Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 108 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Sofia i okolice
#1 PostWysłany: 08 Mar 2014 17:13 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 573
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
Nie znalazłem na forum zbyt wielu informacji na temat tego miasta, a wybieramy się tam w czerwcu na 5 dni. Z wypowiedzi forumowiczów zauważyłem że Sofia jest traktowana głównie jako punkt przesiadkowy. Nas interesuje zwiedzenie miasta oraz okolicy. Z samą Sofią pewnie sobie poradzę ale byłbym wdzięczny za uwagi na temat co warto zobaczyć w promieniu 2-3 godzin jazdy autobusem/pociągiem oraz sprawdzone sposoby jak się w ciekawe miejsca odstać.

Wątek o Rylskim Monastyrze mam przyswojony ale jeśli ktoś dotarł tam komunikacją to będę wdzięczny za aktualizację:
rylski-monastyr-dojazd,145,19486
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast Zbiór lotów do Grecji od 160 PLN. Bilety z 4 polskich miast
 Temat postu: Re: Sofia
#2 PostWysłany: 08 Mar 2014 17:45 

Rejestracja: 15 Sty 2014
Posty: 245
niebieski
Lecę do Sofii 23 marca. Stricte do Sofii na 5 dni i w planach również mam zwiedzanie okolicy, także po powrocie opiszę. Chcę wypożyczyć autko na dwa dni i wybrać się do Płowdiwu oraz Rylskiego Monastyru.

Jeśli chodzi o samą Sofię to już teraz polecam wybrać Ci się na Witoszę, z której jest mega fajny widok na Sofię.
Góra
 Profil Relacje PM off
tartal lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Sofia
#3 PostWysłany: 08 Mar 2014 18:05 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 573
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
Super, czekam z niecierpliwością na relację :)

Raczej chciałem uniknąć wypożyczania autka, ale jeśli dojazd komunikacją publiczną będzie zbyt skomplikowany to rozważę taką opcję.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#4 PostWysłany: 08 Mar 2014 18:07 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
Góry Witosza tuż nad miastem - piękne! Poza tym miasto jest chyba najpaskudniejszą stolicą w Europię, raczej za długo tam nie posiedzicie.
Góra
 Profil Relacje PM off
wntl lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Sofia
#5 PostWysłany: 08 Mar 2014 18:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
dmirstek napisał(a):
Góry Witosza tuż nad miastem - piękne! Poza tym miasto jest chyba najpaskudniejszą stolicą w Europię, raczej za długo tam nie posiedzicie.


Znaczy się że nie byłeś w Kiszyniowie :)
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#6 PostWysłany: 08 Mar 2014 18:39 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 573
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
spotkałem się już tutaj na forum z opinią o "najpaskudniejszej stolicy w Europie" :) Powiedzmy że mnie to nie przeraża. Jak po 2 dniach wyczerpie się potencjał miasta to jest jeszcze okolica, dlatego interesują mnie uwagi na temat funkcjonowania komunikacji :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#7 PostWysłany: 08 Mar 2014 18:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Jak się wybierasz w czerwcu to może Dolina Róż koło Kazanłyku - wówczas odbywa się tam Święto Róż? Zajedziecie tam autobusem lub pociągiem za kilkanaście lewa.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#8 PostWysłany: 08 Mar 2014 19:02 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 573
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
właśnie sprawdziłem i święto jest w pierwszy weekend czerwca, a my będziemy 12-17 czerwca. Mimo to opcja warta rozważenia :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#9 PostWysłany: 08 Mar 2014 20:27 

Rejestracja: 15 Sty 2014
Posty: 245
niebieski
Nie trzeba jechać do Kazanłyku tylko na święto róż. W tym terminie będziecie mieli jeszcze pola pełne róż. Gospodarze są na tyle gościnni, że jeśli zatrzymacie się pomóc zbierać płatki to was zaproszą na końcową ucztę.
Nieopodal Kazanłyku jest przełęcz Szipka, z której widok również jest niesamowity.
Jeżeli na dłużej się zatrzymacie w Sofii i chcecie gdzieś dalej pojechać to rozważcie dwa kierunki:
-północ z Wielkim Tyrnowem
-południe z Płowdiwem
oczywiście jeśli chodzi o miasta.
Natomiast jeżeli o widoki to polecam wybrać się w Rodopy oraz zajechać do Czudnite Mostowe.
Będąc w Sofii nie wyobrażam sobie nie pojechać do Rylskiego Monastyru i Kopriwszticy.

P.S
W okolicy jest jeszcze Kopriwsztica, małe miasteczko - miejsce, w którym narodził się ruch wyzwoleńczy wolnej Bułgarii
Góra
 Profil Relacje PM off
bruce09lili lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Sofia
#10 PostWysłany: 09 Mar 2014 08:54 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 573
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
forever89 napisał(a):
W okolicy jest jeszcze Kopriwsztica, małe miasteczko - miejsce, w którym narodził się ruch wyzwoleńczy wolnej Bułgarii


dzięki za cenną informację :) zawsze przed wyjazdem lubię przeczytać jakąś książkę lub/i obejrzeć film z historią danego kraju w tle więc może poszukam coś na ten temat.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#11 PostWysłany: 09 Mar 2014 13:32 

Rejestracja: 11 Gru 2012
Posty: 67
Do Bułgarii wybieram się pod koniec kwietnia. Kilka dni przeznaczam na wybrzeże i kilka na zachodnią część kraju z bazą wypadową właśnie w Sofii. Ceny wynajmu aut w Bułgarii są bardzo zachęcające. W planach oprócz Rylskiego Monastyru , Witoszy, i kilku zabytków w stolicy planuje zobaczyć Bełogradczik.



dmirstek napisał(a):
Poza tym miasto jest chyba najpaskudniejszą stolicą w Europię, raczej za długo tam nie posiedzicie.


Z tym zupełnie nie mogę się zgodzić . Jak dla mnie bezapelacyjnie nr.1 w Europie jest OSLO !!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#12 PostWysłany: 09 Mar 2014 14:03 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 573
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
Widzę że to będzie popularny kierunek tej wiosny :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#13 PostWysłany: 12 Mar 2014 21:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Paź 2012
Posty: 109
Ja polecam podróż na południe do Bansko. Samo miasteczko jest bardzo ciekawe, można udać się w wysokie partie Pirinu (Park Narodowy z listy UNESCO). Pieszo lub kolejką gondolową. No i na deser przejazd przez Zachodnie Rodopy wąskotorówką Dobriniszte-Bansko-Welingrad-Septemwri. Z Septemwri wygodny powrót pociągiem do Sofii lub przejazd do wymienianego wyżej Płowdiw. Na trasie wąskotorówki niezliczona ilość serpentyn wśród gór, tunele, najwyżej położona stacja kolejowa na Bałkanach - Awramowo (1267mnpm) i całkiem ciekawe miasteczko do zwiedzenia na kilka godzin - Welingrad, stolica bułgarskiej balneologii.
Jeśli na północ, to pociąg relacji Sofia-Widin i przejazd przez bardzo malowniczy przełom rzeki Iskyr. Polecam zatrzymać się we Wracy, ale nie ze względu na samo miasto raczej, ale na góry Wraczanski Bałkan, Rilite i niesamowitą jaskinię Ledenika.
O samą Sofię jeśli chodzi, to zgadzam się z opiniami, że ogólnie jest to miasto obskórne. Ale ma całkiem sporo interesujących obiektów, a ich zaletą jest to, że można prawie wszystkie zobaczyć chodząc pieszo, bo są położone blisko siebie. Wyjątkiem jest Cerkiew Bojańska (też z listy UNESCO), do której można dojechać autobusem miejskim nr 64
Jeszcze kilka przydatnych linków :
Koleje bułgarskie :
bdz.bg
Rozkłady jazdy autobusów :
bgrazpisanie.com/
razpisanie.bg
Transport miejski w Sofii :
sofiatraffic.bg
Tania, sprawdzona kwatera w centrum Sofii. Właścicielami jest para młodych i bardzo sympatycznych Bułgarów mówiących po angielsku :
bogidar@gmail.com
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
mashacra uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Sofia
#14 PostWysłany: 12 Mar 2014 22:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Witam.
Czy ktoś z forumowiczów próbował wypożyczyć samochód w Sofii i oddać go w Burgas?
Czy jadąc samochodem można się zatrzymać po drodze w jakimś ciekawym miejscu?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#15 PostWysłany: 12 Mar 2014 22:09 

Rejestracja: 15 Sty 2014
Posty: 245
niebieski
Jadąc autostradą po drodze masz Płowdiw, dalej mijasz Starą Zagorę (w mieście jest browar Zagorka, który można zwiedzać i napić się prosto z kadzi, btw całkiem niezły) a od Starej Zagory - Kazanłyk z Doliną Róż

W Bułgarii każde wioska typu wieś ma coś w sobie. Gdziekolwiek odbijesz z trasy czy na północ czy na południe i tak lądujesz w górach :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#16 PostWysłany: 14 Mar 2014 09:45 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 573
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
@GOVERN - dzięki za informacje, o takie jednodniówki pociągiem/autobusem z Sofii właśnie mi chodziło :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#17 PostWysłany: 14 Mar 2014 12:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Paź 2012
Posty: 109
No i jeszcze jedna propozycja na południe - najsłynniejszy bułgarski kurort narciarski, Borowec.
Z Sofii godzina jazdy autobusem do miasteczka Samokow. Ale nie z dworca centralnego, tylko z dworca południe. W Samokowie przeskok do busika i po 10 minutach już w Borowcu. Stąd możliwość wejścia lub wjechania gondolką w wysokie partie Riły i zdobycie Musały (2925mnpm), najwyższego szczytu między Alpami, a Kaukazem. Góra nie jest trudna do zdobycia, a widoki przepiękne, więc polecam. Tyle, że raczej nie jest to jednak wycieczka na jeden dzień. Gdybyście szukali tam noclegu, to odradzam sam Borowec, a polecam Samokow. Mogę nawet coś konkretnego polecić właśnie w Samokowie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#18 PostWysłany: 28 Mar 2014 13:55 

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 2090
Miałem ostatnio okazję być kilka dni w Sofii. Miasto generalnie mocno średnie i niezbyt atrakcyjne. Mnóstwo jednak fajnych kawiarni jednak na ulicy / bulwarze Witosza.

Jeśli ktoś byłby na weekend to warto wyskoczyć na 1 dzień w góry. Miejskim autobusem 64 do Cerkwi Bojańskiej i dalej zielonym szlakiem. Warto wybrać się nad wodospad - są znaki, około 2 godziny spokojnym tempem w 1 stronę.
_________________
"Podróżować to żyć." (H.Ch.Andersen)

Przyjazna wyszukiwarka tanich lotów SamolotemTaniej.pl
Dyskusja na forum o wyszukiwarce tutaj
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Sofia
#19 PostWysłany: 28 Mar 2014 14:38 

Rejestracja: 15 Sty 2014
Posty: 245
niebieski
wróciłem wczoraj z Sofii, postaram się napisać krótką relację na dniach.

-mi się Sofia podoba, miasto żyje swoim bułgarskim życiem. może zabytków jako zabytków jest niewiele ale miasto ma swój klimat.
-polecam wybrać się na Witoszę: można tam dojechać na dwa sposoby: gondolą bądź wyciągiem krzesełkowym. do obu wyciągów dojechać możemy autobusem miejskim
-bulwar Witosza: pełno restauracji i sklepów z ciuchami
-tanie jest podróżowanie koleją a pociągi są nawet i w lepszym standardzie niż nasze, jednakże nie wszystkie - bilet do Płowdiwu w obie strony, pospieszny 18LEV
-komunikacja w Sofi: bilety kosztują 1LEV, dwie linie metra, autobusy, trolejbusy i tramwaje
-kantory: trzeba się nachodzić jeśli ktoś chce wymienić inną walutę niż EUR ponieważ kursy są przeróżne, EUR stoi przez ostatnie parę dni na poziomie 1EUR-1,95LEV
-restauracje: wybór jest wielki i w każdej znajdzie się coś fajnego. jedzenie w porównaniu do Polski nie jest drogie.

więcej będzie w relacji...

p.s.
Na Witoszy przygotować się na różnicę temperatur, my mieliśmy w mieście 20stopni a na górze -2stopnie i śnieg :)
Góra
 Profil Relacje PM off
tartal lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Sofia
#20 PostWysłany: 28 Mar 2014 14:47 

Rejestracja: 05 Cze 2011
Posty: 1565
niebieski
forever89 napisał(a):
wróciłem wczoraj z Sofii, postaram się napisać krótką relację na dniach.

-mi się Sofia podoba, miasto żyje swoim bułgarskim życiem. może zabytków jako zabytków jest niewiele ale miasto ma swój klimat.
-polecam wybrać się na Witoszę: można tam dojechać na dwa sposoby: gondolą bądź wyciągiem krzesełkowym. do obu wyciągów dojechać możemy autobusem miejskim
-bulwar Witosza: pełno restauracji i sklepów z ciuchami
-tanie jest podróżowanie koleją a pociągi są nawet i w lepszym standardzie niż nasze, jednakże nie wszystkie - bilet do Płowdiwu w obie strony, pospieszny 18LEV
-komunikacja w Sofi: bilety kosztują 1LEV, dwie linie metra, autobusy, trolejbusy i tramwaje
-kantory: trzeba się nachodzić jeśli ktoś chce wymienić inną walutę niż EUR ponieważ kursy są przeróżne, EUR stoi przez ostatnie parę dni na poziomie 1EUR-1,95LEV
-restauracje: wybór jest wielki i w każdej znajdzie się coś fajnego. jedzenie w porównaniu do Polski nie jest drogie.

więcej będzie w relacji...

p.s.
Na Witoszy przygotować się na różnicę temperatur, my mieliśmy w mieście 20stopni a na górze -2stopnie i śnieg :)


czekam na relacje... zresztą pewnie nie tylko ja... :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 108 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group