus do Castel del Monte, ośmiokątny zamek na liście UNESCO), Barletta (opis wyżej)
FR2/FM2 przez/na lotnisko
FM1 pociąg podmiejski (nic ciekawego)

Bilety:
Róznież polecam kupić na dworcu. Automaty albo kiosk. Trzeba skasować bilet.

Strona przewoźnika:
http://www.ferrovienordbarese.it

Załącznik:
piazza moro.jpg
piazza moro.jpg [ 103.14 KiB | Obejrzany 49093 razy ]


Ferrovie Appulo-Lucane
Budynek na rogu po zachodniej stronie piazza Moro (na górze). Pociągi NIE kursują w niedzielę. Autobusy mają przystanek na via Estramurale Capruzzi.

Trasa:
Bari-Matera. Kierunek południowy. Na tej trasie: Altamura (historiczne miasto, autentyczna starówka, najlepszy chleb na południu Włoch, znany już od rzymskiej epoki), Matera (must-see, niezwykłe skalne miasto, na liście UNESCO)

Bilety:
Polecam kupić na dworcu. Kiosky i kasy sprzedają bilety. Trzeba skasować bilet.

Strona przewoźnika:
http://www.ferrovieappulolucane.it


Ferrovie del Sud-Est
Nie ma wejścia od piazza Moro! Trzeba pójść schodami od dworca głownego Trenitalii do via Estramurale Capruzzi, a potem po lewej stronie będzie wejście. Pociągi NIE kursują w niedzielę. Autobusy mają przystanek na via Estramurale Capruzzi.

Załącznik:
piazza moro2.jpg
piazza moro2.jpg [ 51.84 KiB | Obejrzany 49093 razy ]


Trasy:
Bari-Taranto. Kierunek południowy. Na tej trasie: Grotte di Castellana (duże, bardzo kolorowe grotto, na liście UNESCO), Alberobello (miasto trulli, czyli unikalne budynki na świecie, must-see, na liście UNESCO)

Bilety:
Kasy na dworcu, albo stary automat (nie polecam). Trzeba skasować bilet.

Strona przewoźnika:
http://www.fseonline.it


Co myślicie? Często czytam pytania o tych pociągach na internecie. W regionie Gargano i Salento są jeszcze inni przewoźnicy, trasy, itd. Ale to już nie okolice Bari...będzie także opis o tym.
Czekam na Wasz feedback :)
_________________
Gdyby Paryż miał morze, to małym Bari byłby
stare przysłowie z Bari, Włochy Południowe

PS: Nie jestem Polakiem, i jeszcze uczę się polskiego


Ostatnio edytowany przez OCCASVS 26 Lut 2016 13:25, edytowano w sumie 3 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
21 ludzi lubi ten post.
24 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 26 Lut 2016 13:05 

Rejestracja: 12 Kwi 2011
Posty: 2174
niebieski
Cudo!! Takie info jest genialne!!

Jak już całość będzie gotowa to powklejaj w pierwszy post, żeby poradnik był jednolity.

Jeszcze raz podkreślę: molto meraviglioso :D
Góra
 Profil Relacje PM off
ewaolivka lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 26 Lut 2016 13:58 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
Ja dodam jeszcze od siebie z tzw Must-see. Alberobello ze słynnymi domkami trulli oraz Materę - miasto które ekipie od Pasji (Mel Gibson) bardziej przypominało Jerozolimę sprzed 2tys lat niż dzisiejsza Jerozolima. Dlatego sporo ujęć nakręcono tam. Również opuszczone miasto Craco, przyciąga.

Craco
Image
Matera
Image
Alberobello
Image

Spędziliśmy tydzień w Apulii i był to wspaniały tydzień, pomimo okazjonalnego deszczu (nawet buty musieliśmy kupić, bo nasze przemokły :mrgreen: ). Mam nadzieję, że autor się nie obrazi, Bari warto odwiedzić (na starym mieście jest kościół w którym jest grób królowej Bony), jednak nie jest - że tak powiem - najważniejszą atrakcją turystyczną regionu. Również drugie duże miasto - Brindisi - nieszczególnie nadaje się na długie zwiedzanie. Jednak region Apulii powala na twarz. Wspomniane Lecce jest (w mojej opinii) jednym z najwspanialszych miast włoskich, również Ostuni to niezapomniane wrażenia. Z chęcią przeczytam jeszcze o nadmorskich miasteczkach, bo nie zdążyłem (poza Tarentem, ale tez jakoś szczególnie nie mogę polecić, nie zrozumcie mnie źle - to fajne miejsca, jednak Włochy, w tym również Apulia mają takie nasycenie fajnymi miejscami, że Bari, Brindisi czy Tarent nieco przy nich bledną).

Do Matery jeździ prywatny pociąg z okolic dworca głównego w Bari. Nie jest jakoś drogo, ale ceny nie pamiętam już, gdzieś o tym na forum pisałem.
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 26 Lut 2016 14:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2013
Posty: 134
Całkowicie zgadzam się. Jeżeli trzeba wybrać najciekawsze miejsca, to chyba Matera, Alberobello i Lecce.

Bari nigdy nie było turystycznym miastem, ale według mnie niesamowita sprawa to że wszystko jest "autentyczne". To znaczy że panie robiące makaron (orecchiette baresi) to żadna aktracja turystyczna...tylko po prostu codzienne życie, codzienne zasady naszych ludzi. Albo w bazylice św.Mikołaja ludzie chodzą normalnie na mszy, można czuć że to świete miejsce. Ludzie nawet przyjeżdża z Syberii na pilgrzymkę. Jest też katedra, która ma skromną, ale przepiekną budowę. Średni wiek.

Image

Salento (region miasta Lecce) to też wspaniały region, ale sądzę, że to już inny świat niż okolice Bari: historia, dialekt, mentalność, styl architektury, tożsamość.

@Roku, co najbardziej spodobało Ci się w Ostuni i Lecce?

PS Koszt biletu do Matery w jedną stronę to ok.5€.
_________________
Gdyby Paryż miał morze, to małym Bari byłby
stare przysłowie z Bari, Włochy Południowe

PS: Nie jestem Polakiem, i jeszcze uczę się polskiego
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
magenta uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 769 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 39  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
cron
phpBB® Forum Software © phpBB Group