Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Kwi 2015 16:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2012
Posty: 946
platynowy
Autobusy miejskie w Hawanie oznaczone sa jako Metrobus. Jest 17 linii autobusow, ktorych nazwy zaczynaja sie od litery "P".
Koszt przejazdu autobusem wynosi 1CUP (okolo 15gr) niezaleznie od dlugosci trasy w danej linii.
Za autobus placimy przy wejsciu (drzwi przy kierowcy, po prawej stronie autobusu). Monete/banknot wrzucamy do plastikowego pudeleczka. Nie ma mozliwosci wydania reszty, wiec miejmy przygotowane pieniadze.
Wszyscy wsiadaja drzwiami przy kierowcy, wiec jest tam olbrzymi tlok. Czasami pracownik autobusu (nie kierowca) wyciaga reke przez okno i wtedy mozna mu podac pieniadze i wsiasc dwoma pozostalymi wejsciami po srodku i z tylu autobusu.
Autobusy sa moim zdaniem bezpieczne. Mlodzi ludzie bawia sie swoimi smartfonami, nikt nie trzyma sie za kieszenie czy przytula dobytek (sam jechalem z aparatem przewieszonym przez ramie i nie wzbudzilem zadnej sensacji - wrecz przeciwnie - obojetnosc.
Autobusy czasami zatrzymuja sie przed lub za przystankiem w odleglosci 30-50m - badzmy wiec przygotowanie do biegu :D

Załączniki:
img_0001.jpg
img_0001.jpg [ 159.9 KiB | Obejrzany 5013 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
8 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 10 Kwi 2015 01:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 682
Loty: 2
Kilometry: 14 922
Oprócz wymienionych powyżej można jeszcze wspomnieć o autobusie nr 400, który jedzie na Playa del Este za mniej niz 1 CUP. Przystanki zaznaczyłem na mapce: link.
_________________
Dlaczego polski maluch (126p) jeździ po ulicach Kuby? Jak zostać papieżem? Jak wielbłąd może żyć bez wody? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w filmach WłóczyMiSie na YouTube
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 10 Kwi 2015 17:27 

Rejestracja: 15 Mar 2015
Posty: 24
jakwilk uprzedził mnie w napisaniu prawie identycznego posta. Co prawda jest jeszcze co najmniej kilka innych linii autobusowych jak np. 222. Jechałem nim spod Coppeli koło hotelu Cuba Libre w okolice kapitolu. Koszt ten sam (0.45 CUP, a właściwie 1 CUP za osobę). Więcej informacji odnośnie autobusów miejskich, o których pisał jakwilk znajdziecie choćby na hiszpańskiej i angielskiej wersji wikipedii: MetroBus
Plusem podróżowania autobusami miejskimi jest tamtejsza muzyka puszczana w trakcie jazdy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 13 Kwi 2015 21:36 

Rejestracja: 31 Sie 2010
Posty: 194
P16 można dojechać pod wyjazd na autostradę w stronę Cienfuegos. Znajduje się tam miejsce, z którego urzędas (amarillo) łapie ciężarówki dla ludzi. Koszt w zależności od ilości prowincji przez ile przejeżdżasz, każda prowincja to 1 CUP (nie CUC). Jadąc do Cienfuegos zapłaciłem 3 CUP'y.
_________________
Pozdrawiam,
Dusza
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 13 Kwi 2015 23:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 682
Loty: 2
Kilometry: 14 922
Właśnie jestem ciekaw Twoich doświaczeń z amarillos. Jakie ciężarówki oni zatrzymują? Masz na myśli camiones, czy normalne ciężarówki? Dwa razy próbowałem łapać stopa w takich miejscach przesiadkowych przy autostradzie i obserwowałem pracę amarillos i moje spostrzeżenia były takie, że ich funkcja nie ma żadnego sensu. Np. przy autopista national na trasie Hawana - Cienfuegos w poliżu skrzyżowania do Playa Larga, amarillos wychodzili z cienia tylko wtedy, gdy na horyzoncie pojawiał się jakiś autobus. To czy wyszli na ulicę, czy też nie, nie miało żadnego znaczenia, bo kierowcy sami decydowali, czy się zatrzymają, czy nie. Prawdopodobnie wynikało to z dostępności lub braku wolnych miejsc. W ciągu trzech godzin nie zatrzymali żadnego samochodu osobowego, ani ciężarówki. Ludzie sami stali przy drodze próbując coś zatrzymać, ale generalnie było ciężko. Mało samochodów, a jak już to pełne. Przez trzy godziny, jakie tam spędziłem machając banknotem do przejeżdżających samochodów, zatrzymało się zaledwie kilku kierowców, ale zanim ja zdążyłbym zorientować się dokąd oni jadą, już wypełnione były po brzegi nowymi pasażerami i odjeżdżały. Chętnych było sporo. Udało się w końcu wcisnąć do autobusu, ale też rzutem na taśmę, bo zwykle nie brali więcej osób niż mieli miejsc, ale tym razem zrobili wyjątek i miałem miejsce z tyłu na silniku.

Zapłaciłeś 3 CUPy kierowcy, czy amarillo?
_________________
Dlaczego polski maluch (126p) jeździ po ulicach Kuby? Jak zostać papieżem? Jak wielbłąd może żyć bez wody? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w filmach WłóczyMiSie na YouTube
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 13 Kwi 2015 23:48 

Rejestracja: 31 Sie 2010
Posty: 194
Camiones to ciężarówki (zarówno przystosowane jak i nieprzystosowane do przewozu ludzi). Tych, których spotkałeś, widocznie byli bardzo opieszali. Istnieje kilka rodzajów pojazdów, właściwie tablic rejestracyjnych (kolorów), właścicieli których mogą zatrzymać. Jeśli zatrzymują camione lub busa przystosowanego do przewozu ludzi, płacisz kierowcy. Jeśli zaś złapią dla Ciebie stopa, płacisz, na krótkim odcinku 1 CUP. Zapłaciłem 3 CUPy amarillo (choć wcale nie miał żółtego wdzianka), i tylko tyle. Mam nadzieję, że choć trochę rozwiałem wątpliwości. W razie pytań, proszę.

PS a propos busa 400 pisałem w innym wątku, cena to 1 CUP, bądź 4 centavos CUC. Tudzież 35 centavos CUP, nie jestem pewien- wtedy wydawało mi się, że tyle wrzucają do "krzinki". Niemniej różnica to ok. 10 gr na przejazd więc zupełnie pomijalna.
_________________
Pozdrawiam,
Dusza
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 19 Sty 2016 12:14 

Rejestracja: 30 Mar 2015
Posty: 191
korpus napisał(a):
Oprócz wymienionych powyżej można jeszcze wspomnieć o autobusie nr 400, który jedzie na Playa del Este za mniej niz 1 CUP. Przystanki zaznaczyłem na mapce: link.

A pamiętasz może w jakich godzinach kursuje autobus? Czy to jest wahadłowy i jeździ cały dzień?

O której ostatni powrót z plaży?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 20 Sty 2016 12:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 682
Loty: 2
Kilometry: 14 922
O ile dobrze pamiętam, autobus jeździ średnio co godzinę. To kurs wahadlowy i mniej więcej tyle zajmuje jedno okrążenie. Nie wiem, o której jest ostatni kurs. Ja najpóźniej wracałem ok. 17.
_________________
Dlaczego polski maluch (126p) jeździ po ulicach Kuby? Jak zostać papieżem? Jak wielbłąd może żyć bez wody? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w filmach WłóczyMiSie na YouTube
Góra
 Profil Relacje PM off
gzkulik uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 04 Lip 2017 20:36 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Czy ten plan linii oraz ceny są aktualne?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 04 Lip 2017 20:43 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Si y si ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
boots uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 14 Lip 2017 13:07 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Czy wiecie, ile czasu jedzie autobus 400 do plaż/y i gdzie ma tam przystanki? Czy na plażach jest jakiś prysznic/ujęcie wody? ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 14 Lip 2017 13:12 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Niestety nie wiem, ale polecam aplikacje maps.me
Są dokładnie zaznaczone przystanki autobusowe.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 14 Lip 2017 13:40 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
No patrz, nie wiedziałem - a korzystam zawsze z tych map. Zaraz sprawdzę...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 26 Lis 2017 17:45 

Rejestracja: 23 Gru 2011
Posty: 347
Loty: 137
Kilometry: 274 190
niebieski
Właśnie wróciłem z Hawany i potwiedzam, że mapa jest aktualna, a wg miejscowych autobusy jeżdzą 24h (P12 na 100% jezdzi)
_________________
Jeśli Ci pomogłem, miło jeżeli odwdzięczysz się lajkiem. Wtedy wiem, że komuś się to przydało i warto to robić!
Góra
 Profil Relacje PM off
slaweko uważa post za pomocny.
 
      
#15 PostWysłany: 06 Gru 2017 03:40 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
Ciekawostka: koszt przejazdu autobusem to dokładnie 40 centavos, czyli 0,4 CUP.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
slaweko uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 07 Gru 2017 01:28 

Rejestracja: 01 Lis 2014
Posty: 227
ale i tak płacisz 1 Cup, bo nie mają reszty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 07 Gru 2017 11:42 

Rejestracja: 01 Wrz 2011
Posty: 70
nie zawsze, mi wydawali 50 centavos, monetami tak wypolerowanymi, że czasem jedna strona była całkowicie nieczytelna:)
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 23 Gru 2017 22:16 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
Ogólnie centavos są z tak lichego kruszcu, że trzymając je pierwszy raz w dłoni miałem wrażenie, że to jakieś podróbki. :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group