Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 92 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
#81 PostWysłany: 01 Lis 2014 21:59 

Rejestracja: 01 Lis 2014
Posty: 2
Witajcie :) właśnie skończyłam czytać większość komentarzy i uwag na forum f4f, dołączając jeszcze relacje z blogów podróżniczych mam niezły mętlik w głowie... Mam kilka pytań, ale nie wiem czy zaraz ktoś mnie nie zbędzie "wszystko można znaleźć na forum"... niemniej jednak liczę na Waszą pomoc... planujemy z chłopakiem wyjazd do Maroka w terminie 4-14.01. Wylatujemy z Dublina do Marrakeszu, nocleg znalazłam na bookingu na te 10 nocy. Z przeczytanych relacji wynika, że atrakcji jest całe mnóstwo, co kto lubi, ale niestety nie mamy aż tyle czasu :( miejsca (mniej więcej), które chcielibyśmy zobaczyc to: Chefchaouen, Essaouira, Tiout Taroudant, Ourzarate, Fez, Agadir, Ourika Valley, Ouzoud i Zagora. Oczywiście zwiedzanie Marrakeszu, czailiśmy się też na noc (choć jedną na Saharze) i wspinaczkę na Toubkal, ale tą ostatnią chyba sobie odpuścimy ze względu na temperatury i brak odpowiedniego sprzętu/odzieży do takiej wyprawy... Moje rozterki: czy dobrze robimy praktycznie wszystkie noce spędzając w Marrakeszu? wiem, że pewnie lepiej byłoby poruszać się z miejsca na miejsce, lecz nie uśmiecha mi się targanie bagażu ze sobą i pilnowanie go... czy do większości wymienionych miejsc dojeżdżają autobusy? ja nie mam prawka, a mój chłopak dawno nie jeździł, więc wolelibyśmy uniknąć wypożyczania auta, jeśli jednak zasugerujecie, że to mus, posłucham:) czy któreś miejsca znajdują się na tyle blisko siebie, że można by je zaliczyć parę w jeden dzień? chcemy wykorzystać czas na maksa... i ostatnie: czy któreś z wymienionych miejsc jest niewarte uwagi/ zamienilibyście je na coś innego? z góry Wam dziękuję, pytań wiele, bo jestem pod natłokiem informacji, starając się być samodzielna i skorzystać z gotowych relacji... :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#82 PostWysłany: 01 Lis 2014 22:11 

Rejestracja: 18 Gru 2013
Posty: 41
Cześć,
Komunikacją dotrzesz w każde z wymienionych miejsc, ale większość z nich jest zdecydowanie za daleko. Nie ma szans, żeby rano wyjechać z Marakeszu, obejrzeć np. Fez i wrócić tego samego dnia na nocleg. Spójrz na mapę, jakie to odległości. We w miarę logicznym zasięgu jest Agadir czy Essaouira, ale moim zdaniem do tego pierwszego nie warto jechać, a Essaouira swój urok pokazuje wieczorem - więc raczej nocleg tam.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#83 PostWysłany: 01 Lis 2014 22:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2014
Posty: 3057
Loty: 321
Kilometry: 481 404
platynowy
noclegi w marrakeszu i ten plan zwiedzania ? to się nie uda.
dodatkowo, Twój post powinien trafić tutaj: maroko,348,1442
_________________
W "relacjach": Filipiny (2018), Armenia(2017), Argentyna(2016), Kazachstan (2016) i Maroko(2015).

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#84 PostWysłany: 01 Lis 2014 22:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Paź 2014
Posty: 14
Loty: 47
Kilometry: 134 023
Noclegi w Marakeszu i realizacja tego planu bez auta chyba jest niemożliwa.
Zamiast Agadiru możecie zrobić Taghazout jeśli lubicie surfować lub chcecie spróbować :). Fajna wioska, trochę ziomków, weed i kostki sprzedają, trochę surferów. Essaouira jak lubicie wind/kite surfing no i super klimat jest poza tym, wszyscy nakręcają, że Hendrix tam wszystko robił.
Jak chcesz nocleg w Ouarzazate - marokańskie hollywood :D niedaleko jest fajna kasba w Ait Ben Haddou.
Dalej Ouarzazate->Zagora. No i nocleg w Zagorze.
W zależności od budżetu możecie też przemyśleć wynajęcie kierowcy i 4x4 wtedy można porobić jakieś off-roady, pustynie, kasby, doliny, etc :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#85 PostWysłany: 01 Lis 2014 22:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2013
Posty: 176
Zgodzę się z przedmówcami - szkoda czasu na Agadir. Plan bardzo ambitny, ale tak jechać tylko po to, żeby odhaczyć, to dla mnie trochę bez sensu. Może lepiej zrobić nieco mniej, ale na spokojnie i bez pośpiechu? :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Monty lubi ten post.
 
      
#86 PostWysłany: 02 Lis 2014 03:09 

Rejestracja: 01 Lis 2014
Posty: 2
Dobrze, ze jednak spojrzalam na te odleglosci.. w sumie od tego powinnam zaczac, ale nic straconego :) chyba jednak zdecydujemy sie na auto, bo zbyt duzo km do nadrobienia autobusem w paru przypadkach.. nieco zmieniony plan:
Ndz przylot do Marrakeszu ok. 19.30 jakies jedzenie na miescie i nocleg
Pon odebranie auta, zwiedzanie Rabatu, podroz do Fez i nocleg tam
Wt zwiedzanie Fezu, podroz do Chefchaouen i nocleg tam
Sr zwiedzanie Chefchaouen, powrot do Marrakeszu
Czw Ourika Valley, juz autobusem
Pt Essaouira
Sob Ouzoud
Ndz Tiout
Pon wycieczka Ourzarate/Zagora
Wt powrot z wycieczki
Sr powrot do domu :(

I co o tym sadzicie? Ciagle zbyt 'pracowicie' czy plan jest akurat? Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce.. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#87 PostWysłany: 02 Lis 2014 15:47 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1733
srebrny
Świetna relacja. Ile kosztowała taka wyprawa na osobę?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#88 PostWysłany: 03 Lis 2014 13:04 

Rejestracja: 18 Gru 2013
Posty: 41
ola1232 napisał(a):
Dobrze, ze jednak spojrzalam na te odleglosci.. w sumie od tego powinnam zaczac, ale nic straconego :) chyba jednak zdecydujemy sie na auto, bo zbyt duzo km do nadrobienia autobusem w paru przypadkach.. nieco zmieniony plan:
Ndz przylot do Marrakeszu ok. 19.30 jakies jedzenie na miescie i nocleg
Pon odebranie auta, zwiedzanie Rabatu, podroz do Fez i nocleg tam
Wt zwiedzanie Fezu, podroz do Chefchaouen i nocleg tam
Sr zwiedzanie Chefchaouen, powrot do Marrakeszu
Czw Ourika Valley, juz autobusem
Pt Essaouira
Sob Ouzoud
Ndz Tiout
Pon wycieczka Ourzarate/Zagora
Wt powrot z wycieczki
Sr powrot do domu :(

I co o tym sadzicie? Ciagle zbyt 'pracowicie' czy plan jest akurat? Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce.. :)


Cześć. Jeśli chcesz rzeczywiście podelektować się Marokiem, to ogranicz ilość miejsc do zobaczenia. Wg Twojego planu, w ciągu pierwszych trzech dni chcesz zrobić 1300 km (moim zdaniem minimum 15 godzin jazdy), odwiedzając cztery miasta. Słabo - dzień w aucie, po podróży padasz na twarz, zwiedzasz coś na szybko, idziesz spać i następnego dnia znów w drogę.

I tak nie uda Ci się zobaczyć wszystkiego co w Maroku ciekawe, więc będziesz musiała przylecieć jeszcze raz :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#89 PostWysłany: 09 Lis 2014 01:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Maj 2013
Posty: 501
niebieski
ola1232 napisał(a):
Dobrze, ze jednak spojrzalam na te odleglosci.. w sumie od tego powinnam zaczac, ale nic straconego :) chyba jednak zdecydujemy sie na auto, bo zbyt duzo km do nadrobienia autobusem w paru przypadkach.. nieco zmieniony plan:
Ndz przylot do Marrakeszu ok. 19.30 jakies jedzenie na miescie i nocleg
Pon odebranie auta, zwiedzanie Rabatu, podroz do Fez i nocleg tam
Wt zwiedzanie Fezu, podroz do Chefchaouen i nocleg tam
Sr zwiedzanie Chefchaouen, powrot do Marrakeszu
Czw Ourika Valley, juz autobusem
Pt Essaouira
Sob Ouzoud
Ndz Tiout
Pon wycieczka Ourzarate/Zagora
Wt powrot z wycieczki
Sr powrot do domu :(

I co o tym sadzicie? Ciagle zbyt 'pracowicie' czy plan jest akurat? Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce.. :)


O! To już lepiej. Ten plan ma większe szanse powodzenia.
Cieszę się, że przeczytałaś moją relację i mam nadzieję, że Ci ona pomoże w zrealizowaniu planów. Trzymam za to kciuki. :)
_________________
spoko-maroko-czyli-tu-wszystko-jest-prostsze,213,51100
kolumbia-z-covidem-w-tle-relacja-na-zywo,212,155650
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#90 PostWysłany: 16 Lis 2014 16:14 

Rejestracja: 26 Paź 2014
Posty: 2
Loty: 2
Kilometry: 2 042
Maroko 7.11 do 13.11 Maroko

Jeśli komuś te informacje się przydadzą - to po to właśnie je piszę (sam swego czasu szukałem odpowiedzi na pytania)
Przylecieliśmy do Fezu wieczorem, wcześniej mieliśmy rezerwację na wynajem samochodu z lotniska więc od razu mieliśmy transport.
Ale ponieważ poznaliśmy Asie i Mile z Warszawy i postanowiliśmy podróżować częściowo razem wypożyczonym przez nas samochodem, a one miały wynajęty nocleg w Fezie więc i my spędziliśmy noc w Riadzie w Fezie - cena wywoławcza 300 drh po krótkiej negocjacji (zbyt krótkiej - za mały upust chciałem) stanęło na 250 drh.
Następnego dnia zwiedzanie Fezu - w-g mnie 1 dzień jest wystarczający - wieczorem wystartowaliśmy na południe do Merzougi. Transę zrobilismy nocą i nad ranem negocjowaliśmy już przejazd na wielbłądach plus objazd z miejscowym my-friendem po okolicy samochodem a po południu przejażdżka godzinna na wielbładach. Tylko godzina gdyż zepsuła się pogoda, zaczęło padać i mocno wiać. Ostatecznie za przejażdżkę zapłaciliśmy po 80 drh od osoby, a potem kolacja z tadżinem (kurczak z cytryną) u Beduina u którego wynajęliśmy wielbłądy - super jedzonko zrobione przez jego żonę.
a wieczorem znów wyjazd i noc częściowo w drodze, w wypożyczonej Dacii Logan - nawiasem świetnie się spisała w całej drodze.
Nocą przeskoczyliśmy do Ourzazat - przed południem zwiedzanie (choć wg mnie nic ciekawego), potem przeskoczyliśmy do Ait Ben Haddou - fajna stara kasba wpisana na listę Unesco. Byliśmy wieczorem - fajne słońce choć wietrznie. Naprawdę warto.
Następny etap - przejazd do Marrakeszu.
Dojechaliśmy nad ranem, autko zaparkowaliśmy przy Rue Jbel Lakhdar - nie ma strefy (a jak potem szliśmy jakąś ulicą, jedno z aut miało założoną blokadę). Gdy odjeżdżaliśmy z tej uliczki podszedł jakiś koleś w kamizelce odblaskowej - skończyło się na 10drh.
W dzień zwiedzanie Mediny - tym razem samodzielnie, a wieczorem wypad na plac. Pokrążylismy nieco a w trakcie tadżin ale nie pod namiotami na placu tylko na obrzeżu - cena 35 drh.
Na placu to samo danie średnio ok 50 drh.
W nocy wyjazd do Chefchaouen - spokojna miejscowość, warto zobaczyć.
Wieczorem byliśmy już w Fezie - samochód oddaliśmy o 18.00.

Z lotniska na dworzec w Fezie dostaliśmy się autobusem 4drh od osoby z bagażem - taksówka kosztuje 120 drh.
Następnie pociągiem do Nadoru, wyjazd o 00.10 - cena ok 95 drh.
W Nadorze z dworca na lotnisko taksówką 150 drh - raczej nie ma bezpośredniego autobusu.
I to tyle.
Naprawdę warto było i choć zrobiliśmy ok 2200 km to autobusem napewno nie zobaczylibyśmy tyle.
Nawiasem mówiąc cena ropy - 9,80 drh/litr.

Jeszcze garść informacji:
Nocleg w Marrakeszu - gdy chodziliśmy po sukach, szukając jakiegoś obrazu/pamiątki, znaleźliśmy sympatycznego Marokańczyka: Bourziq Abdelaaziz, mozna u niego znaleźć fajne pamiątki, ma sklep przy Rue dar et Bacha pomógł naszym znajomym znaleźć nocleg za ok 300 drh blisko jego sklepiku u jego znajomej Hiszpanki - telefon do sklepikarza 06 71 51 79 04 - trzeba dodać jeszcze kier na Maroko.
Naczynie do gotowania tadżin - bez jakichś ozdób - cena 50 drh
Herbata z miętą - 10 drh
zupa harrisa - 10 drh
Zakupy w Marrakeszu -zawsze się targować i szukajcie dobrze żeby nie przepłacić.

Może komuś się te informacje przydadzą.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#91 PostWysłany: 17 Lis 2014 20:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Lut 2014
Posty: 327
niebieski
Artur_krak0w jesteś nowy na forum (sądząc po ilości komentarzy) a post bardzo pomocny. Dzięki i na pewno się przyda w nadchodzącej podróży :)
_________________
Potrzebujesz plastikowe śledzie do namiotu? zapraszam na PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#92 PostWysłany: 30 Lis 2014 14:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Maj 2013
Posty: 501
niebieski
Artur_krak0w napisał(a):
Maroko 7.11 do 13.11 Maroko

Jeśli komuś te informacje się przydadzą - to po to właśnie je piszę (sam swego czasu szukałem odpowiedzi na pytania).....

Nocą przeskoczyliśmy do Ourzazat - przed południem zwiedzanie (choć wg mnie nic ciekawego), potem przeskoczyliśmy do Ait Ben Haddou - fajna stara kasba wpisana na listę Unesco. Byliśmy wieczorem - fajne słońce choć wietrznie. Naprawdę warto.

.....Może komuś się te informacje przydadzą.


Jeśli chodzi o Centrum Ouarzazate (Warzazat) to też odniosłem takie wrażenie, deptaki z tandetą i chińszczyzną (baloniki, koguciki), ale za to poza miastem na prawdę jest co zobaczyć. Z polecanych przeze mnie to:
-na wschód od Oarzazate (od strony Marrakeszu) studia filmowe
-na zachód ( od strony Merzougi) Kasbah Taourirt wraz z pałacem, na przeciwko ulicy więzienie i Muzeum Kinematografii
-kawałek za miastem w stronę Merzougi jezioro z kazbą-twierdzą na wyspie ( coś pięknego).

A Twój post jest ciekawym uzupełnieniem relacji. Chciałbym mieć takie wejście... ;)
_________________
spoko-maroko-czyli-tu-wszystko-jest-prostsze,213,51100
kolumbia-z-covidem-w-tle-relacja-na-zywo,212,155650
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 92 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group