Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 27 Maj 2015 12:57 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2010
Posty: 1141
Loty: 188
Kilometry: 335 734
Tym razem dość krótka relacja z jeszcze krótszej wizyty w Oslo :-)
Wyjazd przypadł na majową niedzielę, więc można było liczyć na całkiem niezłą pogodę.
Obydwa loty odbyły się Ryanairem z lotniska w Modlinie do Rygge – ogólnie wiadomo, że można je często kupić za grosze, więc nie będę zagłębiała się w to ile mnie kosztowały ;-)
Tutaj widok na okolice lotniska (Rade) zza szyby samolotu:
Załącznik:
Komentarz do pliku: Miejscowość Rade z lotu ptaka
0.JPG
0.JPG [ 207.94 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

O tym, że Rygge to jednak nie Oslo wie większość znać, więc pozostała kwestia pokonania tych ponad 60 km. Wybrałam przewoźnika Nettbuss, który oferuje najtańsze bilety na tej trasie. Nasza wycieczka liczyła 4 osoby, więc sumaryczna oszczędność w porównaniu do cen oferowanych przez inne firmy transportowe była całkiem odczuwalna. Jeśli bilety na nettbuss kupimy z wyprzedzeniem to można upolować ceny w okolicy 90 koron za przejazd w dwie strony. Dodatkowo w ostatnich miesiącach pojawiały się kody zniżkowe dające 25% rabatu. Za bilety zapłaciłam przez paypal, bo bezpośrednio polskimi kartami nie da rady.
Z Modlina wystartowaliśmy planowo, W Rygge było dosyć wietrznie, ale potem z każdą godziną pogoda była coraz lepsza. Minusem Nettbussa jest to, że przystanek tego przewoźnika nie znajduje się tuż po wyjściu z terminala, lecz 2 km dalej – coś za coś? Po wyjściu z lotniska musimy iść na prawo, chodnikiem, wzdłuż lotniska i pasa startowego:
Załącznik:
Komentarz do pliku: Chodnik do przystanku Nettbussa
1.JPG
1.JPG [ 171.78 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Dosyć spokojnym tempem spacer ten zajął ok. 30 min. Przystanek Nettbussa znajduje się po lewej stronie za takim małym parkingiem, a wygląda tak:
Załącznik:
Komentarz do pliku: Przystanek Nettbuss do Oslo
2.JPG
2.JPG [ 218.71 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Autobus przyjechał zgodnie z rozkładem co do minuty. Był oznaczony jako Timeekspressen. Kierowca zeskanował bilety, ale nie sprawdzał ich z żadnym dokumentem.
Podróż zajmuje około godziny i kończy się na głównym dworcu autobusowym w Oslo. W kasie na dworcu kupujemy bilet dobowy za 90koron. Bilet jest ważny 24h od momentu skasowania
Nie ma czasu do stracenia więc metrem jedziemy do stacji NationalTheateret, rzucamy okiem teatr
Załącznik:
Komentarz do pliku: Teatr Narodowy
3.JPG
3.JPG [ 204.93 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Fontanna przed Teatrem Narodowym
4.JPG
4.JPG [ 248.17 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

a następnie kierujemy się na wzgórze z pałacem królewskim – ponoć codziennie o 13 jest zmiana warty (informacja niesprawdzona).
Załącznik:
Komentarz do pliku: Zamek Królewski
5.JPG
5.JPG [ 196.82 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Zamek Królewski
6.JPG
6.JPG [ 85.36 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Jesteśmy w Oslo o tydzień za wcześnie, gdyż 17 maja są tutaj obchody uchwalenia konstytucji, kiedy to większość mieszkańców przebiera się w narodowe stroje, a rodzina królewska macha wszystkim uczestnikom pochodu z balkonu zamku – trwa to kilka godzin, ale chyba nie mają oni w ciągu roku zbyt wiele do roboty, więc mogą wykonać ten heroiczny wysiłek ;-)
Jako, że dzisiaj nikt nam nie odmacha pędzimy do nabrzeża Akerbrygge, mijając po drodze Nobels Fredssenter (gdzie mieści się m.in. muzeum poświęcone nagrodzie Nobla) oraz miejski ratusz.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Nobel Fredssenter
7.JPG
7.JPG [ 205.23 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Ratusz miejscki
3_1.JPG
3_1.JPG [ 234.22 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Chcemy popłynąć promem na pobliskie wysepki – w tym celu był potrzebny bilet dobowy, na podstawie którego można do woli korzystać z promów.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Nabrzeże AkerBrygge
8.JPG
8.JPG [ 208.53 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Z promu możemy dostrzec twierdzę Akershus.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Twierdza Akershus
9.JPG
9.JPG [ 211.07 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Płyniemy na najbliższą wyspę Hovedoya, gdzie znajdują się ruiny klasztoru założonego w XII w. Na wyspie można urządzić sobie piknik, gdyż są tutaj paleniska i miejsca wyznaczone do grillowania, jest też mała plaża. Ogólnie bardzo przyjemne miejsce, można obejść w godzinę lub zostać na dłużej jeśli ktoś ma czas.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Ruiny na wyspie Hovedoya
10.JPG
10.JPG [ 218.46 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Wyspa Hovedoya
11.JPG
11.JPG [ 219.31 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Widok z wyspy Hovedoya
12.JPG
12.JPG [ 95.4 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Wyspa Hovedoya
13.JPG
13.JPG [ 236.5 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Kolejnym promem opływamy kolejne wyspy już bez schodzenia na ląd – wyspy są zamieszkane, więc promami pływa całkiem sporo osób.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Wyspa Lindoya
14.JPG
14.JPG [ 230.74 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Na obiad wybieramy się do restauracji Egon, która oferuje lunch bufet w cenie nieco ponad 100 koron. Myślę, że propozycja warta swojej ceny, jedzenie całkiem dobre.
Kolejną atrakcją na naszej liście jest Frogner Park, gdzie dojeżdżamy metrem do stacji Majorstuen i tramwajem nr 12. W Parku Frognera jest wydzielona część poświęcona rzeźbiarzowi Gustawowi Vigeland’owi, gdzie znajduje się ponad 200 dzieł tego artysty. Popołudniu pogoda była znakomita – bezchmurne niebo i słońce, toteż czas spędzony w Parku był idealny :-)
Załącznik:
Komentarz do pliku: Frogner Park
15.JPG
15.JPG [ 174.7 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Frogner Park
16.JPG
16.JPG [ 216.03 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Frogner Park
17.JPG
17.JPG [ 211.95 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

W tak zwanym międzyczasie podążyliśmy do polskiej placówki, gdzie mieściła się komisja wyborcza, więc plan wycieczki został zrealizowany w 110%. Po drodze minęliśmy takie coś (jednak sztuka współczesna nie jest dla mnie).
Załącznik:
Komentarz do pliku: Przyuliczne dzieło sztuki
18.JPG
18.JPG [ 252.13 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Na sam koniec cofnęliśmy się do Teatru Narodowego i pieszo przemierzyliśmy główny deptak Karl Johans Gate, gdzie znajduje się m.in. Uniwersytet, Parlament, katedra Domkirke.
Załącznik:
Komentarz do pliku: Uniwersytet
19.JPG
19.JPG [ 196.66 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Przechodząc przez dworzec kolejowy udaliśmy się do budynku Opery, z dachu której rozpościera się ładny widok na miasto. Budynek opery niby jest nowoczesny, ale moim zdaniem komponuje się idealnie z resztą miejskiej architektury – zawsze mnie to zadziwia w Skandynawii ;-)
Załącznik:
Komentarz do pliku: Opera
20.JPG
20.JPG [ 174.44 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Opera
21.JPG
21.JPG [ 137.15 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Na dworzec autobusowy wracamy przez norweski Manhattan, czyli nowoczesną dzielnicę Bjørvika.
Załącznik:
Komentarz do pliku: dzielnica Bjørvika
22.JPG
22.JPG [ 205.33 KiB | Obejrzany 4304 razy ]

Autobus powrotny odjeżdża oczywiście punktualnie, w przeciwieństwie do Ryanaira, który zanotował prawie 45 min opóźnienia.
Jednodniówkę uważam za udaną. Oslo to tak naprawdę „duża wieś”, więc myślę, że dwa dni to absolutny max jaki można poświęcić na zwiedzanie. Drugiego dnia dodałabym jeszcze muzeum Muncha i skocznie Holmenkolen.


Ostatnio edytowany przez Karolina_s 28 Maj 2015 07:17, edytowano w sumie 3 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#2 PostWysłany: 27 Maj 2015 13:03 

Fajny wypad!

Akurat mnie się w Oslo najbardziej podobały te atrakcje, na które wam nie starczyło czasu, czyli Holmenkolen (rewelacyjne widoki) i muzeum Muncha.

Oslo ma forum łatkę miejsca, w które nie warto jechać. Warto! ;)
Góra
 PM off
Karolina_s lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 27 Maj 2015 13:05 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2010
Posty: 1141
Loty: 188
Kilometry: 335 734
Dla 50% ekipy była to druga wizyta w stolicy Norwegii, więc muzeum Muncha i Holmenkollen (jeszcze w starej wersji) były zaliczone wcześniej, stąd uważam, że te dwa dni wystarczą na Oslo :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 27 Maj 2015 13:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lut 2014
Posty: 384
Loty: 540
Kilometry: 1 001 515
niebieski
Świetna intensywna jednodniówka która planuje wykonać za trzy tygodnie. Z cała pewnością skorzystam z twoich wskazówek :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 27 Maj 2015 13:15 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6178
HON fly4free
Karolina_s napisał(a):
codziennie o 13 jest zmiana warty (informacja niesprawdzona))
sprawdzona, ale wg mnie atrakcja umiarkowana

do oslo polecam wybrać się w weekend - darmowe atrakcje:
sobota - zwiedzanie parlamentu
niedziela - wiele muzeów
a wtedy nie przyjdzie nam do głowy nazwanie oslo "wielką wsią" ;)
warto też wejść do ratusza


Ostatnio edytowany przez pemat, 27 Maj 2015 13:22, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
Karolina_s lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 27 Maj 2015 13:20 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2010
Posty: 1141
Loty: 188
Kilometry: 335 734
Szczerze polecam taki wypad, tempo dość intensywne, ale da się znieść, bo wbrew pozorom odległości nie są jakieś mordercze. Relacja pisana na szybko, ale chciałam żeby się tu znalazła, bo na forum brak zwięzłej informacji na temat samego Oslo.
Edit: Oslo "wielką wsią" zostało nazwane przez Norwega, z którym rozmawiałam na promie ;-) Także zaczerpnęłam to z lokalnego folkloru :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 27 Maj 2015 13:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Wrz 2011
Posty: 2588
Loty: 371
Kilometry: 601 471
Mysle, ze Pokojowa Nagroda Nobla jest wreczana w Ratuszu a nie w Nobels Fredssenter ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 27 Maj 2015 13:53 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2010
Posty: 1141
Loty: 188
Kilometry: 335 734
No właśnie przed wyjazdem znalazłam dwie sprzeczne informacje na ten temat, ale chyba jednak twoja wersja jest prawdziwa (zaraz poprawię w tekście).
Przy okazji dodam, że 6 czerwca czerwca Fredssenter świętuje urodziny i wstęp oraz przewodnik będą za free.


Ostatnio edytowany przez Karolina_s, 27 Maj 2015 14:01, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 27 Maj 2015 14:00 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5132
srebrny
Karolina_s napisał(a):
Edit: Oslo "wielką wsią" zostało nazwane przez Norwega, z którym rozmawiałam na promie ;-) Także zaczerpnęłam to z lokalnego folkloru :-)

cos w tym jest :) w kazdym razie znajomi norwedzy docinali, ze oslo jest najwiekszym miastem na polnocy norwegii, bo mieszka tam wiecej ludzi
z polnocy niz na polnocy:)

ile kosztowal Cie bilet na autobus z rygge do oslo ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 27 Maj 2015 14:18 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2010
Posty: 1141
Loty: 188
Kilometry: 335 734
Ogólnie to najtaniej da się kupić za 90 koron w dwie strony. Jak ja kupowałam to tych najtańszych już nie było, więc razem wychodziło 120 koron (65 + 55). Ale pojawił się kod na 25%, więc w ostatecznej ostateczności zapłaciłam te 90 koron za bilet w dwie strony.
Góra
 Profil Relacje PM off
michcioj lubi ten post.
michcioj uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 27 Maj 2015 14:33 

Rejestracja: 22 Kwi 2015
Posty: 33
Loty: 36
Kilometry: 121 523
Ja też w maju zrobiłem taką jednodniówkę w Oslo :)

Jeśli kogoś interesuje nowoczesna architektura to polecam bardzo ciekawy kościół w Mortensrud - wkomponowany w otoczenie i wykorzystujący materiały z miejsca w którym powstał.

Do tego dzielnica Grünerløkka, znajdująca się nad rzeczką - luźna, trochę alternatywna atmosfera i fajne miejsce żeby coś zjeść czy po prostu przespacerować się w fajnym otoczeniu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 27 Maj 2015 19:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2012
Posty: 1098
Loty: 137
Kilometry: 161 438
niebieski
Może się nie znam, ale na 1. zdjęciu Rygge to to nie jest ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 27 Maj 2015 22:52 

Rejestracja: 12 Lip 2014
Posty: 13
To jest miejscowość Rade 8 km na pd.- wsch. od Rygge wzdłuż linii podejścia do lądowania na Moss Lufthavn Rygge.Relacja bardzo fajna. Polecam też odwiedzenie muzeów na płw. Bygdoy, oczywiście Holmenkollen i muzeum techniki na północnych krańcach miasta, chociaż jak na jednodniówkę to raczej ciężko, ale może następnym razem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 28 Maj 2015 01:28 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 483
niebieski
no to skoro prawie caly drugi dzien w Oslo sie zapelnil propozycjami to ja dodam cos od siebie:

pomysl na trzydniowke w Norwegii, trzeba wydac 500 NOK wiecej,

dzien 1 - przylot do Oslo, caly dzien w Oslo, nocny pociag do Bergen (minipris 249 NOK)
dzien 2 - Bergen, nocny pociag do Oslo (minipris 249 NOK)
dzien 3 - to juz chyba oczywiste 8-)

jadac na przyklad w czerwcu cala noc jest praktycznie jasno wiec widoki na trasie Bergensbanen murowane - w gorach Norwegii wczesnoletnia noc jest zazwyczaj bezchmurna
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 28 Maj 2015 07:16 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2010
Posty: 1141
Loty: 188
Kilometry: 335 734
jacol11 napisał(a):
To jest miejscowość Rade 8 km na pd.- wsch. od Rygge wzdłuż linii podejścia do lądowania na Moss Lufthavn Rygge.Relacja bardzo fajna. Polecam też odwiedzenie muzeów na płw. Bygdoy, oczywiście Holmenkollen i muzeum techniki na północnych krańcach miasta, chociaż jak na jednodniówkę to raczej ciężko, ale może następnym razem.

@Juve @jacol11 Dzięki panowie za wykrycie tego błędu. W Rygge nigdy nie byłam, nie nie miałam wyobrażenia jak powinno wyglądać to miasteczko.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 28 Maj 2015 20:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Maj 2015
Posty: 7
Loty: 8
Kilometry: 9 452
Dobra propozycja na jednodniówkę :) My podczas kilkudniowego pobytu też mieliśmy co robić ;) Byliśmy upalnym latem, więc dodatkowo jeden dzień plażowania na Bygdoy (przystanek Huk), do tego Frammuseet, Kon-tiki museet, Vikingskipshuset oraz rewelacyjne Volkmuseet (muzeum folkowe w Oslo). Warto zaopatrzyć się w OsloPass! Polecam!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 29 Maj 2015 10:31 

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 548
Loty: 368
Kilometry: 611 597
niebieski
Zainspirowany tą relacją robię podobną jednodniówkę w drugi weekend sierpnia, z tym, że zamiast wracać w niedzielę rano do WMI, robię pieszą wycieczkę do Moss i wracam dopiero wieczorem do POZ.
Do wizyty w Oslo zawsze mnie zniechęcał koszt dojazdu z lotniska do miasta (te wszystkie bogdanbusy, które nas chętnie zawiozą za jedyne 200 NOK :) ). Wczoraj kupiłem bilety na autobus za 108 NOK RT :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Karolina_s lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 24 Cze 2015 23:38 

Rejestracja: 12 Maj 2014
Posty: 113
Loty: 76
Kilometry: 78 662
Też chciałem taką relację z Oslo zdać, ale zostałem uprzedzony :) byliśmy od 12:20 do 23:00 w Oslo (powrót porannym 6:30 z Rygge). Mi się w jednodniówce udało zobaczyć jeszcze Holmenkollenbakken i rozpalić grila w Fronger Park. Grill oczywiście z Rema1000 :D opuściliśmy tylko wyspę Hovedoya, ale skorzystaliśmy z możliwości przepłynięcia się po zatoce. Fajnie jest poczytać i pooglądać miejsce, w którym się było niecały miesiąc temu :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Karolina_s lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group