Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Wrz 2013 12:13 

Rejestracja: 06 Paź 2012
Posty: 135
Witam, witam!

Do Czarnogóry jechałem niejako z przysłowiowego braku laku, bo akurat żadnej dobrej promocji na bilety w interesujący mnie rejon świata nie było,
a i czas jaki miałem do poświęcenia na urlop, opiewał zaledwie na 8 dni. No a wakacje gdzieś spędzić trzeba. A, że preferuję góry zamiast plażingu i nie przepadam za zatłoczonymi,
tętniącymi życiem miastami, postawiłem na Czarnogórę, a nie na Chorwację. Do tej ostatniej wpadłem po drodze tylko na dwa dni na wyspę Mljet, którą polecam szczerze - cisza, spokój i fajne widoki.
Niżej kilka fotek z Mljetu. Polecam nocleg w Kozaricy w pensjonacie Villa Radulj.
Tylko 32 stałych mieszkańców, sezonowo ok. 150-200 osób kręci się w okolicy, właściciel jest wnukiem założyciela wioski, przemiły facet.
Zapłaciliśmy 60E za dwie noce za cztery osoby. Wprawdzie w pokoju dwuosobowym, bo tylko taki był dostępny kiedy przyjechaliśmy wieczorem podczas oberwania chmury,
ale dla mniej wymagających w zupełności wystarczy.


Image

Image

Sutmiholjska - świetna plaża, ładne widoki pod wodą i kilka osób na krzyż przez cały dzień
Image

Image

Saplunara - jedna z bardzo niewielu piaszczystych plaż w Chorwacji
Image


Czarnogórę rozpoczęliśmy od Kotoru. Wspomniałem na początku, że nie lubię zbytnio miast, ale Kotor wciągnął mnie i powalił na kolana. Świetne umiejscowienie, kapitalna starówka i forteca górująca nad miastem.
Dwa dni powinny w zupełności wystarczyć. Jeśli chodzi o plażowanie w Kotorze, jest plaża miejska z drobnymi kamyczkami, całkiem przyjemna, ale momentalnie robi się głęboko.
Pięć metrów od brzegu jest pięć metrów w dół. Co ciekawe, w Kotorze ciężko znaleźć pokój do wynajęcia. Zazwyczaj są to całe mieszkania, dwupokojowe, z kuchnią i pełnym węzłem sanitarnym.
Ceny wahają się od trzydziestu kilku do pięćdziesięciu kilku, w zależności od standardu za cztery osoby za jedną noc. Po angielsku można dogadać się jedynie z młodszymi Czarnogórcami.
Już cztero i pięciolatki znają podstawowe słowa, natomiast młodzież w wieku gimnazjalno-licealnym jest naprawdę nieźle wyedukowana - widać, w szkołach stawiają na języki!


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Następnie, ruszyliśmy na północ, do miejscowości Zabljak, gdzie znajduje się baza wypadowa do Parku Narodowego Durmitor.
Zabljak położony jest prawie 1500 m n.p.m., o czym zorientować można się zaraz po wyjściu z samochodu. Mianowicie, wyjeżdżasz z zalanego słońcem Kotoru około godziny 16:00,
gdzie termometr pokazuje 30 stopni Celsjusza, a trzy godziny później w Zabljaku leci para z ust i jest około 10-12 stopni.
Zimą jest to podobno całkiem niezły kurort dla narciarzy, a ilość śniegu mierzona jest w metrach.

Sam park narodowy jest dość ciekawy i relatywnie tani (3E za osobę). Wrażenie robi most na rzece Tarze i Czarne Jezioro.
Można też spróbować raftingu (w okresie wakacyjnym rzeka jest dość spokojna, dla lubiących adrenaline rafting polecam kwiecień-maj).
Zakwaterowanie w Zabljaku to około 20-25E za czwórkę za pokój z dzieloną łazienką. Odradzam camping, ze względu na niskie temperatury w nocy.


Image

Image

Image


Na koniec petarda. Trasa z Zabljaka do głównej drogi prowadzącej do granicy z Bośnią.
Zwiedziłem już kilka krajów, w tym parę egzotycznych, ale takiego widoku jeszcze nie doświadczyłem.
Zdjęcia nie oddają nawet w 10% tego co się tam działo. Zresztą zobaczcie sami.


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

50 kilometrów jazdy. Po drodze spotkane może ze dwa inne auta. Czas przejazdu: około 3 godzin.
Mnóstwo serpentyn, zakrętów, podjazdów, zjazdów, itp. Do tego co chwilę stop na zrobienie zdjęcia. I sam nie wiedziałem co mam fotografować.
A na koniec jeszcze taaaaaaki widok...

Image

Generalnie Czarnogórę polecam z całego serca. Dość tanio, świetne drogi, równe, bez dziur.
Uważać natomiast trzeba na stan paliwa, bo większość stacji w mniejszych miejscowościach zamyka się o 17-18.
Paliwo tańsze niż w Polsce (ok. 1,25E za litr). Ciekawe jest natomiast to, że w Czarnogórze jedyną obowiązującą walutą jest euro, mimo tego, że kraj nie należy do Unii Europejskiej.
Jest to spowodowane faktem, iż po odłączeniu od Serbii w 2006 roku, Czarnogórski rząd, nie posiadając własnej waluty, zdecydował się na wprowadzenie euro.
_________________
www.zalatani.com- podróż i życie na końcu świata!


Ostatnio edytowany przez Washington 16 Cze 2015 20:56, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic
 Temat postu: Re: Montenegro
#2 PostWysłany: 10 Wrz 2013 14:06 

Rejestracja: 10 Wrz 2013
Posty: 1
Świetna relacje, świetne zdjęcia. Zachęciłeś mnie do wyjazdu :)
_________________
Moje blogowe opowieści
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Montenegro
#3 PostWysłany: 10 Wrz 2013 15:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lip 2013
Posty: 126
Loty: 19
Kilometry: 36 462
wow, świetne foty. Już wcześniej myślałam nad Czarnogórą jako ciekawą, jeszcze nie tak zatłoczoną, alternatywą dla Chorwacji a ta relacja zdecydowanie przekonuje do wyjazdu. Dzięki!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Montenegro
#4 PostWysłany: 10 Wrz 2013 19:29 

Rejestracja: 01 Wrz 2013
Posty: 2
Także byłam w tym roku w Czarnogórze. Zdjęcia oddają charakter miejsca w 100%! Najbardziej podobało mi się, że na plażach nie było aż takiego tłoku. Zakochałam się także w Kotorze i Boce kotorskiej. Z pewnością wrócę w to miejsce.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Montenegro
#5 PostWysłany: 21 Wrz 2013 19:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Cze 2013
Posty: 2078
niebieski
ostatnie zdjęcie miazga :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Montenegro
#6 PostWysłany: 11 Cze 2014 14:48 

Rejestracja: 26 Kwi 2011
Posty: 155
Wybieramy sie na poczatku lipca w tamte rejony. Czy ktos wie ktoredy tam najlepiej dojechac z okolic Kielc?. Preferujemy jazde na skroty przez Serbie i Bosnie. Pytanie brzmi jednak: jaka jest sytuacja drogowa po powodzi w tych krajach? Nie chcemy specjalnie sie tam zatrzymywac, a tylko zwiedzac z auta z drobnymi przystankami. Dzieki za sprawdzone info czy taka trasa ma teraz sens.

-- 11 Cze 2014 14:48 --

Wybieramy sie na poczatku lipca w tamte rejony. Czy ktos wie ktoredy tam najlepiej dojechac z okolic Kielc?. Preferujemy jazde na skroty przez Serbie i Bosnie. Pytanie brzmi jednak: jaka jest sytuacja drogowa po powodzi w tych krajach? Nie chcemy specjalnie sie tam zatrzymywac, a tylko zwiedzac z auta z drobnymi przystankami. Dzieki za sprawdzone info czy taka trasa ma teraz sens.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Montenegro
#7 PostWysłany: 11 Cze 2014 16:13 

flighter napisał(a):
Wybieramy sie na poczatku lipca w tamte rejony. Czy ktos wie ktoredy tam najlepiej dojechac z okolic Kielc?. Preferujemy jazde na skroty przez Serbie i Bosnie. Pytanie brzmi jednak: jaka jest sytuacja drogowa po powodzi w tych krajach? Nie chcemy specjalnie sie tam zatrzymywac, a tylko zwiedzac z auta z drobnymi przystankami. Dzieki za sprawdzone info czy taka trasa ma teraz sens.


wystarczy kliknąć na szukaj, przy czym operowanie nazwą Czarnogóra jest lepszym pomysłem, tak mi się przynajmniej wydaje np.
viewtopic.php?f=1262&t=10140&p=319794&hilit=czarnog%C3%B3ra#p319794
Góra
 PM off  
      
#8 PostWysłany: 12 Cze 2014 09:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Mar 2014
Posty: 7
Wow! Świetne. Kurcze, strasznie chcę tam pojechać... :)
_________________
mój blog o podróżach
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 16 Cze 2014 14:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Gru 2013
Posty: 203
Loty: 525
Kilometry: 1 226 981
niebieski
Przydałoby się dokończenie relacji:)
_________________
Image

Śledźcie mnie na instagramie: https://www.instagram.com/travelela/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 16 Cze 2014 22:58 

Rejestracja: 28 Kwi 2014
Posty: 360
Świetne zdjęcia. Czarnogóra jest bardzo ładna i te widoki... :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Montenegro
#11 PostWysłany: 16 Cze 2014 23:19 

Rejestracja: 01 Cze 2014
Posty: 254
niebieski
Wybieramy sie na poczatku lipca w tamte rejony. Czy ktos wie ktoredy tam najlepiej dojechac z okolic Kielc?. Preferujemy jazde na skroty przez Serbie i Bosnie. Pytanie brzmi jednak: jaka jest sytuacja drogowa po powodzi w tych krajach? Nie chcemy specjalnie sie tam zatrzymywac, a tylko zwiedzac z auta z drobnymi przystankami. Dzieki za sprawdzone info czy taka trasa ma teraz sens.

Witam, ja jechałem z Radomia:D z przystankami w Budapeszcie, Sarajewie i Mostarze. Droga przez Słowacje, Węgry, Bośnie i kawałek Dalmacji jest ok. Przez Bośnie i Chorwacje lepsza niż w PL. Opłaty tylko za przejazd fragmentem autostrady w Budapeszcie (nie warto płacić bo to dosłownie kilka km). Dodatkowo opłata za wjazd samochodem do Czarnogóry 10 euro. W Bośni sa ciekawe wymogi na zawartość samochodu (komplet żarówek, linka holownicza, dwie pary okularów). Dużo kontrli drogowych, sprawdzają prędkość. Ogólnie droga bez problemów. Mimo wszystko zachęcam do noclegu w Sarajewie i postoju w Mostarze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 17 Cze 2014 14:22 

Rejestracja: 23 Sty 2014
Posty: 288
Loty: 77
Kilometry: 194 843
Uwielbiam Czarnogórę, piękna jak Chorwacja, a nawet bardziej, a nie tak skomercjalizowana a co za tym idzie dużo tańsza:) Przynajmniej jakieś 4 lata temu, nic tylko tam wrócić! :)
_________________
AJki w podróży :)
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 17 Cze 2014 15:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Gru 2013
Posty: 203
Loty: 525
Kilometry: 1 226 981
niebieski
To w takim razie gdzie są piękne plaże, ale nie takie gdzie tuż obok jest autostrada...?:)
_________________
Image

Śledźcie mnie na instagramie: https://www.instagram.com/travelela/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 17 Cze 2014 15:26 

Rejestracja: 31 Mar 2014
Posty: 82
Loty: 144
Kilometry: 308 203
Polecam, nad Kotorem jest taka góra Lovcen z której widać całą Bokę (fiord) Kotroską i 30% Czarnogóry, jezioro szkoderskie i trochę Albanii. niestety trzeba trochhę popytać o drogę bo słabo oznakowana, ale warto na 100%. Jęsli nie na sam Lovcen to na pewno parę kilometrów warto zrobić tą drogą bo widoki na fiord co chwila powalają. dodatkowo- Na Lovcenie jest też mauzoleum z 300 schodami-jak oni to zbudowali??
dojazd do Kotoru w lato to korek na granicy z Chorwacją od strony dubrovnika, ale jezeli ktoś ma chwile to warto jechać na Trebinje (klimaciarska miejscowość w Bih) i stamtąd na Herceg-novi, tu nie ma korków. warto zatrzymać się w herceg nowi na krótkie zwiedzanie, może lody. widac stad wejście do fiordu. potem jechać wzdłuż wybrzeża na prom Lepetane- kamenari. przepłynąć na drugą stronę i za lotniskiem skrecic na kotor, widoki są fajne, a droge skraca imponujący tunel. nie korzystać z promu tez można ale trzeba objechać cały fiord i widoki są takie same.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 17 Cze 2014 15:31 

Rejestracja: 23 Sty 2014
Posty: 288
Loty: 77
Kilometry: 194 843
Lela napisał(a):
To w takim razie gdzie są piękne plaże, ale nie takie gdzie tuż obok jest autostrada...?:)

Mimo wszystko stawiałabym na Sveti Stefan i okolice.
Główna plaża dość zatłoczona. Jednak kilka metrów w lewo jest mały skrawek plaży, do której można dostać się schodząc od pola namiotowego położonego powyżej. Poniżej na zdjęciu widać skrawek plaży :)
Image

lub w prawą stronę plażą przyhotelowa
Image


Petrovac też całkiem sympatyczny, ale zatłoczony.
Ulcinj zdecydowanie nie.

najlepiej zatrzymać się gdzieś po drodze, na dziko :)
_________________
AJki w podróży :)
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Pabloo lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 17 Cze 2014 15:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Gru 2013
Posty: 203
Loty: 525
Kilometry: 1 226 981
niebieski
My będziemy w Czarnogórze już od tego czwartku to jest szansa,że może nie będzie takich tłumów...:)
Dzięki za podpowiedzi:)proszę o więcej:)


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
_________________
Image

Śledźcie mnie na instagramie: https://www.instagram.com/travelela/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 02 Lip 2014 17:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lis 2011
Posty: 350
niebieski
AJAJ napisał(a):
Lela napisał(a):
To w takim razie gdzie są piękne plaże, ale nie takie gdzie tuż obok jest autostrada...?:)

Mimo wszystko stawiałabym na Sveti Stefan i okolice.
Główna plaża dość zatłoczona. Jednak kilka metrów w lewo jest mały skrawek plaży, do której można dostać się schodząc od pola namiotowego położonego powyżej. Poniżej na zdjęciu widać skrawek plaży :)

lub w prawą stronę plażą przyhotelowa
Image

Petrovac też całkiem sympatyczny, ale zatłoczony.
Ulcinj zdecydowanie nie.



dlaczego Ulcinj nie? czytałam, że jest spokojnie i taniej, i chciałam się tam wybrać. czy wstęp na wspomnianą plażę hotelową jest płatny?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 02 Lip 2014 18:04 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
Ulcinj to są klimaty albańskie, więc raczej syf, gwar i bałagan, aniżeli spokój.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 02 Lip 2014 18:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
Ulcinj - centrum+mała plaża - gwar, głośno i diametralnie inny klimat niż w pozostałych miejscach na północ.
Wielka plaża i okolice, cisza, spokój kawał, bez tłoku. Pozostaje jeszcze plaża na terenie rezydencji p.Abramowicza (byłe tereny wojska, a jeszcze wcześniej, przed trzęsieniem ziemi najlepsze kąpielisko w ulcinju), ale wymaga to zaprzyjaźnienia się z miejscowym, który nas zawiezie i odpowiednio zatrąbi do Pana z napisem "security" lub posiadana rosyjskiego paszportu,
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 02 Lip 2014 18:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lis 2011
Posty: 350
niebieski
do czego się to odnosi?
'Wielka plaża i okolice, cisza, spokój kawał, bez tłoku. '
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group