Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: gotówka czy karty
#1 PostWysłany: 19 Gru 2014 07:30 

Rejestracja: 16 Paź 2014
Posty: 11
proszę o info czy na wyjazd ( Goa) lepiej zabrać USD , Euro czy w Polsce szukać Rupii. A może korzystniej jest po prostu wypłacać kasę z bankomatów
dzięki za info
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#2 PostWysłany: 19 Gru 2014 08:59 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4038
złoty
$ albo €.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#3 PostWysłany: 19 Gru 2014 09:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Dolary lub Euro, szukanie rupii w Polsce jest kompletnie bez sensu. Ja najczęściej korzystam jednak z bankomatów, po prostu nie lubię nosić za dużo gotówki przy sobie, chociaż zawsze mam "trochę" dolarów na wszelki wypadek. Znajdź tylko bank z niskimi lub brakiem prowizji za wypłaty oraz przewalutowanie. Poza tym po przylocie wygodniej wyjąć trochę kasy z ATM niż wymieniać bo bandyckim kursie na lotnisku. Nie jest jednak dobrze ograniczać się tylko do jednej karty, najlepiej dwie i to schowane w osobnych miejscach, tak na wszelki wypadek.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#4 PostWysłany: 19 Gru 2014 12:18 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7790
Ja również z wygody korzystam z bankomatów - tych w Indiach raczej nie brakuje. Wychodzi podobnie co wymienianie gotówki ($ czy €), a nie musisz się za każdym razem zastanawiać gdzie znajdziesz kantor z najlepszym kursem itd - wystarczy raz wybrać porządny bank w którym założysz konto i wyrobisz kartę ;) Masz na forum 2 osobne wątki na ten temat, jeśli ich nie znasz jeszcze - poznaj ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#5 PostWysłany: 19 Gru 2014 13:12 

rowniez tylko i wylacznie karta, wady gotowki sa nastepujace:
a) strata czasu na szukanie "idealnego" miejsca wymiany
b) przed wyjazdem musisz oszacowac ile bedziesz potrzebowal gotowki
c) biorac wiecej niz potrzebujesz albo wydasz wiecej albo tez bedziesz musial z powrotem zamienic na zlotowki
d) ciagle nosisz przy sobie ogromna ilosc pieniedzy
e) w przypadku kradziezy tracisz wszytsko
f) dla osoby co duzo podrozuje obce waluty sa udreka i nie chce sie za kazdym razem latac po kantorach, tudziez karta jest uniwersalna

majac dobra karte/karty mozna tego uniknac ;)
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#6 PostWysłany: 19 Gru 2014 13:31 

Rejestracja: 25 Lis 2011
Posty: 263
niebieski
dolary są bardziej popularne
karta Visa zdaje się korzystniejsza niż Master, bo nie ma dodatkowego przewalutowania z dolara na euro i dopiero na złotówki
a najlepiej karta do konta w dolarach

a propos... może ktoś wie gdzie można kupić taki pasek do spodni, w który można zrulować 1-2 banknoty dużej wartości na tzw. "czarną godzinę"?
Warto mieć coś takiego w razie utraty karty czy gotówki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#7 PostWysłany: 19 Gru 2014 13:44 

Rejestracja: 14 Sty 2014
Posty: 180
lia napisał(a):
a propos... może ktoś wie gdzie można kupić taki pasek do spodni, w który można zrulować 1-2 banknoty dużej wartości na tzw. "czarną godzinę"?
Warto mieć coś takiego w razie utraty karty czy gotówki.
choćby i na Allegro :) Na Aliexpress też je chyba widziałam, choć to na pewno nie ta jakość.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#8 PostWysłany: 19 Gru 2014 13:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
lia napisał(a):
dolary są bardziej popularne
karta Visa zdaje się korzystniejsza niż Master, bo nie ma dodatkowego przewalutowania z dolara na euro i dopiero na złotówki
a najlepiej karta do konta w dolarach

a propos... może ktoś wie gdzie można kupić taki pasek do spodni, w który można zrulować 1-2 banknoty dużej wartości na tzw. "czarną godzinę"?
Warto mieć coś takiego w razie utraty karty czy gotówki.


Z masterem i visą różnie to bywa. W niektórych bankach jest dokładnie odwrotnie i to master wychodzi taniej, bo był bez prowizji za przewalutowanie. Czasem też dobrze mieć dwie różne karty, dwóch różnych banków. Gdy bank ma np. chwilową awarię, to korzystamy z zapasowej - zdarza się. Czasem też niektóre bankomaty obsługują tylko jeden typ kart - przykład z Palawanu - bankomaty w Puerto Princessa nie lubią MasterCard, większość tylko VISA, a te co obsługiwały Master były akurat popsute. Sprawdzaliśmy 4 - bez rezultatu, awaryjna VISA załatwiła sprawę. Jedna w portwelu, a druga schowana konkretniej.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#9 PostWysłany: 19 Gru 2014 15:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Mar 2011
Posty: 244
Ja też jestem za kartami,
ipko np. dziś wybrane 2000inr,
przeliczmik pokazuje mi że za 2000inr powinniśmy zapłacić 109,90zł
na karcie blokada na 112,26zl
Zero dodatkowych opłat.

Na karcie trzymamy kilkaset zł,
druga i trzecia karta głęboko schowane,,
i regularnie "doprzelewujemy" trochę.

Uważam, że to najlepszy sposób.
_________________
www.arleta.geoblog.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#10 PostWysłany: 22 Sty 2015 12:49 

Rejestracja: 22 Sie 2012
Posty: 14
Ja po Azji jeżdżę głównie z walutą. W małych wioskach nie ma bankomatów, a z wymianą USD czy EU nigdzie nie było problemów. Trzeba się potargować oczywiście i czasem to trwa... zdarza się, że miejscowym zależy na walucie i wtedy kurs może być bardzo dobry. Nie ma też problemu z cyklu opłaty ekstra w nieznanym ci typie bankomatu, np wyciągasz w walucie lokalnej 200PLN oprócz przewalutowań dopłacasz prowizję bankomatu w wysokości np 20PLN.

Karty zostawiam, na czarną godzinę lub wydatki ekstra w przewidywalnych warunkach.

Jak waluta zostanie nie ma nigdy z nią problemów (nie piszę o egzotycznych walutach), zostaje na następny wyjazd lub zakupy w sieci.

Oczywiście dobrze się przygotować na taki wyjazd we wszystkie patenty: pasek z kieszenią, saszetka przy ciele, rozdzielanie pieniędzy, nie trzymanie dużych kwot w portfelu...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#11 PostWysłany: 15 Mar 2019 12:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2013
Posty: 175
Loty: 73
Kilometry: 200 797
niebieski
Odświeżam temat :) Rozumiem, że dalej podtrzymujecie zdanie na korzyść kart, a dziś w dobie Revoluta to będzie najrozsądniejsza opcja?
_________________
Moje relacje:

Zachód USA mocno rozszerzony i skondensowany jednocześnie
Transsybirem do Chin
Indie z podręcznym
Autostopem po Jordanii
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#12 PostWysłany: 15 Mar 2019 12:29 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
Jak ,,tłum" reklamuje karty to zawsze trzeba robic na odwrót. Stadne działania obarczone bywają czasami...tragediami. Wszyscy się nakręcają nie zaważając na zagrożenia :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ale to tak tylko BTW :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#13 PostWysłany: 15 Mar 2019 12:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1564
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
Weź co najmniej dwie różne karty (Visa, MasterCard) i USD.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#14 PostWysłany: 15 Mar 2019 19:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Pietrucha napisał(a):
Odświeżam temat :) Rozumiem, że dalej podtrzymujecie zdanie na korzyść kart, a dziś w dobie Revoluta to będzie najrozsądniejsza opcja?


Revolut nie jest najrązsądniejsżą opcją i nigdy nie był. Jest najmodniejszą (przez co dość oczywistą) i wygodną (szczególnie dla mniej obeznanych)


igore napisał(a):
Weź co najmniej dwie różne karty (Visa, MasterCard) i USD.
.

Weź trzy. (i trochę dolarów też) :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#15 PostWysłany: 16 Mar 2019 12:24 

Rejestracja: 11 Mar 2019
Posty: 3
Revolut się bardzo dobrze sprawdza (wygodny i dobry kurs), chociaż tak jak przedmówcy mówią - warto wziąć jeszcze jedną kartę (chociaż nie spotkałem się z sytuacją żeby Revolut nie działał).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#16 PostWysłany: 16 Mar 2019 12:33 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
A jak jednak spotkasz się z sytuacją , że Revolut nie zadziała a nie będziesz posiadał innej karty ani cash...to co wtedy? :mrgreen:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#17 PostWysłany: 16 Mar 2019 14:58 

Rejestracja: 30 Maj 2013
Posty: 29
Mowicie że visa lepsza niż master - ale istotny jest jej rodzaj czy bank który wydaje, czy kursy przewalutowania sa wszędzie jednakowe? Dużo gorsze są kursy niż w revolut np?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#18 PostWysłany: 16 Mar 2019 21:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2013
Posty: 175
Loty: 73
Kilometry: 200 797
niebieski
Zgadza się, byłbym niezłym ryzykantem, gdybym poleciał tylko z jedną kartą :) Moje pytanie dotyczy optymalnego rozwiązania.

billy napisał(a):
Revolut nie jest najrązsądniejsżą opcją i nigdy nie był. Jest najmodniejszą (przez co dość oczywistą) i wygodną (szczególnie dla mniej obeznanych)

Mógłbyś zdradzić sekrety bardziej obeznanych?
_________________
Moje relacje:

Zachód USA mocno rozszerzony i skondensowany jednocześnie
Transsybirem do Chin
Indie z podręcznym
Autostopem po Jordanii
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#19 PostWysłany: 16 Mar 2019 22:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
-- 16 Mar 2019 22:14 --

Każdy używa co lubi. Ja od dawna preferuję kartę dolarową z dawnego Synca obecnie T-mobile Usługi Bankowe. Indie nie są krajem gdzie mozesz bezproblemowo wszędzie płacić kartą, a nawet jeśli to nie jest to zbytnio (według mnie) bezpieczne.Stąd konieczność polegania na bankomatach ( tych jest sporo i jeśli nawet nie wszystkie obsługują europejskie karty to nie ma większego problemu z szybkim znalezieniem obsługującego). Revolut (jeśli chcesz mieć to darmowo) pozwala na wybranie do 800zł miesięcznie.T-mobile: ile chcesz i ile razy chcesz. (Nie ma też kłopotu z wyższym kursem w weekendy jak przy Revolucie - tak , wiem można kupić dolary w tygodniu ale to już dodatkowa kombinacja.) Niezłe są też karty envelobanku (bespośrednie kursy VISA) i PeKaO (tu trzeba sobie w poprzednim miesiącu wykupić za 5zł abonanent na dowolną ilość darmowych wypłat z bankomatu, więc juz nie tak fajnie ale nadal przeliczenie po bezpośrednim kursie Mastercard.)
Dolary w pewnej ilości też zabieram ale jedynie jako zabezpieczenie i zazwyczaj wszytkie wracają nienaruszone do domu. Raz czy dwa sprzedałem z 10 jak byłem na głębokiej prowincji z brakiem dostępu do bankomatu.

-- 16 Mar 2019 22:33 --

anni82 napisał(a):
Mowicie że visa lepsza niż master - ale istotny jest jej rodzaj czy bank który wydaje, czy kursy przewalutowania sa wszędzie jednakowe? Dużo gorsze są kursy niż w revolut np?

Wszystko jest względne :-) (Jeśli chodzi o szczegóły). Visa jest nieco lepsza jeśli chodzi o ilość miejsc, w których możesz nią zapłacić w Azji i nieco gorsza zwykle ( ~0,2% ? ) jeśli chodzi o kurs. Dla mnie wszystko co przelicza bezpośrednio po kursie Visy czy Mastercarda jak też karty takie jak Revolut czy Curve są porównywalne i opłacalne.
Ważne żeby nie naciąć się na dodatkowe, często wysokie, przeliczniki wciskane przez banki. Przykłady "dobrych" kart masz wyżej. Inne (jak np. Noble itp.) znajdziesz w wątku "Karta dla podróżnika".
https://www.fly4free.pl/forum/dla-podroznika,181,1454&p=1197889&hilit=karta#p1197889

EDIT
Jeszcze jedna wada Revolut (a zaleta innych): Revolut daje dobre kursy tylko przy walutach z listy obsługiwanych "bezpośrednio" (przy innych kursy są zauważalnie wyższe). "Normalne" karty przeliczające po kursie Mastercard czy Visa dają dobre kursy wszystkich walut obsługiwanych przez organizację (a tych jest zdecydowanie więcej).
(wyjątek: kartą dolarowa mniej opłaca się płacić w euro i funtach)
Góra
 Profil Relacje PM off
Pietrucha uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: gotówka czy karty
#20 PostWysłany: 30 Mar 2019 21:35 

Rejestracja: 30 Mar 2019
Posty: 3
Loty: 35
Kilometry: 103 517
Właśnie wróciłem z Indii. Z Revolut bywa różnie. Niektóre bankomaty ATM indyjskich banków (AXIS Bank lub KOTAK) przy wypłacie naliczają prowizje w wysokości 150-200 INR, a inne nie, np. State Bank of India - SBI niebieskie logo. W większych miastach jest ich dość dużo i korzystałem z nich najczęściej. :D
Posiadałem dodatkowo awaryjnie dolary, jednak na całe szczęście nie musiałem ich wymieniać.
Góra
 Profil Relacje PM off
bim-bam uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group